Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Открытий урок по математике на тему "Бөлшек -рационал теңдеулер"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Математика

Открытий урок по математике на тему "Бөлшек -рационал теңдеулер"

библиотека
материалов


Сабақтың тақырыбы: Бөлшек-рационал теңдеулер

Сабақтың мақсаты:

  • Оқушыларға рационал теңдеулер туралы білімдерін кеңейту, бөлшек- рационал теңдеулерді шешуді үйрету.

  • Есептер шығару арқылы оқушылардың ойлау және тез есептеу қабілеттерін дамыту, пәнге қызығушылықтарын арттыру.

  • Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа, өзбетімен жұмыстануға, қатесіз шығаруға баулу.

Сабақтың түрі: Жаңа білім беру

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап.

Сабақтың көрнекілігі: слайдтар,плакат.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру бөлімі.

II. Ауызша жаттығулар

1. Әріптің қандай мәнінде алгебралық өрнектің мағынасы болмайды. (слайд № 2):

hello_html_73a56f0a.png

3. Теңдеуді шешу. (слайд №3):

х(х – 5) = 0;

х2 – 4х = 0;

х2 – 4 = 0;

х2 + 4 = 0.

III. Жаңа сабақты түсіндіру:

1. Еске түсіру .Мына теңдеулер қалай шешіледі.(слайд № 4):

hello_html_m25f6a8ee.png

Бөлшек-рационал теңдеуді шешу кезінде келесі алгоритм қолданылады:

  1. теңдеуге кіретін бөлшектердің ортақ бөлімін табамыз;

  2. теңдеудің екі жақ бөлігін ортақ бөлімге келтіреміз;

  3. алымдарын теңестіру арқылы бүтін рационал теңдеуді аламыз;

  4. шыққан теңдеуді шешеміз;

  5. шыққан түбірлердің ішінен бөгде түбірлерді алып тастаймыз.

Теңдеу шешуді қарастырайық:
I тәсіл (слайд № 5).

hello_html_350c7b6d.png

х2 – 3х + х  – 5 – х – 5 = 0

х2 – 3х –10 = 0

Д = 9 + 40 = 49

х1 = 5     х2 = –2

тексеру жүргізу арқылы шыққан мәндер теңдеудің түбірлері –2 және 5 болатынын анықтаймыз. (слайд №7).

х = –2 х(х – 5) = –2(–2 – 5) hello_html_m3ae3904.png0;
х = 5 х(х – 5) = 5(5 – 5) = 0.
Тексеру жүргізсек, х = 5 саны берілген теңдеуді қанағаттандырмайтынын.
теңдеудің түбірі : х = –2

Жауабы: –2.

IV Оқулықпен жұмыс : №173-176 (тақтары), №176(1,2).

V Бекіту (слайд № 11).

178 (1,3).

VI.Үйге тапсырма (слайд № 12).

№173, №178(2,4)

VIІ . Қорытындылау: Алгоритмді қайталау.

Оқушыларды бағалау.

Теңдеу шешуді қарастырайық:
I тәсіл (слайд № 5).

hello_html_350c7b6d.png


Автор
Дата добавления 16.04.2016
Раздел Математика
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров113
Номер материала ДБ-035013
Получить свидетельство о публикации

Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
