Инфоурок / Математика / Рабочие программы / Открытый урок по математике на тему "Координаталары бойынша нүктені салу" (6 класс)
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Законы экологии», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

ПРИЁМ ЗАЯВОК ТОЛЬКО ДО 21 ОКТЯБРЯ!

Конкурс "Законы экологии"

Открытый урок по математике на тему "Координаталары бойынша нүктені салу" (6 класс)

библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы:  Координаталары бойынша нүктені салу
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі:  Координаталық жазықтықтағы берілген нүктенің координаталарын таба білу, координаталары берілген нүктені координаталық жазықтықта сала білу дағдысын қалыптастыру.
2. Дамытушылық: а) Суреттер бойынша нысананы көздей отырып, нүктелердің координатын табу және оны жаза білуге дағдыландыру.
ә) Деңгейлік есептер шығарта отырып, оқушылардың ойлау, есте сақтау қасиеттерін дамыту. 
3. Тәрбиелілігі: Әдептілікке , ұқыптылыққа үйрету

Сабақтың түрі: Аралас

Сабақтың типі: Жаңа білім беру

Сабақтың көрнекілігі: АКТ, үлестірме қағаздар

Сабақтың жоспары:

І Танымдық деңгей 1.Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

2. Үй тапсырмасын тексеру (5мин)

Өткен сабақты қайталау (5мин)

ІІ Алгоритмдік деңгей 3. Жаңа сабақты түсіндіру(10мин)

ІІІ Эвристикалық деңгей 4. Сабақты бекіту (15мин)

IV Шығармашылық деңгей 5. Сабақты қорыту (5 мин)

6. Үйге тапсырма беру(1мин)

7. Бағалау (2мин)

Жеке оқушымен жұмыс: Деңгей бойынша тапсырма беру

Сабақтың барысы:

Танымдық деңгей

І Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, көңілдерін сабаққа аудару

ІІ Үй тапсырмасын тексеру

Өткен сабақты қайталау

Үйге берілген тапсырманы тексеру барысында тақтада алдын ала дайындалған үй тапсырмасының есептерінде түсіп қалған сандар, амалдар немесе белгіні орнымен қою керек болады.

1133

hello_html_424126e9.gif

(ауызша сұрақтар)

1) Тік бұрышты координаталар жүйесі дегеніміз не?(Санақ басы О нүктесінде қиылысатын өзара перпендикуляр екі координаталық түзу)
2) Тік бұрышты координаталар жүйесі қандай ұлы математиктің есімімен аталады?(француздың ұлы математигі Рене Декарттың құрметіне декарттық координаталар жүйесі деп те аталады)
3) «Координаталар» сөзі қазақша қандай мағына береді(латынның «coordinatus» –қазақша «реттелген» деген мағына береді).
4) Координаталық түзулер қалай аталады? (координаталық осьтер)
5) Көлдененнен сызылған координаталық түзу қалай аталады?(абсцисса осі)
6) Тігінен сызылған координаталық түзу қалай аталады?(ордината осі)
7) координаталар осьтерінің қиылысу нүктесі қалай аталады?(координаталар басы)
8) Координаталар осьтері жазықтықты неше бөлікке бөледі және оларды қалай атаймыз?(4-ке бөледі, ширектер)
9) Ширектердегі абсциссалар мен ординаталардың таңбалары қандай?(І ширек (+;+); ІІ ширек(-;+); ІІІ ширек(-; -); ІV ширек(+;-))

Алгоритмдік деңгей

ІІІ Жаңа сабақты түсіндіру

Мысалы, берілген координаталық жазықтықта D(-3;4) нүктесін салу керек болсын. D (-3;4) координаталары бойынша нүктені салу үшін:
1.абсциссалар осінен -3 нүктесін тауып,осы нүкте арқылы Ох-ке түсіреміз;
2.ординатасы 4 болатын нүктені тауып,осы нүкте арқылы Оу осьіне жүргіземіз;
3.түзулердің қиылысу нүктесі – ізделінді нүкте; D (-3;4)

hello_html_588c12b9.jpg
Электронды оқулықтан тапсырмалар орындату

Эвристикалық деңгей

ІҮ Сабақты бекіту

Оқушыларға деңгей бойынша тапсырма беру hello_html_m6f58c357.jpg hello_html_m6f58c357.jpg

hello_html_m6d4760a7.jpghello_html_m50b2cac5.jpg



hello_html_m50b2cac5.jpg



3. Оқулықпен жұмыс (оқулықтан есептер шығару)
№1124 №1125 №1126 №1134 №1135

Шығармашылық деңгей

V. Сабақты қорыту

Берілген координаталары бойынша сурет салу

Координаталық жазықтықта нүктелерді координаталары бойынша белгілеп, ненің суреті шығатынын анықта:

а) (1;–3), (1;2), (5;6), (6;5), (6;6), (7;6), (7;4), (9;2), (9;–3), (1;–3)

ә) (4;–1), (4;1), (6;1), (6;–1), (4;–1)

hello_html_2fcee234.png


Координаталық жазықтықта нүктелерді координаталары бойынша белгілеп, ненің суреті шығатынын анықта:

а) (–4;2), (–3;3), (–2;3), (0;4), (1;4), (–1;3), (1;3), (–2;2), (–1;1,5), (1;1,5), (3;0), (4;–2) (4;–3), (5;–2), (4;–4), (–1;–4), (0;–3), (1;–3), (0;–2), (–2;–4), (–3;–4),

(–2;–3), (–2;–2), (–3;1), (–4;1), (–4;2) ә) (–3;2)

hello_html_2fcee234.png


Координаталық жазықтықта нүктелерді координаталары бойынша белгілеп, ненің суреті шығатынын анықта:

а) (–9;2), (–6;–1), (–1;–1), (1;8), (2;6), (3;8), (4;5), (6;4), (5;3), (7;1), (7;2), (8;2), (8,–3), (4;–4), (4;–3), (1;–1), (3;–8), (1;–8), (–1;–5), (–5;–4), (–5;–8), (–8;–8), (–8;–1), (–9;2) ә) (4;2)

hello_html_2fcee234.png



Vhello_html_m556b0d27.gifI. Үйге тапсырма: №1136 №1137

Vhello_html_438e1b6b.gifII. Бағалау

hello_html_m4efd2e34.gifhello_html_m3760f519.gif




«5» Шығармашылық деңгей

hello_html_17138b8b.gif

«4» Эвристикалық деңгей


hello_html_3ff79cb9.gif

«3» Алгоритмдік деңгей

hello_html_1c4ac220.gif


«2» Танымдық деңгей


hello_html_m31a5df98.gif

Оқушылардың аты























hello_html_m304e7265.gifhello_html_2fcee234.pngфункциясының графигін сал







hello_html_31257f6b.gifhello_html_2fcee234.pngфункциясының графигін сал










hello_html_7b73968c.gifhello_html_2fcee234.pngфункциясының графигін сал







hello_html_m18d85c95.gifhello_html_2fcee234.pngфункциясының графигін сал
hello_html_2fcee234.png


