"Қармақшы
аудандық білім бөлімінің №121 орта мектебі" коммуналдық мекемесі
Тақырыбы:
«Туынды табу
ережелеріне» есептер шығару
Сыныбы:
10 «б»
Пәні:
Алгебра
Пән мұғалімі:
Серікбаева Камшат
2015-2016
оқу жылы
Бекітемін:___________
Күні: 20.01.2016 жыл
Сыныбы: 10 «б»
Пәні: Алгебра
Сабақтың тақырыбы: Туынды
табуға есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
А) Білімділік: Функциялардың туындыларын табуға есептер шығару, машықтандыру,
алған білімдерін тереңдету, жинақтау, жүйелеу.
Ә) Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, пәнге қызығушылығын арттыру.
Б) Тәрбиелілік:
Жылдам ойлап, тез қорытуға, жауапкерлішікке, өз бетінше білім алуға баулу,
адамгершілікке, достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
Тренинг сабақ
Сабақтың типі: Білім,
іскерлік, дағдыны қалыптастыру
Сабақтың
көрнекілігі: интерактивті тақта, үлестірмелі материал, формулалар.
Сабақтың
кезеңдері:
І.
Ұйымдастыру кезеңі:
а)
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
ә)
Сабаққа даярлықтарын тексеру.
б)
Назарларын сабаққа аудару.
ІІ. Үй
тапсырмасын тексеру: № 176
ІІІ. Негізгі бөлім:
а) Ой қозғау
ә) Еске түсіру
б) Деңгейлік тапсырма
ІV. Оқулықпен жұмыс.
а) № 178, №180.
ә) Тест тапсырмалары
V. Сабақты қорытындылау.
а) Жалпы туындыға
байланысты тарихи мағлұмат.
ә) Сұрақ-жауап.
VІ. Үйге тапсырма беру.
№ 180.
VІІ. Оқушының білімін
бағалау.
І Үй
тапсырмасын тексеру: № 176
a)
f (x) = 2 x2 + 3 x
ә) f (x) =
б) f (x) = x6 - x3 + 1
в) f (x) = - 2 x3
+ 2 x2 – x
Жауаптары:
а) f '( x ) = 4 x + 3
ә) f '( x ) =
б) f (x) = 6x5 - 3x2
в) f (x) = - 6 x2 + 4 x – 1
ІІІ а) Ой қозғау
Көп нүктенің орнына керекті сөзді қой:
1.f (x0+Dx)
- f (x) айырмасы f (x) функциясының ________ деп атайды. ( өсімшесі)
2. Функциясының
өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нөлге
ұмтылғандағы шегі бар болса, онда ол f (x) функциясының нүктесіндегі x0
________ деп аталады.(туындысы)
3. Функцияның туындысын
табу амалы _____________ деп аталады.(дифференциалдау)
4. Жылдамдықтың уақыт бойынша алынған туындысы____________
болады.(үдеу)
ІІІ ә) Кім білгір?
1. (xn)' = n
2. (ex)' = x’
3. (ax)' = x’
4. ()’ =
5.
()’=
6.
ІІІ б)Деңгейлік
тапсырма
І деңгей
1) f (x) = x36+11x
Ж:
f’ (x) = 35x35+11
2) f (x) = 2x6+7x
f'(x) = 12x5+7
ІІ деңгей
1) f (x) = (5-4x)6 Ж: f’ (x) = -24(5-4x)5
2) f (x) =(
f’ (x) = -
ІІІ деңгей
1) f
(x) = (2x3 - 4x + 2)4 Ж: f’ (x) = 4(2x3-4x)3(6x2-4)
f '(1) = ? f’ (x) = 4(2-4+2)3(6-4)=0
2) f (x) = ln (x2+2x-1) f'(x)
=
ІV а)Оқулықпен
жұмыс: № 178 (а, б); № 180 (ә, б) есептерді шығару
ә )Сәйкестендіру
тесті
І нұсқа
1.y = 3x9
9 x8
2. y = 3x5-2x 4 x3 +
3. y = x9
27x8
4. y = -
5. y = x4+2 15 x4- 2
ІІ нұсқа
1. y = 7x5 4
x3
2. y = 0,5x4 +
x 2 x3 + 1
3. y = x4 35
x4
4. y = -
5. y = x6+3 6 x5 +
V Cабақты
қорытындылау
а )Сұрақ -
жауап:
1. Қосындының туындысы
2. Көбейтіндінің
туындысы
3. Бөлшектің туындысы
ә)Тарихи
мағлұматтар
Туындыны
дифференциалдау деп атаған Лейбниц болды.
Туынды ұғымы ХҮІІ
ғасырда пайда болды.
y’ пен f’(x)
белгіленулерін Лагранж енгізген.
VІ Үйге
тапсырма беру: №181, №183.
VІІ. Оқушының
білімін бағалау: Үлестірмелі фишкалардың санына қарай бағалау.