Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Другое / Конспекты / Открытый урок по предмету"Санитария и гигиена"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Другое

Открытый урок по предмету"Санитария и гигиена"

библиотека
материалов

Торезьке вище професійне училище ім. О.Г. Стаханова







Затверджую:

Заступник директора з НВР

_________ Михальова Л.А.

«19 » 10 . 2014р.





Розробка відкритого уроку з предмету

hello_html_m21627609.gif

«Санітарія, гігієна виробництва» за темою:



у групі №14 з професії «Кухар, кондитер»







Підготовлена викладачем

професійно - теоретичної підготовки

Савченко Ольгою Миколаївною







Розглянуто та схвалено

на засіданні методичної

комісії_______________

Протокол № ____ від___







Торез. 2014

Тема програми № 5. Харчові отруєння та їх профілактика.

Тема уроку. Харчові отруєння мікробного походження.

Мета уроку:

Навчальна – сформувати знання учнів про класифікацію отруєнь мікробного характеру та міри їх профілактики, познайомити зі шкідливим впливом мікроорганізмів на харчові продукти, ознайомити з причинами та шляхами проникнення хвороботворних мікробів в організм людини; систематизувати вміння пояснювати та застосовувати набуті знання.

Розвиваюча - розвивати пам'ять та логічне мислення учні , вміння сприйняти та відтворювати новий матеріал; готувати і користуватися додатковою інформацією та висловлювати суть вивченого.

Виховна - виховувати естетичний смак, почуття відповідальності; прививати любов до обраної професії; самостійність при вивченні нового матеріалу, розширити кругозір учнів з даної теми.

Методи уроку: пояснювально – ілюстративний, інформаційно - репродуктивний, проблемний.

Тип уроку: комбінований.

Між предметні зв'язки: устаткування підприємств харчування, організація виробництва і обслуговування, технологія приготування їжі, фізіологія харчування, хімія, інформаційні технології, виробниче навчання.

Обладнання: комп’ютер.

Навчально - методичне забезпечення уроку : дидактичний матеріал (тести – картки); відеороліки, слайди, схеми, таблиці, малюнки.

Література: Олійник О.М.,Основи фізіології, санітарії та гігієни харчування. Підручник для професійно-технічних навчальних закладів: Львів: Видавництво «Оріяна - Нова», 1998.

Компетентності: соціальна, комунікативна, самоосвітня.

Місце проведення : аудиторія № 407.

Тривалість уроку: 45 хв.

Хід уроку.

  1. Організаційна частина (1 хв.)

1.1. Перевірка наявності учнів та готовності їх до уроку.


ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів ( 8 хв.)

2.1. Фронтальна бесіда за запитаннями:

а). Що вивчає наука мікробіологія?

б). Назвіть спори які утворюють бактерії.

в). Хто вперше сконструював мікроскоп і побачив мікроорганізми?

г). Що таке гельмінтоз?

д). Яку хворобу називають хворобою «брудних рук»?

є). Наведіть приклади використання мікроорганізмів у кулінарії ?

2.2. Колективне заповнення схеми «Класифікатор».

Дайте визначення імунітету та внесіть назви у таблицю.

hello_html_6f2f080a.gif

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.( 2 хв.)

3.1 Сьогодні на уроці ви познайомитесь з харчовими отруєннями мікробного походження, їх класифікацією і важливістю, засобами уникнення, щоб у подальшому ви могли ними користуватися у повсякденному житті. Тож чому для кухарів, кондитерів так важливо знати про харчові отруєння? На це ви зможете відповісти в кінці уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу ( 22 хв.)

4.1. Вступне слово викладача.

«Людина народжується здоровою, всі хвороби приходять з їжею »

( Гіпократ )

У гарний день та добрий час я рада бачити вас у гарному настрої та доброму здоров’ї. Сьогодні на вас чекає багато нового та цікавого. Ми відправимося з вами у подорож країною харчових отруєнь, познайомимося з їх видами, збудниками, які викликають ці отруєння.

Наша подорож починається і ми зупиняємося з вами на зупинці «Класифікація харчових отруєнь мікробного походження». ( Додаток № 1)

Харчовими отруєннями називають гострі захворювання, які виникають від вживання їжі, яка містить ядовиті для організму речовини мікробного і немікробного характеру. Кишкові отруєння проходять на протязі декількох днів, та в окремих випадках можуть мати дуже тяжкий характер і закінчитися летально. Особливо чутливі до харчових отруєнь діти, люди похилого віку і люди які страждають шлунково - кишковими захворюваннями.

4.2. Самостійна робота учнів в групах.

Вся група поділена на чотири команди, які мають такі назви:

І команда – «Сальмонельоз»;

ІІ команда – «Умовно - патогенні мікроби»;

ІІІ команда – «Ботулізм»;

ІV команда – «Стафілококові отруєння».

Кожній команді надається окреме завдання: відповідно до назви команди скласти групову доповідь використовуючи алгоритм:

1.Загальна характеристика отруєння.

2. Признаки захворювання.

3.Характеристика мікроорганізму, що викликає отруєння.

4.Джерело розповсюдження отруєнь.

5.Міри профілактики.

Наша подорож наближається до зупинки «Сальмонельоз» і слово надається учням команди №1.

1 учень – сальмонельоз – це захворювання яке викликане мікробами – сальмонелами. Воно виникає через 3-5 годин після приймання їжі, обсеменної мікробами. При загибелі бактерій виділяється токсин, який разом з живими бактеріями всмоктується в кров.

2 учень – У хворого починається нудота, блювота, болі в області живота, пронос, головний біль, головокружіння, висока температура 38-390С. Захворювання триває 5-7 діб. Смертність складає 1%. Після одужання можливі випадки бактеріоносійства.

3 учень – Сальмонели – це короткі палички, що рухаються, які не утворюють спор,умовно анаероби, які отримали назву по імені вченого Сальмо, який їх відкрив. Оптимальна температура розвитку 370С, призупиняють розвиток при температурі 4 0С і гинуть при температурі 70-750С на протязі 30 хв.

4 учень – джерелом розповсюдження сальмонел є велика рогата худоба, свині, коні, птиці, особливо водоплаваючі. З калом цих тварин сальмонели потрапляють в землю і воду. На ПТХ можуть проходити продукти обсіменені сальмонелдами (первинне обсіменіння). Найчастіше зараження проходить від м’яса. Зараження сальмонельозом може виникати при житті тварин (схуднення, втома). При забої таких тварин м'ясо завжди виявляється зараженим. Яйця птиці, особливо водоплаваючої інфікується під час формування і знесення, молоко під час доїння. Сальмонельоз може виникнути від вторинного обсемінення їжі внаслідок порушення санітарних правил після теплової обробки таких страв як холодець, заливні страви, паштети, м'ясо відварне, салати заправлені майонезом, або сметаною.

5 учень (демонструє і коментує відеролік про сальмонельоз).

Наступна зупинка нашої подорожі – це « Умовно – патогенні мікроби» і слово надається учням команди № 2.

1 учень - отруєння умовно-патогенними мікробами виникає від потрапляння до організму разом з їжею великої кількості кишкової палички або мікроба – протея.

2 учень - отруєння супроводжується тошнотою, блювотою, болю в області живота, проносом, головним болем, головокружінням, високою температурою тіла 38-390С. Кишкова паличка і протей мешкають в шлунку. Харчові отруєння виникають тільки при значному обсіменінні їжі, при незначному не виникає, тому ці мікроби називають умовно-патогенними.

3 учень - кишкова паличка потрапляє в харчові продукти при порушенні правил особистої гігієни, особливо брудних рук кухаря, при порушенні санітарних норм приготування і зберігання їжі, при антисанітарних умовах утримання робочих місць, цеху, інвентарю. Кількість кишкової палички знайденої при санітарному дослідженні обладнання, інвентарю, рук кухаря служить показником санітарного стану підприємства.

4 учень ( демонструє і коментує відеролік про кишкову паличку).

Слово викладача. А зараз з вашою допомогою ми ознайомимося з отруєннями, які дістали назву – інтоксикація. На відмінну від токсикоінфекції, при інтоксикаціях отруєння, проходить внаслідок дії отрут або токсинів, які виділили мікроби в їжу. До таких отруєнь відносять ботулізм і стафілококове отруєння.

Отже наступна зупинка «Ботулізм» і слово надається учням команди № 3.

1 учень - ботулізм – це отруєння їжею, яка містить сильнодіючу отруту мікроба – ботулінуса. Отруєння виникає на протязі доби після прийняття їжі.

2 учень - основними ознаками цього отруєння є двоїння в очах, послаблення ясності зору, головна біль, нестійка хода. Потім наступає втрата голосу, параліч вік, параліч ковтання. Без своєчасної допомоги наступає смерть від розладу дихання. При відсутності лікування спеціальною сироваткою смерть досягає 70%.

3 учень - ботулінус – це спороносна довга паличка рухома, анаероб, не стійка до нагрівання і гине при температурі 800С на протязі 15хв. В несприятливих умовах здатна утворювати дуже стійкі спори, які витримують нагрівання до температури 1000С на протязі 5 годин, затримують свій розвиток в кислому середовищі і гинуть при температурі 1200С на протязі 20хв. Потрапляючи на харчові продукти, спори в сприятливих умовах переростають в клітину, яка на протязі доби при температурі від 15-37 без повітря виділяє токсин – сильну отруту. Розвиток ботулізму супроводжується виділенням вуглекислого газу, про що свідчать видуті кришки консервних банок (бомбаш).

4 учень - токсин утворюється в глибоких шарах продукту, майже не змінюючи його якості, відмічається лише легких запах прогірклого масла. Ботулізм в природі зустрічається в землі, в кишечнику риб і тварин. При порушенні санітарних правил і та може обсіюватись ботулінусом. В основному ботулізм викликається консервами домашнього приготування, ковбасними виробами, рибою, особливо осетровою.

5 учень ( демонструє і коментує відеролік про ботулізм).

Слово викладача. Наступною зупинкою є станція «Стафілококове отруєння» і слово надається учням команди № 4.

1 учень - стафілококове отруєння представляє собою гостре захворювання, яке виникає в результаті споживання їжі, яка містить токсин стафілокок. Захворювання виникає через 2-4 години після прийому зараженої їжі.

2 учень - це захворювання супроводжується ріжучими болями в області живота, блювотою, головною біллю, загальною слабкістю та головокружінням при нормальній температурі тіла. Триває від 1 до 3 днів.

3 учень - збудник – золотистий стафілокок, який утворює колонії у вигляді грон винограду золотистого кольору, нерухомий, гине при температурі 700С на протязі 30хв. Потрапляючи на харчові продукти при температурі від 15 до 370С в присутності повітря виділяє отруту. При цьому якість продукту не змінюється. Гине при кип’ятінні протягом 1,5 – 2г. Золотистий стафілокок широко поширений в природі, особливо багато його на нагнивши ранах людини і тварин.

4 учень - особливо полюбляє золотистий стафілокок молоко, молочні продукти, заражені через гнійники на вимені корови, або руки доярок, кремові кондитерські вироби, чи будь-яка їжа обсипана стафілококом (гнійникові захворювання шкіри або ангіна).

5 учень ( демонструє і коментує відеролік про стафілококове отруєння).

4.3. Перевірка колективної роботи групи.

1. Відповіді учнів.

2. Підсумок викладача.

4.4. Самостійна робота учнів з підручником.

1. Опрацювати текст підручника стор. 63 та виписати поняття термінів «харчові отруєння», «токсикоінфекції».

2. Викладач, корегує відповіді чи доповнює відповідь учня.

V . Систематизація опорних знань та вмінь учнів .( 8хв.)

5.1 Бесіда.

А зараз давайте повторимо основні питання поточного уроку.

- Що означає термін «харчові отруєння»?

- Назвіть причини виникнення харчових отруєнь.

- Як уникнути харчових отруєнь?

- Які ви знаєте види харчових отруєнь?

- Як ви вважаєте кухарю необхідно знати про виникнення харчових отруєнь?

5.2. Інтерактивна вправа з тест - картами по темі «Харчові отруєння» (Додаток №3)

Оцінка тесту: правильну відповідь помітьте галочкою. Одна правильна відповідь дорівнює 1 балу.

VI. Підсумок уроку. (3хв.)

6.1. Інтерактивна вправа «Мікрофон».

6.2. Повідомлення викладача.

Сьогодні на уроці ми познайомилися з харчовими отруєннями, до яких може призвести порушення санітарно – гігієнічних правил. Ми спільно виробили алгоритм вашої поведінки при отруєннях і кишкових інфекціях. Вам завжди слід пам’ятати , що низка отруєнь мікробного походження може виникати через використання недоброякісних продуктів харчування, порушення технологічного процесу та недотримання санітарних вимог.

6.3. Оцінювання учнів.

VIІ. Домашнє завдання (1 хв.)


4-6 балів - опрацювати текст підручника стор. 63- 67, зробити конспект, скласти 5 запитань з теми;

7-9 балів - опрацювати текст підручника стор. 63 – 67 і скласти схему за матеріалом;

10-12 балів - підготувати доповідь на тему «Харчові отруєння немікробного походження» використовуючи матеріали з мережі Інтернет.






Викладач: О.М.Савченко















ВИКОРИСТАНІ ДЖЕРЕЛА:

  1. http://www.agua-kiev.info

  2. Саєнко Н.П.,Волошенко Т.Д. ,Устаткування підприємств громадського харчування: Підручник для учнів професійно-технічних навчальних закладів. Київ: ДЛ , 2005.

  3. Доцяк С.В. «Українська кухня», Львів, «Оріяна –Нова», 1998.

  4. Васильчик М.В., Вінокурова Л.С., Тесленко М.Я. Основи охорони праці: Пробний підручник для учнів професійно-технічних навчальних закладів. Київ: Просвіта 1997.

  5. Зайцева Г.Т., Горпинко Т.М., Технологія виготовлення борошняних кондитерських виробів: Підручник для професійно-технічних навчальних закладів. Київ: «Вікторія» .2002.

  6. Олійник О.М.,Основи фізіології, санітарії та гігієни харчування. Підруч-ник для професійно-технічних навчальних закладів: Львів: Видавництво «Оріяна - Нова», 1998.

  7. Матюхина З.П., Основи фізіології харчування , санітарії та гігієни: Підручник для професійно-технічних навчальних закладів. Москва: Вища школа – 2004.

  8. Білоруська Й. С., «Основи мікробіології, санітарії та гігієни». Посібник для професійно-технічних навчальних закладів м. Київ, «Техніка»,2003.

9 . Столмакова А.И. «Популярно о питании». Посібник для підприємств харчування, м. Київ, «Здоровьє», 1989.

10. Антонець Л.І. «Технологія приготування їжі та організації виробництва» (лабораторний практикум) «Факт», 2003.

11. Пометун О., Пироженко Л. «Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання», Київ, 2006.















Додаток №1



Тест – картка по темі «Харчові отруєння».

  1. Із запропонованих захворювань виберіть ті, що належать до харчових інфекцій:

А) аритмія Б) холера

В) туберкульоз Г) сибірська виразка

  1. Із запропонованих захворювань виберіть ті, що належать до зоонів:

А) черевний тиф Б) ящур

В) дизентерія Г) ергонізм



  1. Виберіть правильне твердження зоонози це захворювання :

А) тварин Б) рослин

В) продуктів Г) вірусні



4.Виберіть правильне твердження інфекція – це процес:

А) проникнення мікробів до організму Б) проникнення вірусу

В) перебігу хвороби Г) утворення імунітету.

  1. Виберіть правильне твердження: імунітет це -

А) нечуттєвість організму до хвороб

Б) здатність протистояти хворобі

В) здатність організму виробляти антитіла

Г) здатність організму накопичувати вакцини.



6.Харчові інфекції виникають внаслідок:

А) недотримання правил санітарії і гігієни

Б) порушення температурного режиму

В) підвищення вологості повітря

Г) сонячного випромінювання



7.Із запропонованих симптомів вкажіть ті, що належать дизентерії:

А) слабкість, підвищена температура, болі в животі,пронос з кров’ю і слиззю

Б) підвищена температура, слабкість

В) головокружіння, рвота, послаблення ясності зору

Г) запаморочення.

8. Із запропонованих симптомів вкажіть ті, що належать холері

А) пронос, головокружіння, температура 350С

Б) лихоманка, безсоння, температура 400С

В) серцева недостатність, температура 36,60С

Г) параліч вік, параліч ковтання



9. Інкубаційний період називають:

А) проміжок часу з моменту потрапляння мікробів до прояву хвороби

Б) проміжок часу протягом якого протікає хвороба

В) проміжок часу до прояву хвороби

Г) проміжок часу протягом якого проходить лікування

10. Активний імунітет виникає після введення:

А) вакцини Б) гормонів

В) сироватки Г) ін’єкцій

11. Пасивний імунітет виникає внаслідок введення:

А) готових антитіл Б) ослаблених культур хвороби

В) гормонів Г) дій лікувальних препаратів



  1. Свідчення придатності м’яса до кулінарної обробки наявність:


А) супровідного документу Б) тавра


В) записів в санітарному журналі Г) сертифікату якості




Додаток №2

Відповіді до тест – картки по темі «Харчові отруєння».


Варіант

відповіді

питання


А


Б


В


Г

1


Х

Х


2

Х

Х

Х


3




Х

4

Х

Х



5


Х



6

Х

Х



7

Х




8

Х




9

Х

Х



10

Х




11




Х

12

Х

Х



























hello_html_4f843e4e.gif

























Додаток № 4 .

Картка «Відгадай мене ».

Відгадайте за вказаними ознаками назву інфекції.

Слабкість, підвищена температура, болі в області кишечника, сильний пронос з кров’ю і слиззю


2

Холера

Б

Тяжке інфекційне захворювання, яке супроводжується приступами лихоманки пухлинами в суглобах і м’язах

3

Туберкульоз

В

Раптові нестримані проноси і рвота, сильне обезводжування організму, слабкість, головна біль, головокружіння, температура 350С, судоми

4

Бруцельоз

Г

Інфекційне захворювання , яке частіше всього вражає легені і лімфатичні залози

5

Сальмонельоз

Д

Гостре, особливо небезпечне захворювання, яке вражає шкіру і легені, кишечник. Порушуються всі функції організму, температура 400С, слабкість, серцева недостатність

6

Сибірська виразка

Є

Супроводжується тошнотою, рвотою, біллю в животі, проносом, головним болем, головокружінням, висока температура 38-390С. Захворювання триває 5-7 діб





Заповніть відповіді у картку:



Додаток № 2



hello_html_m361b2062.gif









hello_html_751f5b6.gifhello_html_55ecb614.gif





hello_html_2e46ffa9.gifhello_html_m1aeea8bc.gif





hello_html_73c122c7.gifhello_html_751f5b6.gifhello_html_19477dad.gifhello_html_6ebfc5da.gif





hello_html_5867e2e4.gifhello_html_65e45519.gif











hello_html_63a99df4.gifhello_html_2f3e8a42.gif











Алгоритм доповіді:



1. Загальна характеристика отруєння.

2. Признаки захворювання.

3. Характеристика мікроорганізму, що викликає отруєння.

4. Джерело розповсюдження отруєнь.

5. Міри профілактики.




























Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 09.10.2016
Раздел Другое
Подраздел Конспекты
Просмотров134
Номер материала ДБ-248694
Получить свидетельство о публикации