Инфоурок Другое КонспектыОткрытый урок по сингапурской методике "Кечкенә дусларыбыз" (3 класс русскоязычная группа

Открытый урок по сингапурской методике "Кечкенә дусларыбыз" (3 класс русскоязычная группа

Скачать материал

Конспект урока татарского языка по сингапурской методике

Сингапур методикасы буенча төзелгән

татар теленнән дәрес конспекты.

Укытучы: Садрисламова Г.М.

 

Класс: 3-б

Группа: русская группа

Учебник: Р.З. Хайдарова “Күңелле татар теле»

Тема:  Кечкенә дусларыбыз

Цель: Развитие коммуникативных умений учащихся, творческих способностей; освоение нового, современного подхода к обучению; развитие умения работать с информацией; моральное и интеллектуальное развитие учащихся ; развития воображения, памяти, внимания, Воспитывать уважительное отношение к одноклассникам во время их ответа, формировать дружный коллектив .

.

Оборудование: мультимедия, презентация, карточки, учебник «“Күңелле татар теле 3»

 

Ход урока

 

 

1ый слайд  Приветствие, разговор о погоде

I.Орг. Момент

-Исәнмесез, балалар!

-Хәерле көн, балалар!

-Хәлләрегез ничек?

-Яныгыздагы иптәшегезгә хәерле көн теләгез!

-Каршыгыздагы иптәшегезгәкояшлы көн теләгез

-Үзегезгә яхшы теләкләр теләгез

 

Матур үтсен көнебез!

Көләч булсын йөзебез!

Дөрес, матур утырыйк!

Тырышып җавап бирик!

 

-

IIой слайд ТЭЙК ОФ – ТАЧ ДАУН – «встать-сесть» - обучающая структура для получения информации о классе (у кого есть собака, у кого кошка)

}  Кем кояшлы көнне ярата?

}  Кемнең эте бар?(синең этең нинди төстә?

}  Кемнең песие бар? (синең песиең нәрсә ярата?)

III слайд-Клок Баддис (друзья по часам)

 

-Балалар, сез сәг. 12, 9, 6,3 партнерлар белән очрашу сәгатен билгеләгез!

 

1)    Сәг. 12 дәге партнерлар белән очрашып. Актырнак нәрсә ашаганын искә төшерәбез. 20 секунд бирелә

2)    Сәг. 9 дагы партнерлар белән очрашып , Маэмай шигырендәге Акбай нишли? искә төшерәбез. 20 секунд бирелә

3)    Сәг.15 тәге партнерлар белән очрашып Акмуен нинди төстә икәнен искә төшерәбез үткән заман фигыльләрнең ясалышын кабатлыйбыз. 20 секунд бирелә

 IV. Аудирование.

 

1.Прослушайте и укажите слова со звуком [к].

    Песи, ак, төс, кара, уйный, ярата, күп, йоклый.

2. Прослушайте и укажите слова, отвечающие на вопрос «нинди?»

    Акыллы, хәйләкләр, яшь, ай, көчле, колак, кечкенә, күз, чиста, йөгерә.

3. Прослушайте и укажите слова, обозначающие цвет.

    Яшел, матур, кара, ак, кечкенә, кыска, сары.

4. Прослушайте и, если не согласны, дайте правильный ответ.

    Песи бик акыллы һәм хәйләкәр. Песинең койрыгы кыска һәм колаклары озын. Песи тычкан тотмый.

            5. Прослушайте и измените предложения по образцу.

                   Образец: Песи ашый. – Песи ашамый.

           1) Эт йоклый. 2) Малай дәрес әзерли . 3) Әти телевизор карый.

            4) Песи  тиз йөгерә. 5) Песи тычкан тота.

              6.  Прослушайте и закончите предложения.

           1) Акмуен бик акыллы, шуңа күрә ... . 2) Мин Акмуенны бик яратам, ләкин ул ... . 3) Акмуенның муены ак , күзләре ... .

 

 

7. Прослушайте и скажите, что добавлено во втором предложении каждой пары.

1) Акмуен бик акыллы.

     Акмуен бик акыллы, хәйләкәр.

2) Акмуенның муены ак.

Акмуенның муены ак, аяклары көчле.

3)Акмуенның муены ак.

Акмуенның муены ак, күзләре зәңгәр

 

IV. Токин Мэт

(ученики индивидуально записывают максимальное количество слов или фраз про кошек и собак)

Песи нинди?

Эт нинди?

 

VI. Яңа сүзләр

 

Гел-всегда

Бәхәсләшәләр-спорят

Тычкан-мышь

Сыек-жидкий

Орлык-зерно

Солы-овес

Сөяк-кость

VII. Сүзләрне дөрес укыгыз!

Муен

йомшак

Койрык

Хәйләкәр

Тәпиләре

Колаклары

Акыллы

Көчле

Аяклары

VIII. Ол райт раунд робин

(ученики зачитывают ответы по кругу, а остальные записывают новые идеи на своих листках)

На каждый стол раздается листок с заданием

1)Кемнең Актырнак исемле эте бар?

2) Кәрим актырнакны ничек карый?

3)Акмуенның койрыгы нинди?

 

1)Ни өчен песинең исеме Акмуен?

2)Актырнак кемне ярата?

3)Акмуенның аяклары нинди?

 

1)Ни өчен Актырнак Кәримне саклый?

2)Акмуен ничек йөгерә?

Акмуен нәрсә тота?

IХФигыльләрне күплек санда әйт!

(образуйте множественнон число глаголов)

Ярата

Була

Башлый

Өрә

Саклый

Йоклый

Уйный

Йөгерә

 

 

 

Х.Таблицаны тутыр

 

бакча

өй

урам

Кая?

 

 

 

Кайда?

 

 

 

Кайдан?

 

 

 

 

 

ХI.Схема буенча җөмләләр төзе

(составь предложения по схеме)

песи

 

?

өрә

эт

укый

укучы

ашый

әби

тота

 

 

 

ХIi.Решение стуативных упражнений

1)как скажешь, что ты каждый день выходишь с собакой на улицу.

2)Как скажешь. Что твоя кошка любит молоко

ХIII.Рефлексия

1)Без бүген нәрсә турында сөйләштек

2)Дәрес ошадымы?

3)Билге куябыз

4)Өй эше. Яңа сүзләрне ятларга, җөмлә төзергә

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок по сингапурской методике "Кечкенә дусларыбыз" (3 класс русскоязычная группа"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель клубного филиала

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
