ПЛАН
УЧЕБНОГО ЗАНЯТИЯ
По дисциплине: Английский язык
Тема: “Travelling”. (Путешествия)
Цели:
·
формировать лексические навыки говорения по теме
«Путешествие»;
·
активизировать грамматические навыки говорения по
теме «Степени сравнения прилагательных и наречий»;
·
тренировать навыки чтения с применением различных
стратегий;
·
повышать познавательный интерес к английскому
языку;
·
прививать интерес к путешествиям;
·
развивать способности к логическому изложению;
·
развивать способность осуществлять продуктивные и
репродуктивные речевые действия;
·
развивать коммуникабельность;
Вид занятия
(тип урока): усвоение нового материала
/ комбинированный
Организационные
формы обучения: фронтальная, групповая,
индивидуальная
Методы
обучения: информационный, репродуктивный
Средства
обучения: иллюстрации, раздаточный материал
Вид и формы
контроля знаний: текущий, корректирующий
Средства
контроля: устный опрос, тестирование
Внутрипредметные
связи: структуры различных типов предложения,
степени сравнения прилагательных и наречий
Межпредметные
связи: география
Виды
самостоятельной работы студентов: выполнение
лексико-грамматических упражнений, ответы на вопросы
Домашнее
задание: написать сочинение на тему «Я люблю/
не люблю путешествовать, потому что…».
ХОД
ЗАНЯТИЯ
I.
Организационный момент (5 мин)
T: Good
afternoon! Take your seats. What date is it today? Who is
absent today? Today we are
going to speak about travelling, the reasons for tourism, about advantages and
disadvantages of different means of transport.
(Здравствуйте,
ребята! Садитесь, пожалуйста. Скажите, какое сегодня число? Кто сегодня
отсутствует? Сегодня мы поговорим о путешествиях, о том, почему люди
путешествуют, а также о плюсах и минусах различных видов транспорта).
II. Речевая зарядка (5
мин)
T: Let’s read a short
poem. What is it about?
(Давайте прочитаем небольшое
стихотворение. О чем оно? )
(учащиеся по очереди
читают строки стихотворения)
“Travelling”
Don’t cry bitterly and go to Italy.
Don’t miss your chance and go to France.
Take your pan and go to Japan.
Buy some cheese and go to Greece.
III. Основной этап
1. T: Many
people dream about travelling to far countries, adventures, meeting new people
and cultures since their childhood. Nowadays a lot of people have an
opportunity to travel.
Why do
you think people travel?
People travel
or move from one place to another for different reasons, such as:
- for business
- to visit friends or family, or
- for pleasure and recreation or
self-improvement
People who
travel for pleasure or recreation are called tourists - though
of course they may combine tourist activities such as visiting the historic
sites with business meetings or visiting friends.
(С детства многие люди мечтают о путешествиях в далекие страны, о
приключениях, о знакомстве с новыми культурами и людьми. В наше время
возможность путешествовать есть у многих людей. Как вы думаете, зачем люди
путешествуют?
Люди ездят в деловые поездки, навещают друзей, родственников, а также
для удовольствия, отдыха и расширения своего кругозора.
Людей, которые путешествуют для отдыха и удовольствия называют
туристами, хотя, конечно, можно сочетать посещение исторических
достопримечательностей с деловыми встречами и посещением друзей). (5 мин)
2. T: Now we are going to
read the text page 81 and answer some questions after it. Before we start
reading the text we should learn some new words and word combinations after the
text.
(А теперь мы с
вами прочитаем текст на стр. 81 и ответим на вопросы после текста. Давайте
разберем незнакомые вам слова и выражения) (20 мин)
3. T: You can travel by
different means of transport. What means of transport can you name? Here you
can see the list of characteristics. Fill in the table. Give characteristics to
each of them. Let’s compare them.
(Путешествовать
можно на различных видах транспорта. Какие виды транспорта вы можете назвать?
Перед вами список характеристики видов транспорта. Заполните таблицу.
Охарактеризуйте каждый из них. Давайте сравним их).
Положительная
|
Сравнительная
|
Превосходная
|
Comfortable
|
|
|
Safe
|
|
|
Economical
|
|
|
Polluting
|
|
|
Fast
|
|
|
Reliable
|
|
|
Dangerous
|
|
|
Expensive
|
|
|
Convenient
|
|
|
Relaxing
|
|
|
Slow
|
|
|
Example: Travelling by
train is safe and economical.
Travelling by car is more
convenient than by bus.
A plane is the fastest means of
transport.
Make up and write down your own
example. (Придумайте и запишите свой собственный пример) (15
мин)
4. T: There are some character – sketches
of different people. They express their attitude about travelling. Match the
sketches and the people. (Перед вами несколько описаний людей. Они выражают свое отношение к путешествиям. Соотнесите описания и людей)
(10 мин)
1. a businessman
|
2. an experienced traveler
|
3. a professor of History
|
4. a couch potato
|
A. He likes to travel alone or
with his students. They travel from curiosity. They like to see the beauty of
the world and learn traditions of other countries. They think that travelling
is fascinating and enjoyable. It broadens our mind and allows us to
understand other people better.
|
C. He likes to travel alone or
with his friends. Usually he travels for pleasure or in search of adventures.
When he travels he likes to go sightseeing or explore unknown places. He believes
that travelling is exciting and gives us life experience.
|
B. He doesn`t like to travel at
all. He believes that it`s better to stay at home, because travelling is
dangerous, troublesome and expensive.
|
D. Usually he travels alone on
business. When he travels he likes to meet new people. He thinks that
travelling is useful but sometimes it`s a bit tiring.
|
5. T: Look at the blackboard.
Here you can see some opinions about travelling. Read, translate and express
your own attitude towards them, please:
(Посмотрите на доску. Вы видите несколько мнений о путешествиях.
Прочитайте, переведите и выразите, пожалуйста, свое отношение к данным
высказываниям): (5 мин)
“I like to travel! It’s just great! Travel
offers sense of freedom!”
Renee, 19
“Travelling becomes more and more
dangerous ...”
Elizabeth, 64
“Usually I travel to relax and to
learn something new ...”
Stuart, 28
6. T: So you see that many
men – many minds. And what do you think about travelling? Do you like to
travel? Why do you travel? Do you believe that travelling is dangerous? Is it
expensive? Is it your hobby? (Pupils answer the teacher’s questions)
(Действительно,
сколько людей, столько и мнений. А что вы думаете о путешествиях? Вам нравится
путешествовать? Почему вы путешествуете? Как вам кажется, путешествия опасны?
Как вы считаете, путешествия
- дорогое удовольствие?
Путешествия - это ваше хобби?) (10 мин)
7. T: Now let`s sum up why
do people travel. Here you can see some sentences. They are not complete. You
should complete them with phrases given in the table. (Давайте
подведем итог: почему же люди путешествуют. Перед вами несколько незаконченных
предложений. Дополните их фразами из таблицы.)
(10 мин)
P1: People like to travel with
friends.
P2: Usually they travel for
pleasure.
P3: When they travel they like to
go sightseeing.
People like to
travel ...
|
alone
with friends
with parents
with a dog
with grandparents
|
Usually they
travel ...
|
on business
for pleasure
in search of adventures
from curiosity
to see the beauty of the world
|
When they travel they like to
...
|
go shopping
meet new people
make new friends
go sightseeing
learn traditions of other
countries
|
Because
travelling is ...
|
exciting
useful
fascinating
enjoyable
good for health
|
But sometimes it can be ...
|
disappointing
expensive
dangerous
troublesome
tiring
|
And still
travelling ...
|
broadens our outlook
gives us life experience
leaves unforgettable
impressions
helps us explore the world
allows us to understand other
people better
|
IV.
Объяснение домашнего задания. (5 мин)
Т.:
Your homework for the next time is to write why do you like or dislike to
travel.
(К следующему
уроку вы должны написать сочинение на тему «Я люблю/ не люблю
путешествовать, потому что…». ).
V.
Завершающий этап. (5 мин)
Т: Thank
you for the lesson.
Your marks are the
following: …
Goodbye.
(Спасибо за
урок. Оценки за урок: … До свидания).
Преподаватель: Усенко
Н.С.