План
– конспект открытого урока английского языка № 1
Класс:
5 «А»
Тема
урока: «Разделительные вопросы».
Анализ
методической структуры и содержания урока.
Тип урока: урок закрепления изученного материала
Цель
урока: закрепить
знания, умения, навыки по теме «Разделительные вопросы».
Задачи:
Образовательные:
- активизировать лексический материал
по теме «Мы собираемся путешествовать»;
- закрепить умения правильной
интонации в разделительных вопросах;
- закрепить полученные навыки говорения
путем тренировочных заданий;
- формировать навыки самоанализа,
рефлексии.
Развивающие:
- развивать активное самостоятельное
мышление учащихся;
- развивать навыки аудирования,
диалогической речи, чтения;
- развивать навыки работы по
структурам Simultaneous Rally Table
и Round table;
- развивать творческую фантазию,
воображение, инициативу в осуществлении иноязычной речевой деятельности;
Воспитательные:
- развитие умений и навыков
коллективной, парной и индивидуальной работы;
- воспитывать интерес к предмету
через использование межпредметных связей;
- воспитывать у учащихся культуру
поведения и общения, уважение к мнению товарищей;
- повышать уровень культуры и
интеллектуального развития.
Межпредметные связи:
Литература:
рассказы о Деде Морозе и Санта Клаусе;
География:
местонахождение Великобритании и Норвегии;
Оборудование:
ноутбук, мультимедия-проектор, презентация, раздаточный материал (карточки),
музыка для физкультминутки (песня «Clap your hands»).
УМК:
М.З.Биболетова и др., Enjoy English, учебник для 5 класса общеобразовательных
учреждений, издательство «Титул», 2012. Рабочая тетрадь «Enjoy English» для 5
класса. Аудиоприложение (CD MP3)
Ход урока:
I.
Организационный момент
-
Good
morning,
children!
How are you?
-
Are
you OK?
-
Are
you all
right?
-
What
is our motto? Wake body, wake mind!
Work, play, seek,
find!
-Thanks
a lot! Take your seats, please!
Warming up:
Do
you like today’s weather?
What is your favourite
season?
II.
Закрепление лексики по теме “Мы собираемся
путешествовать”
Simultaneous Rally Table
(одновременный релли тейбл)- 2 ученика одновременно выполняют письменную работу
на отдельных листочках и одновременно передают друг другу (партнёру по
плечу)
Fill in the missing letters
:
inv__tation
gr__up
ed__cational wee__end
to arr__nge
pro__ramme
l__cal p__rtner
r__spons__ble le__ter
Make up word combinations:
invitation letter, educational programme, to arrange weekend, local group,
responsible partner
III.
Развитие навыков аудирования
Ex.64
page
72
Listen
and say what season Simon and Susan like and why.
Susan:
One of my favorite seasons is spring. Winter is always lonely and dark but in
spring the days get longer and warmer. There are a lot of beautiful flowers in
the parks and you don’t have to put your coat on all the time.
Simon: In
winter it often rains in England. Sometimes it’s very windy. But I like this
season because of Christmas and New Year, presents and winter holidays.
What is Susan's favorite season?
Are the days longer in winter or in spring?
There are a lot of beautiful animals in the parks in spring, aren’t there?
Is the weather sunny in England in winter?
Why does Simon like winter?
Simon likes winter holidays, doesn’t he?
How
is the last question called?
IV.
Работа в группе
Ex.65
page
72
Round table
– учащиеся по очереди выполняют письменную работу по кругу на одном листе
бумаги.
Ask
your classmate on the left what season is his/her favourite and why. Fill in
the table.
Dima, you like winter, don’t you?
Ann,
you don’t like autumn, do you?
V.
Физкультминутка
VI.
Закрепление грамматических навыков по теме
«Разделительные вопросы»
1)Презентация
«Разделительные вопросы»
2)Составить
свои диалоги
Pair-Share
(Учащиеся проговаривают диалоги)
VII. Совершенствование
произносительных навыков
Ex.67
page
72
Listen,
read and repeat (аудиозапись)
VIII. Развитие
навыков чтения.
Ex.68
page
72
What
is your favourite holiday? What holiday will it be soon? Why do you like it?
Read the text and put in the missing word combinations: Christmas pudding, a
nice skating rink, a big Christmas tree.
IX.
Закрепление полученных
знаний
Напишите
T(true)
если да, F (false)
если нет
Ex.69
page
73
X.
Подведение итогов урока.
I
think this lesson was interesting and useful for you. We have learnt to ask and
answer tag-questions. Marks for today …
Thank
you for your work. The lesson is over. Good-bye!
XI.
Дом. задание:
Ex.71
p.73
План - конспект внеклассного мероприятия
по английскому языку.
Учитель:
Зубкова Юлия Николаевна
Класс:
5 «А»
Тема урока:
Цели урока:
-
активизация лексического материала по теме
«Мы собираемся путешествовать»;
-
тренировка навыков диалогической речи;
-
закрепление навыков монологической речи.
Оборудование:
-
кубик и два картонных круга для игры
«Карусель»;
-
мяч;
-
медали для победителей викторины.
Ход
урока
I. Организационный
момент
-
Good
morning, my dear friends. How are you?
-
What
date is it today?
-
Are
you ready to start our work?
- I'm glad to hear
that you are ready. Let's start our lesson. Today we shall play, recite the
poems and ask and answer different questions.
II. Проведение
викторины
Конкурс 1
- The
next task for you is to make up the tag-questions with these words. You can see
the tag endings on the blackboard. Who is ready to start?
Учитель предлагает
детям задать различные разделительные вопросы. Концовки данных
вопросов
записаны
на
доске.
isn't she? won't they?
aren't there? ...,did she? don't we? can't she? does he? shall I?
Примерные
вопросы:
-
She
is a pupil, isn't she?
-
They
will buy a computer, won't they?
-
There
are twenty five pupils in our class, aren't there?
-
She
didn't play football yesterday, did she?
-
We
go to school six days a week, don't we?
-
She
can play the guitar, can't she?
-
He
doesn't like to go to the cinema, does he?
-
I
shall not visit her tomorrow, shall I?
Конкурс
2
- I want you to
look at the blackboard now. You can see some English words there. But some
letters are missing. Will you put the missing letters \ to complete the words.
Конкурс
3
- It's time to
remember our songs and poems. Who will be the first? Will you recite a poem or
sing a song?
Конкурс 4
-
Let's
play with a ball. The task for you is to agree or disagree with me.
Игра
с мячом
-
You
can run. (Yes, J can run.)
-
You
have a pet at home. (No, I don't have a pet at home.)
-
You
will go to London next week. (No, I shall not go to London next
week.)
-
You
are a doctor. (No, I am not a doctor.)
-
You
watched the monkeys yesterday. (No, I didn't watch the monkeys
yesterday.)
-
You
are going to travel during autumn holidays. (Yes, I am going to
travel during autumn holidays.) Etc.
Конкурс
5
- You
can see a picture and sentences on the blackboard. Some words in the sentences
are missing. You must write these words. Don't copy the sentences. Put the
number and write down one word.
Задание
на доске:
1.1 can see а
... of children.
2.They
are going to ... .
3.They got an ... letter
last month.
4.These pupils will... with
the families of children from English schools.
5.The young woman is ...
for the tickets.
6.Pupils will have a
special ... programme.
7.They will go to the ...
in the evenings.
Ключи: 1.
group; 2. travel; 3. invitation; 4. stay; 5. responsible; 6. educational; 7.
cinema / theatre.
VIII. Итог
урока
- That'll do for
today. You were active today. Now we shall decide who the winner of our
competition today.
Good morning, when it's
morning,
Good night, when it's
night,
And when it's time to go
away
Good-bye, Good-bye,
Good-bye.
Good-bye, my dear
friends!