Цели урока: развитие умений в
монологической речи;
-
совершенствование речевой активности, развитие практических речевых умений;
-
совершенствование умений высказывать, аргументируя, свою точку зрения
-совершенствование
навыков чтения, письменной речи
Развивающие:
-
развитие критического мышления;
-
- развивать способности к сравнению, умозаключению, обобщению, анализу,
логичности;
-
развивать умения выражать своё отношение к обсуждаемому вопросу,
-
выяснить и обсудить мнение и отношение собеседника к обсуждаемому вопросу.
Воспитательные:
способствовать
развитию толерантности и уважительного отношения к различным взглядам;
воспитывать
умение партнерского общения и умения работать в группе.
Используемое
оборудование: презентация Power Point, доска, раздаточный материал
1.
Организационный момент
T: Good morning students!
I’m glad to see you. How are you? Ok. Let’s start our lesson, and I think it
will be very interesting and useful for you. I want you to be active, don’t be
shy and try to speak only english. At the end of our lesson you will be ready
to write for and against essay at home.
2.
Речевая разминка
T: please, look at the
board and tell me can you recognize these signs?
These are the icons of
the internet. Right you are! Can you name them? Very nice!
Microsoft Windows
– computer operation system. Very popular.
Skype -
free program, which helps you to communicate through the internet. (800000
users)
Opera – a program, web browser
for computers and mobile phones
Apple – an american corporation of producing
computer programs, computers amd mobile phones.
Instagram -
free social program for mobile phones, helps to exchange photos, videos.
Whats app
– a messanger for smartphones, allows to send messages, images, videos, audios.
(from 2009, about 400000 users)
Twitter - a free service
of short public messages sending
Google – a corporation
which helps to search the informatiom in the internet
Vkontakte
– the largest social networking service in Russia, helps to find people and
exchange messages.(from 2006, 40 mln people use every day)
Internet explorer
– a web browser of Microsoft corporation From 1995
Odnoklassniki – a
social site for searching classmates, friends etc.
Facebook –a
social networking service, allows users to find and communicate with friends,
share photos, videos, and join different groups.
Which of them do you use?
Which is the most popular?
3. Объяснение
темы урока
Do you agree that nowadays we can’t imagine our
life without computers, mobile phones and the Internet? They almost became
the part of our life. And today we will discuss the advantages and
disadvantages of the Internet. To my mind this topic is very actual.
4. Введение
новой лексики по теме «Интернет»
I want to give you a list of the new words, which we
will use during our lesson. Let’s discuss them.
5.
Прочитайте тексты, подберите к ним
заголовки. После прочитанного обсуждаем текст.
6. Аргументы
«за» и «против» Интернета
Why the Internet is so popular? Why do people use
the Internet for? For example, you? Why do you use it? Ok, let’s have a
look… do you agree? It is very convenient, quick and easy.
What are the negative effects of the Internet?
Do you agree? What can we do to make the negative effects of the internet less?
What about small children? What is your opinion? Should
children use the internet?
7. Как
не стать зависимым от Интернета?
We have understood that there are not only positive
sides of using the Internet but also negative sides. One of them is addiction.
It is not a secret that many young people become addicted, they are psychologically
addicted, please answer my question “what is to be addicted to the Internet?
Now we are going to watch a short video about the
Internet addiction. As we know there are many children who cannot live without
the Internet. Смотрим
мульт. Are you
addicted to the Internet? Do you know anybody like on the cartoon? Dangerous?
Horroble?
So please let’s make a plan:
What can we do in order not to be addicted? Tell me
your methods of avoiding the Internet addiction. For example to set limits of
time.
Ok thank you. Right you are.
8. Итоги
урока и д/з
What ideas from the lesson do you
find the most useful, interesting, or unusual?
Name some new words/phrases you have learnt at this
lesson.
Этап
урока
|
Деятельность
учителя
|
Речь
учителя
|
Деятельность
обучающихся
|
Планируемые
результаты. Предметные, метапредметные УУД
|
1. Организационный момент,
мобилизующее начало
|
Создание благоприятных
морально-психологических условий
|
Hello, students, sit down,
please. I’m glad to see all of you. Thank you! Let’s start our lesson, I
think it will be very interesting and useful for you. I want you to be
active, don’t be shy and try to speak only English. At the end of our lesson
you will be able to write for and against essay at home.
.
|
Отвечают на вопросы, настраиваясь
воспринимать английскую речь и говорить по-английски.
|
Самооценка готовности к уроку.
Эмоциональный настрой на предстоящий урок.
|
2.
Речевая
зарядка
|
Подготовка к формулированию темы
урока, цели; проверка готовности к восприятию новой информации
|
Please, look at the board and
tell me can you recognize these signs? These are the icons of the internet.
Right you are! Can you name them? Very nice! Which of them do you use in
your everyday life? Which is the most popular? Can you recognize these very
famous people? Who
are they?
What are they famous
for?
|
Используя свои знания, пытаются
определить иконки известных интернет сайтов и программ. Используют слова,
известные им из темы: компьютер, интернет, общеизвестные факты и сведения об
интернете
|
Умение выражать
свои мысли, умение аргументировать ответы, расширить знания.
Учащиеся получат возможность
узнать новые факты о популярных сайтах, интернете, расширить и
систематизировать словарный запас по теме, совершенствовать речевые навыки.
|
3.Формулирование
темы урока
|
Объяснение темы урока,
определение актуальности данной темы. Формирование интереса к теме урока, его
содержанию
|
Do you agree
that nowadays we can’t imagine our life without computers, mobile phones
and the Internet? They almost became the part of our life. And today we will
discuss the advantages and disadvantages of the Internet. To my mind this
topic is very actual.
|
Учащиеся догадываются, какая тема
будет на уроке,
Готовятся к аргументированным
высказываниям
|
Умение определять тему урока и способ деятельности. Выявление
актуальности темы. Расширение
лингвистического кругозора и лексического запаса по теме. Развитие навыков
устного высказывания на уровне предложения.
|
4.Введение
новой лексики по теме «Интернет»
|
Раздача карточек со словами и
фразами по теме
|
I want to give you a list of the new words, which we
will use during our lesson. Let’s discuss them.
|
Учащиеся получают карточки с
новой лексикой, читают и переводят
|
Развитие навыков чтения, произношения,
расширение словарного запаса
|
5. Развитие навыков чтения.
Актуализация имеющихся знаний по теме «Интернет»
|
Активизация в речи лексики по
изучаемой теме, проверка готовности к восприятию новой информации
|
Let’s
look through the texts and try to match them with the headlines.
|
Учащиеся читают текст, подбирают
к ним заголовки, отвечают на вопросы учителя.
|
Расширение кругозора и лексического запаса по теме. Развитие
навыков устного высказывания на уровне предложения.
|
6.Аргументация «за» и «против»
|
Ведет работу, направленную на выявление аргументов
за и против интернета, с расширением и закреплением словарного запаса,
активизирует в речи лексики по изучаемой теме.
|
Why the Internet is so popular? Why do people
use the Internet for? For example, you? Why do you use it? Ok, let’s have
a look… do you agree? It is very convenient, quick and easy.
What are the negative effects of the Internet?
Do you agree? What can we do to make the negative effects of the internet
less?
|
Выявляют преимущества и
недостатки пользования интернетом, объясняют свои позиции, стараются
поделиться своими примерами из жизни, своих друзей родственников,
аргументируют свои ответы.
|
Развитие мышления, умение находить необходимую информацию,
анализировать, сравнивать.
Развитие навыков устного высказывания на уровне предложения.
|
|
|
|
|
|
7.Как не стать зависимым от
Интернета?
|
Вовлекать всех в устные высказывания, поощрять
ответы, следить, чтобы все ученики понимали изучаемую лексику, помогать при
ответах, подсказывать
|
We
have understood that there are not only positive sides of using the
Internet but also negative sides. One of them is addiction. It
is not a secret that many young people become addicted, they are
psychologically addicted, please answer my question “what is to be addicted
to the Internet?
Now
we are going to watch a short video about the Internet addiction. As we know
there are many children who cannot live without the Internet. Смотрим мульт. Are you addicted to the
Internet? Do you know anybody like on the cartoon? Dangerous? Horroble? So
please let’s discuss. What can we do in order not to be addicted? Tell me
your methods of avoiding the Internet addiction. For example to set limits
of time.
Ok
thank you. Right you are.
|
Констатируют аргументы за и
против
Смотрят видеоролик, высказывают
свои мысли, мнения, обдумывают решения, как стать независимым от Интернета.
|
Расширение и систематизация лексического запаса по теме. Развитие
навыков устной речи.
Умение рассуждать на заданную тему, находить необходимую информацию,
анализировать, сравнивать.
|
9.Итоги урока и д/з
|
Обсуждение результатов практической деятельности,
выяснение степени осознания изучаемого материала, объяснение домашнего
задания
|
What ideas from the lesson do you
find the most useful, interesting, or unusual?
Name some new words/phrases you have learnt at this
lesson.
Homework to write an essay using these words and phrases,
arguments for and against
|
Оценивают свою работу, работу
одноклассников, рассказывают, что было интересно, необычно, называют слова и
фразы, выученные на уроке
|
Контроль и коррекция результатов
деятельности исходя из оценки их учителем, другими обучающимися.
|
|
|
|
|
|