Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Математика / Конспекты / Откритий урок "2217-205 түріндегі үш таңбалы санды азайту"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Математика

Откритий урок "2217-205 түріндегі үш таңбалы санды азайту"

библиотека
материалов

hello_html_m20ad4c03.gifhello_html_m20ad4c03.gifhello_html_m20ad4c03.gifhello_html_mc29db43.gifhello_html_m14f408ed.gifhello_html_m40ef3963.gifhello_html_5160660d.gifhello_html_34c8e8bb.gifhello_html_30000d6d.gifhello_html_34c8e8bb.gifhello_html_m2587e272.gif

Сабақ тақырыбы: 2217*205 түріндегі үш таңбалы санға жазбаша көбейту тәсілдері.

Сабақ мақсаты: Төрт таңбалы санды үш таңбалы санға жазбаша көбейту амалының әдіс-тәсілдерін үйрету, білім беру.

Дамытушылығы: Оқушылардың математикалық білімі арқылы интеллектісін дамыту, есептеу машықтарын жетілдіру; жеке топтық жұмыста шапшаңдылық танытуға машықтандыру.

Тәрбиелігі: Өзін-өзі басқаруға, ұжымдылыққа, белсенділікке, шапшандылыққа және тазалыққа тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Ойын сабақ

Сабақтың әдісі: Ой қозғау, сұрақ-жауап, түсіндіру

Сабақтың пәнаралық байланысы: Информатика, дүниетану, әдебиет

Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта, слайдтар

Сабақ барысы

І.Ұйымдастыру кезең

-Оқушылардың құралдарын түгелдеу

-Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Қонақтармен сәлемдесу.

Үлкенге де «сіз»,

Кішіге де «сіз».

Сәлем бердік сіздерге

Құрметпенен «біз».

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

2 мысал. 1384 санын және үш таңбалы сандарға көбейту тәсілдерін салыстыру.

1364 1364

- 11 211

1364 +1364

1364 1364

15004 2728

287804hello_html_m6f85a5d.png

ІІІ. Жаңа сабақ

  • Балалар, алгоритм дегеніміз не?

  • Бір нәрсені орындау үшін құрылған программаны алгоритм дейді.

  • Біз бүгін үй салу алгоритмін құрамыз.

  • -Үйіміз дұрыс, әдемі болып салынуы үшін әрбір алгоритм бойынша тапсырмаларды орындауымыз керек.








1-алгоритм. Құрылыс материалдарын сатып алу.

а) 1-мысалды шығару

2217*205=454485

ә) материалдарды сатып алу үшін мысалдарды шығарамыз.

1235*20=248235 2541*205=520905 4078*103=420034

5261*105=552405 2311*203=469133 4703*201=945303



2-алгоритм. Фундамент құю.

1290*204+106*1732=446752

4725*309+3511*502=3222547

б) 3-мысалды шығару.

«Кім жылдам?» ойыны

Екі қатардан оқушыларды жарыстыру.

5403*21=113463 16827:3=5609 615483+4978=620461

4068*74=301032 48432:6=8072 738217+63895=802112

3506*12=42072 4964:34=146 856894-28958=827936



3-алгоритм. Қабырғасын қалау.

-Балалар, үйдің қабырғасын құру үшін өте сапалы қалауымыз керек. Сол үшін 5-мысалды шығарайық.

5-мысал.

Ашық хат-50 теңге 1600 теңге түсті

Хат қалта-30 теңге

С: Дүкенде әрқайсысына-? Теңге

Шешуі: 50+30=80 50*20=1000

1600:80=20 30*20=600

Жауабы: Ашық хат 1000 теңге, хат қалта 600 теңге сатылды.

Есеп шығару алгоритмі

  1. Есеппен танысу

  2. Есептің не туралы екендігін анықтау

  3. Белгілі, белгісізді анықтау

  4. Есептің шарты мен сұрағын ажырату

  5. Есепті шешу

4-мысал. «Кім шапшаң?» ойыны

Тақтаға 2 оқушыны шығарып, жарыстыру.

а) Жолды дәптер-8000 40000 дәптер ? есе кем

Торкөз дәптер-?

Шешуі: 4000*8000=32000

32000:5000=4 есе кем

Жауабы: Жолды дәптер торкөз дәптерге қарағанда 4 есе кем.





ә) Жолды дәптер-8000 40000 дәптер

Торкөз дәптер ? 100 данадан салынды

Шешуі: 40000*8000=32000

32000:100=320

Жауабы: 320 қорап торкөз дәптер болды.

б) Жіберілді-569 кг қызанақ 2 кг қызанақ

Салынды- ? қызанақ

Шешуі: 2 т=2000 кг

2000 кг-569=1431 кг

Жауабы: Жәшіктерге 1431 кг қызанақ салынды







4-алгоритм. Шатырын көтеру.

Оқулықтағы 6-тапсырманы орындау.

169208:х=78096:24 а*73=64244-28547

169208:х=3254 а*73=35697

х=169208:3254 а=35697:73

х=52 а=489

169208:52=78096124 489*73=64244-28547



32*b-59=453 398+4907:R=405

32*b=453+59 4907:R=405-398

32*b=512 4907:R=7

b=512:32 R=4907:7

b=16 R=701

32*16-59=453 398+4907:701=405

5-алгоритм. Есік, терезе орнату. Оқулықтағы 8-тапсырманы орындау.

Егер шаршының әрқайсысы 2 есе арттыратын болса, онда оның ауданы неше есеге артады?

4 есе. 4*2=8; 4*4=16; 8*8=64; 64:16=4.

ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.

-Әр алгоритм бойынша шолу жұмыстары жүргізіледі

-Сурет бойынша салынған үйді тамашалау

-Енді осы үйдің кілтін кімге береміз?

-Үйге берілген тапсырманы дұрыс толық орындаған оқушыға беріледі.

Ү. Үй тапсырмасы: 46 бет, 7-мысалды орындау.

ҮІ. Бағалау.






Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 02.11.2015
Раздел Математика
Подраздел Конспекты
Просмотров197
Номер материала ДВ-115762
Получить свидетельство о публикации