Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Иностранные языки / Конспекты / Открытый урок в 3 классе на тему "A day off"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Иностранные языки

Открытый урок в 3 классе на тему "A day off"

Выберите документ из архива для просмотра:

30.54 КБ A day off.docx
1.6 МБ A day off.pptx
6.41 МБ Mod7_v14_1.flv
6.45 МБ Present Continuous Verb Tense pt.6 - 'What is he doing'- Fun English Grammar Cartoon Pumkin.com..mp4
10.49 КБ What are the children doing.docx
12 КБ progress check card.docx
109.25 КБ texts and tests.docx

Выбранный для просмотра документ A day off.docx

библиотека
материалов

МАОУ Советского района города Казани

Центр Образования № 178












Разработка открытого урока на тему: “A day off

(Present Continuous)

( на базе УМК "Spotlight 3")



















Учитель английского языка

Диярова Регина Ринатовна








Технологическая карта урока по английскому языку


  1. Класс : 3 C

  2. Дата: 30.04.15

  3. Тема урока: «Выходной день».

  4. Тип урока: комбинированный

  5. Цели урока: Активизация грамматических навыков через различные виды речевой деятельности.

  6. Задачи урока:

Образовательная

  • освоить во всех видах речевой деятельности лексические единицы по теме “Выходной день!”;

  • систематизировать знания о формообразовании и использовании в связной речи глаголов в Present Continuous;

  • научить учащихся правильно произносить согласные /n/, /ŋ/

Развивающая:

  • развивать фонематический слух учащихся;

  • развивать воображение при моделировании ситуации общения;

  • развивать навыки чтения;

  • развивать умения устанавливать смысловые соответствия при восприятии речи на слух.

Воспитательная:

  • воспитывать умение работать в группе, уважать чужое мнение.

7.Оснащение урока:

1) Источники информации (учебник, интерактивное аудио-видеоприложение, презентация Power Point,видео «What is he doing?”,наглядный материал –картинки, иллюстрирующие лексику урока)

2) Оборудование (компьютер, интерактивный комплекс, доска, мел)

3) Раздаточный материал (тренировочные задания, наборы карточек для игры в домино, наборы карточек для выполнения упражнения по теме урока)


Ход урока

п/п

Этап урока

Деятельность учителя

УУД

Деятельность ученика

Время,мин

1

Организационный момент

Учитель приветствует учащихся.

Stand up straight and look at me, please. Good morning, children. I’m glad to see you.

- How are you?

- Fine, thank you, sit down please.

-What date is it today?

- Good! And what was the date yesterday?

-And what will be tomorrow?

-Ok! Is it a holiday? What holiday is it?

-Very good! It`s Labour Day! It`s also holiday of spring!

-Look at the window! What`s the weather like today?

Fantastic!

Коммуникативные: умения вести этикетный диалог: умение с достаточной полнотой и точностью выражать свои мысли.

Учащиеся приветствуют учителя и отвечают на его вопросы.

Ps:Good morning, Regina Rinatovna.

- Fine, thanks and you?


Учащиеся садятся.

P1: Today is 30th of April.


P2:It`s 29th of April!

P3:It`s 1st of May!

P4: Yes, it is. День труда!




P5: It`s….!


2

мин

2

Актуализация опорных знаний


Let` have talk about your free time activities. (слайд 2)

Adel, what do you like doing?

Rayana, what do you like doing?

Arthur, what does Rayana like doing?

Учитель продолжает беседу с учениками…

- Thank you, very good!

Регулятивные: выделение и осознание учащимися того, что уже усвоено, осознание качества и уровня усвоения.

Коммуникативные: уметь слушать и слышать, понимание речи других, оформление внутренней речи во внешнюю.



P1: I like playing soccer.

P2: I like singing.

P3: She likes singing.



Дети отвечают.

2

мин

3

Фонетическая зарядка

-Look at the white-board! Do you remember our tongue-twister?

-Let`s say it all together!

(слайд 3)





Заранее учитель раздает карточки [n] на парты.

-What the same sound can you hear, running, screaming, jumping?

-Yes, you are right! So, let`s play game! Look at the table, you have cards with sound [n].

I will say words. If you hear sound [n], you show me thecard!

-Well done!


Ps: Yes, we do!

Ps:

Polly is running.
Dolly is screaming,
Willy is jumping,
Tommy is singing.
What a noise!
What a rush!
Dear children
Hush! Hush!

P1: [n]



Игра. На столах лежат карточки.

Дети показывают карточки в том случае, если они слышат звук [n].

3

мин

4

Постановка учебной задачи

- Boys and girls, tell me, please, what do we usually do at the lessons?

-Ok, do we paint pictures?

-Today, children, we are going to paint a picture, our day off.

(слайд4)What`s for Russian?

-But I haven`t got any paints.

So, we need some special “paints” for our pictures. Но сегодня нам нужны особые краски –they are words and word combinations.




P1:We read.

P2: We write, play games, sing songs…

P3: Yes, we do, sometimes.



P1: Выходной день.

2

мин

Основная часть урока

5

Повторение изученных лексических единиц (словосочетания)

-Now, look at the white-board. (слайд 5)Match the words. You have one minute!

-Let`s check!

На доске задание на повторение словосочетаний, изученных ранее.

Коммуникативные: учебное сотрудничество.

Дети выполняют индивидуально.

2

мин

6

Семантизация лексики.

Corners”

-So, we`ll paint four pictures about your days off.

1. In the park

2.At home

3. At the party

4. At the circus.(слайд 6)

And we`ll have four team. Stand up! Look, there are four corners. Share of four groups, choosing your corner. Where do you want to spend your day off?10 sec

-Perfect! Now, sit down, please, by groups. Number one – table one

И т.д.

Коммуникативные: учебное сотрудничество.

Дети слушают учителя.










Дети выбирают угол по своему предпочтению и тем самым делятся на 4 группы.



Дети садятся по группам



3 мин

7

Групповая работа с самопроверкой по алгоритму


Повторение правил формообразования и Present Continuous


Развитие умений аудирования

Учитель раздает листы бумаги.

-Good, children!

Now your task is to write word combinations on papers that you need to describe your picture. 1 minute is for you.

-Stop, please! Let`s check!

Very good!

You know, to make beautiful and right pictures, we should form sentences and remember about the right order!

Who can tell me, what animal flies to us, when we are talking about events happening right now.

-Yes! It`s dragon. (Слайд)Now, look, have picture. You should describe it, making up sentences! I give you 2minutes!

-Are you ready? Good. Let`s check!

While we are listening to each team, other groups are to do task. Listen and complete names in the pictures.

Well done! Great!

Познавательные: Осознанно и произвольно строить речевые высказывания в устной форме, выбирают необходимую информацию, находят ответы на вопросы в иллюстрациях.


Коммуникативные: Использовать речевые, опорные и наглядные средства для выполнения задания.





Ребята выполняют задание в группах, совещаясь.


Каждая группа представляет свой набор выражений.










P1: Dragon! It`s name is Present Continuous!

Учащиеся смотрят на картинку и составляют предложения, используя время Pr. Cont.


Дети выполняют задание по картинке, слушая своих одноклассников. Затем, ответы самостоятельно проверяются на доске.

10

мин

8

Физминутка

- Let`s have a rest! Let`s play a game! Guess!

I begin….

Учитель загадывает действие.

-Yes, I am.

Коммуникативные: Использовать речевые, опорные и наглядные средства для выполнения задания.

Личностные: Формировать этические чувства, прежде всего-доброжелательность


P1: Are you sleeping?

Дети угадывают, что загадал учитель. Тот, кто угадал становиться ведущим.

3

мин

9

Закрепление и повторение изученного, включение нового знания в систему знаний и повторение


Развитие навыков чтения


Развитие навыков видео- и аудирования

Учитель раздает карточки с заданием.

- l put you sheets of papers. You should choose the right answer. You have one minute.


You time is over! Please give me tour tests.





-Now, look at the text. Let`s read it. Amina, begin please!

-Is everything clear for you?

-So, answer my questions.

-Are we also having a good time?

-Let`s sing a song then.


-The last task for today! It`s very interesting! Let`s watch video.

-Now, match names and activities.

Коммуникативные: Использовать речевые, опорные и наглядные средства для выполнения задания.

Личностные: Формировать этические чувства, прежде всего-доброжелательность



Дети выполняют задание самостоятельно.







Ученики читают текст по строчке.

Ps: Yes!

Дети отвечают на вопросы учителя по тексту.

Ps: Yes, we are!


Дети поют песню.


Дети смотрят видео.


Дети выполняют задание, соединяют имена и действия.

15

мин

10

Рефлексия. Итог урока.

So, children, we must stop here. What can we do now?

talk about things happening now

talk about free-time activities

write about a day in the park

- Good for you.

Учитель выставляет оценки за урок, комментируя их.

Dear children, I think you were active at the lesson. I am going to give you 5-s and 4-s. Your home task is to write about your day off.

The lesson is over. Good-bye. See you next lesson.

Учитель прощается с классом и благодарит учащихся за урок.

Личностные: умение давать эмоциональную оценку своей деятельности на уроке

Коммуникатиные:умение с достаточной полнотой и точностью выражать свои мысли



Учащиеся проводят рефлексию своей деятельности на уроке








Записывают дом.зад.



Ps: Goodbye!

Прощаются на английском языке.

3

мин


Выбранный для просмотра документ A day off.pptx

библиотека
материалов
 By Diyarova R A Day Off Present Continuous
like watching swimming likes dancing Free-time activities
Polly is running. Dolly is screaming, Willy is jumping, Tommy is singing. Wha...
A day off
Match the words 1)Watching a) soccer 2)Driving b) a hot dog 3)Drinking c) a m...
1. In the park 2. At home 3. At the party 4. At the circus
Flying a kite Eating an ice-cream Running Jumping Riding a bike Climbing tree...
At home Watching TV Listening to music Reading a book Eating an apple Playing...
At the party Dancing Singing Playing the piano Eating chocolate cake Drinking...
At the circus Jumping Singing Riding a bike Playing the piano Dancing
In the park Tom is eating a hot dog. Jack is climbing a tree. Nora is reading...
At home Helen is watching a game. Ed and Sophie are playing a game. Len is ma...
At the party Ben is singing. Stella is playing the piano. Alan and Mark are d...
At the circus Cherry is singing. Charlie is playing the piano. Minnie and Mik...
Guess!
Choose the right answer.
A day in the country Today is Sunday. We are in the country now. Look! Dad is...
Today is Sunday. We are in the country now. Look! Dad is working in the gard...
Sammy is Suzy is Donny is Liza is Lonney is playing baseball. doing homework....
Progress check NOW I CAN Very well Good Not very good talk about things happ...
25 1

Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1  By Diyarova R A Day Off Present Continuous
Описание слайда:

By Diyarova R A Day Off Present Continuous

№ слайда 2 like watching swimming likes dancing Free-time activities
Описание слайда:

like watching swimming likes dancing Free-time activities

№ слайда 3 Polly is running. Dolly is screaming, Willy is jumping, Tommy is singing. Wha
Описание слайда:

Polly is running. Dolly is screaming, Willy is jumping, Tommy is singing. What a noise! What a rush! Dear children Hush! Hush! [ᶯ]

№ слайда 4 A day off
Описание слайда:

A day off

№ слайда 5 Match the words 1)Watching a) soccer 2)Driving b) a hot dog 3)Drinking c) a m
Описание слайда:

Match the words 1)Watching a) soccer 2)Driving b) a hot dog 3)Drinking c) a mac 4) Playing d) a kite 5) Eating e) coke 6) Flying f) a car 7) Making g) TV 8) Wearing h) sandcastle

№ слайда 6 1. In the park 2. At home 3. At the party 4. At the circus
Описание слайда:

1. In the park 2. At home 3. At the party 4. At the circus

№ слайда 7 Flying a kite Eating an ice-cream Running Jumping Riding a bike Climbing tree
Описание слайда:

Flying a kite Eating an ice-cream Running Jumping Riding a bike Climbing trees In the park

№ слайда 8 At home Watching TV Listening to music Reading a book Eating an apple Playing
Описание слайда:

At home Watching TV Listening to music Reading a book Eating an apple Playing chess

№ слайда 9 At the party Dancing Singing Playing the piano Eating chocolate cake Drinking
Описание слайда:

At the party Dancing Singing Playing the piano Eating chocolate cake Drinking coke

№ слайда 10 At the circus Jumping Singing Riding a bike Playing the piano Dancing
Описание слайда:

At the circus Jumping Singing Riding a bike Playing the piano Dancing

№ слайда 11
Описание слайда:

№ слайда 12
Описание слайда:

№ слайда 13 In the park Tom is eating a hot dog. Jack is climbing a tree. Nora is reading
Описание слайда:

In the park Tom is eating a hot dog. Jack is climbing a tree. Nora is reading a book. Susan is flying a kite. Lucy is riding a bike. Sam and Sid are playing soccer.

№ слайда 14
Описание слайда:

№ слайда 15 At home Helen is watching a game. Ed and Sophie are playing a game. Len is ma
Описание слайда:

At home Helen is watching a game. Ed and Sophie are playing a game. Len is making a kite. Lorna is riding a horse. Brian is eating an apple. Steve is reading a book.

№ слайда 16
Описание слайда:

№ слайда 17 At the party Ben is singing. Stella is playing the piano. Alan and Mark are d
Описание слайда:

At the party Ben is singing. Stella is playing the piano. Alan and Mark are drinking Coke. Jenny and pat are dancing. Fiona is eating a hot dog. Dan is playing a game

№ слайда 18
Описание слайда:

№ слайда 19 At the circus Cherry is singing. Charlie is playing the piano. Minnie and Mik
Описание слайда:

At the circus Cherry is singing. Charlie is playing the piano. Minnie and Miki are dancing. Jenny and pat are dancing. Tom is jumping. Ted is riding a bike.

№ слайда 20 Guess!
Описание слайда:

Guess!

№ слайда 21 Choose the right answer.
Описание слайда:

Choose the right answer.

№ слайда 22 A day in the country Today is Sunday. We are in the country now. Look! Dad is
Описание слайда:

A day in the country Today is Sunday. We are in the country now. Look! Dad is working in the garden. My big brother Larry is helping him. I`m playing with my toys, while my grandpa and grandma are watching TV in the living room. My little sister Betsy is sleeping in the bedroom. Mum is cooking supper in the kitchen. It`s sunny day! We are having a good time! From Lulu

№ слайда 23 Today is Sunday. We are in the country now. Look! Dad is working in the gard
Описание слайда:

Today is Sunday. We are in the country now. Look! Dad is working in the garden. My big brother Larry is helping him. I`m playing with my toys, while my grandpa and grandma are watching TV in the living room. My little sister Betsy is sleeping in the bedroom. Mum is cooking supper in the kitchen. It`s sunny day! We are having a good time! What is Larry doing? 2) Who is sleeping in the bedroom? 3) Where are grandpa and grandma watching TV? 4) What is Lulu doing? 5)What is Mum doing? 6) Are they having a good time? Little sister Betsy is. He`s helping his dad. In the living room. She`s playing with toys. She`s cooking supper. Yes, they are.

№ слайда 24 Sammy is Suzy is Donny is Liza is Lonney is playing baseball. doing homework.
Описание слайда:

Sammy is Suzy is Donny is Liza is Lonney is playing baseball. doing homework. jumping and swimming. eating dinner. sleeping.

№ слайда 25 Progress check NOW I CAN Very well Good Not very good talk about things happ
Описание слайда:

Progress check NOW I CAN Very well Good Not very good talk about things happening now talk about free-time activities write about a day in the park

Выбранный для просмотра документ What are the children doing.docx

библиотека
материалов

What are the children doing? Match.

Sammy is playing baseball.

Suzy is doing homework.

Donny is sleeping.

Liza is eating dinner.

Lonney is jumping and swimming.

What are the children doing? Match.

Sammy is playing baseball.

Suzy is doing homework.

Donny is sleeping.

Liza is eating dinner.

Lonney is jumping and swimming.

What are the children doing? Match.

Sammy is playing baseball.

Suzy is doing homework.

Donny is sleeping.

Liza is eating dinner.

Lonney is jumping and swimming.

Выбранный для просмотра документ progress check card.docx

библиотека
материалов

Name _________________________ Module 7

NOW I CAN

Very well

Good

Not very good

talk about things happening now




talk about free-time activities




write about a day in the park




Progress check

Progress check

Name _________________________ Module 7

NOW I CAN

Very well

Good

Not very good

talk about things happening now




talk about free-time activities




write about a day in the park






Progress check

Name _________________________ Module 7

NOW I CAN

Very well

Good

Not very good

talk about things happening now




talk about free-time activities




write about a day in the park






Progress check

Name _________________________ Module 7

NOW I CAN

Very well

Good

Not very good

talk about things happening now




talk about free-time activities




write about a day in the park






Progress check

Name _________________________ Module 7

NOW I CAN

Very well

Good

Not very good

talk about things happening now




talk about free-time activities




write about a day in the park






Выбранный для просмотра документ texts and tests.docx

библиотека
материалов

A day in the country.

Today is Sunday. We are in the country now. Look! Dad is working in the garden. My big brother Larry is helping him. I`m playing with my toys, while my Grandpa and grandma are watching TV in the living room. My little sister Betsy is sleeping in the bedroom. Mum is cooking supper in the kitchen.

It`s sunny day! We are having a good time!

A day in the country.

Today is Sunday. We are in the country now. Look! Dad is working in the garden. My big brother Larry is helping him. I`m playing with my toys, while my Grandpa and grandma are watching TV in the living room. My little sister Betsy is sleeping in the bedroom. Mum is cooking supper in the kitchen.

It`s sunny day! We are having a good time!

A day in the country.

Today is Sunday. We are in the country now. Look! Dad is working in the garden. My big brother Larry is helping him. I`m playing with my toys, while my Grandpa and grandma are watching TV in the living room. My little sister Betsy is sleeping in the bedroom. Mum is cooking supper in the kitchen.

It`s sunny day! We are having a good time!



hello_html_m4dc359b2.png

hello_html_m4dc359b2.png

hello_html_m4dc359b2.png

hello_html_m4dc359b2.png


Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
