Конспект
урока по теме «Визит к ветеринару»
Класс: 5
Тема урока: A visit to the vet
Учебник: Spotlight 5
Цель урока: освоить
новые лексические единицы по теме «Проблемы здоровья у домашних питомцев»,
уметь вести диалог этикетного характера;
Планируемые
результаты:
Личностные:
воспитание заинтересованного и бережного отношения к животным; формирование
умений работать в парах; знание правил вежливого поведения;
Метапредметные:
К: вести
диалог этикетного характера в ситуациях бытового общения; слушать, читать
текст с целью поиска конкретной информации; адекватно использовать речевые
средства для решения различных коммуникативных задач; проявлять уважительное
отношение к партнерам;
Р: самостоятельно
ставить цели, планировать пути их достижения, оценивать правильность решения
учебной задачи, собственные возможности; формирование умений самонаблюдения,
самоконтроля, самооценки в процессе коммуникативной деятельности;
П:
самостоятельно работать; работать с текстом; осознанно строить свое
высказывание в соответствии с речевой задачей, развитие навыков работы с
информацией;
Предметные: уметь
употреблять новую и раннее изученную лексику в речи; находить в тексте нужную
информацию;
Технология:
проблемное обучение; игровые технологии;
Формы работы:
фронтальная, парная, индивидуальная, ролевая игра
Ход урока: слайд
№1
I.
Приветствие
1) Good morning, boys
and girls! How are you? (ответы детей)
2) I am glad to see
you! You are so pretty today! My name is A.K.
3) Are you ready for
the lesson? Let’s start our lesson. Be careful, please!
У нас сегодня очень необычный урок,
потому что мы с вами отправляемся в путешествие. Нам предстоит пройти много
препятствий, мы узнаем много интересного ,вспомним ,то что вы уже знаете и в
конце доберемся до самого главного до сундучка с сокровищами.
И наша первая станция «Тропинка
загадок» слайд 2
2. Речевая зарядка.
4) Guess! What is it? (Обучающимся
выдаются карточки с описанием. Каждый читает для всего класса)
1.It is big and green, it can swim. It lives in the
river. It eats other animals and fish. Слайд 3
2.It is a domestic
animal. It can run. It can climb. It can catch a mouse. Слайд 4
1.
It
is fat. It is big and brown. It has thick fur. It
lives in the forest. It likes honey, sugar, sweets. Слайд 5
2.
It’s
very tall animal. It’s got long legs and it eats leaves. It’s yellow and black.
Слайд 6
3.
It
lives in the wood, changes horns Слайд 7
4.
It
is big. It lives on the farm. It gives us milk. Слайд 8
5.
This
animal is orange with black, grey or brown stripes; it’s a big cat. Слайд 9
6.
It’s
a big grey animal that has a horn on its nose. Слайд 10
7.
It’s
a very dangerous poisonous snake with a hood. Слайд 11
8.
This
huge animal has got tasks and very big ears. Слайд 12
Молодцы!
Мы прошли первое испытание, и следующая остановка называется «Лес
чудес» Слайд 13 . Здесь мы узнаем много новых слов и выражений.
Актуализация и
фиксирование индивидуального затруднения в пробном учебном действии;
1) Do you like
cartoons? (просмотр мультфильм без звука)
2) What’s the
matter? I have some problems! There is no sound!
3) What’s a pity!
Let’s watch a video without a sound.
4) Children, can you
help me? (ответы детей) We should make a
sound for our cartoon. Let’s try to do it!
II.
Выявление
места и причины затруднения / Построение проекта выхода из затруднения
(ставят цель, определяют тему урока)
1) At first answer my
questions, please.
2) What can you see
in my video? What else? Who else?
3) What’s the matter
with animals?
4) Where are they?
What animals can you see there?
5) What theme of our
lesson will be today? (ответы детей)
6) Right you are. Our
theme is A visit to the vet.
7) What should we
learn? What is the aim of our lesson? What can you say about animals in my
video?
Цель
нашего урока? Чему мы научимся на уроке? (после ответов Слайд 14
с темой урока)
8) What words should
we learn?
9) Our aim is to
learn new words on the topic “Medical problems.”
III.
Реализация
построенного проекта Выход из затруднения. Введение лексики
1) Look at the
screen, please.
2) What can you see
in the picture? (ответы
детей, Слайд 15 на доску)
3) Now let’s answer
my questions. What is in English for … сломанное крыло? (новые
слова вывесить на доску)
4) Let’s repeat after
me broken wing . Only boys broken wing only girls. (отработка слов).
5) Translate the
sentence. У попугая сломано крыло. И т.д. Слайд 16,17,18,19,20
6) Who will read new
words? (читают слова с доски).
IV.
Первичное закрепление изученной
лексики
1) The next task for
you is to make up your own sentences. Look at the screen, please.
2) Open your textbooks p. 72, упр.
1 (Слайд 21 на доске из учебника)
3) Look at the
picture and say what medical problems these animals have.
4) I’ll give you one
minute.
5) Let’s check up.
Are you ready? Who will answer? (опрос детей).
V.
Введение
диалоговых фраз / развитие фонематического слуха
1) Who helps animals
in the video? How do people call these doctors? Как называются
такие врачи? (ветеринар). Ветеринар is in English VET. Repeat all together.
2) What do vets
usually say? Что
обычно говорят врачи или ветеринары?
What’s the
matter [ˈmatə]?
|
Что
случилось? В чем дело?
|
What’s wrong [rɒŋ] with him/ her?
|
Что
случилось с ним /с ней?
|
Really [rɪəli]? How?
|
Действительно?
На самом деле? Как?
|
How old is he /
she?
|
|
Let’s have a
look at him /her.
|
Давай я
его/ее осмотрю
|
3) Now let’s listen
to the tape and repeat, please. Be careful, please. Let’s start. (прослушать
фразы).
4) Let’s read the
phrases once more in a whisper. Слайд 22
5) What is in English
for что случилось с ним? Masha, repeat
please.
И это испытание мы
прошли. Следующая остановка «Болото лени» Слайд 23
VI.
Развитие
навыков аудирования и поискового чтения
1) The next task for
you is to listen and read the dialogue and then you must answer the questions. (прослушать
диалог) Слайд 24
2) At first let’s
read the questions. Look at the screen. (вопросы к диалогу на Слайд 25
)
3) … read the first
question, please. Translate, please.
4) Are you ready to
listen to the dialogue? You can see this dialogue at page 72.
5) Who will answer
the first question?
6) Very good!
VII.
Самостоятельная
работа (карточки, игрушки)
1) Try to make up your
own dialogues. Take cards № 2 and look through the text. What can you see
there?
What’s the
matter [ˈmatə]?
|
It’s …. , my …..
.
|
What’s wrong [rɒŋ] with him / her ?
|
He / She has got
(a) ….
|
Really [rɪəli]? How?
|
I don’t know
|
How old is he /
she?
|
He / She is
about …. years old.
|
Let’s have a
look at him /her.
|
Ok
|
2) You will work in
pairs. Decide who will be a wet and who will be a client. Have you decided?
3) Look at the table.
You can see different animals there. Choose one animal, please. (на
столе игрушки животных; учащиеся выбирают себе животного и разыгрывают диалог
«Визит к ветеринару»
4) Imagine, that your
pet or animal ill. Take it to the vet and make up your own dialogue.
5) I’ll give you 3
minutes to do that.
6) Let’s check up
your dialogues. Who wants? Who will answer? (опрос диалогов у
доски с игрушками).
VIII. ФИЗМИНУТКА
(видео)
Следующая
остановка Слайд 26
Вспоминаем граммат. материал (Present simple) Слайд
27
Упражнение Слайд 28
Вы молодцы!!! Работали хорошо! и мы с вами
добрались до последней станции
«Гора победы» Слайд 29 В
этой горе спрятан сундучок с сокровищами. Давайте откроем его! (дарим
ключики)
Ребята! Давайте подведем итоги нашего
урока.
Рефлексия
1) What was the theme
of our lesson?
2) What did we do?
What have we learnt today?
3) Do you like our
lesson?
4) What do you like
most of all? Что
у вас получилось лучше всего?
5) Как вы
думаете, мы достигли цели урока?
6) Что у вас
вызвало затруднения?
7) Let’s repeat our
new words. What words have you remembered?
IX.
Итог
урока
Домашнее
задание Слайд 30
X.
Прощание
Слайд
31
ЗАГАДКИ
1. It is big and green, it can swim. It
lives in the river. It eats other animals and fish.
2. It is a domestic
animal. It can run. It can climb. It can catch a mouse.
3. It is fat. It
is big and brown. It has thick fur. It lives in the
forest. It likes honey, sugar, sweets.
4. It’s а very tall animal.
It’s got long legs and it eats leaves. It’s yellow and black.
5. It lives in the
wood, changes horns.
6. It is big. It
lives on the farm. It gives us milk.
7. This animal is
orange with black, grey or brown stripes; it’s a big cat.
8. It’s a big grey
animal that has a horn on its nose.
9. It’s a very
dangerous poisonous snake with a hood.
10. This huge animal
has got tasks and very big ears.
Самостоятельная
работа
What’s
the matter [ˈmatə]?
|
It’s
……… , my …………….. .
|
What’s
wrong [rɒŋ] with him /
her ?
|
He
/ She has got (a) …………..
|
Really
[rɪəli]? How?
|
I
don’t know
|
How
old is he / she?
|
He
/ She is about …………. years old.
|
Let’s
have a look at him /her.
|
Ok
|
Самостоятельная
работа
What’s
the matter [ˈmatə]?
|
It’s
……… , my …………….. .
|
What’s
wrong [rɒŋ] with him /
her ?
|
He
/ She has got (a) …………..
|
Really
[rɪəli]? How?
|
I
don’t know
|
How
old is he / she?
|
He
/ She is about …………. years old.
|
Let’s
have a look at him /her.
|
Ok
|
Самостоятельная
работа
What’s
the matter [ˈmatə]?
|
It’s
……… , my …………….. .
|
What’s
wrong [rɒŋ] with him /
her ?
|
He
/ She has got (a) …………..
|
Really
[rɪəli]? How?
|
I
don’t know
|
How
old is he / she?
|
He
/ She is about …………. years old.
|
Let’s
have a look at him /her.
|
Ok
|
Самостоятельная
работа
What’s
the matter [ˈmatə]?
|
It’s
……… , my …………….. .
|
What’s
wrong [rɒŋ] with him /
her ?
|
He
/ She has got (a) …………..
|
Really
[rɪəli]? How?
|
I
don’t know
|
How
old is he / she?
|
He
/ She is about …………. years old.
|
Let’s
have a look at him /her.
|
Ok
|
Самостоятельная
работа
What’s
the matter [ˈmatə]?
|
It’s
……… , my …………….. .
|
What’s
wrong [rɒŋ] with him /
her ?
|
He
/ She has got (a) …………..
|
Really
[rɪəli]? How?
|
I
don’t know
|
How
old is he / she?
|
He
/ She is about …………. years old.
|
Let’s
have a look at him /her.
|
Ok
|