Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Другое / Презентации / Открытый урок-презентация по казахскому языку на тему "Астана" (8 класс)

Открытый урок-презентация по казахскому языку на тему "Астана" (8 класс)

  • Другое

Название документа П?н ?аза? т_л_ 8 сынып класс.docx

Поделитесь материалом с коллегами:













Солтүстік Қазақстан облысы, Мағжан Жұмабаев ауданы,

Полтавка орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Күдіренова Балкүміс Сапарқызы,

II санатты. 8 сынып. Қазақ тілінен орта мерзімді жоспар сабағы.





























Пән: Қазақ тілі

Сынып: 8 сынып

Сабақтың тақырыбы: Астана

Мақсаттары: Қазіргі елорда Астана қаласы жайында, оның тарихы, Алматыдан астананы Ақмолаға көшірудің алғышарты жайында оқушыларға жалпылама мағлұмат беру, елорда жайында білімдерін кеңейтуге жағдай жасау.

Міндеттері:білімділік – «Менің Отаны – Қазақстан» модуліндегі алған білімдерін пысықтау,

дамытушылық – ауызекісөйлеу дағдысын жетілдіру; оқушылардың дүниетамынын кеңейту; ауызша және сөйлем құрау дағдысын қалыптастыру, өзара сұхбаттасуда ақпарат алу үшін сұрақтар қоюға үйрету;

тәрбиелік – туған жеріне деген сүйіспеншілігін, туған қаламызға деген патриоттық мақтаныш сезімін туғызу, бір – біріне көмек беруге, ұйымшылыққа, туған жерін сүюге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже : Өз беттерінше білім ала отырып, ізденіс әрекеттерін дамыта түседі, тарихи оқиғаларға баға беріп үйренеді

Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)

Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), топтық (ТБ).

Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары

Әдіс тәсілдер: «Сиқырлы қапшық» -сұрақ әдісі, Жигсо әдісі, Суреттер сөйлейді.















Сабақ кезеңдері

Уақыт


Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті


Сынып оқушылармен амандасу атмосферасын құру.





Қызығушылық

тарын ояту



2 мин









3 мин












«Сиқырлы қапшық» әдісі













Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы сұрау арқылы оқушыларды диалогқа түсіру

Берілген сұрақтарға жауап беру



Оқушылар амандасып, сабаққа кіріседі.








Оқушылар сұраққа жеке жауап береді, сол арқылы өздерінің түсінгендерін көрсетеді

hello_html_m41ee206a.jpghello_html_m3410a1b5.jpg


Көру


Түсіну


4-5 мин


5-7 мин

«Бейне фильм»


Жаңа тақырыпты меңгертуде және тапсырмаларды оқып орындауға қолданады.




Сабақта қолданылатын әдіс оқушыларды сыни ойлауына ықпал етеді. Мұнда әр бала, өз ойын айтып,шығармашылығын қалыптастырады. Ол дегеніміз – бала бұрын тек тыңдаушы болса, енді ізденуші, өз ойын дәлелдеуші, ұйымдастырушы рөлін атқарады. Сын тұрғысынан ойлау қабілеттері сабақ үстіндегі проблемалық сұрақтарды шешу кезінде, бір сұраққа бірнеше нұсқада жауап берумен және ситуациялық жағдайлардан жол тауып шығу әрекеттерінен байқалады.





Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға, тапсырмаларға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу, өткен сабақтарды қайталап,

топпен жұмыс жасау

ЖТ

ЖЕhello_html_m2a2758bf.jpg






hello_html_2b584882.jpg


Қолдану

5 мин

«Астана » тақырыбын «Жұптық әңгіме» әдісін пайдаланып арқылы меңгерту

Бұл әдіс арқылы оқушы мен оқушы арасында «Жақын арадағы даму аймағы»(ЖАДА)(Выготский) қалыптасты. Себебі: әр оқушы түсінбеген немесе қиындық тудырған сұрақтарын бір-біріне қою арқылы жұптасып, жауап іздейді, талқылайды, жаңа тақырыпты бірі-біріне түсіндіреді

Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту

Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады

СТО

hello_html_m3df7ce6e.jpg

Сергіту сәті

2 мин

«Балалар биі» атты жаттығу жасау

Оқушылар бірге сергіту сәтін жасайды

Интербелсеңді тақтадағы бейнероликтегідей жаттығулар жасайды.

АКТ

hello_html_539ca46b.jpg

Талдау

5- 7 мин

Жигсо әдісі» арқылы жалпы бүгінгі сабақты меңгерту іс-әрекеті

  1. Астана сөзне синквейн жазу

  2. Тест жұмысы


Тапсырманы орындау үшін топ ішінде және бір -бірімен ақылдаса отырып шешім табуға болады. Бұл әдісті қолданғандағы мақсатым оқушыларға тапсырманы сұрақ күйінде беріп, сұрақтың жауабын өз білімдеріне сүйене отырып жеке, жұппен, топпен талқылап, ақылдасып, бір- бірлерінің пікірлерін тыңдап тапсырманы өздігінен орындап шығу

Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, өзара пікір алмасады, топпен, жек дара тапсырмаларды орындайды

hello_html_12f78f9d.jpghello_html_m3eb9a134.jpg

Жинақтау

5-7 мин

Суреттер сөйлейді

Суреттер арқылы ойларын жинақтап береді

Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты тапсырма қағаздарын таратады, оқушылар оларды орындауға тырысады.

Оқушылардың мақсаты берілген тапсырмаларды орындап, өз ойларын жеткізу


Бағалау

2 мин

«Астана»

тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру, ойларын жинақтау

Тапсырманы өздігімен дәптерге жазғызу.

Бағалауды басқару

Жауаптарын қабылдап, бағыт беру

Ойлап табады, байланыстырады,

шығарады. Ойын түйіндейді. Дәптерге синквейн жазады және тест сұрақтарын шешеді.

Бағалайды,талқылайды. Өз пікірін айтады.



hello_html_m1770655.jpg

Рефлексия

2 мин

Стикерлерді толтыру


Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну

Ұсынылған стикерді толтыру

hello_html_59637f1.jpg

Үй жұмысы

2 мин



Жаңа сөздерді жаттау, жаңа тақырыпқа ЭССЕ жазу.











Сабақтың талдауы.


Сабақтың тақырыбы: Астана


Сабақтың түрі : Жаңа тақырыпты меңгерту


Сабақтың мақсаты: Қазіргі елорда Астана қаласы жайында, оның тарихы, Алматыдан астананы Ақмолаға көшірудің алғышарты жайында оқушыларға жалпылама мағлұмат беру, елорда жайында білімдерін кеңейтуге жағдай жасау.


Міндеттері:

Білімділік: - «Менің Отаным – Қазақстан» модуліндегі алған білімдерін пысықтау;

Дамытушылық: ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру, оқушылардың дүніетамынын кенейту; ауызша және сөйлем құрау дағдысын қалыптастыру, өзара сұхбаттасуда ақпарат алу үшін сұрақтар қоюға үйрету;

Тәрбиелік: туған жеріне деген сүйіспеншілігін, туған қаламызға деген патриоттық мақтаныш сезімін туғызу, бір – біріне көмек беруге, ұйымшылыққа, туған жерін сүюге тәрбиелеу.


Күтілетін нәтиже: Өз беттерінше білім ала отырып, ізденіс әрекеттерін дамыта түсіреді, тарихи оқиғаларға баға беріп үйренеді, тақырып бойынша білімдерін кеңетейді, мәтін ішінен негізгілерін тауып, айта білуге, тақырып бойынша сөйлем құрастыру және тапсырмалар арқылы сөйлеу дағдыларын қалыптастырады, сөйлемде сөз тәртібін сақтауға үйренеді;


Әдіс-тәсілдері:

Сұрақ-жауап,талдау,әңгімелеу, іздену, жинақтау.

Сабақ көрнекіліктері: Сызба, интерактивті тақта,суреттер,маркерлер, постер, «Сиқырлы қапшық», стикерлер


Пәнаралық байланыс: тарих, архитектура








Сабақ өткізуде мен алдыма қойған мақсаттарым: Сабақта модульдер бойынша алған білімдерімді тиянақтау, игерілген сөздерді қаншалықта пайдаланып қолдау,сауатты сөйлеулерін бақылау және әр түрлі тапсырмаларды орындап отырып бекіту. Оқұшыларды сыни тұрғыдан ойлауға үйрете отырып, ауызекі тілде сөйлеу қабілеттерін жаттықтыру. Сұхбат бойынша талдау арқылы оқушылардың оқыту және оқудағы жаңа тәсілдерді мәтін құрдырта отырып, ойлау қабілеттерін жаттықтыру. Сұрақтарға жауап беруді әр бір оқушымен және дарынды оқушыны оқыту. Оқушылардың саны – бесеу. Оның ішінде үшеу оқушының білімдері – жақсы, біреуінің – орташа, ал бесіншінің білімі – нашар. Бірақ әр бір оқушыға назар аударамын және жұмыс әр түрлі сабақтарда жасаймын. Бүгінгі сабақта оқушыларға әр тапсырмаларды берілген топпен ұйымшылықпен жақсы орындап отырады деп дәлелдеймін. Сабақтың алдында психологиялық тренинг өткіздім. Үй жұмысын өткізген кезде оқушылар сұрақтарға жауап берді. Дұрыс сұрақтарға жауап беруді үйретемін және сөйлеуге тырыстырамын. Бейне фильм қөрсету арқылы жаңа сабаққа дайындап қызықтырдым. Сабақтың тақырыбың және мақсатың анықтадық. Әр тапсырмаларды қызықтырып отырып орындады. Олар тез бірігіп жақсы білімдерін көрсетті. Топтық жұмыстар жүргізілді оқушылар тапсырмалары, кәртішкелерді көтеру арқылы өздерің бағалап отырды. Сергіту сәтінде өздеріңе өте жақсы орындағанына ұнады деп және оларды жақсы қимылдағандарына мақтадым. Тест өткізгенде олар бір –бірің жұмысын тексеріп және бағалады, осындай жұмыс оларға ұнайды, жақсы қарым – қатынас, жылы сезімдері ,ұйымшылыққа қарайды.

Рефлексия жасағанда өз беттерінше ойлап, сөйлеу, сұрақтарға жауап беру, бағалау жауапкершілікпен қарайды.

Қорытынды жасасам сабақ жаман еместеп өтті. Оқушылардың алдында қойылған мақсаттарымды жеткіздім деп ойлаймын. Күткен нәтижеге жеттік. Осы сабақта біррікен сөздер тақырыпты еске алып, қайталадық. Және осы сабақта модуль бойынша өткен тақырыптарды қайталап шықтық. Оқушылар жақсы көңілдерімен сабақты аяқтап шықты келешекте осындай сабақтарты және ұнаған тапсырмаларды орындауға жұмыс жасаймын.

Мен ойлаймын оқушылар өз беттерінше білім ала отырды, ізденіс әрекеттерін дамыта түсірді, тарихи оқиғаларға баға беріп үйренді, тақырып бойынша білімдерін кеңетейті, коллаж жасауға тырысты, мәтін ішінен негізгілерін тауып, айта білуге тырысты, тақырып бойынша сөйлем құрастырып және тапсырмалар арқылы сөйлеу дағдыларын қалыптастырды, сөйлемде сөз тәртібін сақтауға үйренді.

Название документа открытый урок 8 класс презент.ppt

Поделитесь материалом с коллегами:

Үй жұмысын тексеру «Сиқырлы қапшық»
 Бейне клип көру видео
Желтоқсанның жиырма төрті Сынып жұмысы
Бір-бірінің сөзін бөлмеу. Кезекпен сөйлеу. Сыпайы болу. Бір-біріне көмектесу....
Өзеннің жағасында – на берегу реки; Сарайы – дворец; Бас – главный; Әйгілі –...
Тапсырмалар: 1.Астана қаласы тақырыбына кластер жасау. 2.Сөздермен сөз тіркес...
Сергіту сәті
Жылдар 	Болған оқиғалар 1832 ж.	    1961 ж.	 1991 – 1992 ж.	 1993 - 1998 ж....
1.Не? 2.Қандай? 3.Не істейді? 4.Сөйлем 5.Синоним
Тест жұмысы 1.Астана қаласы Қазақстанның қай жерінде орналасқан? А) Сарыарқа,...
 Тест жауаптары А. В. Б. В. А. Б. Ә. А. Ә. А.
Үй жұмысы Жаңа сөздерді жаттап келу. «Астана қаласы» тақырыбына ЭССЕ жазып ке...
Рефлексия
1 из 15

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1
Описание слайда:

№ слайда 2 Үй жұмысын тексеру «Сиқырлы қапшық»
Описание слайда:

Үй жұмысын тексеру «Сиқырлы қапшық»

№ слайда 3  Бейне клип көру видео
Описание слайда:

Бейне клип көру видео

№ слайда 4 Желтоқсанның жиырма төрті Сынып жұмысы
Описание слайда:

Желтоқсанның жиырма төрті Сынып жұмысы

№ слайда 5 Бір-бірінің сөзін бөлмеу. Кезекпен сөйлеу. Сыпайы болу. Бір-біріне көмектесу.
Описание слайда:

Бір-бірінің сөзін бөлмеу. Кезекпен сөйлеу. Сыпайы болу. Бір-біріне көмектесу. Ортақ шешім қабылдау. Топ ережесі

№ слайда 6 Өзеннің жағасында – на берегу реки; Сарайы – дворец; Бас – главный; Әйгілі –
Описание слайда:

Өзеннің жағасында – на берегу реки; Сарайы – дворец; Бас – главный; Әйгілі – известно; Танымастай өзгерді – изменилась до не узнаваемости; Тұрғын үйлер – жилые дома; Ұлт өкілдері тұрады – живут представители нации; Болашағы – будущее; Гулденеді – процветает; Өзгерді – изменилась; Салынды – построили; Білдіреді –показывает; Құндылық – ценность.

№ слайда 7 Тапсырмалар: 1.Астана қаласы тақырыбына кластер жасау. 2.Сөздермен сөз тіркес
Описание слайда:

Тапсырмалар: 1.Астана қаласы тақырыбына кластер жасау. 2.Сөздермен сөз тіркестері мен сөйлемдер құрастыру. 3.Мәтінмен жұмыс (мәтінді оқып, негізгі ойын анықтау). 4.Мәтін бойынша сұрақтар дайындап, сұрақтарға жауап беру.

№ слайда 8 Сергіту сәті
Описание слайда:

Сергіту сәті

№ слайда 9 Жылдар 	Болған оқиғалар 1832 ж.	    1961 ж.	 1991 – 1992 ж.	 1993 - 1998 ж.
Описание слайда:

Жылдар Болған оқиғалар 1832 ж.     1961 ж. 1991 – 1992 ж. 1993 - 1998 ж. 1998 ж. Қазіргі Астана қандай қала?

№ слайда 10 1.Не? 2.Қандай? 3.Не істейді? 4.Сөйлем 5.Синоним
Описание слайда:

1.Не? 2.Қандай? 3.Не істейді? 4.Сөйлем 5.Синоним

№ слайда 11 Тест жұмысы 1.Астана қаласы Қазақстанның қай жерінде орналасқан? А) Сарыарқа,
Описание слайда:

Тест жұмысы 1.Астана қаласы Қазақстанның қай жерінде орналасқан? А) Сарыарқа, Ә) шығыс, Б) батыс, В )оңтүстік. 2. Астана қаласының символы: А) ту, Ә) елтаңба, Б) әнұран, В) Бәйтерек. 3. Астана --------------- қала: А) көне, Ә) ескі, Б) бас, В) таза. 4. Астана – Қазақстан Республикасының нешінші астанасы? А) бірінші, Ә) алтыншы, Б) екінші, В) төртінші. 5. Астана қаласының тұсаукесер тойы: А) 1998, Ә) 1991, Б) 1997, В) 1995. 6. Астананың бұрынғы аты: А) Ақтөбе, Ә) Алматы, Б) Ақмола, В) Орал. 7.Астана қай өзеннің бойында орналасқан? А) Еділ, Ә) Есіл, Б) қарасу, В) жайық. 8.Астана қаласында қанша ұлт өкілдері тұрады? А) 100 – ден астам, Ә) 130 – дан астам, Б) 200 – ден астам, В 50 – ден астам. 9. «Астана – столица Казахстана» аудармасын тап: А) Астана – күшті қала, Ә) Астана – Қазақстанның астанасы, Б) Ас тана – Қазақстанның қаласы, В) астана – жас қала. 10. Астананың туған күні: А) 6 шілде, Ә) 10 шілде, Б) 10 маусым, 6 маусым.

№ слайда 12  Тест жауаптары А. В. Б. В. А. Б. Ә. А. Ә. А.
Описание слайда:

Тест жауаптары А. В. Б. В. А. Б. Ә. А. Ә. А.

№ слайда 13 Үй жұмысы Жаңа сөздерді жаттап келу. «Астана қаласы» тақырыбына ЭССЕ жазып ке
Описание слайда:

Үй жұмысы Жаңа сөздерді жаттап келу. «Астана қаласы» тақырыбына ЭССЕ жазып келу.

№ слайда 14 Рефлексия
Описание слайда:

Рефлексия

№ слайда 15
Описание слайда:

Выберите курс повышения квалификации со скидкой 50%:

Автор
Дата добавления 19.01.2016
Раздел Другое
Подраздел Презентации
Просмотров152
Номер материала ДВ-355402
Получить свидетельство о публикации

Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх