Открытое
внеклассное мероприятие
English in my future profession
«Английский язык в моей будущей профессии»
Цели:
1. Активизация изученной лексики и
грамматики в речи по темам «профессии», «ориентирование в городе», «в
магазине», «на кухне».
2. Развитие языковой догадки и логического мышления.
3. Развитие устойчивого интереса учащихся к изучению английского языка.
4. Формирование умения работать в группе. Воспитание чувства коллективизма.
5. Развитие воображения, фантазии, творческих способностей.
Оборудование: красочно оформленное название мероприятия,
компьютер, мультимедийный проектор, СD-диск с английскими песнями, карточки с
заданиями, цветные карандаши.
Ход мероприятия
T: Good afternoon boys and girls. Today we are going
to speak about the importance of the English language in your future
profession. (T- Cl)
-What professions do you know?
-What would you like to be?
-Do you need the English language in your future
profession?
T: At the end of our lesson we’ll see if you were
right or not.
(Можно здесь показать заранее
приготовленную учениками презентацию, доклад, проект по данной теме)
T: Today we have 2 teams (по 1-2 человека из каждого класса): …, ….. . Look
at the screen. \ слайд 2\ You
can see the crossword with the names of professions which can’t do without
English. If you guess the name of the job we’ll have a game on this profession.
The winner in each game gets a point and a sign \приложение
7\.
|
1)
|
d
|
r
|
i
|
v
|
E
|
r
|
|
|
|
|
|
|
|
2)
|
t
|
r
|
a
|
N
|
s
|
l
|
a
|
t
|
o
|
r
|
|
|
3)
|
s
|
i
|
n
|
G
|
e
|
r
|
|
|
|
|
|
|
4)
|
s
|
e
|
l
|
L
|
e
|
r
|
|
|
|
|
5)
|
c
|
a
|
p
|
t
|
a
|
I
|
n
|
|
|
|
|
|
6)
|
s
|
p
|
o
|
r
|
t
|
S
|
m
|
a
|
n
|
|
|
|
|
|
|
|
7)
|
c
|
H
|
e
|
f
|
|
|
|
|
1) \ слайд 3\
T: Guess the fist profession which needs English. Driver \ cлайд 4\. What
do drivers need English for?
Cl: .. to travel\ drive
in a foreign country, read signs\maps…\ слайд 5\
T: So let’s have a game. Choose
1 representative (person) from your group. He\she will be a driver. Use a map
and instructions; follow them and see where you will come to.
\приложение
1\,\приложение
2\.
Team#1. Cross the road at the supermarket
and go straight to the cafe, turn left, go along the street to the computer
centre, turn right, cross the road and here you are (the building on the
corner).
Team#2. Cross the road at the supermarket,
turn left and go straight to the school, turn right
go along the street to the computer centre, cross the
road and here you are (the building on the corner).
\ слайд 6\
2) \ слайд 7\ T:
Guess the next profession which needs English. Translator. \ слайд 8\. Who wants to be a translator? Is it a
difficult profession? Why?
Cl: .. to know many
words, read a lot…
T: Now you have a chance to try yourself as a translator
(interpreter). Choose 1 representative
(person) from your group. He\she will be a translator. You should translate the
poem\приложение 3\.
Может быть несколько вариантов этой
игры:
1) Для более сильных учеников \ классов:
перевод стихотворения либо с английского на русский, либо с русского на
английский.
2) Для мене сильных: дать стих на русском
языке в целом виде, а английский вариант, разрезанный на части. Задача собрать
стих на английском языке из частей.\ слайд 9\.
3) \ слайд 10\T: The
next profession which needs English is singer.
\ слайд 11\. What do singers need English for?
Cl: .. to take part in
international competitions\ sing songs in English,…\
слайд
12\
T: Yes, singers often sing songs in English especially during
international competitions like “Eurovision”. Kseniya and Yana will sing us
songs in English. (girls from different teams/ each team gets a point) (Песни подготовлены заранее)
4) \ слайд 13\T:Let’s see what is the next profession. Seller or Shop assistant. \ слайд 14\. Do
sellers need English? What for?
Cl: ..to read what is
written on the goods, foreign customers can come…\
слайд
15\
T: So let’s have a game. Choose 1 representative (person)
from your group. He\she will be a seller or shop assistant. They should act out
the dialogue “In the shop”. Диалог
спонтанный. (Заранее необходимо попросить старшеклассников сыграть роль
иностранных покупателей, предупредить их, чтобы они были вежливы и воспринимали
лишь правильные английские фразы. Приготовить несколько вариантов товаров:
несколько шарфов \ кепок \ перчаток, но разного цвета, либо же различные
продукты \ канцелярия)
T: There are some phrases on the screen which can help you.\ слайд 16\
Примерный диалог
C.- Hello
S.- Good afternoon. Can I help you?
C.- (Could you help me?) I need a scarf to suit my coat?
S.- What color of a scarf would you like?
C.- Blue, please.
S.- Here you are!
C.- Thank you! I don’t like it! Show me the red one,
please.
S.-Yes, sure. Here you are!
C.- Thank you! I like it. How much is it?
S.- 10 dollars
C.- Here you are!
S.- Thank you! Good bye!
C.- You are welcome! Good bye!
5) T:\ слайд 17\. The
next profession which needs English is captain.
\ слайд 18\. What do captains need English for?
Cl: ..English is the
language of the sea and the sky, to work abroad, give\get orders in English …\ слайд 19\. Choose
1 representative (person) from your group. He\she will be a capitan. He\she
must find the ship (or more ships) on the board by turn. \ слайд 20\. Игра напоминает «Морской
бой». (Главное условие: если буква была названа неверно, то противник выполняет
2 хода)
6) ) \ слайд 23\T:Let’s
see what is the next profession. Sportsman
\ слайд 24\. Do
sportsmen need English? What for?
Cl: .. Sportsmen
need English when they take part in international sports competitions like the
Olympic Games.…\ слайд 25\
T: So let’s have a game. One participant of each team runs
to the chair, takes the instruction and goes back following the instruction \приложение
4\.
(участник подбегает к стулу читает, что нужно
делать (run, jump, skip, swim, play basketball, skate ), выполняет, бежит на свое место, затем следующий игрок и т.д.). (Это
очень полезная часть игры, т.к. к концу мероприятия дети устают, к тому же они
всегда рады подвигаться!)
7) T:\ слайд 26\The
last profession is a cook\ chef. \ слайд 27\.
T: Do cooks really need English? What For?
CL: …The best Chefs (cooks) can work abroad and
that’s why they should know English…
T: Let’s play. Choose 1 representative (person) from your
group. He\she will be a chef (cook). We give him a recipe and some food. He\she should cook it \приложение 5\. (Заранее приготовить
продукты, желательно взять с избытком разных продуктов, чтобы усложнить задачу).
T: There are some phrases on the screen which can help you\ слайд 28\.
For the
sandwich we need:
Bread
Cheese
1 Fresh cucumber and 1 fresh tomato
Mayonnaise
Ham \ sausage
Cut 2
slices of bread.
Now wash
cucumber and tomato, cut 2 slices of them.
Cut 2
slices of sausage and cheese.
Spread
mayonnaise on bread.
Then put vegetables, ham\sausage and cheese on the bread.
Put the second toast on the top.
It is done.
For
the salad we need:
1 banana
1 apple
1 tangerine
3 nuts
Fruit yogurt
Wash, peel and
cut banana.
Wash, peel
tangerine, cut each segment on 4 parts
Take off nuts’
shells and cut them.
Then add
yogurt and mix all fruits.
It is done.
8) Если осталось
время- игра для болельщиков, чтобы заработать баллы для своей команды.
T: \ слайд 29\And
now the game for the audience. You can win a point for your favorite team. For
it you should find as many names of professions as you can \приложение
6\
T: Count your points. Let’s applaud to our
winners. Here is your award! Take our congratulations! \ слайд 30\
So, tell me
please, do we need English for any profession?
If we want to
have a good job we must know English very well, don’t’ we?
\ слайд 31\
And at the end
let’s sing a song about professions\ приложение 8\
Good bye! \ слайд 32\
Используемая
литература:
- Учебник
английского языка для 7 класса общеобразовательных учреждений «Enjoy
English», автор М.З. Биболетова, Обнинск, Титул, 2006.
- Кроссворд
из презентации «Английский
кроссворд. Профессии». www.детский-английский.рф
- Песня о профессиях на английском
языки http://www.youtube.com/watch?v=JBXaupIJHr8
- Изображения для презентации из
Яндекс-картинки.