г. Черноголовка Московской
области
МОУ СОШ №82 им. Ф.И
Дубовицкого
Учитель английского языка - Смирнова
Наталья Викторовна.
Открытый урок в 4 классе по теме
«Профессия».
Тип урока: урок
повторения, обобщения материала.
Цель урока: закрепить
материал в легкой игровой форме.
Задачи: развитие
монологической речи;
развитие навыков аудирования;
развитие навыков чтения и диалогической речи.
Ход урока:
1. Приветствие.
-
Good
morning!
-
Good
morning!
-
How
are you?
-
We
are fine, thanks, and you?
-
I’m
OK, thank you. I’m glad to see you.
-
We
are glad to see you too.
-
Please,
sit down.
-
Thank
you.
-
Children,
let’s smile, give your smiles to our guests. I’m glad to see your faces, smiles
and I think, we’ll enjoy our lesson. I wish you good luck and success!
-
Who
is absent today?
-
…
-
-OK,
then let’s get started.
2. Проверка домашнего задания .
Поставить
негромкую приятную музыку. Дети выходят в костюмах или имеют элементы костюмов
соответствующей профессии.
Oh, there are a lot of
new guests in our classroom! Will you please introduce yourselves?
-Hello! My name is Max.
I’m a postman. I take letters to the people’s houses.
-Hello, I’m Vika. I’m a
teacher. I help children to study.
-Hello, my name is
Nickita. I’m a policeman. I fight against crime.
-Hello, My name is
Andrew. I’m an artist. I paint great pictures.
-Hello, my name is Alina.
I’m an actress. I work at the theatre.
-Hello! My name is
Anton. I’m a pilot. I fly planes.
The plane is travelling up in the sky
Moving so fast and ever so high
Over the land and over the sea
But we always come back
In time for tea.
-Hello! My name is Yasha. I’m a mechanic. I fix
cars.
-Hello! My name is Kate.
I’m a singer. I perform on the stage.
-Hello! I’m Ann. I’m a
waiter. I serve food and drinks.
-Hello! My name is Tanya.
I’m a seller. I work at the shop.
Very well! Thank you! Nice
to meet you!
3.Целеполагание/ мотивация: Now tell me what is the theme of
our lesson?
-Profession.
- Yes, That’s right. Why
do we need to study this theme?
-To speak about our
dreams
-To answer the questions
what our parents and relatives are.
What is the purpose of our lesson?
Подвожу детей к ответам.
- To learn more about professions and to enrich vocabulary.
-What are the lesson objectives?
-To learn new words
- To feel free while speaking
- To listen and answer questions.
4. Закрепление.
Okay, then, go ahead!
• Cлайд №1.
• Job – регулярно оплачиваемая работа;
• Profession - профессия, специальное образование;
• Occupation - род занятия.
Следующий
слайд «Запусти шарики» - надо кликнуть на красные шарики, тогда
шарики с русским названием профессии соединятся с соответствующими шариками, на
которых написаны профессии по-английски. Хором произносим названия профессий.
Repeat the words: a
doctor, a pilot, a sportsman, a writer, a teacher, a mechanic, a waiter, a
greengrocer, a baker, a postman, a nurse, a tailor, an architect, an engineer,
a dancer, a singer, a policeman, a sailor
Слайд
3.
" Я тучи разведу руками" I'll take away the dark clouds (нарисованы облака, на них написаны слова. Нужно выбрать слова,
обозначающие профессию). Если все сделать правильно – тучи исчезают и
появляется солнышко.
5.
Чтение и диалогическая речь.
Диалоги выведены
на доску Miro, также они находятся на
листочках у них на партах, дети читают, отвечают на вопрос: “Where does this dialogue take place?”
, “ Who are the participants?”
Затем идет драматизация диалога.
1. What would you like?
I’d like a pizza and a glass of coke
Here you are.
Thank you
My pleasure.
2. -
Could you give me a lift?
-Where
to?
-Regent’s
Park, please.
-That’s
5 pounds.
-Here
you are
-Thank
you.
3. -
Excuse me, where’s the post office?
-
It’s
in King Street
-
Thank
you
-
Any
time.
4. -Have you got any
stamps?
-Yes, sir
-How much is that one?
-5 pounds, please
-Here you are.
-Thank you.
5. -What do you do?
-I’m a mechanic
-Where do you work?
-I work in a garage.
6. - What do you want to be?
-I want to be a doctor
-Do you want to be a teacher?
-No, I don’t
-Do you want to be a doctor?
-Yes, I do.
6. Аудирование.
Practice your Listening Comprehension.
Then fill in the table.
Character
|
job
|
Hobby
|
Mother
|
|
|
Father
|
|
|
Sister
|
|
|
Character
|
Job
|
Hobby
|
Mother
|
doctor
|
reading
|
Father
|
mechanic
|
computer
|
Sister
|
teacher
|
music
|
7.Зарядка
Now, let's relax! Ритмичная музыка.
Touch your head, touch
your neck
Touch your shoulders,
touch your leg
Touch your knee, touch
your neck
Touch your belly, touch
your back.
It’s time to chat a
little.
8. Расшифруй слово - decipher the word
Слайд 24-25
Цифры
называем, дети их не видят вне таблицы.
20
|
23
|
30
|
38
|
40
|
47
|
93
|
50
|
59
|
74
|
95
|
67
|
86
|
100
|
a
|
e
|
r
|
t
|
c
|
b
|
h
|
k
|
o
|
i
|
n
|
p
|
l
|
d
|
47-20-50-23-30
38- 23- 20 40 93 23-30 20- 40- 38- 59- 30 67- 74- 86- 59- 38
100
-20- 95- 40- 23- 30
Baker
teacher actor pilot dancer
9.Песенка почтальона. Все
вместе поем под музыку.
10.Награждение: шоколадные медальки.
Презентация: https://docs.google.com/presentation/d/1peAyAh-LrsnV6XXIuK9zc3zILRUKMG0dpAZ38AwUn_0/edit#slide=id.g19a62315f15_5_92
Домашнего задания нет.