Муниципальное бюджетное
общеобразовательное учреждение
"Чинарская СОШ №2
им. М.М.Гусаева"
Открытый урок
по английскому языку.
Тема урока:
«Две
столицы».
Подготовила и провела:
учитель английского языка Агасиева
Д.Т
2020 г
Тип урока: Урок повторения,
систематизации и обобщения знаний.
Цель урока: повторить
лексический и грамматический материал по теме " Две столицы. Москва»
Задачи:
•
Систематизировать
лексические и грамматические знания.
•
Повторить
ранее пройденный материал посредством говорения, аудирования, диалогической
речи.
•
Преодолевать
коммуникативные трудности.
•
Развивать
языковую догадку.
Цели
Практическая:
Тренировка в комбинировании изученного
лексического материала и оперировании им на уровне предложений.
Развивающая:
Развитие логического мышления, способности
к догадкам, развитие оперативной памяти.
Образовательная:
Проверка умений и навыков говорения в
монологической и диалогической речи, проверка навыков аудирования и чтения.
Развитие умений работать с информацией.
Понимание высказываний учителя и
собеседника в различных ситуациях общения.
Воспитательная:
Воспитание чувства патриотизма и гордости
за традиции, историю своей страны.
Воспитание внимания к собеседнику и умения
ориентироваться в ситуации общения.
Обучение соблюдению правил культуры
поведения.
Планируемые результаты:
Личностные:
Формирование мотивации изучения
иностранного языка.
Работа над культурой общения.
Формирование коммуникативной компетенции.
Метапредметные:
Коммуникативные: оформление своих мыслей в
устной речи, развитие умения слушать.
Познавательные: составление осознанных
речевых высказываний, осуществление поиска информации.
Регулятивные: работа по плану,
формулирование цели деятельности на уроке, контроль своих действий.
Предметные:
Обучение восприятию английской речи на
слух.
Развитие умений вопросно-ответной
деятельности.
Оборудование: доска, учебник
английского языка Афанасьевой О.В., Михеевой И.В., К.М.Барановой "Rainbow
English" 6 класс, карта Москвы, картинная наглядность
(достопримечательности Москвы)
ХОД УРОКА
•
Организационный
момент
Good morning, children! I’am glad to see you! Today we
are having a lesson of conclusion on topic “Two capitals. Moscow”. We are going
to talk about Moscow. We have studied this topic during several lessons. You’ve
learned new words and got much information about Moscow as a political,
industrial, cultural centre. Today we’ll sum up your knowledge about our
capital.
But first let’s warm-up. Here you can see a poem about
Moscow. (учитель
раздает каждому ученику стихотворение о Москве) Let’s read it
together.
·
Фонетическая разминка
We all like our Moscow,
It's a great Russian pride,
We are Russians, we are patriots,
And we never, never hide.
Moscow is rich in squares,
In it's theatres and parks,
And it's symbol- the Red Square,
Always light and never dark.
·
Ролевая
игра.
Экскурсия по Москве. Повторение ЛЕ по теме Москва и исторических фактов о
Москве.
We are going to have a role play. Try to imagine that
you are a group of British students who came to our country and want to have a
sightseeing tour around Moscow.
Let me introduce your guide . Гид (один из
учеников) рассказывает о Москве с опорой на наглядность (см. Приложение №1)
1. Moscow is the
capital of Russia. It is the political, cultural and business centre.
2. Moscow was founded
by Prince Yuri Dolgoruky in 1147.
3. Moscow at first
became the capital of Russia in the 16th century.
4. In 1712 Peter the
Great moved the capital to St.Peterburg.
5. In 1812 Moscow was
destroyed by fire. Then Moscow was restored. In 1918 Moscow became the capital
again.
6. Now Moscow is one
of the largest and most beautiful cities in the world.
7. The population of
the city is about 9 mln people.
8. Moscow is famous
for its historical sights, museums, theatres.
9. The Red Square and
the Kremlin are the symbols of Russia.
10. The Kremlin was
founded in the 12 century.
11. You can see the
monuments to Kuzma Minin and Dmitry Pozharsky. They helped to clear Moscow from
the Polish invaders in 1612.
12. There is St.
Basil’s Cathedral in the square, the Bell Tower of Ivan the Great, the Armoury,
the Tsar-Cannon and the Tsar-Bell.
.Our excursion is over. Now, answer my questions,
please.
1. When was
Moscow founded?
2. Who
founded Moscow?
3. When did Moscow
become the capital of Russia for the first time?
4. What tsar moved
the capital to St.Peterburg in 1712?
5. When was Moscow
destroyed by fire?
6. When did Moscow
become the capital last time?
7. What is the
population of Moscow now?
8. What is Moscow
famous for?
9. What sights are
the symbols of Moscow and Russia?
10. How did the Red
Square get its name?
11. What sights are
there on the Red Square?
12. Who helped to
clear Moscow from Polish invaders?
13. What cathedral
commemorates the victory over Kazan?
14. What historical
sights are there on the territory of the Kremlin?
·
Проверка грамматических навыков
Let’s complete the verb chart. Учитель раздает
карточки с заданием. (см. Приложение №2) Ученики выполняют письменно задание на
карточках в течение нескольких минут самостоятельно, затем отвечают.
Похвалить тех, кто справился.
Now we are going to read a text about Bill’s trip to Moscow.
Use the right forms of the verbs in brackets to complete the text.
My family (visit) Moscow last September. We (go) there
by plane. Our trip (begin) in the centre of the city. Moscow (change) and (grow)
very fast. We (make) a bus tour of the city and (see) a lot of interesting places.
I (enjoy) the streets of Moscow, its parks, churches, cathedrals and palaces. I
(buy) a lot of souvenirs.
•
Проверка
домашнего задания.
Контроль умений монологической речи.
Рассказ учащихся об их посещении Москвы с опорой на картинную наглядность или
фотографии.
You have just read about Bill’s visit to Moscow. Let’s
check your homework. You were to speak about your visit to Moscow and your
impressions.
·
Подведение итогов урока.
So you’ve got enough information about our great capital, its
history, sights and you can invite your friends to come and see Moscow.
Answer my questions, please.
Do you think it is important to know the history of your
country’s capital?
What sights of Moscow would you like to visit?
What sights of Moscow would you recommend to visit and why?
Will you be able to organize your own excursion around Moscow?
·
Сообщение
домашнего задания.
Your home task for the next lesson will be to make up
a crossword puzzle about Moscow.
·
Выставление
оценок
Our lesson is over. Good bye!
Приложение №1. Картинная наглядность «Достопримечательности
Москвы»
Приложение№2.
1.
|
появляться
|
appear
|
appeared
|
2.
|
|
defend
|
|
3.
|
|
|
took
|
4.
|
понимать
|
|
|
5.
|
|
build
|
|
6.
|
|
|
changed
|
7.
|
основывать
|
|
|
8.
|
|
move
|
|
9.
|
стоять
|
|
|
10.
|
перестраивать
|
|
|
11.
|
bring
|
|
|