Инфоурок Английский язык КонспектыОткрытый урок по английскому языку в 4 классе на тему: "Tasty Treats"

Рабочий лист английский язык "Food. Tasty treats!"

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
578
59
12.10.2023
«Инфоурок»

Материал разработан автором:

Белкова Вероника Евгеньевна

учитель английского языка

Об авторе

Окончила бакалавриат ЯГПУ им. К. Д. Ушинского по специальности "Образование в области иностранного языка (английский и китайский языки)". Сейчас получаю образование в магистратуре этого же ВУЗа. Имею опыт работы в языковой школе. Работала с УМК "Spotlight", "Rainbow English", а также с "Solutions", "Super Minds", "Eyes open".
Подробнее об авторе
Рабочий лист для уроков английского языка по УМК ''Spotlight" для 4 класса unit 5a "Pirate's fruit salad". Рабочий лист предназначен для повторения и тренировки лексики по теме "Food" и грамматики "much/many/a lot of", а также грамматической конструкции "There is/There are". Последнее задание рабочего листа направлено на тренировку навыков письменной речи по данной теме. Учащиеся рисуют и описывают свою картину, используя грамматику и лексику урока в соответствии с требованиями.

Краткое описание методической разработки

Рабочий лист для уроков английского языка по УМК ''Spotlight" для 4 класса unit 5a "Pirate's fruit salad". Рабочий лист предназначен для повторения и тренировки лексики по теме "Food" и грамматики "much/many/a lot of", а также грамматической конструкции "There is/There are". Последнее задание рабочего листа направлено на тренировку навыков письменной речи по данной теме. Учащиеся рисуют и описывают свою картину, используя грамматику и лексику урока в соответствии с требованиями.

Развернуть описание

Открытый урок по английскому языку в 4 классе на тему: "Tasty Treats"

Скачать материал

Открытый урок по английскому языку в 4 классе.

Учитель – Казарьян Инна Игоревна, учитель английского языка,

                  МБОУ «Лицей №7», г. Красный Сулин.

Учебник – Быкова Н.И., Дули Дж. «Английский в фокусе 4»

                                                Module«TastyTreats»

Цель урока: способствовать осознанию обучающимися необходимости правильного питания.

Задачи урока:

1)    Воспитательные: способствовать развитию познавательного интереса к миру еды, сформировать умение отличать здоровую пищу от нездоровой. 

2)    Развивающие: развитие внимания, памяти и логики высказывания у учащихся, развитие их эмоциональной сферы.

3)    Образовательные: расширение кругозора обучающихся в области возможностей работы с интерактивной доской в программе   Smart Notebook.

4)    Практические: повторение фонетических звуков [p], [i:] и [ei], закрепление полученных лексических знаний по теме «Еда», повторение местоимений much, many, a lot, развитие монологической речи обучающихся.

Тип урока: повторительно-обобщающий урок.

Форма организации урока:  урок-путешествие

Формы работы на уроке: индивидуальная, групповая, фронтальная

Формы учебного взаимодействия: учитель-класс, учитель-ученик, ученик-ученик, ученик-класс.

Оборудование:

·                    Конверты с пазлами

·                    Карточки с заданиями

·                    Компьютер

·                    Мультимедийный проектор

·                    Интерактивная доска

·                    Программное обеспечение Smartnotebook

·                    Презентация Smart Notebook

·                    Наглядный материал (картинки “Животные”, план рассказа для домашнего задания).

 

 

 

 

Ход урока.

Этапы урока

Деятельность

учителя

Деятельность

ученика

Время (мин.)

 

1.

 

Организационный момент

Stand up, please!

Hello boys and girls, and our dear guests.

Sit down please.

 

I’m very glad to see you today. And what about you? How are you?

 

Today we have an unusual lesson. Look, I have a letter. It’s from King Bread. He lives in the Kingdom of Healthy Food. But he is unhappy. His daughter Princess Apple got lost in the Magic Wood. Let’s help her to find the way home! Do you like the idea?

 

Children, let’s look at the names of the king, the kingdom and the princess. What are we going to speak about today? How do you think? (Ребята, давайте посмотрим на имена короля, принцессы и название королевства. Как вы считаете, о чем мы сегодня будем говорить?).

 

To help our princess to find the way homeweshould revise the names of food and drinks, what food is healthy and what is unhealthy, revise such magic words as much, many and a lot, and of course learn how to make up recipes.

(Для того, чтобы помочь нашей принцессе найти путь домой, мы должны повторить названия еды и напитков, вспомнить какая еда является здоровой, а какая нет, вспомнить волшебные слова much, manyandalot, и конечно научиться составлять рецепты).

 

OK. Let’s start our trip. But first look at the map. Here is Princess Apple and there is her father King Bread. There are a lot of interesting tasks for us to do in this Magic Wood.

 

Remember that on our way to the Kingdom of Healthy Food, I’ll give you coins for the best answers. The more coins you have at the end of the lesson the better is your mark.

 

 

So, let’s have a trip. Are you ready?

 

Hello teacher (Inna Igorevna).

 

 

 

I’m fine, thanks.

 

 

 

Yes, we do.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

King Bread, Princess Apple, The Kingdom of Healthy Food.

 

We’re going to speak about food.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yes we are.

4 мин

 

2.

 

Фонетическая зарядка (отработка произношения звуков [p], [ei] и [i:])

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Look! What a beautiful lawn. Here are a lot of flowers and birds. The birds like to sing and to listen to the children’s sounds.

 

To name the words correctly we should repeat some sounds.

Look at the blackboard, listen to me attentively and repeat:

[p] plum

[ei] cake

[I:] beans

 

Look, The birds have got a task for us.

Can you find a right fridge for each word?

-Come to the blackboard.

Read the word.

Good of you!

Well done!

Here is your coin!

 

 

We can move on!

 

(Слайд)

 

 

 

 

 

Ученики повторяют звуки вместе с учителем.

 

 

 

 

 

(Слайд 4)

 

 

 

Распределяют слова в соответствии со звуками.

 

 

 

 

4 мин

 

3.

 

Активизация изученных ранее лексических единиц с опорой на картинки

 

Oh, children, who are they?

They have two tasks but they can’t do them. Do you want to help them? Ok.

 

Let’s help Piglet first. He doesn’t know how to spell the words. Can you do it?

Come here!

Do you like it?

Here is your coin!

 

 

Oh, I think, Piglet is happy now. Let’s help Winnie the Pooh. He doesn’t know what food is healthy and what is unhealthy. So, here are the cards with food names. You should name it and stick to the right column (healthy\unhealthy food). For example, it’s an apple. It’s healthy food. It’s a fried chicken. It’s unhealthy food.

Here is your coin!

 

Winnie is happy too now. Very nice!

So, we can continue our trip.

 

 

(Слайд 5)

It’s Winnie the Pooh and his friend Piglet.

 

 

Вставляютпропущенныебуквыиотвечаютнавопроссопоройнатекст:

I like

I dont like.

 

 

 

 

 

It’s a…

It’s healthy\unhealthy food.

 

 

.

 

 

10 мин

4.

Загадки.

Mydearboysandgirls, look! Whoiswaitingforushere.There are two little dwarfs.(выходят ученик и ученица в шапочках для гномов).

 

They have several riddles for you. Can you guess them? Let’s try!

Listen to them very attentively!

Here is your coin! And here are your coins, my little dwarfs, thank you!

Let’s go on!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I think it is…

4 мин.

5.

Физкультминутка

This is a knight. He is healthy and strong. Do you want to be strong? Then stand up and let’s sing our favorite song.

Now we are strong and healthy!

Sit down please.

Sit straight! Calm down!

After the rest we can continue our trip!

Поют песню и повторяют движения.

2 мин

 

6.

 

Письменнаяречь(заполнениепропусков местоимениямиmuch, many, alot)

 

 

Oh, look! Who is it? Yes, you’re right! It’s an owl. She’s very clever. She knows three magic words. What are they?

Who can read them?

 

The Owl wants to see how well you know these words.

 

Hand out these cards, please.

 

What has the Owl got on the table? Look at the picture and complete the sentences with the words much, many and a lot.

 

You have 2 minutes.

Start working, please.

 

Check up your answers. Put a mark to yourself.

 

 

Who has got ‘5’?

 

 

Let’s continue.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Работают по карточкам.

 

(Слайд 7)

Сверяют ответы с доской и ставят себе оценки.

It’s me.

 

 

 

4 мин

7.

Развитие монологической речи с опорой на текст

Oh, look! What are they doing? It’s a festival. The Festival of the Best Cook! Do you want to take part in it?

Great!

To take part in this competition you should be divided into groups of four (let it be 3 groups of 4 people).

 

I give an envelope with a task to each group. You are to make up a recipe. Put the sentences in order and find the right picture, then stick them to the card. Remember that one sentence is odd.

 

Then choose a pupil to tell us the recipe.

Is everything clear?

 

You have 5 minutes.

Start working.

 

The time is up. Let’s see which group is the best at cooking.

 

Who is the first?

Who will tell the story in your group?

 

Here are your coins!

 

I think that … was the best. Do you agree? I give … and her group small presents.

 

 

You are so clever! My congratulations!

 

(Слайд 9)

 

Yes, wewant.

 

 

 

Делятся на группы по четыре человека.

 

 

 

Составляют рецепты (мини-проекты).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Защищают свои мини-проекты.

 

 

 

 

Yes, we do.

   10 мин

 

8.

 

Домашнеезадание

We come really close to the Kingdom of Healthy Food.

 

It’s time to write down your homework.

 

 Open your record books.

 

You may choose what to do at home. Do the task you like best!

You may:

-draw the healthy food for your meal

(This healthy eating plate can help you. Remember that we should eat a lot of vegetables and fruit, a lot of grains and bread, a lot of milk and dairy products, we should eat not much meat and not many fatty and sugary products.)

-make up a healthy menu for tomorrow for example.

-make up several healthy recipes to the cookery book.

 

Use the sheets of paper I’ll give you.

Is it clear?

 

Let’s finish our trip!

 

 

(Слайд 11)

Открываютдневникиизаписываютдомашнее задание.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

9.

 

Рефлексия (подведение итогов)

 

At last we came to The Kingdom of Healthy Food.

King Bread is very happy to see you and his daughter Princess Apple.

He gives you presents for your help. Look this is a basket of fruit and a beautiful cake. He knows that children like this  kind of food.

You’ll enjoy your presents after the lesson, OK?

 

Now, look, what a beautiful apple tree! Here it is. You see the apples on the table. You should stick the apples to the tree. But remember that red apples mean that you like this lesson, the green apples mean that you don’t like this lesson. Please stick these apples to the tree one by one. Use the phrases: I like this lesson. I don’t like this lesson.

 

Now we can see the results of our lesson. We have so many red apples, that’s why I can say that we’ve spent our time usefully.

 

So our trip is over.

Do you like our trip?

What’s your impression?

What was interesting for you at the lesson?

What can we do now?

 

You’re right!

Now we know many new words, we can talk about healthy and unhealthy food, make up recipes, use the words much, many and a lot.

 

As for me, I like our trip very much. You’ve been very active. I like your work at the lesson.

 

Now count your coins, please. Who has got more then 5 coins?

Your work was excellent! I give you a five.

 

That’s all for today. Stand up! Let’s sing our Goodbye Song!

 

The lesson is over. You may be free.

(Слайд 12)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прикрепляют яблоки к дереву со словами:

-I like this lesson.

I don’t like this lesson!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

It is fantastic, interesting…

 

I like…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Слайд 13)

 

Good-bye teacher.

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок по английскому языку в 4 классе на тему: "Tasty Treats""
Смотреть ещё 5 937 курсов

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
