Инфоурок СПО КонспектыОткрытый Урок "Традиции России" СПО по английскому языку

Открытый Урок "Традиции России" СПО по английскому языку

Скачать материал

Министерство Образования  и Науки ЛНР Государственное Бюджетное Образовательное Учреждение Среднего Профессионального Образования

Луганской Народной Республики

«Луганский колледж моды, парикмахерского искусства и  компьютерных технологий»

 

ПЛАН ОТКРЫТОГО ЗАНЯТИЯ

 

Разработчик: преподаватель английского языка Клепакова А.А.

Дисциплина: Иностранный язык (английский)

Открытое занятие реализуется в группе 202 ТИК по специальности 43.02.17  «Технологии индустрии красоты».

Тема занятия: «Обычаи, традиции и праздники России»

Цели занятия:

Образовательные цели:

1.Формировать и совершенствовать фонетические навыки.

2.Формировать представления о традициях и обычаях России.

2.Развивать навыки монологической устной и письменной речи.

3.Развивать навыки чтения.

4.Развивать коммуникативные умения (находить нужную информацию из текста, отвечать на вопросы).

5.Развивать навыки аудирования.

6.Развивать умение коллективной, познавательно-поисковой деятельности.

Развивающие цели:

1.Развитие познавательного интереса, внимания, памяти, дальнейшее развитие коммуникативной компетенции.

2.Развитие способности к сравнению и формулированию выводов на основе прочитанного и способности к выбору выражений, адекватных ситуации общения.

Воспитательные цели:

1.Воспитание положительного отношения к изучению иностранного языка.

2.Воспитание культуры общения.

3.Воспитание интереса к обучению и формирование познавательной активности.

4.Воспитание чувства патриотизма за свою Родину и гордости за свою историю.

5.Воспитание эстетического отношения к окружающей действительности, явлениям, культуре, общественной жизни.

Основные методы обучения, используемые на уроке:

- репродуктивный;

- частично-поисковый;

- наглядно-иллюстративный;

- словесный (рассказ, объяснение, беседа).

Технологии: проектная технология, игровая технология, технология сотрудничества, технология групповой деятельности, ИКТ.

Тип занятия: комбинированный, урок ознакомления с новым материалом.

Материально-техническое обеспечение урока:

- электронная презентация к уроку Power Point;

- компьютер;

- аудиофайл «Traditions and holidays of Russia».

Демонстрационный материал:

- электронная презентация.

Интерактивный материал:

- рабочий лист для внесения ответов (Приложение 1)

- карточки для выполнения задания к аудированию (Приложение 2)

- задания для работы в группах

- карточки для самопроверки

Форма проведения: открытое занятие


 

ХОД ЗАНЯТИЯ

 

№п/п

 

 

Внешняя

структура

Lesson stage

 

Внутренняя

Подструктура

Internal

substructure

Деятельность

преподавателя

Teacher’s

 activity

Деятельность

студентов

Students’ activity

 

1

2

3

4

6

I. Вводная часть

1.Начало занятия

Beginning of the lesson

Цель:

 -создание учебного настроя

на учебную деятельность

-повторение изученного материала

T: -Good morning, dear students! I am glad to see you! I greet you and our guests!

Today we have an unusual lesson and I hope you will be very active and be friendly to each other! So, let’s start our lesson!

- Who is absent today?

- How are you today?

I think you are ready for our lesson and have a good mood.

-You need to split into 2 teams.

-Choose a team captain. Come up with a name .

Обучающиеся приветствуют

преподавателя. Students greet a teacher.

2. Актуализация знаний

 

Речевая зарядка

Phonetic Exercises

Цель:

-повторение изученного материала

-Today we are going to discuss a very interesting topic.

-Before we start, answer my questions, please.

-You will receive hearts for each correct answer.

-The team with the most hearts at the end of the game will be the winner.

Questions:

1. What does the proverb «East or West, home is the best» mean? Do you agree with the proverb?

2. Where is Russia situated?

3. How many countries have borders with Russia?

4. What oceans is Russia washed by?

5. What are the most important rivers in Russia?

6. What are the highest mountains in Russia?

7. What is the deepest lake in the world?

8. What are the national symbols of Russia?

9. Who is the head of the Russian Federation?

 

Студенты

отвечают на вопросы.

Students answer the questions.

Keys:

Proverb: Home is the most comfortable place. Agree: Yes.

Location: Eastern Europe and Northern Asia.

Borders: 14 countries.

Oceans: Arctic, Pacific, and Atlantic.

Rivers: Volga, Ob’, Yenisei, Lena, Amur.

Mountains: Caucasus (Mount Elbrus).

Deepest Lake: Lake Baikal.

Symbols: Flag, double-headed eagle, bear, matryoshka dolls, Kremlin, birch tree.

Head: Vladimir Putin.

 

3. Постановка проблемного

вопроса.

Presentation of

the topic

 

Цель: подведение

обучающихся к

формулировании

темы и

постановке задач

занятия.

-To find out the topic of the lesson, you need to solve a crossword puzzle.

crossword-maker-full

-What do you think, what are we going to speak about?

-Very good! Of course, you are right! We are going to speak about customs, traditions and holidays of Russia.

 

Students formulate the topic

of the lesson,

give their opinions.

Студенты формулируют тему урока.

II. Основная часть

4. Дача нового материала.

Learning new material

 

Цель: выучить

новые слова и

словосочетания.

T: -Russia has many holidays.

-Some are celebrated all over the world, some only in our country.

-One of the team goes to the black-board.

- Look at the list of holidays in front of you on the black-board, please  and say wich holidays are all over the world and what are in Russia?

 

Keys:

Students listen to the

teacher.

Студенты слушают

преподавателя.

Phonetic Exercises (Фонетическая

зарядка)

Цель: совершенствование

произносительных навыков, предотвращение возможных

фонетических сложностей.

To read and speak well - we should practice our phonetics.

 

The first exercise. One person from the group says a tongue twister quickly and clearly.

«New year, new fun, new year has begun!»

«Happy New Year, happy here, happy near.» 

Students practice in

their phonetic skills.

Students pronounce

aloud the vocabulary

(Студенты повторяют слова вслух за учителем)

Writing exercises (Письменные упражнения)

Цель: овладение языковым материалом в графическом оформлении и подготовка к операциям, связанным с письменным выражением мыслей.

Write "True" or "False" next to each statement.

___ Borscht is a green soup made with cucumbers.

___ Russians celebrate Christmas on December 25th.

___ On New Year's Eve, people in Russia make a wish at midnight.

___ A sarafan is a type of Russian hat.

___ Maslenitsa is a festival where people eat pancakes.

 

Unscramble the letters to find the correct word related to Russian traditions.

TAE (Hint: A hot drink)__________

RINTEW (Hint: A cold season)____________

CIKNLEPAA (Hint: Eaten during Maslenitsa)____________

FARSANA (Hint: A traditional dress)______________

 

Choose the correct answer.

What do people drink at midnight on New Year's Eve in Russia?

a) Water

b) Tea

c) Champagne

 

What do people often bring to weddings in Russia for good luck?

a) Flowers

b) Bread and salt

c) Gifts

 

Write a sentence using each of the following words:

Fireworks

Family

Pancakes

 

Match the celebration to its description.

New Year's Eve     a. Celebrated with parades and honors veterans

Maslenitsa       b. People enjoy pancakes and s o

Victory Day     c. Celebrated on January 7th w f

Christmas         d. People make wishes and at

 

Put the steps in order to make a simple Russian salad (Olivier):

a) Chop the boiled vegetables and eggs.

b) Mix everything with mayonnaise.

c) Boil potatoes, carrots, and eggs.

d) Add peas and diced pickles.

 

Write 2-3 sentences about your favorite holiday tradition in your country. How is it similar or different from a Russian tradition?

Write a sentence using each of the following words:

Fireworks

Family

 

Students do exercise (Студенты выполняют задания)

Speaking

(Говорение с опорой на текст)

Цель: совершенствование навыков монологической речи

 

 

-We have sorted out so many holidays with you .Can you tell me a couple of sentences about your favorite holiday using the follow sentences.

-Holidays make our life brighter and more interesting.

We really love ... It's our favourite holiday. / We would like to tell you about our favorite holiday. It is …

It is celebrated ……

We enjoy celebrating it because…..

We think that ... is a good way to ..

This day our family gets together.

Students practice in

their Speaking skills.

(Студенты составляют монологическое высказывание)

 

5.Закрепление материала  

 

Proverbs 

 

Цель:    развитие навыка  чтения  и перевода.

-Like the whole world, Russian people love celebrating their holidays. Celebrations in Russia reflect many aspects of its history, culture and traditions.  

-So, your task is  -to  match the proverbs with the Russian equivalent. 

1.  When in Rome, do as the Romans.

 

a.  В  гостях хорошо,  а  дома лучше.

 

2. Hope for the best, but prepare for the worst.

 

b. Мой дом – моя крепость. 

 

 

3. There is no place like home. 

 

c.  Дела  говорят сами за себя. 

 

 

4.  Home  is  where  the heart is. 

 

d.  В  чужой монастырь  со своим  уставом  не ходят.

 

 

5.  A  home  is  made with love and dreams. 

 

e.  Дарѐному  коню в зубы не смотрят. 

 

 

6. My home is my castle.  

f.  Дом  там,  где сердце. 

 

7.  Actions  speak  louder  than words. 

g.  Надейся  на лучшее,  но  будь

готов к худшему. 

 

8. Never look a gift horse in the mouth. 

h. Настоящий дом, это не стены

и балки, а любовь и мечты. 

 

Thank you for your work! 

The keys:

1D 2g 3a 4f 5h 6b 7c 8e

Students should match the proverbs with their Russian equivalent.

Преподаватель

предлагает обучающимся

соотнести пословицы  с  их русским эквивалентом. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.Reading

(Работа с текстами) 

Цель:  развитие навыков  чтения. Умение находить

нужную нформацию  из текста

T:  - Russian people have many rites(обряды), but we will discuss only some of them.

-The main ritesare: the House-Warming(Новоселье), the Wedding (свадьба), and the Birth of a Child (рождениеребенка).

-I suggest you to read some texts, translating them and answering the questions. Let’s start!

 

 

In Russia, people have many special traditions. These traditions are called “rites.” There are three main rites. One is the House-Warming. This is when people move to a new house. They have a party. Another rite is the Wedding. This is when two people get married. They have a big celebration. The last rite is the Birth of a Child. This is when a new baby comes. The family is very happy. These three rites are important for Russian people.

  1. What are the special traditions called? a) Parties b) Rites c) Celebrations
  2. How many main rites are there? a) One b) Two c) Three
  3. What is the House-Warming rite for? a) A new baby b) A new house c) A wedding
  4. What happens at a Wedding? a) People move house b) Two people get married c) A new baby is born
  5. What is the last rite in the text? a) A Party b) A Birth of a Child c) A New House

Студенты читают текст и отвечают на вопросы устно, в формате викторины.

III. Заключитeльная часть урока.

 

10. Подведение итогов.

The  end  of the lesson. 

 

Цель:

соотнесение поставленных задач с достигнутыми

результатами.  

 

 

Подведение итогов работы, оценка деятельности студентов.

The lesson is coming to the end.  I really enjoyed your work during the lesson.

 I’ll  give  excellent  marks  to  …  and  good marks to … .

 

Рефлексия с мячем по кругу.

Students listen to the

teacher.

Студенты слушают

преподавателя.

11. Дача домашнего задания Homework

Цель:

ориентировать на

дальнейшее

изучение

иностранного

языка.

Homework:

 

Please, write down the home task:

For  the  next  lesson,  you  should  be ready with a translation .

Students write down their home task. 

Записывают домашнее задание. 

Преподаватель дает инструктаж домашнего задания

Рефлексия

Устные

высказывания

по теме урока.

Подведение

итогов работы.

So, what have we learnt today?

Did you learn the new words and word combinations?

What did we do at our lesson?

I hope the lesson was useful and interesting for you!

-Now I ask you some questions. You should answer with the help of «likes» - show it.

 -Did you like the lesson?

- Did you enjoy your work?

- I am glad and happy that you liked it. As for me, it was pleasure to work with you! 

The lesson is over. Good bye! 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый Урок "Традиции России" СПО по английскому языку"
Смотреть ещё 5 451 курс

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
