Инфоурок / Иностранные языки / Конспекты / Открытый урок на тему: "School is fun"

Открытый урок на тему: "School is fun"

Такого ещё не было!
Скидка 70% на курсы повышения квалификации

Количество мест со скидкой ограничено!
Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок"

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок" 20 мая 2016 г. бессрочно).


Список курсов, на которые распространяется скидка 70%:

Курсы повышения квалификации (144 часа, 1800 рублей):

Курсы повышения квалификации (108 часов, 1500 рублей):

Курсы повышения квалификации (72 часа, 1200 рублей):

Выбранный для просмотра документ Presentation School.pptx

библиотека
материалов
School is fun, isn’t it?
j [dʒ] –just, subject, January, jacket, jump ck [k] – clock, blackboard, che...
[peints] – [pensil] – [`pensilbɔks] –[`dik∫ənəri] – [pen] – [`tekstbuk] – [`r...
First of all I go to school. Then I speak loudly in the classroom. Next I say...
Russian Maths Music Art Reading
PE (Physical Education)
7 1

УЖЕ ЧЕРЕЗ 10 МИНУТ ВЫ МОЖЕТЕ ПОЛУЧИТЬ ДИПЛОМ

от проекта "Инфоурок" с указанием данных образовательной лицензии, что важно при прохождении аттестации.


Если Вы учитель или воспитатель, то можете прямо сейчас получить документ, подтверждающий Ваши профессиональные компетенции. Выдаваемые дипломы и сертификаты помогут Вам наполнить собственное портфолио и успешно пройти аттестацию.


Список всех тестов можно посмотреть тут - https://infourok.ru/tests

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1 School is fun, isn’t it?
Описание слайда:

School is fun, isn’t it?

№ слайда 2 j [dʒ] –just, subject, January, jacket, jump ck [k] – clock, blackboard, che
Описание слайда:

j [dʒ] –just, subject, January, jacket, jump ck [k] – clock, blackboard, check sh [∫] – shelf, sharpener, goldfish, shop ch [t∫] – children, chair, choose, teacher th [θ] – three, thirty, Maths, thick, thin th [ð] – this, that, weather, with, brother

№ слайда 3 [peints] – [pensil] – [`pensilbɔks] –[`dik∫ənəri] – [pen] – [`tekstbuk] – [`r
Описание слайда:

[peints] – [pensil] – [`pensilbɔks] –[`dik∫ənəri] – [pen] – [`tekstbuk] – [`rΛbə] – [`vidəu] – [`si:`di:] – [`rulə] – paints pencil pencilbox dictionary pen textbook rubber video CD ruler

№ слайда 4 First of all I go to school. Then I speak loudly in the classroom. Next I say
Описание слайда:

First of all I go to school. Then I speak loudly in the classroom. Next I say “Good morning” to the teacher. After that I draw funny pictures. More than that I learn poems by heart. And in PE I want to run and jump.

№ слайда 5 Russian Maths Music Art Reading
Описание слайда:

Russian Maths Music Art Reading

№ слайда 6 PE (Physical Education)
Описание слайда:

PE (Physical Education)

№ слайда 7
Описание слайда:

Выбранный для просмотра документ Кроссворд.doc

библиотека
материалов


1R

U

7B

B

E

R



L



2H

A

N

D

Y

C

R

A

F

T



C


3R

U

L

E

R



K


B


9D


10B




O

E

O


4C

L

A

S

S

R

O

O

M





R


K


K


11P




D


C

E



A

N


5M

U

S

I

C



E


I



6F

L

O

O

R

S






  1. This thing helps you to clean the paper.

  2. It’s a school subject where you study how to make things, to cook.

  3. This thing helps you to draw straight lines.

  4. It’s a room at school.

  5. It’s a school subject where you sing songs.

  6. Our school has got four … .

  7. It’s on the wall in the classroom.

  8. Every room has got four … .

  9. You sit at this thing at the lesson.

  10. There you can keep your books.

  11. You can draw with it.

Выбранный для просмотра документ Открытый урок по английскому языку.doc

библиотека
материалов

Открытый урок по английскому языку

по теме: «School is Fun», 4 класс,

учебник «Enjoy English», автор М. З. Биболетова. (Презентация)


Цель: развитие коммуникативной компетенции учащихся на уроке

английского языка.

Образовательные 1) учить учащихся использовать в речи изученный

задачи: лексический и грамматический материал;

2) обучить составлению диалогов по теме;

3) формировать навыки монологической речи по

изучаемой теме.


Развивающие 1) развивать навыки аудирования, чтения и говорения;

задачи: 2) формировать навык логического мышления;

3) учить самостоятельно решать проблемы на основе

изученного материала.


Воспитательные 1) прививать чувство любви к своей школе;

задачи: 2) формировать положительное мотивированное

отношение к учебному труду;

3) обучать толерантному отношению друг к другу при

работе в группе.


Применяемые 1) коммуникативно-ориентированное обучение;

технологии: 2) информационно-коммуникативные технологии.


Методы и 1) по источникам информации: вербальный, наглядный,

приемы: практический;

2) по степени взаимодействия: самостоятельная, парная,

групповая;

3) по характеру познавательной деятельности:

частично-поисковый.


Формы работы: 1) фронтальная;

2) парная;

3) групповая.


Учебно-наглядный презентация «School is Fun», раздаточный материал,

материал: ноутбуки, мультимедийный проектор.







План урока


  1. Организационный момент:

The weather is fine,

The sky is blue.

Good morning, children!

I’m glad to see you.

(P: Good morning, Lyudmila Ivanovna! We are glad to see you, too.)

T: Take your seats, and let’s begin our lesson.

T: Who would like to be a teacher at the beginning of the lesson?

P: I am.

T: Go to the blackboard and ask your classmates questions about…

About what?

P: I think about spring.

T: You are right.

P: 1) What season is it?

2) What are spring months?

3) What month is it now?

4) Is May the coldest or the warmest spring month?

5) What can we see in the parks, gardens, forests and fields?

6) Do birds fly home from warm countries? What do they make in spring?

7) What can children do in spring?

8) Do you like spring? Why?

T: Let’s recite our poem about spring.

In the spring, in the spring

Sweet and fresh is everything.

Winter winds are no more blowing,

In the fields all is growing.

  1. Фонетическая зарядка.

j [d3] – jump, just, subject, January, jacket

ck [k] – clock, blackboard, check

sh [∫] – shelf, sharpener, goldfish, shop

ch [t∫] – children, chair, choose, teacher

th [θ] – three, thirty, Maths, thick, thin

th [ð] – this, that, weather, with, brother (Презентация)

  1. Речевая зарядка.

T: School is fun, isn’t?

P: Yes, it is.

T: That’s right. What do you usually do at school?

P1: We usually read texts and translate them from English into Russian.

P2: We learn poems by heart.

P3: We answer teacher’s questions.

P4:We ask questions about spring and school.

P5: We count and do sums in Maths.

P6: We run, jump and play sport games in PE.

P7:We sing songs in Music.

T: Very nice. That’ll do.

  1. Повторение лексики по теме «Школа».

Card I Card II

[peints] – paints [pensil] – pencil

[pensilboks] – pencilbox [`dik∫ənəri] – dictionary

[pen] – pen [`tekstbuk] – textbook

[`rΛbə] – rubber [`vidəu] – video

[`si:`di:] – CD [`rulə] – ruler (Презентация)


T: ex. 18, p. 104

T: Now let’s play and guess the riddles.

  1. I’m black, and red, and blue.

I draw everything for you.

What am I? (a pencil)

  1. It has no mouth but it speaks.

It is not a tree but it has leaves.

It is not a man but it can be a good friend.

What is it? (a book)

  1. I don’t know the ABC.

But I am writing

As you see.

What am I? (a pen)

4. If you want

To draw a straight line,

Make use of me,

For this business is mine.

What am I? (a ruler)

  1. Формирование навыков диалогической речи.

Ex. 21, 22, p. 104-105

T: It’s time to listen to your dialogues.

You ask your classmate to give you a school thing you have left at home.

  1. Физкультминутка.

First of all I go to school.

Then I speak loudly in the classroom.

Next I say “Good morning” to the teacher.

After that I draw funny pictures.

More than that I learn poems by heart.

And in PE I want to run and jump. (Презентация)

  1. Монологическое высказывание о любимом учебном предмете.

Ex. 26, p. 106

Russian

English

Reading

Maths

Music

Art

PE (Physical Education)

T; You have many subjects at school. I’ll describe some lessons and you are to name them. Be attentive. (Презентация)


  1. At this lesson you read English texts, speak, ask and answer questions, play games. (English)

  2. At this lesson you draw and paint. You have papers and pencils, a brush and a rubber. (Art)

  3. At this lesson you write in your exercise-books, count and do the sums. (Maths)

  4. At this lesson you read, write, do exercises, ask and answer questions.

You speak Russian. (Russian)

  1. At this lesson you don’t read and write. You run, jump in the Jim. (PE)

T; Find out in your groups what favourite subjects of your classmates are and what makes these subjects favourite.

Group I Artyom’s favourite subject is English because we ask and answer questions, learn poems by heart and read funny stories.

As for me my favourite subject is …

Group II Yana’s favourite subject is Art because she can draw funny pictures, paint and learn interesting facts about artists.

As for me my favourite subject is …

Group III Zhenya’s favourite subject is Maths because we count and do sums. As for me my favourite subject is …

Group IV Polina’s favourite subject is Music because she sings songs and takes part in the concerts.

As for me my favourite subject is …

  1. Выполнение кроссворда в группах с использованием лексики

о школе.

Do the crossword and use the words about school.

Key words:

  1. rubber

  2. handicraft

  3. ruler

  4. classroom

  5. music

  6. floors

  7. blackboard

  8. walls

  9. desk

  10. bookcase

  11. pencil

T: Let’s check up the crosswords.

Our lesson is coming to the end and I ask you to give me your evaluation cards. I will look them through and give comments.

  1. H. W. 1. Ex. 38, p.109-111

2. Ex. 8, p.116 (write)



hello_html_m6b4fba54.gif
