Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Информатика / Рабочие программы / Открытый урок на тему"Алгоритмді жазу пішімі. Блок-схемалар"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Информатика

Открытый урок на тему"Алгоритмді жазу пішімі. Блок-схемалар"

библиотека
материалов

Күні:21.11.2014жыл

Сабақтың тақырыбы: Алгоритмді жазу пішімі. Блок-схемалар

Сабақтың мақсаты: алгоритмдерді сөз және графикалық түрде жазуды үйрету;

алгоритмді жазу түрін, блок – сызбалар қызметін, алгоритмнің

блок – сызба графикалық элементтерінің жазу түріндегі

бұйрықтарға сәйкестігін білу;

сызықтық құрылымды, алгоритмнің блок – сызбасын құруды

үйрету.


Сабақтың типі: Пікірлесіп - түсіндіру

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі

II. Үй тапсырмасын тексеру

  1. Алгоритм дегеніміз не?

  2. Алгоритм орындаушысына анықтама беріңдер

  3. Мына жұмыс түрлеріне сәйкес орындаушыларды атаңдар:

  • аяқ киім жөндеу

  • тісті емдеу

  • көлікті жүргізу

  1. Кез келген алгоритмнің соңғы бұйрығы қандай?

  2. «білім» сөзін жазу алгоритмін құрып жазыңдар

  3. Шардың суретін сал алгоритмі кестесін толтырыңдар


III. Жаңа сабақты түсіндіру

Алгоритмнің жазылу формалары:

  • сөздік

  • графикалық

  • алгоритмдік тілде

  • программалау тілінде


Алгоритмнің графикалық түрде кескінделуі

Алгоритмді ыңғайлы түсіну үшін графикалық әдіс қолданылады. Оны

блок – сызба деп атайды. Блок сызбада әр іс – әрекет фигуралардың көмегімен сипатталады. Алгоритмнің басы мен соңы сопақша шеңбермен ( эллипс) сипатталады. Іс – әрекет тіктөртбұрышта жазылады. Блок – сызбадағы барлық элементтер бір – бірімен нұскармен ( стрелка) байланысады, ол алгоритмнің орындалу бағытын көрсетеді. Енгізу және шығару мәліметтері параллелограммға жазылады.


Блоктар кескіндемесі

Блоктар қызметі

1


hello_html_m6a59f6ca.gif

Алгоритм басы

2


hello_html_d735e43.gif

Алгоритм соңы

3


hello_html_m17a291e6.gif

Есептеуіш әрекет

4


hello_html_2e70c17c.gif

Мәліметтерді енгізу, мәліметтерді шығару

5

hello_html_343addde.gif

Байланыс бағытын көрсету

Мысалы: Екі санды қосудың блок - сызбасы

hello_html_77a74ae3.png


hello_html_1c356d64.png


hello_html_17f88d0d.png


hello_html_m5551a762.png

hello_html_m705c3598.png


  1. Алгоритмді бастау блогы

  2. a мен b мәндерін енгізу

  3. с = a +b өрнегін есептеу

  4. с =нәтижесін есептеу

  5. алгоритмді аяқтау


IV. Бекіту сұрақтары мен тапсырмалар


  1. Алгоритмнің жазылу формаларын атаңдар.

  2. Блок – сызбаның элементтерін сипаттаңдар.


  1. Жоғары (Ж), Төмен (Т), Солға (С), Оңға (О) пайдаланып, РОБОТ ПОРТРЕТІ алгоритмінде сурет пайда болатындай бұйрықтарды аяқта.

Басы

5С 3Т 2О 1Т 3С 4Т 1О 3Ж 1О 7Т 1С 1Т 2О 4Ж 1О

...

Соңы




























































































































































































































































  1. Алгоритмді орындағанда не болатынын анықтаңдар.


Басы
Қарындашты ал.
Шаршылар бойынша диктант жаз:1Ж 1О 3Ж 2С 3Ж 2О
1Ж 1О 3Т 6О 1Ж 1О 2Т 1С 4Т 3С 1Ж 1О 2Ж 3С 3Т 3С
Алынған суретті аяқта.
Қарындашты орнына қой.
Соңы.

V. Қорытындылау

61 – беттегі тестті орындау

VІ. Үйге тапсырма

Алгоритмді жазу пішімі. Блок-схемалар §9 58- бет, 9,10 – тапсырма(61-бет)

VІІ. Оқушыларды бағалау

Краткое описание документа:

    Күні:21.11.2014жыл

    Сабақтың тақырыбы: Алгоритмді жазу пішімі. Блок-схемалар

Сабақтың  мақсаты:  алгоритмдерді сөз және графикалық түрде жазуды үйрету;

                                      алгоритмді жазу түрін, блок – сызбалар қызметін, алгоритмнің                       

                                   блок – сызба графикалық элементтерінің жазу түріндегі                   

                                   бұйрықтарға сәйкестігін білу;

                                   сызықтық құрылымды, алгоритмнің блок – сызбасын құруды            

                                   үйрету.

 

Сабақтың типі:     Пікірлесіп - түсіндіру

Сабақтың барысы:          

      I. Ұйымдастыру кезеңі

II. Үй тапсырмасын тексеру

1.    Алгоритм дегеніміз не?

2.    Алгоритм орындаушысына анықтама беріңдер

3.    Мына жұмыс түрлеріне сәйкес орындаушыларды атаңдар:

              аяқ киім жөндеу

              тісті емдеу

              көлікті  жүргізу

4.    Кез келген алгоритмнің соңғы бұйрығы қандай?

5.    «білім» сөзін жазу алгоритмін құрып жазыңдар

6.    Шардың суретін сал алгоритмі кестесін толтырыңдар

 

     III. Жаңа сабақты түсіндіру

     Алгоритмнің жазылу формалары:

        сөздік

        графикалық

        алгоритмдік тілде

        программалау тілінде

 

Алгоритмнің графикалық түрде кескінделуі

               Алгоритмді ыңғайлы түсіну үшін графикалық әдіс қолданылады.  Оны

        блок – сызба деп атайды. Блок сызбада әр іс – әрекет фигуралардың көмегімен сипатталады. Алгоритмнің басы мен соңы сопақша шеңбермен ( эллипс) сипатталады. Іс – әрекет тіктөртбұрышта жазылады. Блок – сызбадағы барлық элементтер бір – бірімен нұскармен ( стрелка) байланысады, ол алгоритмнің орындалу бағытын көрсетеді. Енгізу және шығару мәліметтері параллелограммға жазылады.

 

Блоктар кескіндемесі

Блоктар қызметі

1

 

Алгоритм басы

2

 

Алгоритм соңы

3

 

Есептеуіш әрекет

4

 

Мәліметтерді енгізу, мәліметтерді шығару

5

Байланыс бағытын көрсету

 

Мысалы: Екі санды қосудың блок - сызбасы

                                             

 

                                     

 

                                             

 

                                       

        

                                                

 

1.    Алгоритмді бастау блогы

2.    a мен b мәндерін енгізу

3.    с =a+b өрнегін есептеу

4.    с =нәтижесін есептеу

5.    алгоритмді аяқтау

 

IV. Бекіту сұрақтары мен тапсырмалар

 

1.    Алгоритмнің жазылу формаларын атаңдар.

2.    Блок – сызбаның элементтерін сипаттаңдар.

 

3.    Жоғары (Ж), Төмен (Т), Солға (С), Оңға (О) пайдаланып, РОБОТ ПОРТРЕТІ алгоритмінде сурет пайда болатындай бұйрықтарды аяқта.

Басы

5С  3Т  2О  1Т  3С  4Т  1О  3Ж  1О  7Т  1С  1Т  2О  4Ж  1О

...

Соңы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.    Алгоритмді орындағанда не болатынын анықтаңдар.


Басы
Қарындашты ал.
Шаршылар бойынша диктант жаз:1Ж  1О  3Ж  2С  3Ж  2О 
1Ж  1О  3Т  6О  1Ж  1О  2Т  1С  4Т  3С  1Ж  1О  2Ж  3С  3Т  3С
Алынған суретті аяқта.
Қарындашты орнына қой.
Соңы.

V. Қорытындылау

61 – беттегі тестті орындау

VІ. Үйге тапсырма

Алгоритмді жазу пішімі. Блок-схемалар §9    58- бет,  9,10 – тапсырма(61-бет)

 

VІІ. Оқушыларды бағалау

Автор
Дата добавления 06.02.2015
Раздел Информатика
Подраздел Рабочие программы
Просмотров416
Номер материала 369917
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
