Инфоурок Всеобщая история Другие методич. материалыОңтүстік Қазақстан Темір дәуірі

Оңтүстік Қазақстан Темір дәуірі

Скачать материал

Күні:7. 09.2016

Үйден оқыту

 9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: §1-2. XXғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үрдістер

Сабақтың мақсаты:

?  Оқушының  1916  жылғы  ұлт – азаттық  қозғалысының  тарихи  мәнін  түсінуге  көмектесу. Әбден  титығына  жеткен,  елдігінен  айырылуға  аз- ақ  қалған,  барар  жер  басар  тауы  жоқ  күн  туған  соң  амалсыздан  алысуға  бел  байлаған  халық тарихта  жиі  кездесе  бермейді.  Сондықтан  бұл  оқиға  бірегей  ерліктің ерекше  көрінісі  екендігін  оқушыларға             жете  түсіндіру  керек.  Көтерілістің  халықтық  мәнін  ашу;

? Оқушыны  ерлікке, елін,  жерін, туған  отанын  сүюге  тәрбиелеу.   

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі:ИКТ

Көрнекілік: карта, сызба

Негізгі ұғымдар: ұлт - азаттық күрес, панисламизм,пантүркішілдік

Номенклатура: «Қазақ», «Айқап» газеті

 Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу.

Сабаққа дайындығын тексеру

Психологиялық дайындығын тексеру

мұғаліммен амандасу. Сабаққа дайындалу.

Білім мен іс керліктерін жан-жақты тексеру кезеңі

G  8-сынпта өлілген материалдарды қайталау.

 

Оқушы сұрақтарға жауап береді

 

Жаңа материалдарды меңгеру кезеңі

1.      Бірінші дүниежүзілік  соғыс жылдарындағы Қазақстан (1914-1918 жж).

2.      Көтерілістің себептері және басталуы

3.      Қазақ  демократтарының  саяси  көзқарастары.

4.      Қозғалыстың  сипаты,  қозғаушы  күштері.

5.      Қозғалыстың Жетісудағы орталығы

6.      Торғайдағы  көтеріліс орталығы

7.      Қозғалыстың қорытындылары, жеңілу себептері және тарихи маңызы

 

Оқушы тындап, сұрақ қойып отырады.

Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі

– Қозғалыстың себептерін талдап түсіндіріңдер, қозғаушы күштерін дәлелді анықтаңдар.

– Тарихта бұл қозғалыстың ұлт-азаттық қозғалыс ретінде сипатталуына қандай негіз бар?

– 1916 жылғы қозғалыстың  ХІХ ғасырдағы қазақтар көтірілістерінен айырмашылықтары қандай ?

– Ұлт – азаттық  қозғалысының  Жетісу  және Торғай  орталықтарында  болған  оқиғаларын салыстыра  отырып  сипаттама  беріңдер.

– Патша  отаршылдарының  көтерісшілерге  қарсы  күрес  тәсілдері мен  жазалау  шараларына  баға  беоіңдер.

– 1916 жылғы  қозғалыстың  маңызы  туралы  өз  ойларыңды  ортаға  салыңдар.

– Қазақ  демократтарының   ұстанымдарына  баға  беріңдер.

 

Сұраққа жауап береді.

Сабақты қорытындылау

Сызба нұсқалармен жұмыс, сабақтан алған әсерімен бөлісу

Оқушы ойы, пікірлесу

Бағалау кезеңі

Сбаққа араласымына байланысты бағалау

 

Үйге тапсырма беру кезеңі

: §1-2. XXғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үрдістер

 

Күнделікке жазып алу

 

 

                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күні:14. 09.2016

Үйден оқыту

 9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Дүниежүзі  тарихы

Сабақтың тақырыбы: І ДҮНИЕЖҮЗІЛІК СОҒЫС

Сабақтың мақсаты:

? Дүниежүзін бөлісудегі ірі елдердің бәсекелестігі, Германияның өркендеуі және әскери-саяси одақтардың құрылуы, Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуы, барысы және аяқталуы туралы баяндау.

? Ұлттық рухы биік, бәскеге барынша қабілетті тұлға қалыптастыру

? Сабақтың түрі: аралас

Әдісі:ИКТ

Көрнекілік: карта, сызба

Негізгі ұғымдар: «қауырт соғыс», «Компьен уақытша бітімі», «дағдарыс»

Номенклатура: Антанта,Үштік одақ

 Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу.

Сабаққа дайындығын тексеру

Психологиялық дайындығын тексеру

мұғаліммен амандасу. Сабаққа дайындалу.

Білім мен іс керліктерін жан-жақты тексеру кезеңі

G  Еуропа мен Американың жетекші державаларына Азия мен Африка елдерінің отар және жартылай отарларға айналуының қандай себептері болды?

G  «Империя», «император», «империализм» терминдерінің арасында мағыналық байланыс бар ма?

.

 

Оқушы сұрақтарға жауап береді

 

Жаңа материалдарды меңгеру кезеңі

1.      Дүние жүзін бөлісудегі ірі елдердің бәсекелестігі

2.      Германияның өркендеуі және әскери-саяси одақтардың құрылуы

3.      Орыс-француз одағы

4.      Ағылшын-орыс қатынастары

5.      Балқан соғыстары

6.      Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуы, барысы және аяқталуы

7.      Марна шайқасы

8.      «Верден қырғыны»

9.      Германияда революцияның басталуы, соғыстың аяқталуы.

Оқушы тындап, сұрақ қойып отырады.

Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі

Антанта

Үштік одақ

1. Өндірістің соғыс жағдайына сай қайта құрылмауы.

1. Килль каналы қызметінің жақсаруы.

2. Францияның Бельгиямен екі арадағы шекерада бекінісінің болмауы.

2. Неміс артиллериясының күш қуатының артуы. Крупп зауыттарында зеңбіректердің жаңа түрлерінің шығарылуы.

3. Құрлықтағы әскердің әлсіздігі.

3. Германияның «қауырт соғысқа» дайындалуы

4. Әскери-теңіз флотының дайындығы едәуір жақсы болды.

4. Неміс армиясының сан жағынан артықшылығы. Австрия-Венгрияның әскери қуатының артуы.

Сұраққа жауап береді.

Сабақты қорытындылау

– Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай болды?

– Соғыстың қандай ірі шайқастарын білдіңдер?

– Германия неліктен «Шлиффен» жоспарын жүзеге асыра алмады?

– АҚШ неге 1917 жылы ғана соғысқа кірді?

– Бірінші дүниежүзілік соғыс майдандарында соғыс қимылдарын тоқтату жөнінде келісімге қол қою қашан және қай жерде болды?

– Бірінші дүниежүзілік соғыстағы жалпы адам шығыны қанша болды?

 

Оқушы ойы, пікірлесу

«Ия-жоқ» ойыны

Бағалау кезеңі

Сбаққа араласымына байланысты бағалау

 

Үйге тапсырма беру кезеңі

: § І ДҮНИЕЖҮЗІЛІК СОҒЫС

 

Күнделікке жазып алу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күні: 5. 10.2016

Үйден оқыту

 9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: 1917ж революциялар аралығындағы Қазақстан.Буржуазиялық-демократиялық Ақпан  ревалюциясы

Сабақтың мақсаты:

– ХХ ғасырдың  басында  қоғамдық – саяси  қар\тынастардың  дамуында  үлкен  өзгерістер  туғызған  саяси  оқиғалар  ахуалын  түсіндіру;

Сабақтың міндеттері:

– Оқушы  санасындағы отаншылдық  қасиеттерді  оята  отырып,  Қазақстанның ХХ  ғасыр  бойындағы  қоғамдық  өмірдегі орнын  көрсету;

– Оқушыларды  қоғамдық – саяси  өмір  дамуының кезеңдерімен,  тарихи  өзгерістердің  қоғамдық  қатынастардың  дамуына  тигізер  әсерімен  таныстыру.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі:ИКТ

Көрнекілік: карта, сызба

Негізгі ұғымдар: партиялар, большевиктер, эсерлер

Номенклатура: Кеңес үкіметі, Ақпан  революциясы

 Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу.

Сабаққа дайындығын тексеру

Психологиялық дайындығын тексеру

мұғаліммен амандасу. Сабаққа дайындалу.

Білім мен іс керліктерін жан-жақты тексеру кезеңі

– Тарихта бұл қозғалыстың ұлт-азаттық қозғалыс ретінде сипатталуына қандай негіз бар?

– 1916 жылғы қозғалыстың  ХІХ ғасырдағы қазақтар көтірілістерінен айырмашылықтары қандай ?

– Ұлт – азаттық  қозғалысының  Жетісу  және Торғай  орталықтарында  болған  оқиғаларын салыстыра  отырып  сипаттама  беріңдер.

– Патша  отаршылдарының  көтерісшілерге  қарсы  күрес  тәсілдері мен  жазалау  шараларына  баға  беоіңдер.

– 1916 жылғы  қозғалыстың  маңызы  туралы  өз  ойларыңды  ортаға  салыңдар.

 

Оқушы сұрақтарға жауап береді

 

Жаңа материалдарды меңгеру кезеңі

1.      Ақпан  ревалюциясының  Қазақстанға  ісері.

2.      Тыл  жұмысындағыоардың  қайтіп  келуі  және  олардың  ревалюциялық  үрдіске  ықпалы.

3.      1917  жылғы Ақпан  ревалюциясынан  кейін  құрылған  саяси  партиялар  мен  ағымдар.

Оқушы тындап, сұрақ қойып отырады.

Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі

Ұлт-азаттық қозғалыстың ошақтары

Революциялық ұйымдардың белсенділігі

Ұлт зиялыларының көзқарастары

Ұлт-азаттық қозғалыстың маңызы

 

 

 

 

– Ақпан  ревалюциясының  жеңісін  қазақ  зиялыларының  құптап  қарсы  алуының себебі  неде?

– Ақпан  ревалюциясынан   кейінгі  кезеңдегі  Қазақстандағы  саяси  оқиғаларға  сипаттама  беріңдер.

– Ревалюциядан  кейінгі  кезеңде  қоғамдық  ойдың  өрістеу  себептеріне  назар  аударыңдар.

– Қазан  төңкерісі  қарсаңындағы  ревалюциялық  өрлеу  үрдісі  неден  көрініс  береді?

– Түркістан  және  Қазақстан  халықтарының  ұлттық  өзін – өзі  билеуге  ұмтылысы немен  аяқталады?

– Мұсылман  үкіметтері  алдарына  қандай  мақсат  қойды?

– Алашордашылардың  алдарына  қойған  мақсаттары  мен  нақты  әрекеттеріне  сипаттама  беріңдер.

 

Сұраққа жауап береді.

Сабақты қорытындылау

Қазақстандағы саяси партиялар мен ағымдар

Саяси партиялар мен ұйымдар

Ақпан революциясы тұсында ұстанған бағыттары мен идеялары

Бағдарламалары мен жиналыс съездері

Төрағалары

 мен мүшелері

Алашорда

 

 

 

Большевиктер

 

 

 

Эсерлер

 

 

 

Кадеттер

 

 

 

Мұсылман фракциялары

 

 

 

 

 

Оқушы ойы, пікірлесу

Бағалау кезеңі

Сбаққа араласымына байланысты бағалау

 

Үйге тапсырма беру кезеңі

1917ж революциялар аралығындағы Қазақстан.Буржуазиялық-демократиялық Ақпан  ревалюциясы

Күнделікке жазып алу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күні:28. 09.2016

Үйден оқыту

 9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Дүниежүзі  тарихы

Сабақтың тақырыбы: Соғыстан кейінгі әлемді қайта құру.Версаль-Вашингтон жүйесі

Сабақтың мақсаты:

? Бұқаралық қозғалыстардың өрши түсуі, революциялар, Веймар Республикасының құрылуы, реформалар, демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі, жұмысшы және социалистік қозғалыстың жіктелулері тақырыптары бойынша баяндау.

? Білімді жеке тұлға қалыптастыру

? Ұлттық рухы биік, бәскеге барынша қабілетті тұлға қалыптастыру

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі:ИКТ

Көрнекілік: карта, сызба

Негізгі ұғымдар: «қауырт  соғыс», «Компьен уақытша бітімі», «дағдарыс»

Номенклатура: Антанта,Үштік одақ

 Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу.

Сабаққа дайындығын тексеру

Психологиялық дайындығын тексеру

мұғаліммен амандасу. Сабаққа дайындалу.

Білім мен іс керліктерін жан-жақты тексеру кезеңі

G  1919 жылы Париж конференциясы қандай негізгі міндеттер қойды?

G  Вильсон «14 тармағының» мәнісі неде?

G  Версаль-Вашингтон жүйесі деген не?

G  Бейбіт келісімшартқа сәйкес Германия қандай жерлерінен айырылды?

G  Австрия, Югославия, Чехословакия республикалары қалай пайда болды?

G  Түрік Республикасы қашан құрылды?

G  Версаль-Вашингтон жүйесі неліктен тиянақты болмады?

Оқушы сұрақтарға жауап береді

 

Жаңа материалдарды меңгеру кезеңі

1.      Бұқаралық қозғалыстардың өрши түсуі Дамудың екі жолы

2.      Революциялар

3.      Веймар Республикасы

4.      Реформалар

5.      Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі.

6.      Жұмысшы және социалистік қозғалыстың  жіктелулері

7.      Экономикалық өрлеу

8.      Компартиялар ықпалының төмендеуі және социал-демократияның нығаюы.

Оқушы тындап, сұрақ қойып отырады.

Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі

– Бірінші дүниежүзілік соғыс барысында бұқаралық қозғалыстардың  өрлеуін қандай себептер туғызды?

– Соғыстан кейінгі Еуропаның саяси өмірінде, дамудың екі жолы қанда себептермен айқындалды?

– 1917 жылғы Ресейдегі Қазақ төңкерісі Бірінші дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан кейінгі Еуропа халықтарының бұқаралық қозғалыстарының өсуіне қалай ықпал етті?

– І джс кейінгі  жұмысшы қозғалыстарының жіктелу себептерін түсіндіріп беріңдер

– ІІІ Интернационалды (Коминтерн) кім басқарды және осы ұйымның орталығы қайда болды?

Сұраққа жауап береді.

Сабақты қорытындылау

Рефлексия

Оқушы ойы, пікірлесу

«Ия-жоқ» ойыны

Бағалау кезеңі

Сбаққа араласымына байланысты бағалау

 

Үйге тапсырма беру кезеңі

Соғыстан кейінгі әлемді қайта құру.Версаль-Вашингтон жүйесі

 

Күнделікке жазып алу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күні:19.10.2016ж

Үйден оқыту

 9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Қазақстан  тарихы

Сабақтың тақырыбы: § «Алаш» партиясының құрылуы, бағдарламасы және жетекшілері

Сабақтың мақсаты:

– қазақ  халқының  тарихына  үлкен  өзгерістер алып  келген  Кеңес  үкіметімен,  оның  саясатымен қиыншылықтарымен  оқушыларды  таныстыру;

Сабақтың міндеттері:

–  оқушылар  санасындағы  ұлттық  тәуелсіздік, тәуелсіз  мемлекет  идеяларын  жандандыру;

– қоғамдық  қатынастардың  дамусатысының бұзылу  себептері,  оның  зардаптары мен  залалдарының  Қазақстан  тарихындағы  орнын  айқындау. 

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік: карта, сызба

 

Сабақтың барысы:

 І.Ұйымдастыру кезеңі

– Оқу құралын тексеріп түгелдеу

·         Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

G  Қазан төңкерісі қарсаңындағы революциялық өрлеу үрдісі неден көрініс береді?

G  Түркістан және Қазақстан халықтарының ұлттық өзін-өзі билеуге ұмтылысы немен аяқталады?

G  Мұсылман үкіметтері алдарына қандай мақсат қойды?

G  Алашордашылардың алдарына қойған мақсаттары мен нақты әрекеттеріне сипаттама беріңдер.

Жаңа сабақтың жоспары:

– Кеңес  өкіметінң  орнауы.

– Болшевиктердің  алғашқы  шаралары.

– Ұлт  мәселелерінің  қойылуы.

– Әлеуметтік – экономикалық  мәселелерді  шешу.

Кеңес жүйесіндегі Қазақстан

Экономикалық жағдайдың нашарлауы

Ұлт мәселесі және ұлт қайраткерлері

Әлеуметтік қозғалыс-тар

Ішкі реформа-лар

ЖЭС, оның қиыншылықтары мен табыстары

 

 

 

 

 

Сабақты бекіту:

– Қазан  төңкерісінің  маңызын  қалай  түсінесіңдер?

– Қазақстанның  түрлі  аймақтарында  Кеңесөкіметі  орнауыныңерекшеліктерін  анықтаңдар.

– Большевиктер  қандай  әлеуметтік – экономикалық  мәселелерді  алғашқы  кезекте шешуқажет  деп есептеді?

– Ресейдегі  социалистік  ревалюцияның  демакратия  орнына  диктатура  орнатуы, қызыл  гвардиалық  шабуыл  жасауының   себептері  неде?

Бағалау:

Үйге  тапсырма:§5.

 

 

 

Күні:12.10.2016ж

Үйден оқыту

 9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Қазіргі дүние жүзі тарихы                 

Сабақтың тақырыбы: §3. Ұлыбритания, Франция 

Сабақтың мақсаты:

? Бірінші жүние жүзілік соғыс қорытындысының  Ұлыбританияға әсерін айта отырып, ағылшын үкіметінің ішкі және сыртқы саясаты, соғыстан кейінгі Англияның экономикасы тақырытпарынан оқушыларға мәлімет беру Францияның соғыстан кейіңнгі әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайына сипаттама беріп, әлеуметтік шиеленістің себебін, Францияның көппартиялық жүйесінің ерекшелігін және экономикалық дағдарыстың ел өміріне әсерін нақты факторлармен ашып көрсету.

? Француз фашизмі туралы түсінік бере отырып,, оның герман және итальян фашизмінен айырмашылығына талдау және тиісті  тиісті қорытынды жасай білуге баулу.

? Халықтың майданның қалыптасуы туралы  әңгімелеп, жүргізген шараларының маңызына тоқталып, ең бастысы, Францияда фашизмнің билеп-төстеуіне тосқауыл болғанын атап, оқушыларды фашизмге, ымырасыздыққа қарсы тәрбиелеу.

Сабақтың міндеттері:                                                                           Ізденімпаздыққа, тәрбиелеу.

Білімді жеке тұлға қалыптастыру

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: дәстүрлі

Көрнекілік: карталар (ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы Франция, ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы Еуропа)

Сабақтың барысы:  І.Ұйымдастыру кезеңі

·         Оқу құралын тексеріп түгелдеу

·         Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

G  Еуропадағы реваолюциялық қозғалыстардың басталуы қандай жағдайларға байланысты болды және олар соғыстың барысына қалай әсер етті?

G  Австро-Венгрия, Ресей және Осман империяларының құлауы және бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін Еуропада жаңа мемлекеттердің  құрылу себептері қандай

G  Неге Кеңестер Германияда, Венгрияда, тағы басқа елдерде тұрақты орныға алмады.

Жаңа сабақтың жоспары:

1.      Бірінші дүниежүзілік соғыс қорытындысының Ұлыбританияға әсері

2.      Ағылшын үкіметінің ішкі және всыртқы саясаты.

– Дэвид Ллойд Джордж

– Соғыстан кейінгі Англияның экономикасы

Сабақты бекіту:

– Ұлыбритания үшін Бірінші дүние жүзілік соғыстың қорытындысы қандай болды?

– Ллойд Джордж үкіметінің сыртқы саястына талдау жасаңдар.

– Лейбористер партиясының күшеюі неден көрінді? Олардың үкімет басындағы тәжірибесін сипаттаңдар.

Б.Ү.Ү. кестесі.

Білгенім

Үйренгенім

Үйренгім келеді

 

 

 

Бағалау:

Үйге тапсырма: §3

Күні:26.10.2016ж

Үйден оқыту

 9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Қазіргі дүние жүзі тарихы                 

Дүние жүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: §5. Германия

Сабақтың мақсаты:

? Германияның 1918-1939 жалдардағы жалпы дамуына сипаттама беріп, 1920 жылдардағы экономикалық және саяси орнығудың қиын да ұзақ болғанын ашып көрсету. 1930 жылдардағы экономикалық тоқыраудың ерекшеліктері мен салдарын нақты факторлармен  түсіндіріп, Веймар Республикасының саяси әлсіздігіне оқушылардың назарын аудару. Германияда фашизмнің тууы, үкімет басына келуі және жүргізген ішкі-сыртқы  саясатына талдау жасау.

? Оқушыларды тарихи  факторларды талдап, қорытынды жасау, тарихи ұғымдарға анықтама беруге баулу.

? Германиядағы фашистік диктатура-дүние жүзіндегі азамзатқа сансыз қасірет әкелген Екінші дүниежүзілік соғыстың бірден –бір айыпкері екеніне оқушылардың көзін жеткізу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: дәріс, топтық жұмыс

Көрнекілік: Карта- «ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы Еуропа»

Сабақтың барысы

І.Ұйымдастыру кезеңі

·        Оқу құралын тексеріп түгелдеу

·        Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

G  Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін мемлекеттің ішкі өмірінің қандай саяси ерекшеліктері болды?

G  1919-1920 жылдардағы мемлекеттегі әлеуметтік шиеленістің себебі неде?

G  Француз көппартиялық жүйесінің ерекшеліктерін атаңдар

G  Экономикалық тоқырау Францияның әлеуметтік-экономикалық және саяси өміріне қалай әсер етті?

Жаңа сабақтың жоспары:

1.     Веймар Республикасы

2.     Германиядағы экономикалық дағдарыстың ерекшеліктері

3.     Гитлердің өкімет басына келуі

4.     Германия тоталитаризмінің экономикалық жүйесі

5.     Ұлтшыл Германияның сыртқы саясаты

Негізгі оқиғалар:

o   1925 жылы Ұлттық социолистік неміс жұмышы партиясы құрылды

o   1930 жылы көктем-Веймар үкіметінің күйреуі

o   1933 жылдық ортасында мемлекеттегі барлық саяси партиялар таратылды.

o   1939 жылғы тамызда-Герман-Кеңес келісіміне қол қойылды

o   1939 жылғы қыркүйекте-Германияның Польшаға шабуылы

Сабақты бекіту:

– Прямоугольник: скругленные углы: Герман фашизмінің  француз фашизмінен өзгешелігіЖалпы тақырыпты  бекіту үшін сыныпты үш топқа бөліп, мынадай тапсырмалар беремін.

 

 

 

 


Бағалау:

Үйге тапсырма: §5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күні: 9. 11.2016

Үйден оқыту

 9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: Қазақстанда Кеңес билігінің орнауы

Сабақтың мақсаты:

1917 – 20 жылдар аралығындағы ел өміріндегі өзгерістер мен халықтың жағдайы туралы әңгімелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: Сұрақ – жауап, баяндау, картамен жұмыс, кестемен жұмыс.

Көрнекілік: карта, сызба

Негізгі ұғымдар: партиялар, большевиктер, эсерлер

Номенклатура: Кеңес үкіметі, Ақпан  революциясы

 Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу.

Сабаққа дайындығын тексеру

Психологиялық дайындығын тексеру

мұғаліммен амандасу. Сабаққа дайындалу.

Білім мен іс керліктерін жан-жақты тексеру кезеңі

 

Оқушы сұрақтарға жауап береді

 

Жаңа материалдарды меңгеру кезеңі

            Кеңес үкіметінің орнауы жолында кездескен қиыншылықтарды айту. 

1917 жыл

1918 жыл

1919 жыл

1920 жыл

Қазан – Перовск

Қараша – Әулиеата

Қараша – Черняев

Желтоқсан – Бөкей о

Желтоқсан – Қостанай

 

Қаңтар – Ақтөбе

                Орынбор

                Торғай

                Ақмола

                Атбасар

               Қызылжар

              Көкшетау

               Павлодар

Ақпан -      Семей

                 Өскемен

                 Зайсан

              Қарқаралы

      ШығҚазақстан

Наурыз -   Жетісу

                  Верный 

 

 

Оқушы тындап, сұрақ қойып отырады.

Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі

•    Автономиялар: 1) Түркістан АКСР        2) Қазақ АКСР

•    Есімдер: 1)Дутов       2)Анненков       3)Колчак

•    Терминдер: 1)Интервенция     2)Азамат соғысы 3) Ақ гвардияшылар 4) Қызыл Армия

•    Сандар: * 8 млн    * 37 әскер бөлімі    * 8 сағат\6 сағаттық жұмыс күні

Сұраққа жауап береді.

Сабақты қорытындылау

Қазақстандағы саяси партиялар мен ағымдар

Саяси партиялар мен ұйымдар

Ақпан революциясы тұсында ұстанған бағыттары мен идеялары

Бағдарламалары мен жиналыс съездері

Төрағалары

 мен мүшелері

Алашорда

 

 

 

Большевиктер

 

 

 

Эсерлер

 

 

 

Кадеттер

 

 

 

Мұсылман фракциялары

 

 

 

 

 

Оқушы ойы, пікірлесу

Бағалау кезеңі

Сбаққа араласымына байланысты бағалау

 

Үйге тапсырма беру кезеңі

1917ж революциялар аралығындағы Қазақстан.Буржуазиялық-демократиялық Ақпан  ревалюциясы

Күнделікке жазып алу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күні: 16. 11.2016

Үйден оқыту

 9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Дүние жүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: §8. Кеңес одағы

Сабақтың мақсаты:

? Кеңестік Ресейдің 1918 жылдан Екінші дүниежүзілік соғыс қарсаңына дейінгі жалпы дамуына сипаттама беріп, әлеуметтік-экономикалық және  саяси дамуындағы басты ерекшеліктерді атап көрсету. Оқушыларды кеңес өкіметінің жүргізген  ішкі және сыртқы саясатының негізгі мазмұнымен таныстырып, жаңа экономикалық сакясаттың  мәнін ашып көрсету.

? Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру мен  елді индустрияландырудағы әкімшіл-әміршіл әдістерін және оның зардаптарын нақты факторлармен түсіндіру. Қоғамдық саяси өмірдегі орныққан тоталитарлық тәртіп қоғамның өмір сүруін тоқтатып, тек жай механизмге айналдырғанын ұғындыру.

Сабақтың түрі: аралса

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік: Карталар- «Кеңес мемлекеті азамат соғысы, шетел соғыс интервенциясы жылдарында»,  «Кеңес өкіметінің экономикалық дамуы». Т.б.

Сабақтың барысы:  І.Ұйымдастыру кезеңі

·         Оқу құралын тексеріп түгелдеу

·         Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

G  Австрияның әлеуметтік-экономикалық және саяси құрылымындағы жүргізілген шаралар?

G  Венгрияда авторитарлы өкімет режімінің Германиядағы фашистік тәртіптен қандай ерекшелігі бар?

G  Чехословакияның ел ретіндегі өмір сүруін тоқтату себептері қандай?

Жаңа сабақтың жоспары:

1.      Азамат соғысы және интервенция жылдарында

2.      Азамат соғысы жылдарындағы халық шаруашылығы

3.      Жаңа экономикалық саясат

4.      КСРО-ның құрылуы

5.      КСРО-дағы индустрияландыру саясаты

6.      Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру.

Негізгі оқиғалар:

G  1918-1920 жылдар-Азамат соғысы

G  1918-1921 жылдар- «Әскери коммунизм »саясаты енгізілді.

G  1920 жылы желтоқсанда ГОЭЛРО жоспары бекітілді.

G  1922 жылы 30 қаңтарда КСРО құрылды.

G  1924 жылы қаңтарда КСРО Конституциясы бекітілді.

G  1927 жылы Түркістан-Сібір теміржолы салына бастады. (Түрксіб)

ЖЭС КСРО-ның өнеркәсібінде (1921-1929 жж)

·         Жеке және аралас капиталды ұлғайту.

·         Мемлекеттік кәсіпорындардың  дербестігін ұлғайту. Шаруашылық есеп.

·         Еңбекақы төлеудегі теңгермешілікті жою, заттай жалақыны ақшалай жалақымен ауыстыру.

·         Шетел капиталын тарту.

·         Жұмысшылардың күшімен рынокты құру, еріксіз еңбекке тыйым салу.

ЖЭС КСРО-ның ауыл шаруашылығында (1921-1929жж)

·         Салғыртты табиғи салықпен ауыстыру

·         Азықты орталықтан бөлуді жою. Нан және басқа тамақ өнімдерін  еркін саудалауға оралу.

·         Жерді жалға алуға және жалдамалы еңбекті пайдалануға шектеулі түрде  рұқсат ету.

·         Ауыл шаруашылығы кооперациясын және келісімшарттық жүйені (контракт) дамыту.

ГУЛАК

(ХХ ғасырдың 30-жылдары)

 

1 мамыр 1930 ж.

1 наурыз 1940 ж.

Түрме және лагерьлер

279

536

Сотталғандар

171 251 адам

1 668 200 адам

 

Сабақты бекіту:

– «Әскери  коммунизм» саясаты қай жылдары болды?

– Жаңа экономикалық саясат қай жылы қабылданды?

– КСРО қай кезде құрылды және оның құрамына қандай республикалар кірді?

– Ұжымдастырудың қандай зардаптары болды?

Бағалау:

Үйге тапсырма: §8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сынып

9 «А»

Күн 7.12.2016ж

Исагалиев Ш

Пән

Қазақстан тарихы

Сағат

2

Тақырып

§5 –6 Қазақстан шетелдік интервенция және азамат соғысы жылдарында.

Мақсат

 1917 – 20 жылдар аралығындағы ел өміріндегі өзгерістер мен халықтың жағдайы туралы әңгімелеу.

Көрнекілік

Карта

Әдіс-тәсіл:

 

Сұрақ – жауап, баяндау, картамен жұмыс, кестемен жұмыс.

Өткен сабақты қайталау:

 

 

Сабақтың барысы :

 

Жаңа сабақтың мазмұны:

·         Азамат соғысы – мемлекет ішінде билік үшін сол ел азаматтарының өзара соғысы.

·         Ең басты күштер:

-          Ақ гвардияшылар                                                                 - Қызыл Армия

           Казактар                                                                                          Кеңестер

        Алашорда үкіметі

       Шетел интервенттері

·         Азамат соғысындағы қолбасшылар:

-          Ақ гвардияшылар атамандары:                          - Қызыл Армия қолбасшылары: 

Дутов                                                                                           Шығыс майдан

           Анненков 

           Колчак                                                               солтүстік            5 армиясы   оңтүстік

                                                                                                              Тухачевский      Фрунзе

·         Азамат соғысының белгілі майдандары:

1)      Шығыс майданы

2)      Орал майданы

3)      Жетісу майданы

            Кеңес үкіметінің орнауы жолында кездескен қиыншылықтарды айту. 

 

1917 жыл

1918 жыл

1919 жыл

1920 жыл

Қазан – Перовск

Қараша – Әулиеата

Қараша – Черняев

Желтоқсан – Бөкей о

Желтоқсан – Қостанай

 

Қаңтар – Ақтөбе

                Орынбор

                Торғай

                Ақмола

                Атбасар

               Қызылжар

              Көкшетау

               Павлодар

Ақпан -      Семей

                 Өскемен

                 Зайсан

              Қарқаралы

      ШығҚазақстан

Наурыз -   Жетісу

                  Верный

Наурыз – Орал  

 

 

             Азамат соғысы жылдарындағы өзгерістер

1918 жыл (ақтар)

1919 жыл (қызылдар)

1920 жыл (қызылдар)

Мамыр – Қызылжар

Маусым – Қостанай

Көкшетау

Павлодар

Ақмола

Омбы

Семей

Орынбор

Қараша – Ташкент  

Қаңтар – Орынбор

Жыл аяғы – Орал

Сәуір – Қостанай 

Солт., Шығыс Қазақстан

Петропавл

Ақмола

Қараша – Семей  солт.

Қаңтар – Атырау

Орал майданы жойылды Наурыз соңы – Жетісу  майданы жойылды

 

Сьездер:

1)      1917ж 15 – 22 қараша Ташкентте өткен өлкелік сьезд. Сьезде Түркістан өлкесінде жаңа үкімет – Түркістан Халық Комиссарлар Кеңесі құрылды. ТХКК құрамы – 14 адам. (мұсылман өкілдері жоқ)

2)      1918 жылы наурыз, сәуірде Орынборда Кеңестердің Торғай облыстық І сьезі болды. Сьезд Қызыл Армия бөлімдерін құру және жергілікті өкімет органдары туралы шешім қабылдады.

3)      1918 жылы наурызда қазақ депутаттары Кеңестерінің Ақмола уездік сьезі болды. Сьезде Алашорда автономиясын теріске шығарған қарар қабылданды.

4)      1918 жыл сәуір Ташкентте Түркістан Өлкесі Кеңестерінің Төтенше Ү сьезі өтті. Сьезд Түркістан автономиялы Кеңестік Социалистік Республикасын (ТАКСР) жариялады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күні: 14. 12.2016

Үйден оқыту

 9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Дүние жүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: §9. Америка Құрама Штаттары

Сабақтың мақсаты:

? Екі дүниежүзілік соғыс аралығындағы АҚШ-тың дамуына сипаттама беріп, әлеуметтік-экономикалық және саяси даму ерекшеліктерін ашып көрсету.

? Техникалық прогрестің жоғары өркендеуіне қарамастан, АҚШ-тағы экономикалық тоқыраудың  себептерін түсіндіру. Осы тоқыраудан шығудағы Ф.Рузвельттің «Жаңа бағыт» реформасының маңызын нақты факторлармен әңгімелеп, саяси бағыттағы жаңалығын атап көрсету.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті /логикалық сұрақ-жауап, әңгіме, мәтінмен жұмыс/

Көрнекілік: карталар

Сабақтың жоспары    I. Ұйымдастыру кезеңі

                                     II Үй тапсырмасын тексеру

                                     III Жаңа сабақ

                                     IV  Жаңа сабақты бекіту

                                      V   Қорытындылау,бағалау

                                      VI  Үйге тапсырма.

 

Сабақтың барысы:  І.Ұйымдастыру кезеңі

·        Оқу құралын тексеріп түгелдеу

·        Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

G  «Әскери  коммунизм» саясаты қай жылдары болды?

G  Жаңа экономикалық саясат қай жылы қабылданды?

G  КСРО қай кезде құрылды және оның құрамына қандай республикалар кірді?

G  Ұжымдастырудың қандай зардаптары болды?

Жаңа сабақтың жоспары:

1.     Бірінші дүниежүзілік соғыстың АҚШ-қа тигізген әсері.

2.     1922-1929 жылдардағы АҚШ-тың ішкі саясаты

3.     АҚШ-тағы экономикалық дағдарыстың ерекшеліктері

4.     Президент  Ф.Рузвельттің «Жаңа бағыт» реформасы

5.     «Жаңа бағыт» реформасының әлеуметтік маңызы

Негізгі оқиғалар:

·        1918 жылғы 8 қаңтар- «14 баптан» тұратын дүниежүзі елдерінің болашағына байланысты  бағдарлама қабылданды.

·        1928 жылы республикашыл Герберт Гувер президент болды.

·        1929-1933 жылдарда АҚШ-тағы экономикалық дағдарыс

·        1932-1945 жылдарда демократ Ф.Рузвельт президент болды

·        1933 жылы  «Жаңа бағыт» реформасы басталды.

·        1935 жылы бейтараптық туралы заң қабылданды.

 

Сабақты бекіту:

– АҚШ экономикасының тұрақтанына  қандай жаңдайлар себеп болды?

– Техникалық прогрестің мекені бола тұра, не себепті АҚШ дүниежүзілік экономикалық дағдарыстың орталығына айналды?

– Г.Гувер мен Ф.Рузвельт экономикалық дағдарыстан шығу үшін қандай шараларды жүзеге асыруды ұсынды?

Бағалау:

Үйге тапсырма: §9. «Жаңа бағыт» саясаты Америка қоғамдық өміріне қандай жаңа келбет әкелді?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күні: 21. 12.2016

Үйден оқыту

 9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

 Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: Әскери коммунизм

? Әкімшіл-әміршіл жүйенің қалыптасу кезеңіне тоқталып, жаңа экономикалық саясаттың мәнін ашу;

Сабақтың міндеттері:

ü ЖЭС белгілерімен таныстырып,  қиыншылықтары мен табыстарына тоқталу;

ü Оқушылардың өздігінен жұмыс істеуі арқылы олардың ой өрісін дамытып, өзіне деген сенімін, пәнге деген қызығушылығын арттыру;

ü Отанын сүюге, әрқашанда өткеніне құрметпен қарауға тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік: карта, сызба

Сабақтың жоспары      

 І.   Ұйымдастыру кезеңі

Миға шабуыл

1.І д.ж.соғыс қай жылдары болды,  неше мемлекет қатысты?
2.І д.ж.соғыста бәсекеге түскен одактар?
3. 1913ж  қазақ ұлтының өмір сүруі проблемаға айналды”деген кім?
4.1916ж 25 маусымдағы патша үкіметінің жарлығы?
5.1916ж Торғайдағы ұлт-азаттық көтеріліс кім басқарды?
6.1917ж Ресейдегі ақпан төңкерісінің нәтежесі?
7. 1917ж қазан төңкерісі?
8.1917ж Орынбордағы жалпы қазақ сьезінде
Қазақ (кырғыз) автономиясына қандай атау берілді?
9. “Алаш” партиясының  бағдарламасы
жарияланған газет?
10. 1917ж қыркүйекте құрылған тұңғыш мұсылман партиясы?

                                              ІІ.  Үй тапсырмасын сұрау

І тапсырма

1. 1919ж 10шілде В.И.Ленин  Қырғыз (Қазақ) өлкесін басқару жөніндегі революциялық Декретке қол қойды.

А) 1920ж 4 қазан  Ә) 1920 ж 26 тамыз б) 1919ж 10шілде

2. РКФСР құрамында “Қырғыз (Қазақ) Автономиялы Кеңестік Социолистік Республикасын құру туралы” Декрет қабылданды.

А) 1920ж 4 қазан  Ә) 1920 ж 26 тамыз б) 1919ж 10шілде

3.  Орынборда “Қырғыз (Қазақ) Автономиялы Кеңестік Социолистік Республикасы (Қаз АКСР) Кеңестерінің сьезі болды?

А) 1920ж 4 қазан  Ә) 1920 ж 26 тамыз б) 1919ж 10шілде

4. Қазақ АҚСР- Қазақ КСР деп аталды.

А) 1936ж   в)1937ж с) 1938ж

5. Қазақ АКСР Орталық Атқару Комитетінің төрағасы:

А) Т.Рысқұлов ә)Ә.Жангелдин  б) С.Меңдеше

III.  Жаңа сабақтың жоспары

                                              IV.  Сабақты бекіту:

Венн диаграммасы  Әскери  коммунизм саясаты және жаңа экономикалық саясат                                              V.   Бағалау:

                                              VI.  Үйге тапсырмасы

Сабақтың барысы

І.Ұйымдастыру кезеңі

·        Оқу құралын тексеріп түгелдеу

·        Оқушылар зейінін сабаққа аудару

Үй тапсырмасын сұрау ;

G  Азамат соғысы  деп  қандай  соғысты  айтамыз?

G  Азамат  соғысының  негізгі  оқиғаларын  атап  көрсетіңдер.

G  Соғыс  жылдарындағы  экономикалық  саясаттың  бағыты  қалай  болады?

Жаңа сабақтың жоспары:

1.     Қазақ  автономиясыныңқұрылуы  және  оның  тарихти  маңызы.

2.     Қазақ  жерінің  Қазақ АКСР- інің  қарамағына  бірігуі.

Сабақты бекіту:

– Қазақ  АКСР – інің  құрылуын   ел  тарихындағы  белгілі  оқиғалардың бірі  деп  тануға  негіз  болатын  қандай  факторлар  бар?

– Қазақ  жерін  Қазақ АКСР інің  құрамына  біріктіруүрдісіндегі  қиындықтардың  түпкілікті  себептері  неде?

– ҚазақАССР інің  құрылуының  тарихи  маңызы  неде?

– Қазақ  АКСР – інің  құрылуына  тарихи  балама жол  болды  ма?

Бағалау:       Үй  тапсырмасы:§7.

Күні: 28. 12.2016

Үйден оқыту

 9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Дүние жүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: §11. Жапония

Сабақтың мақсаты:

? Екі дүниежүзілік соғыс аралығындағы  Жапонияның саяси-экономикалық дамуына сипаттама беріп, елдің билеуші топтарының жүргізген ішкі және сыртқы саясатының озбырлық бағытын нақты факторлармен ашып көрсету;

? Әлемді қырғын соғысқа киліктіргендердің бірі Жапония милитаристері екеніне  оқушылардың назарын аудару.

? Бейбітшілік рухта тәрбиелеу

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік: карта.

Сабақтың жоспары    I. Ұйымдастыру кезеңі

                                     II Үй тапсырмасын тексеру

                                     III Жаңа сабақ

                                     IV  Жаңа сабақты бекіту

                                      V   Қорытындылау,бағалау

                                      VI  Үйге тапсырма.

 

Сабақтың барысы:  І.Ұйымдастыру кезеңі

·        Оқу құралын тексеріп түгелдеу

·        Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

G  Бірінші джс  кейінгі Латын Америкасындағы саяси және экономикалық жағдайға сипаттама беріңдер. Аймақтағы саяси тәртіптерді ашып көрсетіңдер.

G  ХХ ғасырдың бірінші  ширегіндегі либералдық реформалар саясатын қалай бағалауға болады?

G  1929-1933 жылдардағы дүниежүзілік экономиканы  мемлекеттік ретттеу саясатына баға беріңдер

G  30-жылдарда Латын Америкасынақатысты АҚШ-тың және Еуропа елдірінің саясатында қандай өзгерістер болды?

Жаңа сабақтың жоспары:

1.     Бірінші джс кезіндегі Жапония жәнге соғыстан кейінгі елдің жағдайы.

2.     Танака үкіметінің саясаты

3.     ДЭД жылдарындағы Жапония

4.     Жапонияның Азиядағы озбырлығы, Қытайдағы әрекеттері

5.     Екінші джс кезіндегі Жапония.

Негізгі оқиғалар:

·        1924-1932 жылдарда  елді саяси партиялар басқарды.

·        1923 жылы Маньчжоу-го мемлекеті құрылды.

·        1933 жылы Жапония Ұлттар Лигасынан шықты.

·        1937 жылы 7 шілдеде Қытайға соғыс ашты.

·        1939 жылы Монғолияға  шабуыл жасады.

·        1940 жылы 27 қыркүйекте Жапония, Германия, Италия «Үштік пакт» аталатын соғыс одағын құрды.

·        1945 жылғы 2 қыркүйекте Жапония тізе бүгу туралы актіге қол қойды.

Сабақты бекіту:

– Жапонияның бірінші және екінші дүниежүзілік соғыстар қарсаңындағы  сыртқы саясатының ұқсас жақтарын атаңдар.

– Жапония үкіметінің экспанциялық және милитаристік саясатын түсіндіріңдер.

Бағалау:

Үйге тапсырма: §11.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сынып

9 А

Күн    25.01.2017ж

Исагалиев Ш

Пән

Қазақстан тарихы

Сағат

2

Тақырып

1921жжер-су реформасы,ЖЭС-тан бас тарту, оның қорытындылары

Мақсат

1.  Білімділік: Оқушыларға тақырып  бойынша алған білімдерін  пысықтап, аса маңызды білім  элементтерін берік қалыптастыру.

2. Дамытушылық: Өздігінен жұмыс  істеуге  үйрету,  ұйымшылдыққа тәрбиелеу

3. Тәрбиелік: Оқушылардың саяси  көзқарасын қалыптастыру

 

Көрнекілік

Карта

Слайдтан:

·         Голощекиннің хаты үзінді.

·         Цифрлар-фактілер

·         Сталинге хат (үзінді)

·         Суреттер

·         Көтерілістің талаптары

Әдіс-тәсіл:

 

Сұрақ – жауап, баяндау, картамен жұмыс, кестемен жұмыс. Оқушылардың өзіндік жұмыстарын зерттеу. Сабақта пайдаланылған жаңа технология элементтері: 1. Дамыта оқыту

                                                                                                      2. Деңгейлеп оқыту

Өткен сабақты қайталау:

 

 


Сабақтың барысы :

Жаңа сабақтың мазмұны:

1. Ұжымдастыру  кезіндегі ауыл бейнесі

       (оқушылар орындаған тапсырмалардың жауаптары)

1-тапсырма:

- Уа, кімсіз?

- Шаруамыз

- Қайдан келесіз?

- Ауылдан келеміз

- Ауылың қалай?

- Ұжымдастыру жүргелі жатыр

- Сонда не болады?

- Ауылшаруашылық артельдері, коммуналар құрылады.

- Малдың жағдайы қандай?

- Мал бар. 40,5 млн.-ға жетті.

- Ия, жақсы екенсіңдер.

 

2-тапсырма:  (телехабар) 

- Тележурналист: Құрметті телекөрермендер. Бүгін, бізде қонақта Партияның XV-съезд делегаты.

-  Қош келдіңіз. Сізге съезд шешімдері туралы бірнеше сұрақтарым бар еді.

 -  Қандай қандай ұстанымдары бар?

 Біріншіден, Ауылшаруашылығын ұжымдастыру идеясы неден туындады?

        - ия, бұл КСРО-дағы социализм құрылысының құрамдас бөлігі.

- Қандай қандай ұстанымдары бар?

- Қазақстандағы еріктілік, дербестік, материалдық мүдделік және ұжымдастыру кезең-кезеңімен өту керек.

- Қазақстандағы ұжымдастыру қашан аяқталуға тиіс және қандай формалары бар?

- 1932 жылдың көктемінде  астықты аудандарда  колхоз құрылысы негізгі формасы – ауылшаруашылық артелі, малды аудандарда жерді бірлесіп өңдеу және шөп шабу жөніндегі серіктестіктер болуға тиіс.

Жарайды сұхбатыңызға рахмет.

 


3-тапсырма:      Схема арқылы Голощекиннің Қазақстандағы саясатын түсіндіру  

 

ЖЭС

 
 


                                                                

 

 


                                                                                              КОММУНА

              ҚЫЗЫЛ  ОТАУ

                                                                                              АРТЕЛЬ

МАЛ  САНЫ – 40,5 МЛН.

                                                                                                 ТОЗ

 

 

1925

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Сабақты бекіту :

 

1. Ұжымдастырудың  Сталиндік  үлгісіне  қарсы күрес түрлерін  атаңдар?

2. Көтерілісшілер  қандай  талаптар  қойды?

3.  Көтерілісшілер  қай  аудан  орталығын  басып  алды?

 

Үй жұмысы :

 

§ 10 Оқу, мазмұны. 

1.  Жаппай  ұжымдастыру  саясатына  қарсылық

2.  Тестілік  тапсырма.

 

Сабақты бағалау :

 

Оқушылардың белсенділігіне қарай бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күні: 18.01.2017ж.

Үйден оқыту

 9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Дүние жүзі тарихы.    

Сабақтың тақырыбы: §11. Қытай және Моңғолия

Сабақтың мақсаты:

? Қытайдың 1918-1939 жылдар аралығындағы ішкі және сыртқы жағдайларына сипаттама беріп, 1919, 1925-1927 жылдардағы революциялық қозғалыстың жалпыхалықтық антиимпериялистік сипатын ашып көрсету. 1927-1937 жылдары азамат соғысына ұласқан Гоминьдан мен коммунистердің арасындағы қарулы күрес туралы  түсінік беріп, оқушылардың назарын Қытайдағы Кеңестік қозғалысқа аудару.

? 1937-1945 жылдары Жапон басқыншыларына қарсы күресу үшін біртұтас ұлттық майданның құрылғанын айтып, оның міндеттерімен таныстыру.

? 1918-1940 жылдардағы Моңғолияның саяси-экономикалық даму жолына сипаттама беріп, 1924-1940 жылдардағы реформалардың мәнін ашып көрсету.Білімді, ұлтжанды азаматтар қалыптастыру.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: дәстүрлі

Көрнекілік: карталар

Сабақтың жоспары    I. Ұйымдастыру кезеңі

                                     II Үй тапсырмасын тексеру

                                     III Жаңа сабақ

                                     IV  Жаңа сабақты бекіту

                                     V   Қорытындылау,бағалау

                                     VI  Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы:  І.Ұйымдастыру кезеңі

·        Оқу құралын тексеріп түгелдеу

·        Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

G  Түркияның тәуелсіздігін сақтап қалу жолында көп еңбек еткен қандай адам?

G  Мұстафа Кемалға қандай атақ берілді?

G  Екінші дүние жүзілік соғыста Түркияның ұстанған саясаты қандай?

G  Кеңес Одағымен қандай қатынаста болды?

Жаңа сабақтың жоспары:

1.     Қытайдың соғыстан кейінгі жағдайы.

2.     Саяси партиялар және саяси күрес

3.     Қытайдағы 1925-1927 жылдардағы Ұлттық революция

4.     Гоминьдан мен коммунистердің  арасындағы қарулы күрес.

5.     1918-1940 жылдардағы Моңғолияның саяси экономикалық жолдары.

6.     Моңғолиядағы 1924-1940 жж. экономикалық реформалар

Негізгі оқиғалар:

·        1919 жылғы 4 мамырда Қытайдағы антиимпериялистік қозғалыс болды.

·        1921 жылғы сәуірде Сунь Ятсен Қытай Республикасының президенті болып жарияланды.

·        1925 жылғы 30 мамырда Ұлттық рефолюция басталды.

·        1926-1927 жылдардағы Солтүстік жорығы

·        1931 жылғы қарашада Орталық жұмысшы-шаруа үкіметі құрылды.

·        1937 жылы Біртұтас антижапондық майдан құрылды.

·        1937 жылы тамызда КСРО-Қытай  арасындағы шартқа қол қойылды.

·        1921 жылы Моңғолия Халық партиясы құрылды.

·        1924 жылы МХР жарияланды.

Сабақты бекіту:

– 1919 жылғы «4 мамыр қозғалысының» себептері қандай?

– МАО Цзэдун қандай әлеуметтік топтың  қатарынан шықты?

– КСРО кеңесшілері Қытайға қай үкіметтің шақыруымен барып қызмет атқарды?

– Сунь Ятсен бағдарламасының мазмұны қандай?

– Кеңестік қозғалыстарды баяндап беріңдер

– 1921 жылғы араттар революциясына сипаттама беріңдер.

– Моңғолияның революцияға дейінгі экономикасы туралы, Кеңестік Ресейдің Моңғолияға көмегі жөнінде пікірлеріңді білдіріңдер.

Бағалау:

Үйге тапсырма: §11. КСРО-ның Қытайдың және Моңғолияның ісіне араласуына баға беру.

 

 

 

 

 

Күні: 01.02.2017ж.

Үйден оқыту

 9 «А» класс оқушысы Исагалиев Ш

Дүние жүзі тарихы.    

Сабақтың тақырыбы: §12. Ауғанстан және Иран.

Сабақтың мақсаты:

? Бірінші д.ж.с. соңындағы және соғыстан кейінгі Иранның ішкі және халықаралық жағдайын нақты фактілермен сипаттап, оқушылардың  назарын Англияның Иранды басып алуына аудару.

Сабақтың міндеттері:

? Ирандағы ұлт-азаттық қозғалыстың ерекшеліктеріне тоқталып, Кеңес үкіметінің осында социалистік революция ұйымдастыру әрекетіне түсінік беру.

? 1921-1945 жылдардағы Иранның саяси экономикалық дамуын түсіндіргенде, Пехлеви үкіметінің іс-әрекеттерін ашып көрсету;

Белсенді, білімді азамат тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: дәстүрлі

Көрнекілік: карта

Сабақтың жоспары    I. Ұйымдастыру кезеңі

                                     II Үй тапсырмасын тексеру

                                     III Жаңа сабақ

                                     IV  Жаңа сабақты бекіту

                                      V   Қорытындылау,бағалау

                                      VI  Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы:  І.Ұйымдастыру кезеңі

·        Оқу құралын тексеріп түгелдеу

·        Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

1.     Сунь-Ятсен бағдарламасының мазмұны қандай?

2.     1916 жылғы «4-мамыр қозғалысының себептері қандай?

3.     МХР қашан құрылды?

Жаңа сабақтың жоспары:

4.     Бірінші джс соңындағы Иранның жағдайы

5.     Ұлт-азаттық қозғалыстың дамуы.

6.     Иранның 1921-1945 жылдардағы саяси –экономикалық даму жолдары.

7.     1918-1945 жылдардағы ауғанстан.

Негізгі оқиғалар:

·        1918-1928 жылдар-Ауғанстандағы Аманулла ханның реформалық әрекеттері.

·        1921 жылы құлдықты жою заңы жарияланды.

·        1920 жылғы 5 маусымда Гилян республикасы жарияланды

·        1925-1941 жылдары- Реза хан Пехлеви билігі орнады.

·        1943 жылғы 9 қыркүйекте Иран Германияға соғыс жариялады.

Сабақты бекіту:

– 1918-1922 жылдардағы Иран жеріндегі ұлт-азаттық қозғалыстың ошақтарына талдау жасаңдар.

– Кеңестік Ресейдің Гилян өңірінде социалистік республика ұйымдастыру әрекеті дұрыс па әлде бұрыс па?

– Дәлелдер келтіріп, өз пікірлеріңді білдіріңдер.

– «Шазривар оқиғасының» дамуына не себеп болды?

– Соғыс жылдарында шах үкіметі қай одақты жақтады, және не себепті жақтады.

– Аманулла хан үкімет басына қандай жағдайда келді?

– Ауғанстан конституциясы қай жылы қабылданды?

– Нәдіршах әулетінің  Ауғанстанда билік еткен мерзімін анықтаңдар

Бағалау:

Үйге тапсырма: §12.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сынып

9 А

Күні: 8.02.2017ж

Исагалиев Ш

Пән

Қазақстан тарихы

Сағат

2

Тақырып

§ 1920-1930жж Қазақстанды идустрияландыру мәні мен ерекшелігі

Мақсат

1.  Білімділік: Оқушыларға тақырып  бойынша алған білімдерін  пысықтап, аса маңызды білім  элементтерін берік қалыптастыру.

2. Дамытушылық: Өздігінен жұмыс  істеуге  үйрету,  ұйымшылдыққа тәрбиелеу

3. Тәрбиелік: Оқушылардың саяси  көзқарасын қалыптастыру

Көрнекілік

Карта

Слайдтан:

·         Голощекиннің хаты үзінді.

·         Цифрлар-фактілер

·         Сталинге хат (үзінді)

·         Суреттер

·         Көтерілістің талаптары

Әдіс-тәсіл:

 

Сұрақ – жауап, баяндау, картамен жұмыс, кестемен жұмыс. Оқушылардың өзіндік жұмыстарын зерттеу. Сабақта пайдаланылған жаңа технология элементтері: 1. Дамыта оқыту

                                                                                                      2. Деңгейлеп оқыту

Өткен сабақты қайталау:

 

Жаңа  сабақтың мазмұны:

1. Қарсылық формалары (Слайд арқылы  түсіндіру)

2. Қазақ  ауылы  жағдайы туралы  Голощекин  хаты

3.  Ауыл  шаруашылығының Сталиндік  үлгісіне қарсы  күрес. (Слайд  арқылы)

 

Барысы:

1929-30 жж. ұжымдастыруға  қарсы  формалар

 
1мәселе.                         

 

 


                                                                                                 Кінәлілерді өлтіру                                                              Қалаға құрылысқа кету

                                                                                                                             

                                                                                                                  Қазақ отрядын құру

                                                                          

                          Ашық көтеріліске шығу               Басқа  аймақтарға  кету

 

 

     2 - мәселе. (хат  жазу )  Слайдпен  көрсету

Қазақ БК (б) П  комитетінің  жауапты хатшысы  Ф.И.  Голощекиннің партияның орталық  комитеті хатшыларына мағлұмат хаты.

21  сәуір  1930 жыл

Аса құпия БК (б) П

Орталық комитетіне

Сталин, Молотов,

Каганович, Смирнов

жолдастарға

                        Қазақ ауылының  жағдайы  туралы

Өлкелік  барлық  кедергілердің ішіндегі ең  қиыны – қазақ  ауылындағы  кедергілер  болып  отыр.  Бірсыпыра  жерлерде  көтерілістер бой көтерді.  Ең  алдымен  осының  себептерін айтайын. 

А)  Мұның  негізгі  себебі  аса  шиеленіскен  таптық  күрес.  Өйткені  байлар  атқа  мінерлер  әлі  де  едәуір  күшіне  ие.

ә)  Байлар  тарапынан  көтеріліске дайындық  өткен  жылдың  көктемінен  басталды.  Оны  ұйымдастыратын  ұлтшылдық  орталық  бар.  Бәрінен  қызығы,  қазір  анықталып  жатқандай ,  бұл  жөнінде  ауыл  коммунистері  мен  кеңес  қызметкерлері  білген.  Бірақ  олар  осы  жайында  ешкімге  хабарласпаған.  Керісінше  олардың  жиындарына  қатысқан. 

В)  Қозғалыс  өткен  жылдың  қыркүйегінен  төмендегі  ретпен  басталған.  Қарақалпақстанның  Тақтакөпірінде  - 27 қыркүйекте,  Сырдария  округіндегі  Бостандықта – 28 қыркүйекте, Созақта – 7 ақпанда, Ақтөбе,  Ырғызда – 7 ақпанда.

Уақыт  тұрғысынан  қарар  болсақ,  қозғалыстың  бұлайша етек  алуын  тек  коллективтендірумен  байланыстыруғаболмайтындығын  көрсетеді. 

Г) Осы  қозғалыстың  географиялық  орны...

Д) Өзімізге  де  есеп  беретін  және  орталық  комитетіне  де  ашық  айтуға  тиісті  маңызды  мәселе  мынау  «бандитизмді»  ұйымдастырушылардың  -  ауыл  адамдарының  қалың  көпшілігін өздерінің  соңынан  ертіп  алуын  немен  түсіндіруге  болады?...

Е) Тағы  бір  қателігіміз.  Соңғы  жылдары  ауылдағы  үздік  қызметкерлерді  жұмысқа  алдық.  Ескі  кадрлар  орындарында  қалып  қойды.

Ж) Ақырында  бандитизммен  күрес  тәсілі  дұрыс  болмады...

Коммунистік  сәлеммен        Ф.И. Голощекин.

 

Сабақты бекіту :

 

1. Ұжымдастырудың  Сталиндік  үлгісіне  қарсы күрес түрлерін  атаңдар?

2. Көтерілісшілер  қандай  талаптар  қойды?

3.  Көтерілісшілер  қай  аудан  орталығын  басып  алды?

 

Үй жұмысы :

 

§ 10 Оқу, мазмұны. 

1.  Жаппай  ұжымдастыру  саясатына  қарсылық

2.  Тестілік  тапсырма.

 

Сабақты бағалау :

 

Оқушылардың белсенділігіне қарай бағалау.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Оңтүстік Қазақстан Темір дәуірі"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Маркетолог

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
