Сабақтың
тақырыбы:
|
Оттекті органикалық қосылыстар. Спирттер
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Спирттердің
номенклатурасы, физикалық және химиялық қасиеттері, алынуы мен қолданылуын
меңгерту
|
Оқу нәтижелері:
|
1.Спирттердің
формулаларын жаза алады, оларды басқа заттардан ажырата алады.
2. Спирттерді жіктей
алады.
3. Спирттің қандай
заттардан алынатынын біледі, реакция теңдеулерін жаза алады.
4.Спирттің физикалық
және химиялық қасиетін біледі
5. Спирттің пайдасы мен зиянын біледі.
|
Белсенді
оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:
|
1. Жұптық
жұмыс
2.
«Ой
қозғау» әдісі
3.
«Джигсо»
әдісі
4.
«Кір
жаю» әдісі
5. 4.
Формативті бағалау, бірін бірі бағалау, топтық бағалауы
|
Түйінді
идеялар:
|
Спирт. Құрамы. Пайдасы , зияны, химиялық қасиеттері
|
Сабақтың кезеңдері
|
Бөлінетін уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
1.Ұйымдастыру
|
2-3минут
|
а)Оқушыларды
түгендеу, оқушы зейінін сабаққа аудару.
Оқушылардың
көңіл күйін бағдаршам арқылы анықтап алу, егер қажет болған жағдайда сергіту
сәтін өткізеді
|
Өз-өздерін реттейді,
|
Бағдаршам, АКТ
|
2.жұпқа
|
21-минут2
|
|
|
|
3.Кіріспе
|
2-минут
|
Интерактивті тақтамен «Ой қозғау» әдісі арқылы
мағынаны ашуға көмектеседі.
|
Оқушылар
тақырыпты ашуға әрекет жасайды
|
АКТ
|
4.Жаңа
тақырып
|
5-минут
|
Мәтінмен жұмысқа тапсырма береді. №1 жұптар бірінші
мәтінді, №2 жұптар екінші мәтінді оқиды
а)Мәтінмен жұмыс.(5минут)
|
|
Оқушылар
мәтінді мұқият оқиды.
|
Оқулық, сағат
|
5.Мәтінмен
жұмыс(білу)
|
3-минут
|
Оқушылардың
іс –әрекетіне сырттай бақылау жасайды.
ә) Жұпта талдау(3минут)
|
Мәтінді жұпта талдайды.
|
Сағат
|
6.(түсіну).
|
5-минут
|
«Үйге» қайтуға тапсырма береді, яғни оқушылар
бастапқы орындарына келеді де екі мәтінді бір-біріне
түсіндіреді.
|
Оқушылар «Үйге қайтып келіп, жұптарында мәтінді бір
–біріне түсіндіреді.
|
Оқулық, сағат
|
7.(қолдану)
|
5-минут
|
Жұптарға тапсырма беріледі:
Тапсырма №1(практика)
Метанол
мен этанол молекуларының моделін жасаңыз. Постерге екі спирттің де моделін
және құрылымдық формуласын салыңыз. Метанол және этанол молекулаларындағы
қайсы сутегінің табиғаты ерекше деп ойлайсыз , неліктен? Оның химиялық
қасиетін болжауға бола ма?
Тапсырма №2 (практика)
Берілген
ыдысқа өлшеуіш цилиндрдің көмегімен 1мл этил спиртін құйыңыз да, оған абайлап
сіріңке тигізіңіз. Не байқадыңыз? (Қандай техника қауіпсіздігін сақтау
керек? Жалынды үрлеп сөндіруге бола ма?) Қандай реакция жүрді? Бұл реакция
туралы не айтар едіңіз? Реакция теңдеуін жазып теңестіріңіз.
Тапсырма№3
Гидраттану
реакциясы дегеніміз не? 11,2л этилен газын (қ.ж) гидраттағанда түзілген
спирттің массасын есептеңіз
Тапсырма№4
Метил
және этил спирттері. Этил спиртінің пайдасы және зияны туралы түсінік
картасын жасау
|
Тапсырманы жұп болып орындайды
Орындап болған жұптар қол шапалақтайды.
|
таратпалар
|
8.(қолдану)
|
8-минут
|
Жұптарды бағалатады, қорытынды жасап тұрады
|
Орындаған тапсырмаларын қорғайды Формативті бағалау
|
АКТ,
флипчарт, тақта , бор
|
9. тест
тапсырмалары
|
5минут
|
Тест таратпаларын таратады
Тест сұрақтары І –нұсқа
1)Қаныққан
бір атомды спирттің формуласы:
А) С4НО
ә) С2Н5ОН б) С4Н10 в)
СН4
2)
Спирттердің функционалдық тобы:
А)
–COH ә) -COOH б)-OH в) - COOR
3)
Этиленгликольдың формуласы:
а) СН3ОН
ә) С2Н6 б)СН2ОН –СН2ОН
в) СН2ОН –СНОН- СН2ОН
4) ) 0,5
моль этил спиртінің массасы:
а)46г
ә)32г б)23г в)65г
5) Этил
спирті жанғанда түзілген өнімдердің алдына қойылатын коэффициенттердің
қосындысы:
а)3 ә)5 б)7 в)9
Тест сұрақтары ІІ–нұсқа
1)Қаныққан
бір атомды спирттің формуласы:
а)
С4Н9ОН ә) СН2О б) С4Н10
в) СН2СООН
2)
Глицериннің формуласы:
а) СН3ОН
ә) С2Н6 б)СН2ОН –СН2ОН
в) СН2ОН –СНОН- СН2ОН
3) Этил
спиртіне тән емес қасиет:
а)
түссіз ә)сұйық б)суда ерімейді в) өзіне тән иісі бар
4)
Спирттердің жалпы формуласы :
а) R
–COOH ә)R -COH б) R-(OH)2 в) R-COOR1
5)
Глюкозаны ашытқанда алынатын өнім:
А)
метанол ә) этанол б)пропанол в) бутанол
|
Тест тапсырмаларын орындайды, қатар отырған екі
оқушы тест жұмыстарын бір-бірімен алмастырады, интерактиті тақта арқылы
жауаптарын қарап тексереді, бірін-бірі бағалайды.(формативті бағалау)
|
таратпалар
|
Бекіту
|
2-минут
|
Оқушыларға А4 қағазы таратылады, «Кір жаю» әдісі
арқылы сабақты қорытындылайды.
|
Жұптар бүгінгі сабақта нені білгенін, нені
үйренгенін қағазға түсіреді
|
|
Рефлексия
|
1-2 минут
|
Рефлексия
Оқушының
аты-жөні
|
|
1.Мен
бүгін сабақта
|
Белсенді
болдым/белсенді болмадым
|
2.Сабақтағы
өз жұмысыма
|
Ризамын/
қанағаттанбадым
|
3.Сабақ
мен үшін
|
Ұзақ
болды/ қысқа болды.
|
4.Менің
көңіл-күйім
|
Жақсарды/
нашарлады
|
5.Маған
тақырып
|
Түсінікті
болды/ түсініксіз болды
Пайдалы
/пайдасыз болды
|
6.Үйге
берілген тапсырма
|
Оңай/қиын
|
|
Оқушылар таратпа қағаз арқылы сабаққа рефлексия
жасайды.
|
Таратпалар
|
10. Үйге
тапсырма
|
2минут
|
Мұғалім
үйге тапсырма береді
|
Оқушылар рефлексия жасайды
|
Оқулық ,
стикер
|
|
|
|
|
|
|