Пән: Оқу және
тіл дамыту
Күні: «_____»
_______________ 20_____ ж.
Сабақтың
тақырыбы: Сс
дыбысы мен әрпі. (1-сабақ)
Сабақтың
мақсаты: Оқушыларға
Сс дыбысы мен әрпін таныту, ол арқылы сөздерді оқу мен жазуға үйрету. С дыбысы
бар сөздерге дыбыстық талдау жасай білуге үйрету.
Сабақтың
міндеттері:
1.
Білімділік: Сс
дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында келетінін түсіндіру. Дауысты және
дауыссыз дыбыстарды ажырата білуге үйрету.
2.
Түзету-дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін мен
шығармашылығын дамыту. Буыннан сөз, сөзден сөйлем құрауға дағдыландыру.
3.
Тәрбиелік: Адамгершілікке
тәрбиелеу, білімге деген қызығушылығын қалыптастыру.
Әдіс-тәсілдер: Ойын,
сөздік, көрнекілік, практикалық.
Көрнекілік:
Кеспе
әріптер қалтасы, суреттер.
Сабақтың жоспары:
I.
Ұйымдастыру кезеңі.
Сабаққа
дайындықтарын тексеру. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
Психологиялық
бағыт.
Армысың, сұлу күн!
Армысың, ашық аспан!
Қайырлы күн, баршаға!
Тыныс
алу жаттығулары.
Өткенді қайталау.
- Балалар, өткен
сабағымызда қандай дыбыспен танысып едік?
- Ғғ дыбысы қандай
дыбыс?
Ғғ дыбысына сөз ойлау.
- Сөздің қай жерінде кездеседі?
Екі
оқушыға ға деген буыннан сөз құрату.
II.
Негізгі бөлім.
Жаңа
сабақты түсіндіру кезеңі.
Ойын
«Сиқырлы сандар».
-
Балалар, қазір біз сиқырлы сандар ойынын ойнаймыз. Мен сендерге сұрақ қоямын,
әр сұраққа жауап алынса, сандар алынып астынан сурет шығады.
- Дыбыс дегеніміз не?
- Дыбыстар нешеге бөлінеді?
- Әріп дегеніміз не? т.б.
Сағаттың суретін құрастырады.
- Балалар, сағат сөзінің басында қандай дыбыс естіліп тұр?
С дыбысын хормен қайталату.
- С дыбысы дауыссыз, көк текшемен белгілейміз.
Топтастыру әдісі
- Мен С әрпін жазамын, сендер С дыбысы бар сөздер тауып айтасыңдар.
сағат садақ сабақ сан сәбіз
Сергіту сәті.
Ал, балалар, тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Оңға, солға иіліп,
Бір отырып, бір тұрып,
Сәл тынығып алайық.
Оқулықпен жұмыс.
С әрпіне
байланысты са, со, су буындарын, бағандағы сөздерді оқыту, мағынасын түсіндіру.
Дәптермен
жұмыс
С
әрпін жазу.
Ауада жазу, тақтаға жазып көрсету. Арнайы дәптерге С әрпінің үлкен және кіші
әрпін жаздыру.
Сабақты
бекіту.
Ойын. «
Кім зейінді?»
Сара
сауды сиырды,
Сексеуілді сындырды.
Сазан балық қырда,
Сан шаруаны тындырды.
Осы өлеңнен С дыбысынан басталатын сөздерді атату.
III.
Сабақты қорытындылау.
- Бүгін біз қандай
әріппен таныстық?
- С дыбысы қандай дыбыс?
- С дыбысы сөздің қай жерлерінде кездеседі?
Сабаққа қатысып, белсенділік көрсетіп отырған балаларды мадақтау, бағалау.