Сынып: 6 «А» «Ә» «Б»
Күні__________________
Сабақтың тақырыбы: Бұршақ
тұқымдастар.
Сабақтың мақсаты:Білімділігі:
Оқушыларды бұршақ тұкымдасының ерекшеліктерімен таныстыру. Тұқымдастың алуан
түрлігі мен манызын көрсету. Оқушыларды негізгі оқу материалымен таныстыру.
Дамытушылығы:
Оқушылардың ойын элементтері арқылы интеллектуалдық қабілетін, білімі мен білік
дағдысын дамыту. Шығармашылық денгейін тапсырмалар арқылы оқушының биологиялық
білімге деген қызығушылығын арттыру. Өсімдік түрлерін анықтау мен тұқымдас
белгілерін талдауда тұрақты білімін қалыптастыру.
Тәрбиелілігі:
Оқушыларға бұршақ тұқымдасының табиғат пен адам өміріндегі манызын мысалдармен
түсіндіріп,табиғатты аялауға оған түсінікстікпен қарауға оқушылардың табиғи –
ғылыми көзқарастарын қалыптастыра тәрбиелеу. Салауатты өмір салтын ұстауда,
жақсы қоғамдық ортаны қалыптастыру
Сабақтың түрі:Аралас
сабақ.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, ойын
ретінде пысықтау.
Сабақтың көрнекілігі: Суреттер,
сызбалар,
слайдтар.
Сабақ барысы:
1.
Ұйымдастыру кезеңі.
2.
Жаңа тақырыпты түсіндіру
3.
Сабақты пысықтау, бағалау. «Шынжыр» ойыны
4.
Глоссарий , үй тапсырмасы.
1. Ұйымдастыру
кезеңі. Сәлемдесу.
Журнал бойынша түгендеп, оқушы зейінін сабаққа аудару.
2.Үй
тапсырмасын тексеру.
Лездеме
сұрақтар «иа» және «жоқ»
1. Ғаламшарда раушангүлділердің 3000 түрі бар (иа)
2. Мойыл, шетен, алмұрт раушангүлділер тұқымдасына жатады? (иа)
3. Шыршай, байғұт, қойбүлдірген – біржылдық өсімдік? (жоқ)
4. Раушангүлділердің жапырақтары бірдей? (жоқ)
5. Итмұрын, долана раушанның сабақтары тікенекті емес? (жоқ)
6. Раушангүлділердің гүлшоғырлары бірдей? (жоқ)
7. Раушан жабайы итмұрыннан шығарылған? (иа)
8. Итмұрынның саны 100 – ге жетеді? (иа)
9. Раушан майы бағалы емес? (жоқ)
10. Аула сәнін келтіретін раушан ? (иа)
11. Раушан гүлінің іріктемесі 35000 мың? (жоқ) 25
12. Итмұрын гүлінің аталықтар өте көп? (иа)
13. Раушангүлділер қосжынысты? (иа)
ІІІ» Жаңа сабақ . «Білім кілті танымдылықта
3.Жаңа
тақырыпты түсіндіру
Бұршақ
тұқымдастардың 12 000 түрі бар деп есептеледі.оның 650-ге жуық түрі
Қазақстанда өсіріледі. Бұршақ тұқымдас өсімдіктердің маңызды ерекшелігі-тамыр
түкшелері арқылы бос азотты сіңіреді. Түйнек бактерияларының әрекетінен тамыр
жасушалары бөлініп, жасуша саны артады. Сөйтіп тамырда түкшелер пайда болады.
Өсімді тіршілігін жойғанда топрықа азотты заттарға кенеледі. Бұл түйнекшелер
өсімдікке де, топраққа да пайдалы. Мұны селбесіп тіршілік ету дейді. Астық
тұқымдастардан кейін ең көп таралған ағаш, шала бұта, шөптекті өсімдіктер тобы.
Жапырағы қауырсын тәрізді немесе саусақ салалы күрделі жапырақты, кейде жай
жапырақты болып келеді.
Жапырақтарында
бөбешік жапырақтары болады. Гүлдері-орташа мөлшерлі немесе ұсақ. Ұсақ гүлдері
шоғырбас, шатыршагүл, шашақ гүлшоғырына жиналады. Гүлі бірікен 5 тостағанша
жапырақшалар, 5 күлтежапырақшалардан құралады. Күлтенің құрылысына қарай
әртүрлі атаулары бар. Ең ірі күлтежапырақша – «желкен», желкеннің екі
бүйіріндегі 2 күлтежапырақша- «ескек», ал төменгі тұтасып өскен екеуі
–«қайықша» деп аталады. Қайықшаның ішінде 1 аналық бар, оны 10 аталық қоршап
тұрады. Аталықтар қоршаған аналықтың түбіне шірне жиналады. Бұршақ
тұқымдастардың басым бөлігі бунақденелілер арқылы айқас тозаңданады.
Тұқымында
нәруыздық заттар мол болғандықтан тағамға, мал азығына пайдаланады. Бұршақ
тұқымдастарының сәндік түрлері де, улысы да бар.
3. Сабақты
пысықтау.
Жаңа сабақты «Шынжыр» ойыны арқылы пысықтауымызға
болады.
Бір оқушы бастап сұрақ қояды, сұраққа жауап
берген оқушы келесі бір оқушыға сұрағын қойып осылайша жалғасытрады. Ойлануға
1 минут.
4.
Бағалау, глоссарий , үй тапсырмасы.
Үй тапсырмасы: §44-45
бойынша тест құрастыру. Оқу . Тірек конспектін жазу