Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3В
бөлімі. Сауда, қолөнер және әлемді
Мектеп: №10 орта мектеп
Күні: 02.03.2018ж
Мұғалімнің есімі:Шаханова Гулнара
Ернязовна
Сынып: 7 «А»
Пәні: дүниежүзі тарихы
Қатысқандар саны: 20
Қатыспағандар саны: 0
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Ұлы
географиялық ашулар әлемді қалай өзгертті?
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
6.2.4.3-картада
ХV-XVI ғасырлардағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып,
Ұлы географиялық жаңалықтардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын
анықтау
|
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:Ұлы географиялық
ашылулардың себептерін, бағыттарын біледі. (білу, түсіну)
Оқушылардың басым бөлігі:кескін картаны
қолданып, саяхаттардың бағыттарын көрсетеді. (қолдану)
Кейбір оқушылар:Ұлы географиялық
ашылулар әлем үшін оң және теріс әсерлерін салыстырып, қорытынды шығарады. (бағалау)
|
Бағалау критерийі
|
Қытай
мен Еуропалық саяхатшылардың теңіз экспедициясын сипаттайды.
|
Тілдік мақсат
|
Тыңдалым: ұлы географиялық ашылулар жөнінде
видеоматериал көре отырып, өз ойын оратаға салады;
Жазылым:Ұлы географиялық ашылуларды жеке
жазады;
Айтылым:кескін картадағы өзгерістерді
анықтай отырып, топтар арасында айтады;
Оқылым: оқулықтағы мәтіндерді оқып,
мәтінмен жұмыс жасайды
|
Құндылықтарға баулу
|
жауапкершілік;
қарым
– қатынас қабілеті;
өзгелердің
мәдениетіне құрметпен қарау
|
Пәнаралық байланыс
|
География
|
Алдыңғы оқу
|
7.4.1.2.
орта ғасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін түсіндіру мақсатын
зымыран әдісі арқылы сұрақ – жауап алынып, бекітіледі.
|
Сабақ
жоспары
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар,
ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастырушы кезең: сәлемдесу;
оқушыларды түгелдеу; жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.
«Мозайка»
әдісі арқылы, қима қағаздарды қиылыстыра отырып, топтардың атауларын
анықтайды.
Сабақ мақсатымен таныстыру:картада ХV-XVI
ғасырлардағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы
географиялық жаңалықтардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау.
Бағалау критерийімен таныстыру:
Қытай
мен Еуропалық саяхатшылардың теңіз экспедициясын сипаттайды.
Барлығы
ұлы географиялық ашылулар жөнінде видеоматериал көре отырып, өз ойын оратаға
салады.
Кері
байланыс:
әр оқушы маңызды бір ақпаратты стикерге жазып «пікірлер кітабына» жазады.
Ауызша бағаланады. (Жарайсыз! Тамаша! Толықтырыңыз....)
|
Мозайка
https://go.mail.ru/search_video?q=%D2%B1%D0%BB%D1%8B%20%D0%B3%D0%B5%D0%BE%D0%B3%D1%80
|
Сабақтың ортасы
|
Ментальды
карта
әдісі арқылы 4топ мәтінмен жұмыс жасай отырып, картадан ұлы географиялық
ашылуларды көрсетеді.
Дескриптор:
-
Христофор
Колумбтың жүріп өткен жолын белгілейді;
-
Америго
Веспуччидің жүріп өткен жолын белгілейді;
-
Васко
да Гаманың жүріп өткен жолын белгілейді;
-
Феркан
Могелланның жүріп өткен жолын белгілейді;
Кері байланыс: «Жұлдызша»
әдісі арқылы бағалаймын
Венн диаграмма:
Дескриптор:
-
Қытайлық
теңіз экспедицияларының мақсатын көрсетеді;
-
Еуропалық
теңіз экспедицияларын көрсетеді.
Кері байланыс:
Топтар
дескриптор бойынша кері байланыс бутерброды арқылы өзара бағалайды.
|
7
сынып «дүниежұзі тарихы» оқулық
Жұлдызшалар
|
Сабақтың соңы
|
Кесте толтыру: ЖұптаҰлы географиялық
ашылулар әлем үшін оң және теріс әсерлерін салыстырып, қорытынды шығарады
Дескриптор:
-
Ұлы
географиялық ашылулардың 3 оң әсерін;
-
Ұлы
географиялық ашылулардың 3 теріс әсерін жазады.
Кері байланыс: көршінің бағалауы
дескриптор арқылы ауызша жүргізіледі. (Өте жақсы! Тамаша!)
|
Кесте
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау- оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау
ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
Барлық оқушылар:Ұлы географиялық
ашылулар туралы бейне материал көріп, талқылап, білді.
Оқушылардың басым бөлігі:Ұлы географиялық
ашылулардың себептерін, бағыттарын кескін картада белгілей отырып, саяхаттардың
бағыттарын көрсетті.
Кейбір оқушылар:Ұлы географиялық
ашылулар әлем үшін оң және теріс әсерлерін кестеге сала отырып, Қытай мен
Еуропаның экспедицияларының айырмашылықтары мен ұқсастықтарын анықтап, салыстырып,
қорытынды шығарды.
|
1. Ауызша
бағалай (жарайсыз! Жақсы! Өте жақсы!)
2. Жұлдызшалар
арқылы.
3.
4. Көршінің
бағалауы.
(Өте
жақсы! Тамаша!)
|
Тазалық
сақтау.
Интербелсенді
тақтаны пайдалану ережелерін сақтау.
|
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін
оқушылар не білді?
Сыныптағы
ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен
берілген уақыт
Ішінде
үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Сабақ
барысында білім алушылар Ұлы географиялық ашылулардың себептерін, бағыттарын
кескін картада белгілей отырып, саяхаттардың бағыттарын көрсетті.
Ұлы
географиялық ашылулар әлем үшін оң және теріс әсерлерін кестеге сала отырып,
Қытай мен Еуропаның экспедицияларының айырмашылықтары мен ұқсастықтарын
анықтап, салыстырып, қорытынды шығарды.
Менің
тарапымнан жасалынған қолдау мен нақты тапсырмалар білім алушылардың өздерін
сенімді, жауапкершілікті сезінулеріне жағдай жасады. Берілген уақыт сабақтың
негізгі кезеңінде жеткіліксіз болды. Мен өз жоспарыма регламентті дұрыс қоюды
енгіздім.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз?)
1картамен
жұмыс жасау арқылы географиялық ашулардың бағытын нақты көрсету табысты
болды.
2:видеоматериалды
көре отырып, пікірлерін «пікірлер кітапшасына» жазу табысты болды.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( оқытуды да,
оқуды да ескеріңіз?)
1:кері
байланыс бутерброды арқылы білім алушылар кез келген дүниеге бірінші мадақ
айтып, кейіннен сын айтуға үйренді.
2:венн
диаграмма әдісі арқылы білім алушылар Қытай мен Еуропаның экспедицияларының
айырмашылықтары мен ұқсастықтарын анықтап, салыстырып, қорытынды шығаруы сабақты
жақсарта алды.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар
туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Осы
сабақ арқылы мен білім алушыларға әр тапсырмадан кейін жасалынатын кері
байланыс пен бағалаудың маңызды екендігін, білім алушыларға бір тақырыптың үш
аясын көрсете білу, әрі тұлғалардың тану айдарының маңызды екендігін білдім.
|
|
|
|
|
|