Пәні: Информатика
|
Мерзімі: 12.12.2015 жыл
|
Сыныбы: 5«Ә»
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
PAINT
қарапайым графикалық редакторы.
Суретті ашу,
сақтау.
|
Сабақтың реті:
|
14-сабақ
|
Жалпы сабақтың
мақсаты:
|
Оқушыларға графикалық редактор жайлы түсінік
беру
|
Күтілетін оқу
нәтижелері:
|
Графикалық редактор
туралы түсінік қалыптасады, редакторды іске қоса алады, сурет салу кезеңдерін
білетін болады, графикалық редактор құралдарының қызметін біледі.
|
Түйінді идеялар:
|
«Естігенімді
ұмытамын, көргенімді сақтаймын, өз істегенімді меңгеремін» Конфуций сөзі
|
Сабақты
ұйымдастыру түрі:
|
Тренинг-тәжірибе
|
Белсенді оқытуда
қолданылатын әдіс-тәсілдер:
|
топтық әдістер, ДК,
сыни ойлау, түрткі болу, сынақтан өткізу техникалары
|
Жұмыс түрлері:
|
Ұжымдық, жеке жұмыс,
жұптық жұмыс, топтық жұмыс
|
Сабақтың
дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер:
|
Интерактивті тақта,
слайд, ақ парақшалар, маркерлер, стикерлер, компьютер
|
І. Қызығушылығын ояту кезеңі:
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
1-әрекет. Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру. Шаттық шеңберін құру.
|
Оқушылар бір-біріне
өз аттарының бірінші әріпінен басталатын жақсы тілектер айтады.
|
2-әрекет. «Геометриялық фигура» арқылы топқа бөлу.
|
Оқушылар топқа
бөлініп, жаңа топ құрады
|
3-әрекет. «Шар ішіндегі сұрақ» әдісімен үй тапсырмасын тексеру.
|
Әр топқа шар
үрленіп соның ішіне 2 сұрақтан жазылып салынады. Оқушылар топта талқылап
сұрақтарға жауап береді
|
4-әрекет. Жауаптар «Бағдаршам» арқылы бағаланады
|
Топтар бір –
бірінің жауабын түрлі-түсті қағаздарды пайдалану арқылы бағалайды
|
ІІ. Мағынаны ажырату кезеңі
|
5-әрекет. Топтық жұмыс: Суреттің қиындысын жинау арқылы жаңа сабақтың
тақырыбын анықтау
|
Әр топ өзіне
берілген суреттің қиындысын жинақтап, қойылған сұрақтарға жауап беру арқылы
сабақтың тақырыбын ашады.
|
6-әрекет. Интербелсенді тақтадан жаңа сабаққа байланысты, PAINT бағдарламасы
туралы слайд көрсетеді
|
Жаңа сабақ туралы
мәлімет алады
|
7- әрекет. Жеке жұмыс. «Түртіп ал» әдісі бойынша дәптерге мәлімет жаздыру
|
Интербелсенді
тақтада көрсетілген мәліметтерді оқушылар дәптерлеріне жазады.
|
ІІІ. Ой толғаныс кезеңі
|
8-әрекет. Жеке жұмыс: Компьютермен және қолмен шығармашылық жұмыс жасату
|
Жарты топ компьютерде, қалған топ қолмен берілген тақырыпта суреттер
салады.
|
9-әрекет. Жұптық жұмыс: «Салыстыру» әдісі бойынша компьютерде салған суретпен
қолмен салған суретті салыстырып, артықшылығын анықтайды. «Т кестесімен»
жұмыс жасату
|
«Т кестесі» бойынша
екі жұмысты салыстырып, талқылайды, артықшылығын анықтайды.
|
10-әрекет. Бағалау
|
Оқушылар бір-бірлерінің жұмыстарын бағалайды
|
11-әрекет. Топтық жұмыс: «Сөзсызба» әдісі бойынша жаңа тақырыпқа арналған
сөздерді табу
|
Әр топ берілген
тапсырма бойынша, сөзсызбадағы сөздерді табады, жариялайды, бағалайды
|
12-әрекет. Үй тапсырмасы
|
Үйге осы
тақырыптарда кеңінен ізденіп келу.
|
13-әрекет. Жеке
жұмыс:
«Күту ағашы» әдісі
бойынша кері байланыс жасату
|
Оқушылар «Алма ағашына» өздерінің бүгінгі сабақта
алған әсерлерін алма жемісі арқылы жазып іледі
|
Мұғалім
|
Алинова
Мейрамгуль Баяхметовна
|