Инфоурок Математика Рабочие программыПараллелограмм және оның қасиеттері. (8 сынып)

Параллелограмм және оның қасиеттері. (8 сынып)

Скачать материал

8-сынып, геометрия. Сабақтың реті___өткізу мерзімі:______Тексерілді________

Сабақтың тақырыбы: Параллелограмм және оның қасиеттері.
Сабақтың мақсаты:
1) Білімділік: Параллелограмм анықтамасы, элементтерін, 
қасиеттерін білу. Алған білімді есептер шығаруда қолдану
2) Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін жетілдіру, тапқырлыққа, тез шешім табуға баулу
3) Тәрбиелік: Оқушыларды оқуға, жауапкершілікке, байқампаздыққа, өз ойларын сенімділікке тәрбиелеу 
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.
Оқыту әдістері: Ауызша баяндау, сұрақ-жауап алу, есептер шығару.
Көрнекіліктер мен құрал жабдықтар: Интерактивті тақта, слайдтық презентация, сызба құралдары
Сабақтың барысы: 

1) Ұйымдастыру кезеңі
2) Үй тапсырмасын тексеру және өткен тақырыпты қайталау
3) Жаңа сабақты меңгерту
4) Жаңа сабақты бекіту
5) Сабақты қорытындылау, бағалау
6) Үйге тапсырма
II. Үйге берілген есептерді тексеру. Өткен сабақты бекітуге сұрақтар қойылады.

1.     Қандай фигура төртбұрыш деп аталады?

2.     Төртбұрыштың қандай төбелері – көршілес, қандайлары қарама-қарсы төбелер деп аталады?

3.     Төртбұрыштың диогоналі деген не?

4.     Төртбұрыштың қандай қабырғалары көршілес, қандай қабырғалары қарама-қарсы қабырғалар деп аталады?

5.     Төртбұрыш қалай белгіленеді?


III. Жаңа сабақты меңгерту.


Жаңа сабақты түсіндіру алдында жаңа сабаққа байланысты параллель түзулердің қасиеттерін, белгілерін үшбұрыштар теңдігінің белгілерін еске қайталап түсіреміз.
Параллелограмм дегеніміз – қарама-қарсы қабырғалары қос-қостан параллель, яғни параллель түзулер бойында жататын төртбұрыш.

http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_m7361f696.png http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_1503d875.gif 
Параллелограмның бір төбесінен қарсы жатқан қабырғасына түсірілген перпендикуляр оның биіктігі деп, ал биіктік түсірілген қабырға табаны деп аталады.
http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_m56982e88.png http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_m6bcf0369.gif.

Параллелограмның қасиеттері.

http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_3d589135.png1 қасиет. Параллелограмның қарама-қарсы қабырғалары тең.

Берілгені: АВСД – параллелограмм

Дәлелледеу керек: АВ = СД, ВС = АД

Дәлелдеуі: ВС//АД, АС қиюшы болған ішкі айқыш бұрыштар http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_7707454f.gifДАС = http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_7707454f.gifВСА ; АВ//ДС; А қиюшы ішкі айқыш бұрыштар http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_7707454f.gifДСА=http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_7707454f.gifВАС, ал АС ортақ қабырға, онда үшбұрыштар теңдігінің II белгісі бойынша http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_m7a437ae9.gif, бұдан АВ = ДС. ВС = АД теорема дәлелденді.

2 қасиет. Параллелограмның диагоналі оны өзара тең екі үшбұрышқа бөледі.

3 қасиет. Параллелограмның қарама-қарсы бұрыштары тең. Бұл қасиеттің дәлелдеуі http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_m7a437ae9.gif деп шығады.

4 қасиет. Параллелограмның диагональдары қиылысу нүктесінде тең екі бөлікке бөлінеді.
http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_m678261a9.png
Берілгені:: параллелограмм, http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_93135af.gif

Дәлелдеу керек: http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_m56df487a.gif


Дәлелдеуі: http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_7204a71d.gif себебі http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_m33508fe1.gif

http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_7707454f.gif1=http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_7707454f.gif2, http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_7707454f.gif3=http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_7707454f.gif4 ішкі айқыш бұрыштар болғандықтан, онда үшбұрыштарды қалған сәйкес қабырғалары да тең болады ВО=ОД; АО=ОС .
5 қасиет. Параллелограмның бір қабырғасына іргелес бұрыштарының қосындысы 180º-қа тең.
Бұл қасиеті екі параллель түзуді үшінші түзумен қиғанда пайда болған тұстас бұрыштардың қосындысы 180º-қа тең деген түзулердегі параллельдік белгісінен шығады.

IV. Жаңа сабақты бекітуге есептер шығару.
Ауызша дайын сызба бойынша интерактивті тақтадан көрсетіледі.



1

http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_3e1eef1c.png

Бер: АВСД параллелограмм
http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_80a432a.gif
Т/к : параллелограмм бұрыштарын


3

http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_m162be46b.png

Бер: АВСД параллелограмм

Д/к: http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_653041b6.gif


4

http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_m6d74b59d.png


Бер: Параллелограмм

http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_1836eda5.gif

Т/к: http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_m104e9691.gif


IV. ә) Оқулықпен жұмыс.
№12 ауызша, №17 ауызша, сыныпта №13(1), №14(1), №15(1)
№ 13 (1)
http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_5a4dc651.png

Берілгені: http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_337b5459.gif параллелограмм
http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_58aaa02d.gif
Табу керек: http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_m17ab2498.gif

Шешуі: http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_6b6007bd.gif

http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_753d0271.gif
Жауабы: 48 дм
№ 14 (1)
Б
http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_m7361f696.pngерілгені: http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_5520b19.gif параллелограмм http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_730421f9.gif 
http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_m3c8952da.gif 
Табу керек: АД
Шешуі:
http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_m122242c1.gif

Жауабы: 6,2 дм

№ 15 (1)

Б
http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_m7361f696.pngерілгені: http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_5520b19.gif параллелограмм
http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_7ab811d4.gif
http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_71c8d870.gif
Табу керек: http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_5db7fdcb.gif
Шешуі: АВ=x деп белгілейік
АД=x+4

http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_m3a295cc2.gif
http://kk.convdocs.org/pars_docs/refs/195/194640/194640_html_63c1361b.gif

Жауабы: 4 см, 8 см


V. Сабақты қорытындылап, бағалау.


Үйге тапсырма: §2 (белгілеріне дейін оқу), №13(2), №14(2), №15(2) .

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Параллелограмм және оның қасиеттері. (8 сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Директор музея

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
