Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / История / Другие методич. материалы / Паспорт кабинета истории и обществоведения

Паспорт кабинета истории и обществоведения


До 7 декабря продлён приём заявок на
Международный конкурс "Мириады открытий"
(конкурс сразу по 24 предметам за один оргвзнос)

  • История

Поделитесь материалом с коллегами:

Аддзел адукацыі, спорту і турызму Воранаўскага райвыканкама

ДУА “Доцішская сярэдняя школа”















ПАШПАРТ

кабінета гісторыі і грамадазнаўства







Загадчык кабінета

Русялевіч Алена Раманаўна,

педагог гісторыі і грамадазнаўства









2015

Зацвярджаю:

Дырэктар ДУА “Доцішская СШ”

_____________ В.В. Люленка

Палажэнне аб прадметным кабінеце

Доцішскай сярэдняй школы

АГУЛЬНЫЯ ПАЛАЖЭННІ

Дадзенае палажэнне прымаецца з мэтай умацавання матэрыяльнай базы і павышэння эфектыўнасці адукацыйнага працэсу ў Доцішскай сярэдняй школе.

Дадзенае палажэнне ўстанаўлівае парадак функцыяніравання прадметнага кабінета ў школе.

Прадметны кабінет - памяшканне ў навучальнай установе для правядзення ўрочных і пазаўрочных заняткаў.

Паводле вучэбных планаў і праграм, прадметны кабінет абстаўляецца неабходнымі навучальнымі дапаможнікамі, мэбляй і абсталяваннем.

Абсталяванне прадметнага кабінета здзяйсняецца паводле Пераліку сродкаў навучання ўстановы адукацыі з указаннем фактычнай абсталяванасці.

АСНОЎНЫЯ ПАТРАБАВАННІ ДА НАВУЧАЛЬНАГА КАБІНЕТА

2.1. Наяўнасць у кабінеце нарматыўных дакументаў, якія рэгламенціруюць дзейнасць па рэалізацыі вучэбнай праграмы па прадмеце.

2.2 Укамплектаванасць кабінета навучальным абсталяваннем, навучальна-метадычным комплексам сродкаў навучання, неабходных для выканання адукацыйнай праграмы.

2.3. Адпаведнасць навучальна-метадычнага комплексу і комплексу сродкаў навучання патрабаванням стандарту адукацыі і адукацыйным праграмам.

2.4. 3абяспечанасць падручнікамі, дыдактычнымі матэрыяламі, раздатачным матэрыялам у адпаведнасці з адукацыйнай праграмай.

    1. Наяўнасць і забяспечанасць навучэнцаў камплектам тыпавых заданняў, тэстаў, практычных прац і г.д. для дыягностыкі выканання патрабаванняў адукацыйнага стандарту.

    2. Прытрымліванне эстэтычных патрабаванняў да афармлення кабінета: наяўнасць пастаянных і зменных навучальна-інфармацыйных стэндаў.

    3. Прытрымліванне правіл тэхнікі бяспекі (журнал аб правядзенні інструктажу па ТБ), санітарна-гігіенічных норм у прадметным кабінеце (аптэчка).

2.8. Наяўнасць плана работы на бягучы год і на перспектыву, раскладу працы прадметнага кабінета.

ЗАВЕДВАННЕ ПРАДМЕТНЫМ КАБІНЕТАМ

Загадчыкам прадметным кабінетам назначаецца кваліфікаваны настаўнік дадзенай дысцыпліны.

Загадчык кабінетам у сваёй дзейнасці кіруецца: нарматыўнымі прававымі актамі, якія вызначаюць дзейнасць прадметнага кабінета ў сістэме адукацыі; Статутам установы адукацыі; правіламі ўнутранага працоўнага распарадку ва ўстанове адукацыі; дадзеным Палажэннем.

АБСТАЛЯВАННЕ .ПРАДМЕТНАГА КАБІНЕТА

У адпаведнасці з патрабаваннямі кабінет павінен быць абсталяваны:

  • працоўным месцам настаўніка і вучняў. Кожны вучань забяспечваецца працоўным месцам за партай або сталом у адпаведнасці з яго ростам, станам зроку і слыху. Парты расстаўляюцца ў вучэбных памяшканнях па нумарах: меншыя - бліжэй да дошкі, вялікія далей. У навучальным кабінеце абсталююцца зручныя працоўныя месцы індывідуальнага карыстання паводле санітарных патрабаванняў, а таксама працоўнае месца для педагога.

  • мэбляй, адпаведнай патрабаванням;

  • класнай дошкай, указкай і прыстасаваннем для размяшчэння табліц, карт і схем; аўдыёвізуальнымі сродкамі навучання;

  • прыборамі і абсталяваннем для выканання практычных прац;

  • прадметнымі стэндамі;

  • дзяржаўнай сімволікай.

Афармленне вучэбнага кабінета павінна адпавядаць патрабаванням сучаснага дызайну для вучэбных памяшканняў.

ПРЫТРЫМЛІВАННЕ САНІТАРНА-ГІГІЕНІЧНЫХ НОРМ I

ПАТРАБАВАННЯЎАХОВЫ ПРАЦЫ

Прадметны кабінет павінен адпавядаць санітарна-гігіенічным патрабаванням і патрабаванням па ахове працы, прад'яўленым да навучальных памяшканняў.


У кабінеце павінны быць у наяўнасці: графік праветрывання; аптэчка з пералікам медыкаментаў; інструкцыі па ахове працы; журнал інструктажу вучняў па ахове працы.

СРОДКІ НАВУЧАННЯ I IX СІСТЭМАТЫЗАЦЫЯ

У кабінеце павінны быць у наяўнасці: тэматычныя распрацоўкі заняткаў; дыдактычны і раздатачны матэрыял; матэрыялы для арганізацыі кантролю ведаў і самастойнай працы навучэнцаў; дэманстрацыйныя матэрыялы; творчыя працы навучэнцаў (праекты, мадэлі, малюнкі); навучальна-метадычная і даведкавая літаратура па дысцыпліне; бібліяграфічная картатэка па прадмеце; картатэка дыдактычных матэрыялаў; абсталяванне і метадычныя распрацоўкі для правядзення практычных прац.

АБАВЯЗКІI ПРАВЫ ЗАГАДЧЫКА КАБІНЕТАМ

Загадчык прадметным кабінетам абавязаны:

  • аналізаваць стан навучальна-матэрыяльнага абсталявання кабінета не радзей чым разугод;

  • планаваць і арганізоўваць сістэму мер, накіраваных на забеспячэнне кабінета неабходным абсталяваннем паводле навучальных праграм і ўсталяваным нарматывам;

  • складаць план развіцця работы кабінета на бягучы навучальны год і сачыць за яго выкананнем;

  • утрымоўваць кабінет у адпаведнасці з санітарна-гігіенічнымі патрабаваннямі, прад'яўлянымі да прадметнага кабінета;

  • прымаць меры па забеспячэнні кабінета матэрыяламі і неабходнай навучальна- метадычнай дакументацыяй, інструкцыямі і г.д.;

  • весці ўлік наяўнага абсталявання ў кабінеце;

  • забяспечваць захаванасць маёмасці кабінета і належны догляд за ім;

  • забяспечваць прытрымліванне правіл аховы працы і тэхнікі бяспекі, правіл паводзін навучэнцаў і настаўнікаў у кабінеце, праводзіць і ўлічваць адпаведныя інструктажы з вучнямі з наступнымі адзнакамі ў журнале;

  • арганізоўваць пазакласную працу па прадмеце (кансультацыі, дадатковыя заняткі і інш.), адлюстроўваць яе ў раскладзе працы кабінета;

  • спрыяць стварэнню банка творчых прац навучэнцаў у навучальным кабінеце. Загадчык прадметным кабінетам мае права:

  • ставіць перад адміністрацыяй пытанні па ўдасканаленні абсталявання кабінета;

  • хадатайстваваць аб заахвочванні або пакаранні асобных навучэнцаў і настаўнікаў, якія працуюць у дадзеным прадметным кабінеце.

ПАШПАРТЫЗАЦЫЯ ПРАДМЕТНАГА КАБІНЕТА

Для своечасовай ацэнкі працы загадчыка прадметным кабінетам і забеспячэнні якасці функцыяніравання кабінета праводзіцца яго пашпартызацыя.

Мэта пашпартызацыі прадметнага кабінета: прааналізаваць стан кабінета, яго гатоўнасць да забеспячэння патрабаванняў стандартаў адукацыі, вызначыць асноўныя накірункі працы па прывядзенні прадметнага кабінета ў адпаведнасць патрабаванням навучальна- метадычнага забеспячэння адукацыйнага працэсу.

ДАКУМЕНТАЦЫЯ

  • Пашпарт прадметнага кабінета.

  • Аналіз работы кабінета за мінулы год.

  • Службовыя абавязкі загадчыка кабінетам.

  • План працы кабінета на бягучы год.

  • Перспектыўны план развіцця прадметнага кабінета.

  • Опіс маёмасці кабінета.

  • Пералік табліц, плакатаў і іншых дыдактычных матэрыялаў.

  • Інструкцыі па ахове працы.

  • Нарматыўныя прававыя акты.

АРГАНІЗАЦЫЯ ПРАЦЫ ВУЧЭБНАГА КАБІНЕТА

  1. Заняткі якія праводзяцца ў прадметным кабінеце праводзяцца па раскладзе, зацверджанаму дырэктарам установы адукацыі.

  2. На базе прадметнага кабінета праводзяцца вучэбныя заняткі, СПЗ, індывідуальныя кансультацыі, заняткі алімпіядных груп, на платных умовах, пасяджэнні МА.

  3. Асноўны змест працы вучэбных кабінетаў:

  • правядзенне заняткаў па адукацыйнай праграме вучэбным плане, заняткаў дадатковай адукацыі;

  • стварэнне аптымальных умоў для якаснага правядзення адукацыйнага працэсу на базе прадметнага кабінета;

  • падрыхтоўка метадычных і дыдактычных сродкаў навучання;

  • складанне педагагічным працаўніком, адказным за арганізацыю працы прадметнага кабінета, заявак на планава-папераджальны рамонт, забеспячэнне кантролю выканання рамонту;

  • прытрымліванне мер для аховы здароўя вучняў і педагагічных работнікаў, аховы працы, супрацьпажарнай бяспекі, санітарыі і гігіены;

  • удзел у правядзенні аглядаў-конкурсаў вучэбных кабінетаў;

  • забеспячэнне захаванасці маёмасці кабінета.



















СОГЛАСОВАНО УТВЕРЖДЕН

Протокол заседания Приказ №195 ОТ 10.09.2009

профсоюзного комитета

61 ОТ 10.09.2009

Меры безопасности при проведении занятий в кабинетах начальных классов, математического и гуманитарного циклов

  1. К занятиям в кабинетах начальных классов, математического и гуманитарного циклов допускаются

учащиеся с 1 класса, прошедшие медицинский осмотр и обучение мерам безопасности.

  1. При проведении занятий учащиеся должны соблюдать правила поведения, расписание учебных занятий, установленные режимы труда и отдыха.

  2. При проведении занятий возможно воздействие на учащихся следующих опасных и вредных факторов:

  • нарушения осанки, искривления позвоночника, развития близорукости при неправильном подборе размеров ученической мебели;

  • нарушения остроты зрения при недостаточной освещенности в кабинете;

  • поражение электрическим током при неисправном электрооборудовании кабинета.

  1. При проведении занятий соблюдать правила пожарной безопасности, знать места расположения первичных средств пожаротушения.

  2. При несчастном случае пострадавший или очевидец несчастного случая обязан немедленно сообщить учителю (преподавателю), который сообщает об этом администрации учреждения.

  3. В процессе занятий учащиеся должны соблюдать правила личной гигиены, содержать в чистоте свое рабочее место.

  4. Учащиеся, допустившие невыполнение или нарушение мер безопасности, привлекаются к ответственности.

  5. Включить полностью освещение в кабинете, убедиться в исправной работе светильников.

  6. Убедиться в исправности электрооборудования кабинета: светильники должны быть надежно подвешены к потолку и иметь светорассеивающую арматуру; коммутационные коробки должны быть закрыты крышками; корпуса и крышки выключателей и розеток не должны иметь трещин и сколов, а также оголенных контактов.

  7. Убедиться в правильной расстановке мебели в кабинете

  8. Проверить санитарное состояние кабинета, убедиться в целостности стекол в окнах и провести сквозное проветривание кабинета.

  1. Убедиться в том, что температура воздуха в кабинете находится в пределах 18-20С.

  2. Посадку учащихся производить за рабочие столы, соответствующие их росту

  3. Учащимся со значительным снижением слуха рабочие места отводятся за первыми и вторыми столами. Учащимся с пониженной остротой зрения места отводятся ближе к окну за первыми столами. Учащимся с. ревматическими заболеваниями, склонных к частым ангинам и острым воспалениям верхних дыхательных путей, рабочие места отводятся дальше от окон. Не менее двух раз в год учащихся, сидящих:

в крайних первом и третьем рядах, меняют местами с целью предупреждения нарушения осанки и

искривления позвоночника.

  1. С целью обеспечения надлежащей естественной освещенности в кабинете не расставлять на подоконниках цветы.

  2. Все используемые в кабинете демонстрационные электрические приборы должны быть исправны и иметь заземление или зануление.

  3. Стекла окон в кабинете должны очищаться от пыли и грязи, очистка светильников производится не реже двух раз в год. Привлекать учащихся к этим работам, а также к оклейке окон запрещается.

  4. При открывании окон рамы фиксировать в открытом положении крючками. При открывании фрамуг обязательно должны быть ограничители.

  5. Во избежание падения из окна, а также ранения стеклом не вставать на подоконник.

  6. По окончании выключить демонстрационные электрические приборы.

  7. Проветрить и провести влажную уборку кабинета.

23. Закрыть окна, фрамуги и выключить свет.

24 При плохом самочувствии сообщить об этом учителю (преподавателю).

25. При возникновении пожара немедленно эвакуировать учащихся из здания, сообщить о пожаре администрации учреждения и в ближайшую пожарную часть и приступить к тушению очага возгорания с помощью первичных средств пожаротушения.

26 При прорыве системы отопления удалить учащихся из кабинета, перекрыть задвижки в тепловом узле здания и вызвать слесаря-сантехника.

27. При получении травмы оказать первую помощь пострадавшему, сообщить об этом администрации учреждения, при необходимости отправить пострадавшего в ближайшее лечебное учреждение.


АНАЛІЗ РАБОТЫ КАБІНЕТА

ГІСТОРЫІ І ГРАМАДАЗНАЎСТВА ЗА 2014/2015 н.г.

У 2015/2016 н.г. праца ў кабінеце ажыццяўлялася адпаведна складзенаму плану. У пачатку навучальнага года быў абноўлены пашпарт кабінета і праведзены пералік маёмасці. Працэнт забяспечанасці кабінета гісторыі і грамадазнаўства ў адпаведнасці з Пералікам сродкаў навучання, вучэбнага абсталявання для агульнаадукацыйных устаноў і спецыяльных устаноў адукацыі складае 83,8% па гісторыі і 88,4 % па грамадазнаўству.

На працягу навучальнага года кабінет папоўніўся наступнымі вучэбна-метадычнымі матэрыяламі і рэсурсамі:

  1. Аформлены папкі “Рыхтуемся да ЦТ”, “Крытэрыі ацэнкі адказаў вучняў на ўроках”.

  2. Набыты стэнд “Гартаючы старонкі гісторыі”.

  3. Створаны ЭСН “Гісторыя ВАВ на тэрыторыі Воранаўскага раёна. Памяць у сэрцах і кнігах”.

  4. Набыта наступная літаратура:

  • Обществоведение. Пособие для подготовки к ЦТ (Минск «Аверсэв», 2014);

  • Мигун, Д.А. Обществоведение. Тестовые задания для подготовки к ЦТ;

  1. Створаны віртуальны кабінет гісторыі і грамадазнаўства (http://infourok.ru/user/ruselevich-elena-romanovna1)

Адной з прыарытэтных задач, якую выконвае кабінет, з’яўляецца арганізацыя пазаўрочнай і пазакласнай дзейнасці. У гэтым навучальным годзе яна рэалізоўвалася праз наступныя мерапрыемствы:

  1. Удзел у конкурсах:

    п/п

    Назва конкурса

    Удзельнікі

    Дата

    Вынік

    1

    Конкурсная работа “70 лет Победы над фашистской Германией: память, величие, долг …”

    Жуковская Е.

    Юндил Н.

    Декабрь 2014-январь 2015г.


    2

    Викторина “Героическому подвигу жить в веках” (к 70-летию победы в ВОВ)

    Юндил Н.

    Март 2015г.

    ІІ место в районе

    3

    Проект “Мультимедийные технологии в патриотическом воспитании учащихся” (Электронное учебно-наглядное пособие “ВОВ на территории Вороновского района. Пам'ять в сердцах и книгах”

    Юндил Н.

    Апрель 2015г.

    І место в районе

    ІІ место в обл.

    4

    Дистанционный конкурс “Первая мировая война: Эпоха, Люди, Судьбы”

    Юндил Н.

    Дятчик Е.

    Рышкевич А.

    30, 31. 03 – 01.04.2015г.

    Дипломы за участие

  2. Прадметны тыдзень (23.02. – 27.02.2015г.)

  3. Пошук і збор матэрыялаў для ўдзелу ў раённай Вахце памяці, прысвечанай 70-годдзю Перамогі савецкага народа і яго Узброеных сіл у Вялікая Айчыннай вайне 1941-1945 гг.

  4. Удзел у раённым этапе алімпіяд па гісторыі і грамадазнаўству і ў раённай навукова-практычнай канферэнцыі “Дарога ў будучыню”.

Традыцыйны прадметны тыдзень гісторыі, геаграфіі і грамадазнаўства прайшоў у школе з 23 па 27лютага. Дэвіз тыдня “Паклонімся вялікім тым гадам!”, так як большасць мерапрыемстваў была прысвечана 70-годдзю Перамогі савецкага народа ў Вялікай Айчыннай вайне. Былі праведзены наступныя мерапрыемствы:

  1. відэалекторый “Гісторыя свята Дзень абаронцы Айчыны!”;

  2. інтэлектуальная гульня “Знатакі гісторыі Вялікай Айчыннай вайны”;

  3. удзел у раённым этапе абласной віктарыны “Героическому подвигу жить в веках”, прысвечанай 70-годдзю Перамогі Савецкага народа ў Вялікай Айчыннай вайне;

  4. віктарына “Прыгоды з капітанам Врунгелям”.

Таксама былі праведзены прадметныя алімпіяды, аформлены насценны каляндар “Кожны дзень – дзень Перамогі”, літаратурная выстава “Славім Вялікі подзвіг”.

Работа з адоранымі вучнямі вялася ў двух накірунках: падрыхтоўка і ўдзел у алімпіядах рознага ўзроўню і арганізацыя даследчай дзейнасці, і мела свае станоўчыя вынікі.

На раённую Х юбілейную навукова-практычную канферэнцыю “Дарога ў будучыню”, якая ўжо другі год запар праводзіласяна на базе кабінета, былі прадстаўлены 2 даследчыя працы:

  1. Была вайна …” (аўтар: Рышкевіч К., кіраўнік: Рышкевіч Л.М.) – ІІІ месца;

  2. Интеграция переселенцев с Юго-Востока Украины на территории Вороновского района” (аўтар:Жукоўская Э., кіраўнік Русялевіч А.Р.) – ІІ месца.

Гэтыя работы адабраныя для ўдзелу ў адборачным туры абласной навукова-практычнай канферэнцыі “Хрустальная альфа”.

На алімпіядах па гісторыі і грамадазнаўству сярод навучэнцаў ІІ, ІІІ ступені навучанняўдзельнічала 5 чалавек. Атрымалі 3 прызавыя месцы:

  1. Дудо Дзіяна (8 кл.) (педагог русялевіч А.Р.) - І месца па гісторыі сярод навучэнцаў ІІступені навучання;

  2. Рышкевіч Ксенія (11 кл.) (педагог Рышкевіч Л.М.) – І месца па гісторыі сярод навучэнцаў ІІІ ступені навучання. Удзельнічала ў абласным этапе.

  3. Жукоўская Э. (11 кл.) (педагог русялевіч А.Р.) - ІІІ месца па грамадазнаўству сярод навучэнцаў ІІІ ступені навучання.

На працягу навучальнага года матэрыяльная база кабінета папаўнялася прадметнымі часопісамі “Гісторыя і грамадазнаўства”, “Беларускі гістарычны часопіс” і “Настаўніцкай газетай”. На базе кабінета працавалі факультатывы “Гэты загадкавы Старажытны свет” (5 кл.), “Сусветная гісторыя навейшага часу, 1918 – 1945 гг.: праблемы вайны і міру” (10 кл.) (кіраўнік Рышкевіч Л.М.).

Такім чынам, план працы кабінета можна лічыць выкананым. Савет кабінета ствараў умовы для рэалізацыі пастаўленых задач. У наступным навучальным годзе неабходна:

ЗАДАЧЫ РАБОТЫ КАБІНЕТА Ў 2015/2016 н.г.

  1. Папоўніць вучэбна-метадычную базу кабінета матэрыяламі для падрыхтоўкі да экзамена па гісторыі Беларусі і ЦТ па прадметах.

  2. Забяспечыць падрыхтоўку і ўдзел у мерапрыемствах, прысвечаных святкаванню 70-годдзя Перамогі савецкага народа і яго Узброеных сіл у Вялікай Айчыннай вайне 1941-1945 гг..

  3. Забяспечыць якасны ўдзел у конкурсах і акцыях (“Жыву ў Беларусі і тым ганаруся”, “Я – грамадзянін РБ”і інш.)

  4. Аформіць выставачны матэрыял, прысвечаны памятным дням і юбілейным датам года.

  5. Арганізаваць якасны і выніковы ўдзел у раённым этапе рэспубліканскай алімпіяды па прадметах, у раённай навукова-практычнай канферэнцыі “Дарога ў будучыню”, у раённым этапе конкурса “Галасы гісторыі”, у дыстанцыйных алімпіядах і конкурсах.











САВЕТ КАБІНЕТА

  1. Старшыня - педагог гісторыі і грамадазнаўства Русялевіч А.Р. (загадчык кабінета)

  2. Аддзел “Савет старэйшын”

  • Рышкевіч К. (11 кл.) – праводзіць кансультацыі па тэмам праграмы для ўсіх навучэнцаў;

  • Дудо Дз. (9 кл.), Шымялевіч Дз. (10 кл.) - адказныя за правядзенне пазакласных мерапрыемстваў;

  • Бобніс А.(9 кл.), Герасімовіч Г. (11 кл.) – адказныя за арганізацыю даследчай дзейнасці.

  1. Прэсс аддзел

  • Цыбульскі П. (10 кл.), Венціс Т. (9 кл.) - адказныя за падрыхтоўку матэрыялаў, прысвечаных памятным дням і юбілейным датам, своечасовае інфармаванне навучэнцаў школы аб правадзімых мерапрыемствах.

  1. Аддзел “Бібліёграфы”

  • Лоўчыс К. (10 кл.), Мелько К. (8 кл.) - сістэматызуюць накоплены матэрыял, сочаць за сахраннасцю літаратуры.

  1. Аддзел “Ачумелыя ручкі”

  • Мацэвіч М. (9 кл.), Свечка А. (9 кл.) афарміцелі, рамантуюць карты, наглядныя дапаможнікі




















ПЕРСПЕКТЫЎНЫ ПЛАН РАЗВІЦЦЯ

КАБІНЕТА ГІСТОРЫІ І ГРАМАДАЗНАЎСТВА

Накірунак дзейнасці кабінета

2016/2017

2017/2018

2018/2019

Арганізацыя адукацыйнага працэса

  • арганізацыя пазакласнай працы па прадмеце (удзел у раённых конкурсах і акцыях);

  • правядзенне тэматыч- нага тыдня (па школьнаму графіку);

  • правядзенне СПЗ, аказанне платных паслуг для падрыхтоўкі навучэнцаў да экзаменаў, ЦТ;

  • арганізацыя пазакласнай працы па прадмеце (удзел у раённых конкурсах і акцыях);

  • правядзенне тэматыч- нага тыдня (па школьнаму графіку);

  • правядзенне СПЗ, аказанне платных паслуг для падрыхтоўкі навучэнцаў да экзаменаў, ЦТ;

  • арганізацыя пазакласнай працы па прадмеце (удзел у раённых конкурсах і акцыях);

  • правядзенне тэматыч- нага тыдня (па школьнаму графіку);

  • правядзенне СПЗ, аказанне платных паслуг для падрыхтоўкі навучэнцаў да экзаменаў, ЦТ;

Вучэбна -метадычнае забеспячэнне

  • стварэнне ЭСН па гісторыі Беларусі для падрыхтоўкі навучэнцаў да экзамена;

  • афармленне падпіскі на прадметны часопіс і “Настаўніцкую газету”

  • набыццё вучэбна-метадычнай літаратуры;

  • абнаўленне папак;

  • набыццё інтэр - актыўных праграм для інтэрактыўнай дошкі;

  • набыццё вучэбна-метадычнай літаратуры;

  • абнаўленне папак;

  • афармленне падпіскі на прадметны часопіс і “Настаўніцкую газету”




  • набыццё вучэбна-метадычнай літаратуры;

  • абнаўленне папак;

  • набыццё інтэр - актыўных праграм для інтэрактыўнай дошкі;

  • афармленне падпіскі на прадметны часопіс і “Настаўніцкую газету”


Матэрыяльна-тэхнічнае забеспячэнне

  • касметычны рамонт кабінета ў канцы навучальнага года;

  • набыццё гаршкоў для кветак з захаваннем адзінага стылю;

  • абнаўленне пашпарта кабінета;

  • касметычны рамонт кабінета ў канцы навучальнага года;

  • абнаўленне пашпарта кабінета;

  • перасадка кветак;




  • касметычны рамонт кабінета ў канцы навучальнага года;

  • абнаўленне пашпарта кабінета;




Арганізацыя работы з адоранымі вучнямі

  • арганізацыя падрыхтоўкі да алімпіяд на працягу года (у тым ліку з прымяненнем Інтэрнэт-рэсурсаў);

  • падрыхтоўка даследчай працы;

  • удзел у школьнай і раённай навукова-практычных канферэн -

цыях, алімпіядах;

  • абнаўляць партфоліа навучэнцаў;

  • арганізацыя падрыхтоўкі да алімпіяд на працягу года (у тым ліку з прымяненнем Інтэрнэт-рэсурсаў);

  • падрыхтоўка даследчай працы;

  • удзел у школьнай і раённай навукова-практычных канферэн -

цыях, алімпіядах;

  • абнаўляць партфоліа навучэнцаў;

  • арганізацыя падрыхтоўкі да алімпіяд на працягу года (у тым ліку з прымяненнем Інтэрнэт-рэсурсаў);

  • падрыхтоўка даследчай працы;

  • удзел у школьнай і раённай навукова-практычных канферэн -

цыях, алімпіядах;

  • абнаўляць партфоліа навучэнцаў;

Арганізацыя работы прадметных факультатываў (гурткоў)

  • арганізацыя работы факультатываў па гісторыі;

  • разгледзець магчы - масць арганізацыі факультатыва па грамадазнаўству;

  • арганізаваць работу факультатываў па гісторыі і грамадазнаўству;

ТБ і санітарна-гігіенічнае становішча

  • правядзенне рэгуляр - ных генеральных уборак у кабінеце 1 раз у чвэрць;

  • правядзенне рэгуляр - ных генеральных уборак у кабінеце 1 раз у чвэрць;

  • правядзенне рэгуляр - ных генеральных уборак у кабінеце 1 раз у чвэрць;













































Зацвярджаю:

Дырэктар школы

_______________ Люленка В.В.

____” ________________ 2015г.


ПЛАН РАБОТЫ КАБІНЕТА ГІСТОРЫІ І ГРАМАДАЗНАЎСТВА

НА І ПАЎГОДДЗЕ 2015/2016 н.г.

п/п

Від працы

Тэрмін выканання

Адказны

Арганізацыя адукацыйнага працэса


1

Скласці план работы кабінета на І паўгоддзе

да 2 верасня

Русялевіч А.Р.

2

Падрыхтаваць відэазамалёўку пра аг.Доцішкі ў рамках акцыі “Жыву ў Беларусі і тым ганаруся”

да 4 верасня

Русялевіч А.Р.

Савет кабінета

3

Абнавіць папку “Нарматыўна-прававое суправаджэнне выкладання вучэбных прадметаў “Сусветная гісторыя”, “Гісторыя Беларусі”, “Грамадазнаўства”

да 7 верасня

Русялевіч А.Р.

4

Пошук і збор матэрыялаў для ўдзелу ў раённай Вахце памяці, 70-годдзю Перамогі савецкага народа і яго Узброеных сіл у Вялікай Айчыннай вайне 1941-1945 гг.

верасень-снежань

Русялевіч А.Р.

РышкевічЛ.М. Савет кабінета

5

Правядзенне індывідуальных і групавых кансультацый па прадметах, аказанне платных адукацыйных паслуг

на працягу вучэбнага года

Русялевіч А.Р.

РышкевічЛ.М.

6

Знаёмства з літаратурай па даследчай працы

верасень - лістапад

Русялевіч А.Р.

РышкевічЛ.М.

Савет кабінета

Матэрыяльна-тэхнічнае забеспячэнне

1

Перасадзіць кветкі

верасень

Русялевіч А.Р.

Савет кабінета

2

Абнавіць пашпарта кабінета

верасен

Русялевіч А.Р.

3

Прамаркераваць вучнёўскую мэблю

15 верасня

Савет кабінета

Вучэбна - метадычнае забеспячэнне

1

Афармленне матэрыялаў да памятных дней і дата:

  • Дзень беларускай пісьменнасці

  • Міжнародны дзень міра

  • 13-годдзе БРСМ

  • Міжнародны дзень памяці ахвяр фашызма

  • Дзень пажылых людзей

  • Выбары - 2015

  • Дзень Маці

  • Дзень Кастрычніцкай рэвалюцыі

  • Міжнародны дзень адмовы ад курэння

  • Сусветны дзень прафілактыкі СНІДу

  • Сусветны дзень правоў чалавекаМеждународный день энергосбережения -11 ноября


1-я нядзеля верасня

3-ці аўторак верасня

6 верасня

14 верасня

1 кастрычніка

на працягу верасня

14 кастрычніка

7 лістапада

3-і чацвер лістапада

1 снежня

10 снежня


Русялевіч А.Р. Савет кабінета

2

Абнаўленне інфармацыі на стэндзе

1 раз у месяц

Русялевіч А.Р.

Савет кабінета

3

Падрыхтаваць матэрыялы да конкурсу кабінетаў гісторыі і грамадазнаўства

верасень

Русялевіч А.Р.

4

Абнавіць матэрыялы віртуальнага кабінета

кастрычнік

Русялевіч А.Р.

5

Абнавіць папкі “Алімпіядныя заданні па грамадазнаўству”, Алімпіядныя заданні па гісторыі”

лістапад

Русялевіч А.Р.

6

Падрыхтаваць артыкул для адпраўкі ў перыядычныя выданні

лістапад - снежань

Русялевіч А.Р.

РышкевічЛ.М.

7

Сістэматызаваць матэрыялы прадметных часопісаў “Гісторыя і грамадазнаўства”, “БГЧ” за 2015 год

снежань

Русялевіч А.Р.

Арганізацыя работы гурткоў, прадметных факультатываў

1

Факультатывы:

  1. Гэты загадкавы Старажытны свет” (5“А”кл.);

  2. Займальная археалогія2 (5 “Б” кл.)

  3. На парозе Новага часу: XIVXV стст.” (7кл.)

  4. Абагульняючы факультатыўны курс па гісторыі Беларусі” (10 кл.)

па раскладу

на працягу года

Русялевіч А.Р.

Рышкевіч Л.М.

Арганізацыя работы з адоранымі вучнямі

1

Арганізацыя падрыхтоўкі да алімпіяд

  • па грамадазнаўству

  • па гісторыі

на працягу года адпаведна раскладу

Русялевіч А.Р.

РышкевічЛ.М.

2

Удзел у віртуальных алімпіядах і конкурсах

па магчымасці

Русялевіч А.Р.

РышкевічЛ.М.

ТБ і санітарна-гігіенічнае становішча

1

Правядзенне рэгулярных генеральных уборак у кабінеце

1 раз у чвэрць

Русялевіч А.Р.























ПОЎНЫ ПЕРАЛІК МАЁМАСЦІ

КАБІНЕТА ГІСТОРЫІ І ГРАМАДАЗНАЎСТВА


п/п

Назва

Колькасць (шт.)

1

Свяцільнікі

12

2

Электралампа над дошкай

1

3

Дошка вучнёўская

1

4

Інтэрактыўная дошка

1

5

Сімволіка

1

6

Вентыляцыйныя рашоткі

2

7

Рукамыйніца з тумбачкай

1

8

Трымальнік для рушнікоў

1

9

Дазатар для жыдкага мыла

1

10

Сметніца

1

11

Люстэрка

1

12

Набор корпуснай мэблі (2+1+1+1)

5 адзінак

13

Парты вучнёўскія

4

14

Крэслы вучнёўскія

8

15

Стол настаўніцкі

1

16

Крэсла настаўніцкае

1

17

Разеткі

1

18

Выключальнікі

3

19

Экран белы

1

20

Ноутбук

1














ВІДЭА- І АУДЫЁЗАПІСЫ ДЛЯ

ЎРОКАЎ ГІСТОРЫІ І ГРАМАДАЗНАЎСТВА

п/п

Назва

Клас

1

Геракл.wmv

5

2

Кентавр.wmv

5

3

Посейдон.wmv

5

4

20 шэдэўраў класічнай музыкі


5

Жанна д'Арк. wmv

7

6

Фарміраванне дзяржаў.viz

7

7

Ромул и Рем.avi

5

8

Васко да Гама

7,8

9

Брейгель-старший.flv

8

10

Дюрер. flv

8

11

Калумб. flv

7,8

12

Т. Касцюшка. flv

9

13

Петрарка. flv

6

14

Спартак. flv

5

15

Ромул і Рэм. flv

5

16

Тамерлан.mp.4

6

17

Чынгісхан. flv

7

18

Ян Гус. flv

7

19

Арабы. avi

6

20

Архітэктура. Раманскі і гатычны стылі.wmv

6

21

Канфлікт (мультфільм)

9

22

Пачатак ВАВ. План Гітлера. avi

10

23

Грашовая рэформа 1947г. avi

10

24

Катастрофа на ЧАЭС avi

11

25

Міколка Паравоз. avi

11

26

Афганістан. avi

11

27

Дэфіцыт і парады. avi

11

28

Індустрыялізацыя і калектывізацыя. avi

11

29

Кастрычніцкая рэвалюцыя 1917г. avi

9

30

Лютаўская рэвалюцыя 1917г. avi

9

31

Крывавая надзеля. avi

9

32

Гімн РБ







СПІС ЛІТАРАТУРЫ КАБІНЕТА

Даведкавая літаратура

  1. Зуев М.Н. История: краткий справочник школьника 5-11 классы. – М.: Дрофа, 1997.

  2. Шишлин Н.В. Современная идеологическая борьба: Словарь. – М.: Политиздат, 1988.

  3. Пономарёв Б.Н. Политический словарь. – М.: Государственное издательство политической литературы, 1958.

Для работы з адоранымі вучнямі

  1. Янковский А.А. Олимпиады по истории для школьников и абитуриентов. – Мн.: ООО “Юнипресс”, 2002.

  2. Уткина Э.В. Подготовка к олимпиадам по истории 8-11 классы. – М.: Айрис-пресс, 2009.

  3. Централизованное тестирование. Всемирная история новейшего времени: сборник тестов. – Мн.: Аверсев, 2009.

  4. Мерзлова В.С. Викторины по новой истории. – Мн.: Народная асвета, 1973.

  5. Каханоўскі А.Г., Яноўскі А.А. Навучальны дапаможнік па гісторыі Беларусі. – Мн.: Экономпресс, 1997

  6. Семененя И.И. Психологические основы взаимодействия учителя с одарёнными детьми. – Мозырь: Содействие, 2007.

  7. Донской Г.М. Задания для самостоятельной работы по истории средних веков. – М.: Просвещение, 1987.

  8. Сташкевіч М.С., Галенчанка Г.Я., Багдановіч І.І. Гісторыя Беларусі: дапаможнік для падрыхтоўкі да цэнтралізаванага тэсціравання. – Мн.: Аверсев, 2009.

  9. Грачыха А.У. Зборнік тэматычных красвордаў “Мая Радзіма – Беларусь”. – Мн.: Народная асвета, 1998.

  10. Ганущенко Н.Н., Панов С.В., Секацкая К.И. Дидактические материалы по истории: 4-ый класс. – Мн.: Аверсев, 2002.

  11. Русакевич Ю.Е. Тематический тренажор по обществоведению для подготовки к ЦТ. – Мозырь: Белый ветер, 2014.

  12. Централизованное тестирование. Обществоведение. Сборник тестов. – Минск: Аверсэв, 2015.

  13. Вишневский М.И. Обществоведение. Пособие для подготовки к ЦТ. – Минск: Аверсэв, 2014.

  14. Лазарев А.А. Обществоведение в схемах, понятиях, таблицах 9 класс. – Минск: Аверсэв, 2012.

  15. Лазарев А.А. Обществоведение в схемах, понятиях, таблицах 10 класс. – Минск: Аверсэв, 2012.

  16. Лазарев А.А. Обществоведение в схемах, понятиях, таблицах 11 класс. – Минск: Аверсэв, 2012.

  17. Олимпиады по предмету “Всемирная история. История Беларуси”. – Гродно, 2011 (ИРО)

  18. Олимпиады по учебному предмету “Обществоведение”. – Гродно, 2011 (ИРО)

Энцыклапедычнага характару

  1. Памяць. Воранаўскі раён. – Мн.: Беларуская энцыклапедыя, 2004.

  2. Навечно в сердце народном (2-е издание, дополненное и исправленное). – Мн.: БелСЭ, 1997.

  3. Гарады і гарадскія пасёлкі Беларусі. – Мн.: БелСЭ, 1981.

  4. РассадзінС.Я., Міхальчанка А.М. Гербы і сцягі гарадоў і раёнаў Беларусі. 1991-2004. – Мн.: Беларусь, 2005.

Фотаальбомы

  1. Адамс С. Иллюстрированный атлас. Древний мир, Средние века. – М.: Махаон, 2009.

  2. Веткаўскі музей народнай творчасці. – Мн.: Беларусь, 1999.

  3. Ласмінскі А. Возера Свіцязь: фотаальбом. – Мн.: Беларусь, 2003.

  4. Прарыў. – Мн.: Беларусь, 1983.

Кнігі для чытання

  1. Тарасаў К. Памяць пра легенды. Постаці беларускай мінуўшчыны. – Мн.: Полымя, 1994.

  2. Кісялёў Г. Паплечнік Каліноўскага. – Мн.: Народная асвета, 1976.

  3. Осетров Е.И. Живая Древняя Русь. – М.: Просвещение, 1976.

  4. Антонов В.Ф. Книга для чтения по истории СССР с древнейших времён до конца 18 века. 7 класс. Пособие для учащихся. – М.: Просвещение, 1976.

  5. Міфы Бацькаўшчыны. – Мн.: БелЭ імя П.Броўкі, 1994.

  6. Антонов В.Ф., Огнянов М.Б., Пирумова Н.И. Книга для чтения по истории СССР 19 век.

  7. Канстытуцыя Рэспублікі Беларусь. – Мн.: Беларусь, 1997.

Вучэбныя дапаможнікі для настаўніка і вучняў

  1. Сідарцоў В.М. Актуальныя пытанні гісторыі БССР: Дапаможнік для настаўнікаў і вучняў старэйшых класаў. – Мн.: Народная асвета, 1991.

  2. ИСКУССТВО: Учебное пособие – хрестоматия для 9 класса. – Мн.: Лимариус, 1997.

  3. Волкова Л.М. Портфолио в школе. – Мн.: Красико-Принт, 2007.

  4. Панов С.В. Материалы по истории Беларуси. – Мн.: Аверсев, 2008.

  5. Горцев В.М., Купреева А.П. Памятные места свидетельствуют. – Мн.: Полымя, 1985.

  6. Бацькаўшчына, 1990: Штогоднік гістарычнай літаратуры. – Мн.: Юнацтва, 1990.

  7. Махнач А.С., Вазнячук Л.М. Геалагічнае мінулае Беларусі. – Мн.: Дзяржаўнае выдавецтва БССР, 1959.

  8. З гісторыі краю і лёсаў людзей Воранаўшчыны. – Ліда, 2006.


ПРАДМЕТНЫЯ ЧАСОПІСЫ

  1. Гісторыя: праблемы выкладання”

  • 2008г. № 10;

  • 2009г. № 2,4;

  • 2010г. № 10;

  • 2011г. № 4,5

  1. Беларускі гістарычны часопіс”

  • 2011г. № 7,8,9

  • 2012г. № 1 – 12

  • 2013г. № 1 -12

  • 2014г. № 1 – 12

  • 2015г. № 1 - 8

  1. Гісторыя і грамадазнаўства”

  • 2011г. № 4, 5, 6;

  • 2012г. № 2 - 12;

  • 2013г. № 1- 12

  • 2014 г. № 1 – 12

  • 2015г. № 1 – 8












СПІС ПАПАК

  1. Нарматыўна-прававыя дакументы па вучэбным прадметам сусветная гісторыя, гісторыя Беларусі, грамадазнаўства

  2. Матэрыялы да ўрокаў сусветнай гісторыі і гісторыі Беларусі 5 кл.

  3. Матэрыялы да ўрокаў сусветнай гісторыі і гісторыі Беларусі 6 кл.

  4. Матэрыялы да ўрокаў сусветнай гісторыі і гісторыі Беларусі 7 кл.

  5. Матэрыялы да ўрокаў сусветнай гісторыі і гісторыі Беларусі 8 кл.

  6. Матэрыялы да ўрокаў сусветнай гісторыі і гісторыі Беларусі 9 кл.

  7. Матэрыялы да ўрокаў сусветнай гісторыі і гісторыі Беларусі 10 кл.

  8. Матэрыялы да ўрокаў сусветнай гісторыі і гісторыі Беларусі 11 кл.

  9. Заданні алімпіяд па гісторыі 5кл.

  10. Заданні алімпіяд па гісторыі 6 кл.

  11. Заданні алімпіяд па гісторыі 7 кл.

  12. Заданні алімпіяд па гісторыі 8 кл.

  13. Заданні алімпіяд па гісторыі 9 кл.

  14. Заданні алімпіяд па гісторыі 10 кл.

  15. Заданні алімпіяд па гісторыі 11 кл.

  16. Заданні алімпіяд па грамадазнаўству

  17. Кантрольна-вымяральныя матэрыялы па сусветнай гісторыі і гісторыі Беларусі 5 кл.

  18. Кантрольна-вымяральныя матэрыялы па сусветнай гісторыі і гісторыі Беларусі 6 кл.

  19. Кантрольна-вымяральныя матэрыялы па сусветнай гісторыі і гісторыі Беларусі 7 кл.

  20. Кантрольна-вымяральныя матэрыялы па сусветнай гісторыі і гісторыі Беларусі 8 кл.

  21. Кантрольна-вымяральныя матэрыялы па сусветнай гісторыі і гісторыі Беларусі 9 кл.

  22. Кантрольна-вымяральныя матэрыялы па сусветнай гісторыі і гісторыі Беларусі 10 кл.

  23. Кантрольна-вымяральныя матэрыялы па сусветнай гісторыі і гісторыі Беларусі 11 кл.

  24. Кантрольна-вымяральныя матэрыялы па грамадазнаўству

  25. Сучасны ўрок гісторыі

  26. Учимся учиться

  27. Матэрыялы для факультатыва па гісторыі Беларусі “Беларускія землі ў складзе Расійскай імперыі: фарміраванне індустрыяльнага грамадства”

  28. Матэрыялы для факультатыва “Вялікая Айчынная вайна савецкага народа (у кантэксце Другой сусветнай вайны)”

  29. Гарады Беларусі

  30. З гісторыі роднага краю

  31. Архітэктурныя помнікі Воранаўшчыны”

  32. Памятныя і юбілейныя дні і даты

  33. Праект краязнаўчага маршрута “Мой край – мая малая Бацькаўшчына”

  34. Даследчая праца вучняў “Вспомним их поимённо”

  35. Даследчая праца вучняў “Гісторыя ўзнікнення і развіцця ткацтва на Беларусі”

  36. Исследовательская работа учащихся “Социальные сироты Вороновского района под защитой государства

  37. Исследовательская работа учащихся “Карманные деньги: средство воспитания финансовой самостоятельности или алчности и иждивенчества

  38. Исследовательская работа учащихся “Интеграция переселенцев с Юго-Востока Украины на территории Вороновского района”

  39. Исследовательская работа учащихся “Женщины-снайперы в годы Великой Отечественной войны

  40. Исследовательская работа учащихся “Политическая и экономическая ситуация во Франции и России накануне войны

  41. Дзіцячая ініцыятыва на тэму “Ад прадзедаў спакон вякоў нам засталася спадчына”

  42. Навукова-даследчая дзейнасць гісторыка-краязнаўчай секцыі НАУ “Малая школьная акадэмія”

  43. Рыхтуемся да экзаменаў

  44. Тэхналагічныя карты ўрокаў

  45. Адкрытыя ўрокі

  46. Нашы ўзнагароды

  47. Рыхтуемся да цэнтралізаванага тэсціравання

  48. Крытэрыі ацэнкі адказаў вучняў на ўроках

  49. Пазакласныя мерапрыемствы па гісторыі

  50. Пазакласныя мерапрыемствы па грамадазнаўству

  51. Пазакласныя мерапрыемствы па ВАВ

  52. Справаздача Доцішскай БШ аб удзеле ў раённай краязнаўча-патрыятычнай акцыі “Па месцах аперацыі Баграціён”

  53. Даследчая праца “Пазнай сваю Радзіму”






ЭЛЕКТРОННЫЯ СРОДКІ НАВУЧАННЯ

  1. Вялікая энцыклапедыя Кірыла і Мефодзія”

  2. Навейшая гісторыя” (відэафільм)

  3. Дакументальныя фільмы “Святыні беларускай зямлі”:

  • Хатынь”;

  • Брэсцкая крэпасць-герой”;

  • Я, пятый форт, свидетельствую…

  1. Мастацкія і архітэктурныя шэдэўры Беларусі”

  2. Музычныя шэдэўры Беларусі”

  3. Я – грамадзянін Рэспублікі Беларусь”

  4. Дакументальны фільм “Гісторыя Перамогі”

  5. Вучэбныя праграмы:

  • Гісторыя Беларусі са старажытных часоў да сярэдзіны 16-га стагоддзя”;

  • Сусветная гісторыя Новага часу: 16-18 стагоддзі”

  • Сусветная гісторыя. Гісторыя старажытнага свету”

  1. Вайна 1812г.”

  2. Замкі Вялікага Княства Літоўскага”

  3. ЭСН - вучэбная электронная карта “Вялікае Княства Літоўскае (ІІ палова ХІІ – І палова ХIV стст.)

  4. Дапаможнік па гісторыі Беларусі

  5. Хроніка ВАВ

  6. Вялікая Айчынная вайна

  7. Інтэрактыўная гульня “Аперацыя “Баграціён”

  8. ЭСН “Гісторыя вялікай Айчыннай вайны. Памяць у сэрцах і кнігах”















СПІС ПРЭЗЕНТАЦЫЙ ДА

ЎРОКАЎ ГІСТОРЫІ І ГРАМАДАЗНАЎСТВА

п/п

Тэма ўрока

Клас

1

Абагульненне па тэме “Вялікая Айчынная вайна”

10

2

Саюз Беларусі і Расіі. Стварэнне саюзнай дзяржавы

11

3

Цывілізацыі Старажытнай афрыкі і Амерыкі

6

4

Руская культура 16-18стст.

8

5

Мастацтва і літаратура эпохі Адраджэння

8

6

Першабытныя жывёлаводы і земляробы ш бронзавым і жалезным вяках

6

7

Праўленне Кацярыны ІІ

8

8

Эпоха Пятра Вялікага

8

9

Расія ў пачатку 17ст. “Смутны час”

8

10

Адукацыя і навука ў Ст. Грэцыі

5

11

Архітэктура Ст. Рыма

5

12

Асірыя і Вавілонія

5

13

Культура Ст. Рыма

5

14

Рэлігія старажытных егіпцян

5

15

Дзяржава Хамурапі

5

16

Дзяржава фараонаў

5

17

Старажытнагрэчаскае мастацтва

5

18

Культура старажытных егіпцян

5

19

Мастацтва Старажытнага Егіпта

5

20

Абагульненне “Старажытны Егіпет”

5

21

Характар і тэмперамент чалавека

9

23

Настрой і тэмперамент

9

24

Чалавек і культура

9

25

Адукацыя, навука і тэхніка ў ХІХ - пачатку ХХ ст.

9

26

Культура Старажытнай Індыі

5

27

Рэлігія Старажытнай Індыі

5

28

Сем цудаў свету

5

29

Фінікія

5

30

Ахейская Грэцыя

5

31

Рэлігія і міфалогія ўсходніх славян

6

32

Тэмперамент

9

33

Культура Адраджэння

7

34

Жыццё і смерць Жанны д’Арк

7

35

Стогадовая вайна

7

36

Хрыстафор Калумб

7, 8

37

Медыя-азбука па тэме “Чалавек у сістэме рыначных зносін”

11

39

Першабытны лад на тэрыторыі Беларусі

6

40

Культура Беларусі Х-ХІІІ стст.

6

41

Полацкае княства

6

42

Усходнеславянскія плямёны ў ІХ-ХІ стст.

6

43

ВКЛ у ХІV-пач.ХVІ стст.

7

44

Гаспадарка ВКЛ у ХІV- ХV стст.

7

45

Культура Беларусі ў ХІV- ХV стст.

7

46

Утварэнне ВКЛ

7

47

Знешняя палітыка ВКЛ

7

48

Культура Беларусі ў ХVІ – І палове ХVІІ стст.

8

49

Культура Беларусі ў ІІ палове ХVІІ – ХVІІІ стст.

8

50

Падзелы РП

8

51

Сельскае і гарадское жыццё ў ХVІ- ХVІІІ стст.

8

52

Утварэнне РП

8

53

Ф. Скарына

8

54

Адмена прыгоннага права

9

55

Беларусь у вайне 1812 г.

9

56

Беларусь у І палове ХІХ стст.

9

57

Культура Беларусі ў ХІХ стст.

9

58

Паўстанне 1863-1864 гг.

9

59

Развіццё капіталізму. Сталыпінская рэформа

9

60

Беларусь у гады І Сусветнай вайны

9

61

Фарміраванне беларускай нацыі

9

62

Рэвалюцыя 1905-1907 гг. і Лютаўская 1917 г.

9

63

Кастрычніцкая рэвалюцыя 1917 г.

9

64

Грамадска-палітычнае жыццё ў Беларусі ў 1920-1930-я гг.

10

65

НЭП у Беларусі

10

66

Становішча Заходняй Беларусі

10

67

Стварэнне Беларускай дзяржаўнасці

10

68

Індустрыялізацыя і калектывізацыя

10

69

Пачатак Вялікай Айчыннай вайны

10

70

Вызваленне БССР ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў

10

71

Усенародная барацьба супраць фашыстаў

10

72

БССР у 1945-1953 гг.

11

73

БССР у 1953- сярэдзіна 1960-х гг.

11

74

БССР у 1964-1984 гг.

11

75

БССР у ІІ палове 1980-х гг.

11

76

Развіццё культуры ў 1940-1980-я гг.

11

77

Утварэнне суверэннай РБ. Канстытуцыя

11

78

Міжнародныя адносіны РБ на сучасным этапе

11

79

Сацыяльна-эканамічнае развіццё РБ

11

80

Развіццё навукі і культуры РБ

11






СПІС КАРТ ПА ГІСТОРЫІ

5 клас

  1. Грэка-персідскія войны (500-449 да н.э.

  2. Заваёвы А.Македонскага

  3. Пярэдняя Азія і Егіпет у старажытнасці

  4. Рымская імперыя

  5. Рымская імперыя ў 4-5ст.ст. Падзенне Рымскай імперыі.

  6. Рост Рымскай дзяржавы

  7. Рымская рэспубліка

  8. Старажытная Італія

  9. Старажытная Грэцыя

  10. Старажытная Грэцыя да сярэдзіны 5ст. да н.э.

  11. Старажытны Усход. Пярэдняя Азія і Егіпет

  12. Старажытны Усход. Індыя і Кітай

  13. Старажытнае земляробства і жывёлагадоўля

  14. Усходняе Міжземнамор’е


6 клас

  1. Арабы ў 7-9 стст.

  2. Балцкае і славянскае насельніцтва ва Усходняй Еўропе ў 5-9 ст.ст.

  3. Беларускія землі ў 10-13ст.ст.

  4. Барацьба народаў нашай краіны з іншаземнымі захопнікамі ў 13ст.

  5. Бронзавы век на тэрыторыі Беларусі

  6. Жалезны век на тэрыторыі Беларусі

  7. Візантыйская імперыя ў 6-11ст.ст. і славяне

  8. Еўропа ў 5ст. Вялікае перасяленне народаў

  9. Еўропа ў 4-6 стст. Вялікае перасяленне народаў

  10. Еўропа і Блізкі Усход у час крыжовых паходаў

  11. Заходняя еўропаў Х-ХІІІ стст. Крыжовыя паходы

  12. Індыя і Кітай у сярэдневякоўі

  13. Кіеўская Русь у 9-12ст.ст.

  14. Рускія княствы і Залатая арда ў 13ст.

  15. Старажытнаруская дзяржава ў 9-11ст. (да 1054г.)

  16. Старажытная Русь

  17. Утварэнне Расійскай цэнтралізаванай дзяржавы

  18. Феадальная раздробненасць Русі ў 12 – І чвэрці 13ст.

  19. Франкская дзяржава ў 5 – сярэдзіне 9ст.

7 клас

  1. Вялікія геаграфічныя адкрыцці

  2. Важнейшыя геаграфічныя адкрыцці і каланіяльныя захопы ў 15- сярэдзіне 17ст.ст.

  3. Вялікае княства Літоўскае

  4. Еўропа ў 14-15 стст.

  5. Заходняя Еўропа ў 14-15 стст.

  6. Расійская дзяржава ў 13ст.

8 клас

  1. Асманская імперыя ў 16-18 стст.

  2. Беларускія землі ў ІІ палове 16 ст.

  3. Беларускія землі ў канцы 18ст. (падзелы РП)

  4. Важнейшыя геаграфічныя адкрыцці і каланіяльныя захопы ў 15- сярэдзіне 17ст.ст.

  5. Вялікія геаграфічныя адкрыцці

  6. Вайна англійскіх калоній за незалежнасць і ўтварэнне ЗША (1775-1783)

  7. Еўропа ў 16- першай палове 17ст.ст.

  8. Еўропа ў час Французскай рэвалюцыі канца 18ст.

  9. Заходняя Еўропа ў 18 ст.

  10. Краіны Усходу ў 16-18 ст.ст.

  11. Казацка-сялянская вайна 1648-1651 гг.

  12. РП у канцы 16 – сярэдзіне 18ст.ст.

  13. Руская дзяржава ў перыяд сялянскіх войнаў і барацьбы з інтэрвенцыяй польскіх і шведскіх феадалаў (1582-1618)

  14. Расійская дзяржава ў сярэдзіне 16 – пач. 17ст.ст.

  15. Расія ў сярэдзіне 17-18 стст.

  16. Расійская імперыя ў 18ст.

  17. Цэнтральная і Паўднёвая Амерыка ў каланіяльны перыяд (16-18ст.ст.)

9 клас

  1. Беларусь у 2 палове 19 – пач. 20ст.ст.

  2. Беларускія землі ў складзе Расійскай імперыі ў пач. 19ст.

  3. Грамадзянская вайна у ЗША 1861-1865 гг.

  4. Еўропа 1799-1815гг.

  5. Еўропа 1870-1914гг.

  6. Краіны Усходу ў 19-пач. 20 стст.

  7. Лацінская Амерыка ў канцы 19 – пач. 20 стст.

  8. Лютаўская і Кастрычніцкая рэвалюцыі

  9. Лютаўская і Кастрычніцкая рэвалюцыі 1917г. у Беларусі

  10. Падрыхтоўка Кастрычніцкай рэвалюцыі 1917 гг.

  11. Расійская імперыя ў час вайны 1812г.

  12. Расійская імперыя 19ст. па 1861г.

  13. Расійская імперыя ў 30-50-я гг. 19ст. Крымская вайна (1853-1856 гг.)

  14. Утварэнне незалежных дзяржаў у Лацінскай Амерыцы ў пач. 19ст.

10 клас

  1. Акупацыйны рэжам на тэрыторыі Беларусі 1941-1944 гг.

  2. Барацьба супраць ваеннай інтэрвенцыі на тэрыторыі Беларусі 1918-1921 гг.

  3. Беларусь у 1919-1939гг.

  4. Грамадзянская вайна і замежная інтэрвенцыя ў Савецкую Расію

  5. Другая Сусветная вайна (1939-1945гг.)

  6. Другая Сусветная вайна 1941-1942гг.

  7. Другая Сусветная вайна. Ваенныя дзеянні ў Еўропе і Афрыцы 1939-1941гг.

  8. Другая Сусветная вайна. Ваенныя дзеянні ў Еўропе і Афрыцы 1942-1945гг.

  9. Еўропа ў міжваенны перыяд (1918-1939гг.)

  10. Інтэрвенцыя і грамадзянская вайна (1918-1920гг.)

  11. Краіны Азіі ў 1918-1939 гг.

  12. Партызанскі і падпольны рух

  13. СССР у 20-30-ыя гг. 20ст.

11 клас

  1. Еўропа пасля Другой Сусветнай вайны (1945-1991гг.)

  2. Краіны Азіі пасля ІІ Сусветнай вайны

  3. Краіны Амерыкі пасля ІІ Сусветнай вайны

  4. Краіны Афрыкі ў Навейшы час

  5. Тэрытарыяльныя і палітычныя змяненні ў Еўропе 1991-2005гг.

  6. Расійская Федэрацыя

  7. СССР 1953-1991гг.



ІНТЭРНЭТ-РЭСУРСЫ

  1. презентации почти по каждому уроку истории и обществознанию с 5 по 11 классы http://www.lesson-history.narod.ru/

  2. сайт журнала "Преподавание истории в школе" http://www.pish.ru/

  3. Газета «История» и сайт для учителя «Я иду на урок истории» http://his.1september.ru

  4. Коллекция «Исторические документы» Российского общеобразовательного портала http://historydoc.edu.ru

  5. 65 лет битве под Москвой http://pobeda.mosreg.ru

  6. Аллея славы http://glory.rin.ru

  7. Великая Отечественная война: краткое описание, биографии полководцев http://www.1941-1945.ru

  8. Виртуальный музей декабристов http://decemb.hobby.ru

  9. Герои страны: патриотический интернет-проект http://www.warheroes.ru

  10. Династия Романовых http://www.moscowkremlin.ru/romanovs.html

  11. Интернет-проект «1812 год» http://www.museum.ru/museum/1812/

  12. История России с древнейших времен до наших дней http://rushistory.stsland.ru

  13. Ленинград. Блокада. Подвиг http://blokada.otrok.ru

  14. Наша Победа. День за днем http://www.9may.ru

  15. Образование Киевской Руси http://oldru.narod.ru

  16. Отечественная история: подборка публикаций и документов по истории России http://lants.tellur.ru/history/

  17. Правители России и Советского Союза http://www.praviteli.org

  18. Проект «ПОБЕДИТЕЛИ: Солдаты Великой войны» http://www.pobediteli.ru

  19. РККА — Рабоче-Крестьянская Красная Армия http://www.rkka.ru

  20. Родина: Российский исторический иллюстрированный журнал http://www.istrodina.com

  21. Русский биографический словарь http://www.rulex.ru

  22. Сайт «Я помню»: воспоминания о Великой Отечественной войне http://www.iremember.ru

  23. Советский Союз: сборник статей, рассказов, воспоминаний и документов


АДЗІНЫЯ ІНФАРМАЦЫЙНЫЯ САЙТЫ ПА БЕЛАРУСІ:

- библиотеки- opak.bas-net.by

- архивы- archives.gov.by

- музеи- museum.by

http://www.slovo.ws/urok/historyofbelarus/20/index.html

http://discovery.nemiga.info/belarusian-history.htm

http://www.zamak.by/istoriya1/

http://www.mjkx.gov.by

http://www.mybelarus.info (Специализированный ресурс по Истории Беларуси. Краткая и подробная хронология всех исторических событий до 1918 года :: Библиотека книг :: Библиотека слайдов :: Каталог тематических web-ресурсов :: Публикации :: Новости по теме "История" :: Календарь событий "Этот день в истории :: Форум)

http://belarda.org (Сайт о городах, деревнях, поселках Республики Беларусь. На сайте представлена информация о населенных пунктах Беларуси, представлены сайты, подобно рассказывающие о городах Беларуси).

http://www.b2b.by www.beauty.of.by (Фотогалерея "Красота Беларуси").

http://www.modmil.by.ru (Информационный ресурс посвященный архитектуре Беларуси. История, биографии выдающихся архитекторов, архитектура городов Беларуси, каталог памятников, архитектурная фото- галлерея, обзор новых книг, статьи по архитектуре, информация НИИ, новые материалы и технологии).

http://allbel.org (Более 2000 фотоснимков Беларуси начала ХХI века - Минск, Полесье, Пинск, сельские церкви и костелы).

http://i-belarus-com.na.by Беларусь в моём сердце (История и культура).

http://emaps-online.com (Все о гербах, символике и униформе Беларуси).

http://korma.by.ru История Беларуси (История Беларуси от первобытного строя до сегодняшних дней).

http://kartaby.clan.su Легенды Беларуси (Легенды и мифы).

http://legenda.by/

http://www.fotomir.fromru.com Фотографии из Беларуси: замки, храмы, пейзажи





ПОСТАНОВЛЕНИЕ МИНИСТЕРСТВА ОБРАЗОВАНИЯ РЕСПУБЛИКИ БЕЛАРУСЬ

12 июня 2014 г. № 75


Об установлении перечней мебели, инвентаря

и средств обучения, необходимых для организации

образовательного процесса учреждениями образования,

реализующими образовательные программы общего

среднего образования, учреждениями образования,

реализующими образовательные программы

специального образования, иными организациями,

индивидуальными предпринимателями, реализующими

образовательные программы специального образования

на уровне дошкольного образования

На основании подпункта 4.6 и абзаца четвертого подпункта 4.8 пункта 4 Положения о Министерстве образования Республики Беларусь, утвержденного постановлением Совета Министров Республики Беларусь от 4 августа 2011 г. № 1049 «Об изменении, дополнении и признании утратившими силу некоторых постановлений Правительства Республики Беларусь по вопросам образования», Министерство образования Республики Беларусь ПОСТАНОВЛЯЕТ:

1. Установить:

перечень мебели, инвентаря и средств обучения, необходимых для организации образовательного процесса учреждениями образования, реализующими образовательные программы общего среднего образования, согласно приложению 1;

перечень мебели, инвентаря и средств обучения, необходимых для организации образовательного процесса учреждениями образования, реализующими образовательные программы специального образования, иными организациями, индивидуальными предпринимателями, реализующими образовательные программы специального образования на уровне дошкольного образования, согласно приложению 2.

2. Настоящее постановление вступает в силу после его официального опубликования.


Министр С.А.Маскевич


ВСЕМИРНАЯ ИСТОРИЯ. ИСТОРИЯ БЕЛАРУСИ

3 Элементы УМК – средства обучения

3.1 Элементы УМК для обеспечения деятельности учителя (демонстрационные)

3.1.1 Печатные

3.1.1.1.1 исторических деятелей Беларуси

3.1.1.1.2 деятелей культуры Беларуси

3.1.1.1.3

Портреты исторических деятелей и деятелей культуры по курсу «ВСЕМИРНАЯ ИСТОРИЯ»

3.1.1.2 Карты по курсу «ИСТОРИЯ БЕЛАРУСИ»

3.1.1.2.1 «Каменный век на территории Беларуси (26 – середина ІІ тыс. до н. э.)»

3.1.1.2.2 «Бронзовый век на территории Беларуси (середина ІІ тыс. до н. э. – VIII в. до н. э.)»

3.1.1.2.3 «Железный век на территории Беларуси (VII в. до н. э. – V в. н. э.)»

3.1.1.2.4 «Балтское и славянское население в Восточной Европе»

3.1.1.2.5 «Белорусские земли в IX – первой половине XIII в.»

3.1.1.2.6 «Белорусские земли в Х–ХIII вв.»

3.1.1.2.7 «Образование Великого княжества Литовского (около 1245–1307 гг.)»

3.1.1.2.8 «Великое княжество Литовское в XIV–XV вв.»

3.1.1.2.9 «Великое княжество Литовское в конце XV – первой половине ХVI вв. (до Люблинской унии)»

3.1.1.2.10 «Белорусские земли в составе Великого княжества Литовского в ХVI в.»

3.1.1.2.11 «Белорусские земли во второй половине XVІ в. Образование Речи Посполитой»

3.1.1.2.12 «Казацко-крестьянская война (1648–1651 гг.). Война России с Речью Посполитой (1654–1667 гг.)»

3.1.1.2.13 «Белорусские земли в середине XVІІ–XVІІІ вв.»

3.1.1.2.14 «Белорусские земли в конце XVІІІ в. Разделы Речи Посполитой»

3.1.1.2.15 «Белорусские земли в составе Российской империи в 1815–1855 гг.»

3.1.1.2.16 «Беларусь в период Первой мировой войны»

3.1.1.2.17 «Февральская и Октябрьская революции 1917 г. на территории Беларуси»

3.1.1.2.18 «Борьба против военной интервенции на территории Беларуси (1918– 1921 гг.)»

3.1.1.2.19 «Беларусь в 1919–1939 гг. Формирование территории»

3.1.1.2.20 «Беларусь в начале Второй мировой войны (1939–1941 гг.)»

3.1.1.2.21 «Оккупационный режим на территории Беларуси (1941–1944 гг.)»

3.1.1.2.22 «Партизанское движение и подпольная борьба на территории Беларуси (1941–1944 гг.)»

3.1.1.2.23 «Освобождение Беларуси от немецко-фашистских захватчиков (сентябрь 1943 – август 1944 г.)»

3.1.1.2.24 «БССР в 1955–1991 гг.».

3.1.1.2.25 «Беларусь во второй половине ХIХ – начале ХХ в.»

3.1.1.2.26 «Беларусь в 90-х гг. ХХ – начале ХХI в.»

3.1.1.3 Карты по курсу «ВСЕМИРНАЯ ИСТОРИЯ»

3.1.1.3.1 «Происхождение человека и расселение первобытных людей»

3.1.1.3.2 «Древнейшие земледельцы и животноводы»

3.1.1.3.3 «Распространение древнейших цивилизаций»

3.1.1.3.4 «Восточное Средиземноморье в III–I тысячелетиях до н. э.»

3.1.1.3.5 «Древняя Греция до середины V в. до н. э.»

3.1.1.3.6 «Рост Римского государства в III в. до н. э. – II в. н. э.»

3.1.1.3.7 «Древняя Италия. Царский период (753–510 гг. до н. э.)»

3.1.1.3.8 «Римская республика (510 – 30 гг. до н. э.)»

3.1.1.3.9 «Греко-персидские войны»

3.1.1.3.10 «Египет и Передняя Азия в древности»

3.1.1.3.11 «Древние Индия и Китай»

3.1.1.3.12 «Римская империя (31 г. до н. э. – 476 г. н. э.). Падение Западной Римской империи»

3.1.1.3.13 «Европа в IV–VII вв. Великое переселение народов»

3.1.1.3.14 «Западная Европа в V – середине IX вв.»

3.1.1.3.15 «Европа, конец V в. Великое переселение народов»

3.1.1.3.16 «Византийская империя и славяне в VI–XI вв.»

3.1.1.3.17 «Арабы в VII–XI вв.»

3.1.1.3.18 «Западная Европа в X–XIII вв. Крестовые походы»

3.1.1.3.19 «Индия, Китай, Япония в Средневековье»

3.1.1.3.20 «Древняя Русь. IX – начало XII в.»

3.1.1.3.21 «Древняя Русь в IX–XI вв.»

3.1.1.3.22 «Древняя Русь в середине XI – начале XIII в.»

3.1.1.3.23 «Славяне и их соседи на рубеже XII–XIII вв.»

3.1.1.3.24 «Борьба народов Восточной Европы с иноземными захватчиками»

3.1.1.3.25 «Западная Европа в XIV–XV вв.»

3.1.1.3.26 «Образование и расширение Российского государства»

3.1.1.3.27 «Образование единого Российского централизованного государства (XIV – начало XVI в.)»

3.1.1.3.28 «Великие географические открытия и колониальные захваты в XV – середине XVIIв.»

3.1.1.3.29 «Российское государство в XVI в.»

3.1.1.3.30 «Страны Востока в XVI–XVIII вв.»

3.1.1.3.31 «Российское государство в середине XVI – начале XVII в.»

3.1.1.3.32 «Центральная и Южная Америка в колониальный период»

3.1.1.3.33 «Османская империя в XVI–XVIII вв.»

3.1.1.3.34 «Европа в XVI – первой половине XVII в. Реформация и религиозные войны»

3.1.1.3.35 «Российское государство в первой половине XVII в. Смутное время»

3.1.1.3.36 «Россия в середине XVII – XVIII в.»

3.1.1.3.37 «Славянские народы в XVII в.»

3.1.1.3.38 «Европа в XVII в. Английская революция»

3.1.1.3.39 «Славянские народы в XVIII в.»

3.1.1.3.40 «Политическая карта мира XVIII в.»

3.1.1.3.41 «Западная Европа в XVIII в.»

3.1.1.3.42 «Западная Европа во время Французской революции XVIII в.»

3.1.1.3.43 «Война за независимость английских колоний и образование США (1775–1783 гг.)»

3.1.1.3.44 «Гражданская война в США»

3.1.1.3.45 «Европа с 1799 по 1815 г.»

3.1.1.3.46 «Российская империя в начале XIX в. Война 1812 г.»

3.1.1.3.47 «Российская империя в 30-50-е годы XIX в. Крымская война 1853– 1856 гг.»

3.1.1.3.48 «Европа в 50-60-е годы XIX в. Объединение Италии, Германии»

3.1.1.3.49 «Российская империя во второй половине XIX в.»

3.1.1.3.50 «Страны Востока в XIX – начале XX в.»

3.1.1.3.51 «Европа с 1870 по 1914 г.»

3.1.1.3.52 «Латинская Америка в XIX – начале XX в.»

3.1.1.3.53 «Российская империя в конце XIX – начале XX в.»

3.1.1.3.54 «Территориально-политический раздел мира в конце XIX – начале XX в.»

3.1.1.3.55 «Первая мировая война»

3.1.1.3.56 «Россия в 1917 г. Февральская и Октябрьская революции»

3.1.1.3.57 «Гражданская война и иностранная интервенция в Советской России (1917–1922 гг.)»

3.1.1.3.58 «СССР в 20-30-е годы XX в.»

3.1.1.3.59 «Страны Азии в 1918–1939 гг.»

3.1.1.3.60 «Страны Африки в Новейшее время»

3.1.1.3.61 «Западная Европа в межвоенный период (1918–1939 гг.)»

3.1.1.3.62 «Вторая мировая война»

3.1.1.3.63 «Вторая мировая война. Военные действия в Европе с 22.06.1941 по 19.11.1942»

3.1.1.3.64 «Вторая мировая война. Военные действия с 01.09.1939 по 22.06.1941»

3.1.1.3.65 «Вторая мировая война. Военные действия в Европе и Северной Африке с 19.11.1942 по 09.05.1945»

3.1.1.3.66 «Страны Азии после Второй мировой войны»

3.1.1.3.67 «СССР в 1953–1991 гг.»

3.1.1.3.68 «Европа после Второй мировой войны»

3.1.1.3.69 «Страны Америки после Второй мировой войны»

3.1.1.3.70 «Территориальные и политические изменения в Европе (1991–2005 гг.)»

3.1.1.4 Атласы

3.1.1.4.1 «История Древнего мира», 5 кл.

3.1.1.4.2 «История Средних веков», 6 кл.

3.1.1.4.3 «Всемирная история Нового времени (XVI–XVIII вв.)», 7 кл.

3.1.1.4.4 «Всемирная история Нового времени (XIX – начало XX в.)», 8 кл.

3.1.1.4.5 «Всемирная история Новейшего времени, 1918–1945 гг.», 10 кл.

3.1.1.4.6 «Всемирная история Новейшего времени, 1945 г. – начало ХХІ в.», 11 кл.

3.1.1.4.7 «История Беларуси с древнейших времен до середины ХІІІ в.», 6 кл.

3.1.1.4.8 «История Беларуси, вторая половина XVI – XVIII в.», 8 кл.

3.1.1.4.9 «История Беларуси (ХІХ в. – 1917 г.)», 8 кл.

3.1.1.4.10 «История Беларуси, 1917–1945 гг.», 10 кл.

3.1.4 Аудиовизуальные (на электронных носителях)

3.1.4.1 История Беларуси

3.1.4.1.1 «Первобытнообщинный строй на территории Беларуси»

3.1.4.1.2 «Древние города Беларуси»

3.1.4.1.3 «Мифы белорусов»

3.1.4.1.4 «Полоцкое княжество в ІX–XІ вв.»

3.1.4.1.5 «Брестское княжество в XІІ–XІІІ вв.»

3.1.4.1.6 «Культура и церковь в Беларуси XVІ–XVІІ вв.»

3.1.4.1.7 «Ф.Скорина»

3.1.4.1.8 «Софийский собор в Полоцке»

3.1.4.1.9 «Мирский замок»

3.1.4.1.10 «Коложская церковь»

3.1.4.1.11 «Лидский замок»

3.1.4.1.12 «Несвижский замок»

3.1.4.1.13 «Белая вежа в Каменце»

3.1.4.1.14 «Новогрудский замок»

3.1.4.1.15 «Спасо-Евфросиньевская церковь»

3.1.4.1.16 «Троицкое предместье»

3.1.4.1.17 «Беларусь в период Первой мировой войны»

3.1.4.1.18 «Массовая борьба против фашистских захватчиков в Беларуси в годы Великой Отечественной войны»

3.1.4.1.19 «Освобождение Беларуси от немецко-фашистских захватчиков»

3.1.4.1.20 «Мемориальные комплексы: «Хатынь», «Курган Славы», «Брестская крепость-герой»

3.1.4.1.21 «Площадь Победы в Минске»

3.1.4.2 Всемирная история

3.1.4.2.1 «Олимпийские игры в Древней Греции»

3.1.4.2.2 «Первые буржуазные революции нового мира»

3.1.4.2.3 «Отечественная война 1812 г.»

3.1.4.2.4 «Афинский раб»

3.1.4.2.5 «Путешествия Одиссея»

3.1.4.2.6 «Войны Рима с Карфагеном»

3.1.4.2.7 «Великая Отечественная война (1941–1945 гг.)»

3.1.4.2.8 «Великое княжество Литовское»

3.1.4.2.9 «Великая Французская буржуазная революция»

3.1.4.2.10 «Великие географические открытия»

3.1.4.2.11 «Гарибальди и объединение Италии»

3.1.4.2.12 «Греко-персидские войны»

3.1.4.2.13 «Жанна д’Арк – народная героиня Франции»

3.1.4.2.14 «Киевская Русь»

3.1.4.2.15 «Легенды и мифы древних греков»

3.1.4.2.16 «Легенды и мифы древних римлян»

3.1.4.2.17 «Могущество и упадок Египетского государства в древности»

3.1.4.2.18 «Сказания о Троянской войне»

3.1.4.2.19 «Падение Западной Римской империи»

3.1.4.2.20 «Восстание Спартака»

3.1.4.2.21 «Походы Александра Македонского»

3.1.4.2.22 «Поэма Гомера «Илиада»

3.1.4.2.23 «Передняя Азия в древности»

3.1.4.2.24 «Становление советского государства»

3.1.4.2.25 «Древнейшие государства Двуречья»

3.1.4.2.26 «В древнем Вавилоне»

3.1.4.2.27 «В средневековой школе»

3.1.4.2.28 «В средневековом городе»

3.1.4.2.29 «В средневековом университете»

3.1.5 Компьютерные. В том числе ЭСО

3.1.5.1 Мультимедийные обучающие комплексы по основным разделам Могут быть ориентированы на осуществление проблемно-проектной деятельности учащихся

3.1.5.2 Мультимедийные тренинговые и контролирующие программы должны предоставлять техническую возможность построения системы текущего и итогового контроля уровня подготовки учащихся (в том

числе в форме тестового контроля)

3.1.5.3 Электронные библиотеки включают комплекс информационно-справочных материалов (тематические базы данных, таблицы, схемы, иллюстративные материалы, аудио- и видеоматериалы), объединенных единой системой навигации

3.1.5.4 Игровые компьютерные программы по разделам курсов

3.2 Элементы УМК для обеспечения учебной деятельности учащихся

3.2.1 Печатные

3.2.1.1 по истории Беларуси

3.2.1.2 Атласы по всемирной истории

3.2.5 Компьютерные

3.2.5.1 Мультимедийные обучающие программы для самообразования учащихся

3.2.5.2 Материалы для самотестирования

ОБЩЕСТВОВЕДЕНИЕ

3 Элементы УМК – средства обучения

3.1 Элементы УМК для обеспечения деятельности учителя (демонстрационные)

3.1.1 Печатные

3.1.1.1 Карточки иллюстрированные

3.1.1.2 Таблицы по разделу «Обществоведение»

3.1.4 Аудиовизуальные

3.1.4.1 «Политические системы современности»

3.1.4.2 «Внутренний мир личности»

3.1.4.3 «Человек и природа»

3.1.4.4 «Человек и космос»

3.1.4.5 «Человек в системе рыночных отношений»

3.1.4.6 «Социальная структура общества»

3.1.4.7 «Культура как мир человека»

3.1.4.8 «Религия в современном мире»

3.1.4.9 «Современная цивилизация, ее достижения и проблемы»

3.1.4.10 «Основной Закон Республики Беларусь»

3.1.4.11 «Приватизация собственности в Республике Беларусь»

3.1.4.12 «Служба занятости Беларуси»

3.1.4.13 «Развитие малого бизнеса в Беларуси»

3.1.4.14 «Защита прав потребителей в Республике Беларусь»

3.1.4.15 «Структура белорусской экономики и стратегия ее реформирования в ХХI в.»

3.1.4.16 «Белорусский и русский языки – государственные языки Республики Беларусь»

3.1.5 Компьютерные В том числе ЭСО

3.1.5.1 Мультимедийные обучающие комплексыпо основным разделам Могут быть ориентированы наосуществление проблемно-проектной деятельности учащихся

3.1.5.2 Мультимедийные тренинговые и контролирующие программы должны предоставлять

техническую возможность построения системы текущего и итогового контроля уровня подготовки учащихся (в том числе в форме тестового контроля)

3.1.5.3 Электронные библиотеки включают комплекс информационно-справочных материалов (тематические базы данных, таблицы, схемы, иллюстративные материалы, аудио- и видеоматериалы), объединенных единой системой навигации

3.1.5.4 Игровые компьютерные программы по разделам учебного предмета

3.2 Элементы УМК для обеспечения учебной деятельности учащихся

3.2.5 Компьютерные В том числе ЭСО

3.2.5.1 Мультимедийные обучающие программы для самообразования учащихся

3.2.5.2 Материалы для самотестирования




ПРАЦЭНТ ЗАБЯСПЕЧАНАСЦІ КАБІНЕТА

АДПАВЕДНА З ПЕРАЛІКАМ СРОДКАЎ НАВУЧАННЯ, ВУЧЭБНАГА АБСТАЛЯВАННЯ ДЛЯ АГУЛЬНААДУКАЦЫЙНЫХ УСТАНОЎ І СПЕЦЫЯЛЬНЫХ УСТАНОЎ АДУКАЦЫІ


ІІ, ІІІ ступень: сусветная гісторыя, гісторыя Беларусі

Навуча

льны год

Агульны % забяс

печанасці СН

% СН, якія патрабуюць спісан

ня

% забяспечанасці СН для дзейнасці педагога

% забяспечанасці СН для дзейнасці навучэнца

Прыклады праблемных пазіцый па забеспячэнню СН (лічбы. %)

Друкаваныя

Аудыёві- зуальныя

Кампьютарныя

Друкаваныя

Кампьютарныя

2011/2012

75,2

----

66,6

84,4

75

100

50

___

2012/2013

79,06

----

80,5

84,4

76,6

100

53,8

___

2013/2014

81,2

----

94.4

85,1

79,2

93,7

56,9

___

2014/2015

83,8

----

97,4

87,9

81,3

93,7

58,7

___

2015/2016

84.72

----

97, 6

88, 9

83

94,1

60

___


ІІ, ІІІ ступень: грамадазнаўства

Навуча

льны год

Агульны % забяспечанасці СН

% СН, якія патрабуюць спісання

% забяспечанасці СН для дзейнасці педагога

% забяспечанасці СН для дзейнасці навучэнца

Прыклады праблемных пазіцый па забеспячэнню СН (лічбы. %)

Друкаваныя

Аудыёві- зуальныя

Кампьютарныя

Кампьютарыя

2011/2012

82,6

---

76,2

87,2

86.1

81,3

___

2012/2013

83,8

---

77,4

88,1

86.9

82,8

___

2013/2014

86,6

---

85,1

89,3

87,2

85,1

___

2014/2015

88,4

---

87,3

92,3

89,2

85,1

___

2015/2016

89,3

__

88,1

93,5

89,9

85,9

___



УДЗЕЛ У АЛІМПІЯДАХ


п/п

Пр., імя навучэнца

Клас

Прадмет

Узровень

Вынік

(месца)


2012/2013 н.г.

1

Жукоўская Эльвіра

9

грамад - ва

раён

ІІІ


2013/2014 н.г.

1

Мелько Карына

6

гісторыя

раён

4 з 6

2

Дудо дзіяна

7

гісторыя

раён

6 з 7

3

Рышкевіч Ксенія

9

гісторыя

раён, вобласць

І

І

4

Герасімовіч Габрыэла

9

грамад - ва

раён

ІІ

5

Жукоўская Кацярына

10

гісторыя

раён

10

6

Пташынская Мар’яна

11

гісторыя

раён

7

7

Жукоўская Эльвіра

10

грамад - ва

раён

3 з 5 (ІІІ месца не было)


2014/2015 н.г.

1

Жукоўская Эльвіра

11

грамад - ва

раён

ІІІ

2

Герасімовіч Габрыэла

10

грамад - ва

раён

5 з 8

3

Рышкевіч Ксенія

10

гісторыя

раён, вобласць

І

11 з 16

4

Дудо Дзіяна

8

гісторыя

раён

І

5

Вайцяхоўскі Артур

9

грамад - ва

раён

7 з 8









УДЗЕЛ У НАВУКОВА-ПРАКТЫЧНЫХ КАНФЕРЭНЦЫЯХ


п/п

Тема исследовательской работы

Уровень конференции

Участники

Дата участия

Результат

1

Гісторыя ўзнікнення і развіцця ткацтва ў Беларусі”

раён

Рышкевіч К.

Рымпа Э.

20.10.2011


2

Социальные сироты Вороновского района под защитой государства

район

Рышкевич К.

Римпо Э.

Апрель 2013г.


3

Карманные деньги: средство воспитания финансовой самостоятельности или алчности и иждивенчества

Район

область

Жуковская Э.

Апрель 2014

28.10.2014г.

ІІІ место



ІІІ место

4

Интеграция переселенцев с Юго-Востока Украины на территории Вороновского района”

район

Жуковская Э.

Май 2015г.

ІІ место


УДЗЕЛ У КОНКУРСАХ


п/п

Название конкурса

Участники

Год,

класс

Результат

1

Викторина «1941 год: трагедия, героизм, память …»

Вайтонис В.

Машинский Д.

2011г., 9кл


2

«Гонарі слава маёйБацькаўшчыны» (брашурапра Г.Ф. Казлоўскага)

Сенканец К.

Рышкевіч А.

2012г., 9кл.


3

Галасы гісторыі” (раённы ўзровень)

Каманда 9кл.

Люты 2012г.


4

«Молодёжь и дети в годы ІІ мировой войны”

Сенканец К.

2012г.

І место в районе

5

Исторические усадьбы: путь к возрождению (проект)

Довгяло И.

Рышкевич А.

2012г.


6

Конкурс воспитательных мероприятий «Листая страницы войны»

Руселевич Е.Р.

Сентябрь 2012г.


7

Конкурс исследовательских работ «Дорогами трёх войн»

Юндил Н.

2011/2012


8

Конкурс творчых работ “Мясціны майго дзяцінства” (відэавізітоўка в.Доцішкі)

Цыбульскі П.

Сакавік-верасень 2013

І месца ў раёне

9

Краязнаўчая акцыя “Збяры Беларусь у сваім сэрцы” (відэафільм “Славутасці Гродзенскай вобласці”)

Сенканец К.

Верасень 2013г., 11кл.


10

Галасы гісторыі” (раённы ўзровень)

каманда

05.03.2014г.

І месца ў раёне

11

Галасы гісторыі” (занальны тур)

каманда

25.03.2014

6 месца

12

Викторина «Мы знаем и помним»

Юндил Н.

Руселевич А.

01.04.2014г.


13

Проект “Мультимедийные технологии в патриотическом воспитании учащихся” (интерактивная игра “Операцич “Багратион”)

Юндил Н.

10.05.2014г.

ІІ место в районе

14

Конкурсная работа “70 лет Победы над фашистской Германией: пам'ять, величие, долг …”

Жуковская Е.

Юндил Н.

Декабрь 2014-январь 2015г.


15

Викторина “Героическому подвигу жить в веках” (к 70-летию победы в ВОВ)

Юндил Н.

Март 2015г.

ІІ место в районе

16

Проект “Мультимедийные технологии в патриотическом воспитании учащихся” (Электронное учебно-наглядное пособие “ВОВ на территории Вороновского района. Пам'ять в сердцах и книгах”

Юндил Н.

Апрель 2015г.

І место в районе

ІІ место в обл.

17

Дистанционный конкурс “Первая мировая война: Эпоха, Люди, Судьбы”

Юндил Н.

Дятчик Е.

Рышкевич А.

30, 31. 03 – 01.04.2015г.

Дипломы за участие

18

У рамках акцыі “Жыву ў Беларусі і тым ганаруся” конкурс відэазамалёвак “Мая Радзіма” (відэазамалёўка пра аг.Доцішкі)






УДЗЕЛ У ВІРТУАЛЬНЫХ АЛІМПІЯДАХ ПА ГІСТОРЫІ

2012-2013 н.г.

Дата

Кол-ць

удзельн-ў

Пр., імя

Клас

Вынік

Назва алімпіяды, сайт

Лістапа-снежань (ІІ чв.)

4

Жукоўская К.

9

61,4%

Замежная гісторыя ў тварах” (www.ilis.by)

Фалькоўскі Дз.

8

69,6%

Замежная гісторыя ў тварах” (www.ilis.by)

Герасімовіч Г.

8

71,5%

Замежная гісторыя ў тварах” (www.ilis.by)

Цыбульскі П.

7

70,7%

Замежная гісторыя ў тварах” (www.ilis.by)

Люты-сакавік (ІІІ чв.)

4

Жукоўская К.

9

53,4%

Слоўнік эрудыта” (www.ilis.by)

Фалькоўскі Дз.

8

47,6%

Слоўнік эрудыта” (www.ilis.by)

Герасімовіч Г.

8

48,1%

Слоўнік эрудыта” (www.ilis.by)

Цыбульскі П.

7

43,5%

Слоўнік эрудыта” (www.ilis.by)

сакавік

1

Жукоўская К.

9

65,5%

Сусветная гісторыя. Гісторыя Беларусі” (www.moiro.by)

май

5

Крысянель І.

5

86,7%

Гісторыя Старажытнага свету” (online.kulagin-olga.ru)

Трусевіч М.

5

87%

Гісторыя Старажытнага свету” (online.kulagin-olga.ru)

Цыронак Я.

5

88,6%

Гісторыя Старажытнага свету” (online.kulagin-olga.ru)

Лукашэвіч В.

5

69,8%

Гісторыя Старажытнага свету” (online.kulagin-olga.ru)

Вайцяхоўскі Э.

5

83,5%

Гісторыя Старажытнага свету” (online.kulagin-olga.ru)




2013/2014 н.г.

п/п

Пр., імя

Клас

Прадмет

Сайт

Вынік

1

Жукоўская Кацярына

10

гісторыя

videouroki.net

ІІІ месца

2

Трусевіч Марк

6

гісторыя

videouroki.net

ІІІ месца

3

Дудо Дзіяна

7

гісторыя

videouroki.net

79 са 150 балаў

4

Венціс Таццяна

7

гісторыя

videouroki.net

84 са 150 балаў

5

Лукашэвіч Вадзім

6

гісторыя

videouroki.net

85 са 150 балаў


2014/2015 н.г.

п/п

Пр., імя

Клас

Прадмет

Сайт

Вынік

1

Дудо Дзіяна

8

гісторыя

http://moiro.by/index

losik71.blog.tut.by

44,8%

41,2%

2

Мелько Карына

7

гісторыя

losik71.blog.tut.by

45,7%

3

Дзятчык Ягор

9

гісторыя

olimp.unibel.by

сертыфікат удзельніка

4

Рышкевіч Ксенія

10

гісторыя

olimp.unibel.by

сертыфікат удзельніка

5

Юндзіл Мікалай

11

гісторыя

olimp.unibel.by

сертыфікат удзельніка



УДЗЕЛ У ВІРТУАЛЬНЫХ АЛІМПІЯДАХ ПА ГРАМАДАЗНАЎСТВУ

2012/2013 н.г.

Дата

Пр., імя

Клас

Вынік

Назва алімпіяды, сайт

студзень

Жукоўская Э.

9

63,3%

Грамадазнаўства” (www.moiro.by)

сакавік

Жукоўская Э.

9

71, 4%

Грам-ва” (lyceum-slonim.grodno.unibel.by)


2013/2014 н.г.

п/п

Пр., імя

Клас

Прадмет

Сайт

Вынік

1

Жукоўская Эльвіра

10

грамад - ва

videouroki.net

16 з 39 балаў

2

Герасімовіч Габрыэла

9

грамад - ва

videouroki.net

ІІІ месца


2014/2015 н.г.

п/п

Пр., імя

Клас

Прадмет

Сайт

Вынік

1

Вайцяхоўскі Артур

9

грамад - ва

losik71.blog.tut.by

http://moiro.by/index

http://pages.bspu.by/obsch/test/test.php

38,3%

49,1%

47,7%









УТВЕРЖДЕНО

Постановление

Министерства здравоохранения

Республики Беларусь

27 декабря 2012 № 206



Санитарные нормы и правила «Требования для учреждений общего среднего образования»

ГЛАВА 4

ТРЕБОВАНИЯ К САНИТАРНО-ТЕХНИЧЕСКОМУ БЛАГОУСТРОЙСТВУ учреждения образования

57. Кратность воздухообмена в помещениях учреждений образования должна быть:

в учебных помещениях, лекционных (аудитории) – 16 куб. м/час на 1 человека (приток, вытяжка);

Удаление воздуха из учебных помещений предусматривается через рекреационные помещения и санитарные узлы, а также за счет эксфильтрации через наружное остекление.

58. Отдельные системы вытяжной вентиляции должны предусматриваться для следующих помещений (групп помещений):

учебных;

59. В каждом помещении открывающаяся площадь фрамуг и форточек предусматривается не менее 1/50 площади пола. Фрамуги и форточки в учебных и рекреационных помещениях должны быть доступны к открыванию круглогодично. Замена оконных блоков на блоки со стеклопакетами не должна уменьшить предусмотренную проектом эксфильтрацию воздуха. Все створки стеклопакетов должны быть оборудованы механизмами, обеспечивающими постоянное проветривание (неплотное закрывание) помещений.

60. До и после окончания учебных занятий (занятий), а также между первой и второй сменами учебных занятий, при обязательном отсутствии учащихся, должно проводиться сквозное проветривание учебных помещений.

Продолжительность сквозного проветривания учебных помещений зависит от погодных условий (температура наружного воздуха, направление ветра), эффективности отопительной системы. Длительность проветривания регламентируется снижением температуры воздуха в помещении в холодное время года до +14°С.


ГЛАВА 5

требования к освещению учреждения образования

63. Уровни естественной и искусственной освещенности основных помещений учреждений образования, рекомендуемые типы электросветильников устанавливаются в соответствии с требованиями:

санитарных норм и правил, гигиенических нормативов, устанавливающих требования к естественному, искусственному и совмещенному освещению помещений жилых и общественных зданий;

технического кодекса установившейся практики «Естественное и искусственное освещение. Строительные нормы проектирования» (ТКП 45-2.04-153-2009 (02250), утвержденного приказом Министерства архитектуры и строительства Республики Беларусь от 14 октября 2009 г. № 338 «Об утверждении и введении в действие технических нормативных правовых актов в строительстве».

64. Направление основного светового потока естественного освещения в учебных помещениях должно быть левостороннее.

Верхнее или верхнее и боковое естественное освещение может предусматриваться для рекреаций, холлов, спортивных и танцевальных залов, ванн бассейнов.

Естественное освещение вторым светом (поступающим через световой проем в стене) может быть предусмотрено в:

раздевальных при физкультурно-спортивных, танцевальных залах, плавательных бассейнах;

проходных коридорах, не являющихся рекреационными.

Естественное освещение может не предусматриваться в:

коридорах, складских и бытовых помещениях пищеблока;

хозяйственных и инвентарных кладовых и других подсобных помещениях;

санитарных узлах и туалетах для работников;

санитарных узлах при жилых секциях (блоках);

помещениях для хранения спортивного инвентаря, снарядных, санитарных узлах при физкультурно-оздоровительных помещениях;

сушилках для одежды и обуви;

помещениях для хранения средств дезинфекции;

помещениях, размещение которых строительными нормами проектирования разрешено в подвалах зданий (тиры, хранилище лыж, бойлерные, насосные водопровода и канализации, вентиляционные камеры, узлы управления инженерным оборудованием здания и другие).

65. При ориентации окон учебных помещений на азимуты 200 - 275º предусматривается солнцезащита. В качестве солнцезащитных устройств используются жалюзи, шторы, обладающие достаточной степенью светопропускания и хорошими светорассеивающими свойствами.

Использование штор в декоративных целях запрещается.

Используемые шторы (жалюзи) в нерабочем положении не должны закрывать световые оконные проемы учебных помещений.

66. Цветы, выращиваемые в учебных помещениях учреждений образования, не должны быть ядовитыми и не должны закрывать световые оконные проемы. Цветы в учебных помещениях размещаются в переносных цветочницах высотой 65 - 70 см от пола. Высота цветов, расставленных на подоконниках, не должна превышать 15 см (не включая высоту цветочных горшков).

67. При боковом левостороннем освещении коэффициент естественной освещенности в расчетной точке (на пересечении вертикальной плоскости характерного разреза помещения и условной рабочей поверхности на расстоянии 1,2 м от стены, наиболее удаленной от световых проемов) должен быть не менее 1,5%.

68. Расчетное значение средневзвешенного коэффициента отражения внутренних поверхностей интерьера учебного помещения должно быть равным 0,5, для обеспечения которого предусматривается следующее:

рабочие поверхности ученических парт и столов должны иметь матовое или с незначительным блеском покрытие светлых тонов (светло-зеленого, зеленовато-голубого, голубовато-зеленого, зеленовато-желтого или с сохранением текстуры древесины);

классная доска должна быть зеленого, темно-коричневого, синего цвета;

стены, потолки, полы, оборудование учебных помещений должны иметь матовую поверхность;

стены должны быть в светлых тонах (бледно-желтый, бледно-зеленый, бледно-голубой и другие);

оконные рамы и переплеты должны быть светлых тонов;

потолок должен быть белого цвета.

69. Источники искусственной освещенности должны обеспечивать равномерное и достаточное освещение помещений согласно нормам искусственной освещенности помещений учреждений образования, указанным в приложении 4 к настоящим Санитарным нормам и правилам.

70. К электросветильникам в учебных помещениях учреждений образования предъявляются следующие требования:

70.1. должны использоваться преимущественно люминесцентные лампы с электронной пускорегулирующей аппаратурой, имеющие цветовую температуру 3500 - 4000°К и произведенные для использования в учреждениях образования;

70.2. электросветильники располагаются в виде сплошных или прерывистых линий параллельно световым оконным проемам (линии зрения учащихся), при этом должно предусматриваться раздельное включение рядов светильников;

70.3. при освещении лампами накаливания должны использоваться подвесные светильники рассеянного света с высотой подвеса над рабочей поверхностью 1,9 м;

70.4. электросветильники с лампами накаливания должны использоваться закрытые или частично открытые в сторону потолка, с люминесцентными лампами – закрытые или ребристые.

71. Используемые в учреждениях образования неисправные и перегоревшие газоразрядные лампы собираются в контейнер в специально выделенном помещении и направляются на утилизацию в установленном порядке.

72. В пасмурные дни искусственным освещением в учреждениях образования необходимо пользоваться в течение всего рабочего дня.


ГЛАВА 6

ТРЕБОВАНИЯ К ОборудованиЮ помещений

учреждения образования

73. Помещения учреждений образования оснащаются в соответствии с типовым перечнем средств обучения.

В учреждениях образования должны использоваться произведенные в соответствии с техническими нормативными правовыми актами учебное оборудование, медицинская техника и изделия медицинского назначения, технологическое оборудование пищеблоков, санитарно-техническое и другое оборудование. Мебель и инвентарь должны быть исправны и обеспечивать возможность проведения влажной уборки и дезинфекции.

Функциональные размеры ученической мебели и бытовой мебели (кровати, столы, стулья, шкафчики, тумбочки) для оборудования спальных помещений должны соответствовать росту учащихся.

74. В зависимости от назначения учебных помещений могут быть использованы различные виды ученической мебели:

школьная парта (далее – парта);

столы ученические одноместные и двухместные аудиторные или лабораторные (далее – стол) в комплекте со стульями;

конторки.

Стулья должны устанавливаться в комплекте со столами одного размера.

Использование вместо стульев табуреток и скамеек запрещается.

Столы и стулья, парты должны иметь цифровую и цветовую маркировку. Цветовая маркировка наносится на обеих боковых сторонах видимых поверхностей стола и стула, парты в виде круга диаметром 10 мм или горизонтальной полосы размером не менее 10 - 15 мм.

В каждом учебном помещении устанавливается ученическая мебель 2 - 3 размеров в соответствии с ростом учащихся. Основные размеры ученической мебели должны соответствовать приложению 5 к настоящим Санитарным нормам и правилам.

75. Основным видом ученической мебели для учащихся IIV классов должна быть парта с наклонной поверхностью рабочей плоскости 7 - 15º. Передний край поверхности сиденья должен заходить за передний край рабочей плоскости парты (дистанция сиденья) на 4 см у парт первого номера, на 5 - 6 см – второго и третьего номеров и на 7 - 8 см – у парт четвертого номера.

Может использоваться вариант установки в одном учебном помещении разных видов ученической мебели, в том числе конторок.

К конторкам предъявляются следующие требования:

высота над полом переднего края столешницы конторки, обращенной к учащемуся, должна быть 75 см для учащихся ростом 115 - 130 см, 85 см – ростом 130 - 145 см, 95 см – ростом 145 - 160 см;

угол наклона столешницы должен быть 15 - 17º.

Шкафы и другое оборудование устанавливаются у задней стены учебного помещения.

76. При расстановке столов и парт должны соблюдаться следующие требования:

столы и парты расставляются преимущественно в три ряда по номерам: меньшие – ближе к классной доске, большие – дальше;

столы и парты для учащихся с нарушением слуха и зрения независимо от их номера ставятся первыми;

столы и парты устанавливаются параллельно стене со световыми оконными проемами при обязательном левостороннем освещении;

расстояние между рядами одноместных столов должно быть не менее 0,5 м, двухместных – не менее 0,6 м;

расстояние первого ряда столов и парт от стены со световыми оконными проемами – не менее 0,5 м;

расстояние третьего ряда столов и парт от внутренней стены – не менее 0,5 м;

конторки устанавливаются последними в рядах или в первом ряду от стены, противоположной стене со световыми оконными проемами с соблюдением требований по размерам проходов;

расстояние последних столов, парт до задней стены – не менее 0,7 м;

наибольшая удаленность последнего места учащегося от классной доски – не более 8,6 м;

расстояние от первых столов, парт до доски должно быть 1,6 - 2,0 м в среднем ряду и 2,4 м – в крайних рядах (должно обеспечивать угол рассмотрения 35º).

Могут использоваться другие варианты расстановки столов и парт с обязательным соблюдением установленного гигиенического норматива уровня естественной освещенности рабочих мест, правостороннее освещение должно быть кратковременным.

77. Углы и ребра крышек столов, сидений и спинок стульев должны быть закруглены, не иметь острых выступающих частей и заусенцев.

При ремонте ученической мебели не должны изменяться основные размеры каждой группы столов и стульев, парт.

82. Высота подвеса нижнего края классной доски должна быть 85 см в учебных помещениях для учащихся I  IV классов и 95 см – для учащихся V  XI (XII) классов. Классные доски должны иметь лоток для задержания меловой пыли, хранения мела, уборочных салфеток или ветоши, держатель для указки и чертежных принадлежностей.

В учебных помещениях целесообразна установка 2 - 3 классных досок для снижения статических нагрузок у учащихся.

90. Умывальные раковины устанавливаются на высоте 0,6 - 0,7 м от пола в зависимости от возраста учащихся, краны – на высоте 0,2 - 0,25 м над верхним краем умывальной раковины. Расстояние между кранами умывальных раковин должно быть не меньше 0,5 м для учащихся IIV классов и 0,8 м – для учащихся VXI (XII) классов.


Приложение 2

к Санитарным нормам и правилам «Требования для учреждений общего среднего образования»

ОРИЕНТАЦИЯ ОКОН ПОМЕЩЕНИЙ

ПО СТОРОНАМ ГОРИЗОНТА В УЧРЕЖДЕНИЯХ ОБЩЕГО СРЕДНЕГО ОБРАЗОВАНИЯ

п/п

Учебные помещения

Ориентация

оптимальная

допустимая

1

Классы







от 65º до 200º

от 200º до 295º:

не более 25% учебных помещений IV классов и не более 50%  помещений V XI классов

2

Учебные кабинеты, лаборатории (за исключением указанных в пунктах 3, 4 настоящей таблицы)

от 65º до 200º

от 200º до 65º – не более 75% учебных кабинетов, лабораторий


3

Кабинет изобразительного искусства, кабинет информатики

От 300º до 60º

от 266º до 60º

4

Лаборатория биологии

от 150º до 210º

от 90º до 270º

5

Спальные помещения, спальни-игровые

от 50º до 310º

Приложение 3

к Санитарным нормам и правилам «Требования для учреждений общего среднего образования»


ОПТИМАЛЬНЫЕ ПАРАМЕТРЫ ТЕМПЕРАТУРЫ ВОЗДУХА

В ПОМЕЩЕНИЯХ УЧРЕЖДЕНИЙ ОБЩЕГО СРЕДНЕГО ОБРАЗОВАНИЯ В ХОЛОДНЫЙ ПЕРИОД ГОДА


п/п

Наименование помещений

Температура воздуха

в помещениях

1

Учебные помещения

+18 - +20ºС

2

Спортивный зал

+15 - +18º С

3

Раздевальные при спортивном зале

+19 - +23º С;

4

Кабинет врача

+21 - +23º С

5

Спальные помещения

+18 - +20º С

6

Умывальные помещения

+20 - +23º С

7

Санитарные узлы

+19 - +21º С

8

Душевые

не ниже +25ºС

9

Актовый зал, лекционные аудитории,

киноаудитории

не ниже +17 - +20ºС

10

Помещения дополнительного образования

+18 - +20ºС

Приложение 4

к Санитарным нормам и правилам «Требования для учреждений общего среднего образования»


норма искусственной освещенности

помещений учреждений общего среднего образования



Наименование

помещений


Плоскость


Г – горизонтальная,

В – вертикальная высота над полом,

в м


Уровень искусственной

освещенности в люксах (лк)

при освещении лампами накаливания

при освещении люминесцентны-ми лампами

Классные комнаты, учебные кабинеты, лаборатории

В – 1,5 (на середине доски)


Г – 0,8 (на рабочих столах и партах)


200


200


400


400

Кабинеты информатики и вычислительной техники

В – 1,0 – (на экране дисплея)


Г – 0,8 (на рабочих столах)


100


200


200


400

Кабинеты изобразительного искусства

В – на доске


Г – 0,8

300


300

500


500

Мастерские по обработке металла и древесины,

инструментальная

Г – 0,8 (на верстаках и рабочих столах)


Г – 0,8

300



150

500



300

Читальный зал

Г – 0,8 (на рабочих столах)

200

400

Лингофонные

кабинеты


Г – 0,8 (на рабочих столах)

150

300

Кабинеты обслуживающих видов труда:

по обработке ткани 300 500 80 32

по кулинарии




Г – 0,8

Г – 0,8




300

150




500

300



Спортивный зал

Пол, Г– 0,0


В – 2,0 от пола на продольных стенах

помещения

100


40

200


75

снарядные, инвентарные,

Г – 0,8

30

75

Библиотека

В – фронт карточек

150

300

Плавательный бассейн (крытый)

Г – на поверхности воды

150

300

Помещения медицинского назначения

Г –0,8

150

300

Учительская, кабинет руководителя учреждения образования

Г – 0,8 на рабочих столах)

150

300

Спальные

помещения

Г – 0,8 м

75

150

Обеденный зал, буфет

Г – 0,8м


100

200

Актовый зал, эстрада актового зала

Г – 0,8 м

В – 1,5 м

100

150

150

300

Рекреации

Пол

75

150

Вестибюли, гардеробные

Пол

75

150

Коридоры, проходы

Пол

30

75

Санитарные узлы

Пол

30

75

Лестницы

Пол (площадки, ступеньки)

30

75


Примечания:

1. В производственных мастерских и кабинете для обработки ткани, кроме общего освещения, должно быть оборудовано местное электроосвещение у станков, швейных машин.

2. При наличии в учреждении образования других производственных мастерских по отдельным специальностям величина освещенности на рабочих местах должна обеспечиваться в соответствии с характером и точностью (разрядом) проводимых работ по нормам освещения промышленных предприятий, но не ниже освещенности, нормируемой для учебных помещений.

Приложение 5

к Санитарным нормам и правилам «Требования для учреждений общего среднего образования»


Основные размеры УЧЕНИЧЕСКОЙ мебели

Номер

учени-

ческой

мебели

Цвет маркировки ученической мебели

Рост учащегося,

в см

Размеры ученической мебели

Высота ученических столов (парт), в см

Высота учени-

ческих стульев,

в см


1

Оранжевый

от 100 до 115

46

26

2

Фиолетовый

от 115 до 130

52

30

3

Желтый

от 130 до 145

58

34

4

Красный

от 145 до 160

64

38

5

Зеленый

от 160 до 175

70

42

6

Голубой

свыше 175

76

46







57 вебинаров для учителей на разные темы
ПЕРЕЙТИ к бесплатному просмотру
(заказ свидетельства о просмотре - только до 11 декабря)

Автор
Дата добавления 30.09.2015
Раздел История
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров868
Номер материала ДВ-022741
Получить свидетельство о публикации

Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх