Урок в рамках эксперимента по внедрению
трёхъязычного обучения
Пән: Қазақстан
тарихы/история Казахстана
Сынып:
Класс:
1» А
Сабақтың тақырыбы: Павлодар облысы ғалымдары.
Ученые Павлодарской
области.
Түрі: Жаңа сабақ.
Тип
урока: Изучение нового материала
Жұмыс түрі: Жұппен, топпен, жеке
Виды
работы: классная,
глупповая, индивидуальная
Әдісі: әңгімелеу, сөйлесу ,аудару,
іздендіру, сұрақ-жауап
Методы: Гностические (
проблемно-поисковый, частично-поисковый, сравнение, обобщение и анализ).
Управленческие
(под руководством учителя, поощрения).
Контролирующие
(устная, метод проявления знаний в процессе обучения).
Көрнекілігі: дәптер, мәтін, стикер,корзина,табыс баспалдағы
Оборудование: тетрадь, текст, макеты «корзина
идей», «лестница успеха»
Мақсаты:
Павлодар
обылысының ғалымдарымен танысу.
Знакомство с учеными Павлодарской области
|
Индикаторы:
|
Білімділік
: Әр түрлі
стильдерді қолданып
өлке ғалымдары туралы
мәтіндерді оқу. Изучение текстов
разных стилей об ученых края
|
-Мәтіндермен жұмыс істей
алады
|
Дамытушылық: Білімдерін қолдана
білу , ойлау, жазу,
сөйлеу,аудару,сараптау, салыстыру,қорытындылау,
іздену қабілеттерін, функционалдық сауаттылығын дамыту, өмірмен байланыстыру
Создать
условия для развития мыслительной деятельности учащихся: анализа,
сопоставления, сравнения, доказательства, продолжить работу по функциональной
грамотности: аудирование, чтение , говорение, письмо, диалогическая и
монологическая речь, связь с жизнью
|
-
Стильдердің түрі мен жасалу
жолдарын біледі
|
Тәрбиелік:патриоттық тәрбие, топта, жұппен
жұмыс істей білу,көмек көрсету,бірін-
бірі сыйлай білу,
қамқорлық жасай білуге
тәрбиелеу.
Способствовать
воспитанию патриотизма, умение работать в группе
|
- Жұпта жұмыс істеу арқылы өзін
–өзі тәтбиелейді,сыныптастарын
сыйлайды, пікірін тыңдай біледі.
топтың. ережелерін
сақтайды
|
Сабақ барысы. Ход урока
Сабақ кезеңдері
Этапы урока
|
Стратегиялар
Стратегии
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
Деятельность учителя
|
Оқушының іс-әрекеті
Деятельность учащихся
|
1.Ұйымдастыру.
Орг.момент
1 мин
|
«Көңіл-күйім »
«Обмен
настроением»
|
Сәлеметсіңдерме. Бүгін
көңіл-күйлерің қандай?
М:Сіздердің көңілді көздеріңді көргенімізге
қуаныштымыз.Сіздер
сабаққа дайынсыңдар. Біздің көңіліміз де өте көңілді,жұмбақты.Бізде бүгін ерекше
сабақ-екі
тілде сөйлейтін сабақ.
-Сәттілікпен жаңа ашылым
тілеймін
У:Я
очень рада видеть ваши весёлые глаза. Вижу, что вы готовы к работе. У нас
сегодня таинственное и радостное настроение, потому что мы сегодня на
необычном уроке – уроке, на котором будем говорить на двухх языках.
Удачи вам
и новых открытий!
|
-Менің көңіл-күйім қалыпты,себебі бүгінгі күннен мен
жаңа ашылым күтемін.
-А у
меня спокойное настроение. Я не боюсь трудностей, не боюсь ошибаться\,хочу
спокойно работать дальше-рус
- Мое
настроение приподнятое, я люблю уроки истории, мы всегда выполняем интересные
задания на русском, казахском языке
|
2.«Актуализация
знаний» - 3 мин
|
« Миға шабуыл»
«Мозговой
штурм»
|
Вспомните
ранее изученный материал
об
ученых
|
1топ-Қазақстан ғалымдарын ата-портрет
2топ-Олардың зерттеген
салалары-листы
3 топ-
Олардың еңбектері
Результат:
Составление «Портретной галереи» на доске портрет, имя, область, открытие
|
3.
Мақсатын, міндетін анықтау қою (2- мин.):
|
«Себеттегі
ой»
«
Корзина идей »
|
-Аталған ғалымдардың қайсысы тарих ғалымы?
Сендер қалай ойлайсыңдар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай?
Сабақтың тақырыбымен
таныстырады.
( Балалар сабақтың тақырыбымен танысып
бүгінгі сабақта не білуіміз, не үйренуіміз керек
екенін ойланып, дәптерлеріңе жазып өз ойларыңды қағазға түсіріңдер)
|
Оқушылар сабақтың мақсатын анықтайды ,
( мен сабақтан не не білемін,
не үйренемін
). Өз ойларын
тақтадағы корзинаға салады
Өлке ғалымдары
-Ученые края
|
4. Жаңа сабақ
Новое
-10мин
|
«Даналық кілті»
«Ключи
мудреца»-Работа в группах
|
1гр-
Ключ
«Конструктор»
1.Ә. Марғұлан туралы
көркем әдеби стильінде мәтін құру
2гр-
Ключ « Егер де...»
«Что
если...»
Сіздер Қ. Сатпаевтен
интервью аласыңдар. Представьте, что вам представилась возможность взять
интервью у К.Сатпаева.
3гр.-«Жаңа дизаин»
«Новый
дизайн»
Мәтінді ғылыми стильде орыс
тілінде жаз.
Преобразовать предложенный текст в текст научного стиля на русском языке о Ш.
Чокине
|
1гр-
Ключ
«Конструктор»
1.Составляют
текст об А.Маргулане
в художественном стиле на казахском языке по рисункам.
2гр-
Ключ
« Егер
де...»
«Что
если...»
Сұрақ пен жауап,қазақ, ағылшын
тілінде
Составляют
вопросы и возможные ответы на вопросы на английском и казахском языках.
3гр.-«Жаңа дизаин»
«Новый
дизайн»
Орыс
тілінде Ш.Шокин туралы мәтінді ғылыми стильде жазу.
Конструируют
текст в научном стиле.
|
5.Бекіту
Закрепление-
ғмин
|
Формативное
оценивание «Екі жұлдыз-бір
тілек»
«Две
звезды-одно пожелание»
|
|
Оқушылар жұмысты бағалайды
Остальные
группы оценивают выступление.
|
7. Қорытынды
Итог
урока
|
«
Себеттегі ой»
«Корзина
идей»
|
Мақсатымызға жеттік пе?
Вернёмся
к поставленным целям и определим, достигли ли вы цели урока.
|
Зачитывают
поставленные цели в начале урока и отвечают.
|
8.
Рефлексия
|
«Сәттілік сатысы»
«
Лесенка успеха»
|
Балалар
сатыда сабақ туралы өз ойларын.
Укажите,
на каком уровне лестницы успеха вы видите себя по полученным знаниям.
|
Указывают стикерами уровень достижения знаний, умений и навыков.
|
9. Үйге тапсырма
Домашнее
задание
|
|
Составить
текст в научном стиле об одном из учёных
|
|