Инфоурок Биология Рабочие программы"Пішіні, қоректенуі, тыныс алуы бойынша бактерия әртүрлілігі" (6 класс)

"Пішіні, қоректенуі, тыныс алуы бойынша бактерия әртүрлілігі" (6 класс)

Скачать материал

Сабақ:

Мектеп: №25 мектеп

Күні: 18.04.2017 жыл

Мұғалімнің аты – жөні: Күзембаева О

Сынып: 6 «а», 6 «ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Пішіні, қоректенуі, тыныс алуы бойынша бактерия әртүрлілігі

Сабақ негізделген оқу мақсаты:

Оқушылар сабақ соңына қарай не үйренгенін қалайсыз?

Бактериялардың әртүрлілігімен, ауру тудыратын бактериялармен таныстыру, лоармен күресу шаралары туралы ақпарат беру

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады:

Бактериялардың пішіні, қоректенуі, тыныс алуы туралы біледі.

 

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

Бактериялардың әртүрлілігін ажырата алады

 

Кейбір оқушылар істей алады:

Барлық тірі ағзалар сияқты қызмет атқара алатындығы жайлы бағалай алады.

 

Бағалау критерийлері

1.      Бактериялардың әртүрлілігін ажырату

2.      Бактериялардың адам өміріндегі зияны

3.      Бктериялармен күресу шаралары

Пәнаралық байланыс

Химия

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Не істей алады?

Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

Індет(эпидемия) , Бактериялар, Гаймоз, Сарып, Іш өту,Бруцеллез

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

 

Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба?

 

Тыңдалым мен оқлым бойынша ұсыныстар:

 

Алдыңғы оқу

Бактериялардың ашылу тарихын біледі.

Жоспар :

Топтастыру: оқушыларды 3 топқа бөледі

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

 

 

 

Басы

 

2 мин

 

6 мин

 

 

 

 

Топтастыру.

 

1.      Ой қозғау (сұрақ - жауап)

1.      Тірі ағзалар қалай жіктеледі?

2.      Ядролыларға қандай ағзалар жатады?

3.      Бактериялар тірі ағзалардың қай тобына жатқызылады?

4.      Бактериялар қандай жерлерде кездеседі?

5.      Л.Пастер кім, ол қандай жаңалық ашты?

6.      Спора қандай қызмет атқарады?

7.      Бактериялар қалай қоректенеді?

8.      Бактериялар қалай тыныс алады?

 

 

 

Интерактивті тақта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ортасы

2 мин

 

 

15 мин

2.      «Құпия хат» Оқушылар құпия хатпен танысады. Жаңа сабақ тақырыбы анықталады.

 

3.      «ДЖИГСО» (мәттінмен жұмыс)

 

І топ. Ауру туғызатын бактериялар

ІІтоп. Жұқпалы аурулардың алдын – алу

ІІІ топ. Күресу шаралары      

Конверт

 

 

 

Плакаттар, маркер, оқулық, стикер

Соңы

6 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

«Деңгейлік тапсырма»

А

1.      Бактерияларқандай зиян келтіреді?

2.      Зиянды бактериялардан қалай сақтануға болады?

В

1.      Бактериялар қандай ауру туғызады?

2.      Ауру туғызатын бактеричлармен күресу шаралары қандай?

С

1.      Жұқпалы ауруларды болдырмаудың қандай шаралары бар?

2.      Бактериялар өсімдіктерге қандай зиян келтіреді?

 

 

 

Соңы

6 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

«Биологиялық диктант»

1.      Ауру туғызатын бактериялар мен адамдардың жаппай ауруын ....... дейді.

2.      Жұқпалы аурудың алыдн – алу ...........

3.      Тұмау, қызылша ..............тудыратын ауру

4.      Туберкулез ауруын тудыратын бактерияны .............. анықтады.

5.      Оба бактериясы топырақта .............. сақталады (індет, тазалық сақтау, бактериялар, 1882 ж Р.К)

Бағалау. «Кері байланыс»

Үйге тапсырма

«Ауру тудырушы бактериялар» атты эссе жазу

 

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді  қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ – мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

Оқушыларға ойындар арқылы ашық, жабық сұрақтарды бере отырып оны кестеге сәйкестендіріп қою. Және де мәтінмен жұмыс тапсырмасында күрделірек тапсырма беріледі.

«Бейнет түбі - зейнет» (Оқушылар білімін бағалау) осы жерде белгіленген ұпай санымен есептеу арқылы

Химия. АКТ – мен байланыс орнату

 

Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

-          Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

-          Бүгін оқушылар не білді?

-          Сыныптағы ахуал қандай болды?

-          Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

-          Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

-          Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 

Қорытынды бағамдау

 

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.

 

2.

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.

 

2.

 

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Пішіні, қоректенуі, тыныс алуы бойынша бактерия әртүрлілігі" (6 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Кризисный психолог

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
