Инфоурок Физика Другие методич. материалыПӘК, Пайдалы әрекет коэффициенті

ПӘК, Пайдалы әрекет коэффициенті

Скачать материал

  ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР

САБАҚ: 

 

Мектеп:«№1 жалпы білім беретін мектеп» КММ

 

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Боранбаева Камила

 

СЫНЫП: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы: 

Пайдалы  әрекет  коэффициенті

 

Бөлім:  Күш моменті

 

 

7.2.4.6  Көлбеу жазықтықтың пайдалы  әрекет коэффициентін  тәжірибеде анықтау;

 

 

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Көлбеу жазықтықтың пайдалы әсер коэффициентін  тәжірибеде анықтау және өмірде қолдану; 

Сабақ мақсаттары

 

Барлық оқушылар:   Пайдалы әсер коэффициенті деген физикалық шамамен танысады. Толық жұмыс пен пайдалы жұмыс ұғымдарын, көлбеу жазықтықтың пайдалы әсер коэффициентін анықтауды біледі

Оқушылардың басым бөлігі: Жүйедегі толық жұмыс пен пайдалы жұмысқа талдау жасауға дағдыланады.Механизмнің жұмыстан ұтыс әкелмейтінін айырады.

Кейбір оқушылар: Жәй механизмнің басқа түрлеріне пайдалы әсер коэффициентін анықтауға мысалдар келтіреді.Механиканың «Алтын ережесі» күштен қанша ұтса,жолдан сонша ұтылатынын біледі.

Бағалау критерий

Жүйенің толық жұмысы мен пайдалы жұмысын ажырата алады,

ПӘК-тің физикалық мағынасын біледі және түсінеді,

 

Тілдік мақсат

 

Оқушылар:  өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланады.  Арнайы пәндік лексика және терминология:

Толық жұмыс, пайдалы жұмыс, құрылғының пайдалы әсер коэффициенті (ПӘК)

жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

- пайдалы жұмыстың толық жұмысқа қатынасы….                  η -   пайдалы әсер коэффициенті   скаляр шама.

Алдыңғы оқу

Жай механизмдер, күш  моменті, моменттер ережесі, «Механиканың алтын ережесі»

Иіндіктің тепе-теңдік шарты

Құндылықтарға баулу

- "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық  идеясының 4 -ші  құндылығы Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу (Тұлға күштің әсерінен дененің деформацияға ұшырайтынын білуі, материалды таңдай білуі, индустрияландыру үрдісінде жаңашылдыққа ұмтылуы);

- жауапкершілік;

- өмір бойы оқуға дайын болу;

- өзгелердің мәдениетіне және көзқарасын құрметпен қарау

Пән аралық байланыс

Технология,  математика, қазақ тілі

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

 

 

Басы

 

 3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ортасы

         25 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Соңы 7 мин

 

 

 

 

1.Ұйымдастыру.

- Сәлемдесу.

- оқушыларды түгендеу;

- ережемен таныстыру

- психологиялық дайындық (Достық шеңбері)

 

 

 

http://olganicl.ucoz.ru/6bolsh.jpg

 

 

2.Топқа бөлу (шаршы тәрізді түрлі-түсті қағаздар)

3.Қайталау:

Блум таксономиясы

Білу және түсіну

1 топқа

 «Жеке ойлау уақыты» Сұрақтарға жауап беру

1.Қандай механизмдер жай механизмдер дегеніміз не?

2.Блок дегеніміз не?

3.Жылжымайтын блок дегеніміз не?

4.«Механиканың алтын ережесі» деп нені айтады?

Дескриптор:

1.Жай механизмдердің түрлерін біледі

2.Тұжырымдама жасай алады

«Қол шапалақтау» арқылы бірін бірі бағалайды

2 топқа         

Формуланы сөйлет:

1.Айнала алатын денеің тепе-теңдік шарты бойынша

2.Ауырлық күшінің жұмысы  мен потенциалдық энергияның формуласын пайдаланып

1.Формуласын жаза алады.

2.Қатынастардың теңдігінің қорытындысын тұжырымдайды.

(Смайлик арқылы бағалаймын)

3 топқа     

Қолдану «Кім жүйрік» Есеп шығару (№734 Б.А.Крогарт, В.И.Кем)

Иіндіктің кіші иініне 300 Н күш, ал үлкен иініне 20 Н күш түсті. Кіші иіннің ұзындығы 5 см, үлкен иіннің ұзындығын анықтаңыздар. Суретін салыңыздар

Дескриптор

1.Есептің мазмұнынын түсінеді

2.Физикалық шамаларды біледі

3.Есептің берілгенін дұрыс жазады

4.Бір өлшем бірлікке айналдырады (ХБЖ)

5.Негізгі формуланы біледі

6.Математикалық есеп жүргізе алады

«Бас бармақ» арқылы бағалаймын

Сергіту сәті: Ережені ескере отырып жаттығу жасау

 

 Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет

Ұйымшыл боламыз десек 2 рет

Белсенділік танытамыз десек 3 рет қол шапалақтаймыз

 

Жаңа сабақты меңгерту

 Талдау Оқулықпен жұмыс: «Ойлан, бөліс, талқыла» - постер қорғау

1 топ Механизмнің немесе мәшиненің пайдалы әрекет коэффициенті

2 топ Тәжірибе жасау

3 топ  Механизмдер мен мәшинелердіің пайдалы әрекет коэффициентін көтеру – ғылым мен техника үшін аса зор табыс болып табылады.

Қ.Б:«Жарайсың»

 

Жинақтау   Оқығаныңды айтпа, тоқығаныңды айт

Пайдалы жұмыс, толық жұмыс, ПӘК- анықтамасын оқушылар бір –бір сөйлеммен айтып береді

 

1.Кері байланыс (әр оқушы өз ойларын айтады)

 

2.Кері байланыс:  «Бессаусақ әдісі» (оқушы қағазға бес саусағын жазады, әр саусақққа бүгінгі сабақтағы іс-әрекетін жазады)

Бас бармақ-басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе қандай болды?                                                                                                                       Балаң үйрек-бірлесу. Мен топпен немесе жалғыз қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? Кімге риза болдым?

Ортан терек – ойлану. Бүгінмен қандай білім мен тәжірибе алдым?

Шылдыр шүмек-шынайылылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? Ұнамады ма? Неліктен?

Кішкене бөбек- көңіл-күй ауалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://lischkola.ucoz.ua/930_10000_0.50_0.50_1_false.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

depositphotos_119344274-stock-illustration-emoticon-showing-thumb-up.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Пологая лестница Картинки по запросу простые механизмы блок

 

Картинки по запросу рисунки простых механизмов

http://lenagold.ru/fon/clipart/n/nogn/nogn24.jpg

Картинки по запросу рисунки простых механизмов

 

 

 

 

 

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКT-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс

 

Ерекше қабілетті оқушыларға жеке тапсырма  беру    арқылы саралау жүргіземін, шығарашылыққа тапсырма беріледі

 

Әр есеп бойынша оқушыларға кері байланыс беріледі. Смайликтер арқылы бағаланады.  Жетелеу сұрақтары арқылы идея туындаттыру, оқушылар талдау жасайды, жинақтайды, бағалайды

 

Сабақ бойы қауіпсіздік

 ережесіне мән беріледі

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

 

Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: топтық жұмыс   

2: постер қорғау

 

Қандай екі нәрсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: бағалау   

2: Кері байлаыстағы белсенділік

 

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін


 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "ПӘК, Пайдалы әрекет коэффициенті"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по привлечению инвестиций

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
