МБОУ ШКОЛА № 27
УРОК – Конференция
ПО ТЕМЕ
«Лучший друг планеты –
это ты»
СОСТАВИЛА:
учитель английского языка
Петрушина В.В.
Г.Дзержинск
2016 – 2017уч. год.
План
итогового урока конференции для 8 класса по теме:
«The
World`s best friend is you» («Лучший
друг планеты – это
ты»)
Учебник:
Биболетова М.З., Трубанева Н. Н. Английский с удовольствием. Учебник для 8 класса
общеобразовательных учреждений при начале обучения со 2 класса. 2007г.
·
Цели:
·
Образовательная –
повторение и закрепление лексико – грамматического материала с целью решения
предложенной коммуникативной задачи.
·
Развивающая - научить
вести дискуссию в цивилизованной форме, строить рассуждение с обязательной
аргументацией.
·
Практическая - развивать
умения и навыки монологической речи., Повторить слова и выражения.
·
воспитательная - сформировать
отношение к окружающей среде через овладение языковым материалом.
Оснащение: компьютер, проектор, картинки
по защите окружающей среды, дидактический материал.
Ход урока
Учащиеся
получили задание сделать презентационный материал на тему «Проблемы окружающей
среды».
1.
Орг. Момент
Teacher: Good afternoon, children! I`m glad to
see you! We check your home task now. You have already made your reports at
home. Let ` s listen to them.
Children:
Good
afternoon, teacher! (Добрый день, учитель!)
2.
Практическая часть
3.
ХОД УРОКА.
I. Орг. момент.
1) Приветствие.
2) Ознакомление с задачами работы на уроке.
3) Проблема: просмотр видеоклипа:
Today we’re going to watch some pictures about
our planet. Guess the problem what we are going to discuss.
- Ecological problems;
- How to save our planet;
- Protection of the Earth
Yes, you’re absolutely right. We’re going to
discuss what we can do to save the Earth.
II. ОСНОВНАЯ ЧАСТЬ УРОКА.
(Учащиеся читают стихотворение)
The world needs a friend
To love and depend on
In times of trouble…
The world has hope yet
If the children let it
And if we do it right
Together we can make the world
A better place
Because the world’s best friend
Is you!
Артем:
Today we are going to discuss Ecological problems;
Учащиеся
высказываются по проблемам экологии.
Артем:
- How to save our planet?
Учащиеся предлагают способы решения проблемы.
4) РАБОТА В ГРУППАХ. Отработка и повторение
лексики .
And
now
we’re
going
to
work in groups. I’ll give you the task. Make
posters. The question is. What are the ways to protect the Earth. Choose from
your group an English announcer and a translator.
- Your time is up! (учащиеся презентуют свои постеры.)
T: Good job, children. But what do you know about
ecological problems in our town?
6. УЧАЩИЕСЯ НАЗЫВАЮТ ПРОБЛЕМЫ ЭКОЛОГИИ В
НАШЕМ ГОРОДЕ (показываю слайды с фотографиями острых экологических проблем,
сделанных учащимися)
Р1: - . We think that it is rather bad: piles of litter everywhere. We are
anxious about unique nature. Maybe in your region the situation differs. Could
you tell us about ecological problems in your town and region?
TATYANA: Yes, please. I think that ecological
situation is approximately the same in our town. Not only in the streets of the
towns but in the countryside you can see different kinds of litter: paper,
glass, metal and plastic
PUPIL 2: Thank you. We entirely agree with
you. But what solution of the problem can you suggest? What could you advise
all of us to do?
TATYANA: As I see it, you, your friends, your
family can begin trying to save our native place right now. We all must try to
live in the way that will save the world rather than destroy it.
PUPIL 2: Thanks a lot. It was kind of you to
talk to us. Best wishes from all of us. It T: And now, children, let’s learn
some tips
SONG
T: Good-bye, children! Thank you for good and
active job at the lesson!
ПРИЛОЖЕНИЕ
к уроку английского языка в 8 классе по теме
«Что мы можем сделать, чтобы спасти землю»
по учебнику «Enjoy English” М. З. Биболетовой
Учитель английского языка Ганзикова В.Д.
Phrases to help you doing exercise 50 at page
53:
Видеозапись песни с субтитрами на английском языке взята на сайте «dreamenglish.com”
1. All things bright and beautiful,
All creatures great and small,
All things wise and wonderful,
The Lord God made them all.
2. Each little flower that opens,
Each little bird that sings,
He made their glowing colours,
He made their tiny wings.
All things bright ...
3. The rich man in his castle,
The poor man at his gate,
God made them high and lowly,
And ordered their estate.
All things bright ...
4. The purple headed mountain,
The river running by,
The sunset and the morning,
That brightens up the sky;−
All things bright ...
5. The cold wind in the winter,
The pleasant summer sun,
The ripe fruits in the garden,−
He made them every one:
All things bright ...
6. The tall trees in the greenwood,
The meadows where we play,
The rushes by the water,
We gather every day;−
All things bright ...
7. He gave us eyes to see them,
And lips that we might tell,
How great is God Almighty,
Who has made all things well.
All things bright ...