WHAT
DO YOU KNOW ABOUT AMERICA?
Урок разработан
для учащихся 6-го класса
УМК “Английский
язык” О.В. Афанасьевой, И.В. Михеевой для 6 класса
Тема урока: «What
do you know about America?»
Цель урока:
· Совершенствование
речевых умений и языковых навыков учащихся.
· Совершенствование
навыков чтения, аудирования и говорения.
· Расширение
лингвострановедческих знаний учащихся.
· Формирование
у учащихся дальнейшей мотивации к изучению английского языка.
Задачи урока:
Обучающие:
· активизация
умений и навыков монологической и диалогической речи по теме “США”,
сформированных на предыдущих уроках;
· формирование
лингвострановедческой компетенции;
· совершенствование
этических норм общения и развитие эстетического восприятия действительности;
· формирование
умений и навыков поискового чтения с опорой на языковую догадку;
· формирование
навыков аудирования
Развивающая: Расширение кругозора,
развитие логического мышления, воображения
Воспитывающая: Формирование у учащихся
интереса и уважение к культуре и народу страны изучаемого языка;
Основные средства
обучения:
1. Афанасьева О.В., Михеева И.В.,
Языкова Н.В. Программы общеобразовательных учреждений II-XI
классы.
2. УМК “Английский
язык” О.В. Афанасьевой, И.В. Михеевой для 6 класса.
Дополнительные
средства обучения:
1. тексты для
чтения, слушания, кроссворд, раздаточный материал, наглядности: (постер:
«Американская жизнь в картинках», флаг Америки, ; 2. Аудиозапись, видео
материалы.
Оборудование: компьютер+проектор.
План занятия
№
|
Наименование
этапа урока
|
Комментарий
|
1
|
Организационный
момент
|
Приветствие.
Ознакомление с целями, планом и ожидаемых результатов занятия.
Деление
учащихся на 2 команды. Выбрать капитанов и название команд.
|
2
|
Фонетическая
зарядка
|
Подготовка
речевого аппарата. Рифмовка про Колумба.
·
Просмотр
видео и определение темы урока.
|
3
|
Кроссворд
|
·
Чтение заданий по вертикали и горизонтали и написание
правильного ответа на распечатанных листочках и у доски. (командная работа)
|
4
|
Работа
с карточками
|
· Ученикам раздаются карточки с транскрипцией и переводом слов. Их
задача за минуту соединить правильные ответы и озвучить правописание слов.
|
5
|
Чтение
текста и работа с ним
|
·
чтение
с выполнением задания.
|
6
|
Физкультминутка
|
· Организация релаксационного момента с целью снижения
психологического напряжения и усталости.
|
7
|
Актуализация
знаний и умений в аудировании
|
·
Учитель
предлагает прослушать диалог- аудиозапись и выбрать правильный вариант
|
8
|
Письмо.
Грамматические упражнения
|
·
Повторение
и закрепление грамматических заданий по теме: «Условные предложения.»
|
9
|
Викторина:
«Что?Где?Когда?»
|
·
Ученикам
предложены вопросы на основе знаний, полученных в ходе предыдущих занятий.
(Монологическое высказывание). Ответы на общие вопросы по теме США.
|
10
|
Говорение
|
·
Обобщающие
сведения по теме США.
|
11
|
Подведение
итогов
|
·
Выводы
по теме занятия. Подсчет баллов каждой команды. Определяется победитель.
Озвучивание оценок, полученных за работу на уроке. Замечания и пожелания по
работе учащихся на занятии.
|
Ход урока
I. Организационный
момент. II. Фонетическая
зарядка.
Озвучивание темы,
цели, плана и ожидаемых результатов занятия.
Good morning, guys! I am glad to see you! How are U today?
First let's concentrate your
attention at our lesson & do phonetic exercise:
In fourteen hundred & ninety-
two
Columbus sailed the ocean blue.
Let’s sing together this old song
About the voyage that took him long
About the sailors, those strong
brave men.
Let’s sing & remember them all
again.
You may sit down. Who want’s to to
tell it by yourself? Name the words with sound [ ]
[ ] words… Thank you.
I’d like to hear if U are ready to
work hard today?
Great. So, today we are going to
revise the words that we’ve learned during our previous lessons & we will
practice our vocabulary, our listening, speaking & writing skills.
This lesson won’t be traditional
cause I suggest U to divide into two teams.
Who will be in what team we know
just right now.
Find your names in these cards
& take a sit around the desks. Who will be the captain of your team?
For the each right answer I’ll give
U the points.
But first answer, please, what
money is in the USA?
-Dollars. U are right. And our
points will be American dollars.
On the Eve of our lesson I took
them in the bank & today you’ll get it for your right answers. Each answer
costs 100 $.
At the end of the lesson we’ll
count how much money each team has & who’ll be the winner.
Now look, please, at the screen
& try to guess what we are going to talk about today?
Have U got any ideas?
-America.
It’s a general name. But think
& say more wiser & deeper variants of the topic of today’s lesson…
We need to decide the name of your
teams.
Again choose the cards.
Your team is from New York &
you’re from Chicago.
II. Кроссворд.
Look at the wall & answer what
is the most important symbol of the US you can see?
-American flag. And there are white stars on it. How many stars are
there?
On the back side of each star you’ve got the task.
Your team was the first who
answered about the states. That’s why the representative from your team go to
the board & take any star what you want.
What number is it?
And now we are in California. Your next step is
to solve a crossword puzzle. The sheet of papers with the task is before yourself.
III.
Работа
с карточками.
Whose turn now? Go
to the board & choose the star. What number it is? We are in Texas. So, the
next step is match the transcription with translation & spell them. Yellow
cards coincide with pink ones. I give U half a minute.
Stop. How many
words you’ve got?
Each team read me
your words. But doesn’t repeat one & the same. Will U spell this word,
please.
IV.
Чтение
текста и работа с ним. См. разработку.
Here we go! Our
next step will be…Go to the board. What number of your star? And we are in
Florida. Your task now is reading. Again the information is on the sheets of
paper. Find, please.
VI.
Физкультминутка.
We are in freezing
Alaska. Are U tired? Let’s sing a song. Stand up, please.
«The wheels on
the bus go round & round».
VII.
Актуализация знаний и умений в говорении.
Continue our competition. Which team goes to the board for the
star? We are in Washington state.
It’s listening task. On the next sheets of paper U can find it.
Take the pens into your hands and listen to it.
Now let’s check your answers.
VIII.
Письмо. Грамматические упражнения.
What are we going next? Let’s see. Go to the board again &
choose the star. Number? We are in New York state and the task for both team is
writing. You have it on the paper again. & what should U do the first?...
IX . Викторина. « Что? Где? Когда?»
Next step. Captains, who goes to the board from your team?
Hooray! It’s a quiz time. And we are in sunny Hawaii.
Both teams come to the quiz table. The tasks are before yourself.
Twist the top, please.
And your first question is…
X. Говорение.
And our last step is talking about America. Let’s speak about
general facts. On the screen U can see the plan. If U wanna you can use it.
XI. Подведение
итогов.
It’s time of summing up. We need to count your points. After that
we know who is the winner of todays competition. Sasha, how many dollars did U
earn? Ask the rest students…
We see…the winner is…team. Otherwise thanks for all students. Your
were active & show your great knowledge of this topic. I’d like to know
what do U like & dislike during this lesson? May be U’ve learnt smth new?
Earned money U can use as bookmarks.
And your hometask for the next lesson is to finish all exercises
jn your leaflets.
Thanks a lot for the lesson & good bye! See U soon.