Логотип Инфоурока

Получите 30₽ за публикацию своей разработки в библиотеке «Инфоурок»

Добавить материал

и получить бесплатное свидетельство о размещении материала на сайте infourok.ru

Инфоурок Английский язык КонспектыПлан-конспект урока 7 класс

План-конспект урока 7 класс

План-конспект урока по теме «What the future holds»

7 класс

Цели и задачи урока:

  • Систематизировать, расширить и обобщить знания учащихся по теме «What the future holds»

Задачи урока:


  1. Образовательная:

  • повторить ЛЕ модуля;

  • Систематизировать и обобщить знания темы;

  • научить высказывать аргументированное суждение; освоить прогнозирование содержания текста с опорой на заголовок и текст.


2. Развивающая:

  • развивать умение находить и анализировать информацию; развивать умение обобщать информацию, делать выводы; развивать коммуникативные навыки учащихся.

  • Совершенствовать коммуникативную компетенцию учащихся и развивать у них метапредметные и межпредметные навыки.

  • Совершенствовать умения и навыки устной речи с использованием опор на карточки, презентацию, тексты.

Оборудование: компьютер, мультимедийный проектор, видео- и аудиозаписи, презентация к уроку, раздаточный материал.

Учебно-методический комплекс:  УМК «Английский в фокусе» для 7 классов общеобразовательных учреждений (авторы В. Эванс, Д. Дули, О. Подоляко, Ю. Ваулина)

·        Учебник;

·        Книга для учителя;

·        CD для работы в классе;

·        Интернет-страница курса (www.spotlightinrussia.ru).

Ход урока.

1. Организационный момент:

T: Good morning, children. How are you?(смайлик) If you fine let me remind you of this special day we have today? Yes, of course, it is the 25 of December. It’s a great Christmas Day. Take my wishes and let’s sing a song (I wish You a Merry Christmas..). Let’s congratulate the gests. This magic day promises the miracles… Look and guess what the topic of the lesson today? «What the future holds» video 1. Look at the screen and say: What are we going to talk about?

S :I suppose we are going to talk about predictions and gadgets.

T:You’re right

T: So, children, we have great plans for today. We will speak, read, listen about future and gadgets. Also? will speak about our future predictions. We'll revise Zero and 1-st Conditionals

Установление проблемы:

T: Wally was damaged and his chip was burnt. He thinks that the future will be bad but Eve tries to convince him in possible good future. Let's help Eve do our best!

2. Фонетическая разминка:

T: First of all, let’s do our tongue lashing. Repeat the poem after me, and then read it aloud.

Just Live

We can't predict the future.

We can't change the past.

Maybe we should just live each day

As if it will be our last.

T: What is the future? What’s the message of this poem? You will answer at the end of the lesson.

3.Монологические высказывания

Т: Well done! And now watch a short video 2 and then try to name as many things you have seen as possible.

Учащиеся просматривают небольшой видеофрагмент, а затем рассказывают о том, что они увидели.

We saw space stations, moon hotels, skyscrapers, flying cars, moon shuttles, unusual cities, different planets, high-speed trains, underwater cities. And now read the text and do predictions of the future.

3.The Game: Let’s start from “pro and con”. Работа в группе. Дети делятся на команду Wally и Eve. Команда W. ищет доводы за плохое будущее, а команда E. Доводы за хорошее будущее. Затем высказывают свое мнение. Те, у кого мнение содержит больше аргументов, побеждают.(3мин.)

T: And now, students try to describe the future, describe people’s life in 2135. Use the following phrases.

  • I think that………

  • I believe that……..

  • People will have / live / go by /study at …

  • There will be / won’t be …….

Thank you very much for such interesting predictions. But let’s continue our work.




4. Этап повторения лексических единиц.

Учащиеся называют слова по теме, изображенные на картинках.

T: Technical progress has changed people’s life a lot. Nowadays we can’t do without such gadgets as mobile phones, computers and laptops.

Т: Which of these gadgets do you know? Look at the pictures! What is this?

Which gadgets do you have? Доска. Brainstorm..


Т: The next task for you is to match the phrases with the given words.(работа парами).

Дети получают карточки и ищут себе пару с необходимым значением. Let’s done in couple! Затем проверяем на доске.

S:I have…

T:Which of the gadgets 1-8 do you use? What for? Ex.1, p.48.

S: I use an e-book device to read electronic books. What about you? …

5. Физкультминутка. If you're happy and you know it
Clap your hands
If you're happy and you know it
Clap your hands
If you're happy and you know it
And you really want to show it

If you're happy and you know it
Clap your hands!

6. Развитие диалогическая речь.

T: Act out a dialogue about sending an SMS or an e-mail, one student will ask for instructions and the other will give them. P52

7. Повторение грамматики. Revision of grammar

T: Now we remember Zero and 1st Conditional. Tell me please, when do we use them?

Ребята для чего мы используем условные предложения нулевого типа? Какое время глагола употребляется в главном и придаточном предложениях?

Read and translate the examples!


hello_html_42bc3eee.pnghello_html_m1ede0ef3.pnghello_html_5738ebe6.pnghello_html_8ebe3c4.png


Ребята для чего мы используем условные предложения первого типа? Какое время глагола употребляется в главном и придаточном предложениях?

Read and translate the examples!

T: Let’s do Ex . Look at the screen.





8. Test.

T: And now you are ready for your test. Choose the correct answer.

1. If the weather is/will be fine on Sunday, we will go/go to the beach.

2. If you put/will put ice in water, it floats/will float.

3. If my parents give/will give me a laptop, I will play/play games with you.

4. If the students get/will get good marks on the test, the teacher will be/is satisfied.

5. If I travel/will travel to London, I will bring/ bring you a present.

6. If you eat/will eat too much chocolate cake, you won't feel/don’t feel very well.

Check the work of your neighbor.

How many mistakes does he/she have?

9. Проект. Групповая работа.

Убеди Wally, что нас ждет хорошее будущее.

ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЙ ЭТАП УРОКА

10. Рефлексия:

T: Now let’s do conclusion what was the message in the poem? (Дети дают ответы по возможности).

упражнение “Now I know … ”.

(Ученики говорят о том, что узнали на уроке, используя начальную фразу-клише на доске.)

T: So, children, I see that you can do a lot of things now. I’m quite satisfied with your work at the lesson. You are hard-working children Now I would like you clip your smile to the poster and complete to give you marks. Your marks are... Your home task is

Thank you for the lesson.





















5

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
