План-конспект урока в VI классах
по теме «My dream room»
Цели урока:
Образовательная:
1) научить учащихся выделять главное в потоке
информации;
2) способствовать развитию практического
владения языком.
Развивающая:
1) формировать и развивать коммуникативные
умения в основных видах речевой деятельности;
2) содействовать формированию самостоятельной
познавательной деятельности
3) развивать интерес к изучению английского
языка.
Воспитательная:
1) способствовать развитию культуры взаимоотношений
при работе в парах, группах, коллективе;
2) способствовать развитию интереса к изучению
иностранного языка;
3) формировать у учащихся потребность и
способность к критическому мышлению, расширить их кругозор.
Оснащение
урока и дидактический материал:
Учебник
«English 6 Student’s book» Н.В.
Юхнель, Е.Г. Наумова, Е.А. Родовская; доска, наглядный материал, раздаточный
материал.
ХОД УРОКА
Этапы
Урока
|
Примерное время
|
Деятельность
Учителя
|
Деятельность учащихся
|
1. Приветствие
и введение в атмосферу урока.
|
5 мин
|
Good afternoon, class! Sit down, please!
I’m glad to see you again.
Who is absent today?
What about the weather today?
|
We are glad to see you too.
All are present. The weather is...
|
2. Постановка
цели урока.
|
3 мин
|
Do you have your own room? Can you do
anything you want in your room? Do you tidy up in your room? How often do you
tiding up it? So, the topic of our lesson today is «My dream room».
|
Ученики знакомятся
с темой урока и узнают основные цели урока.
|
3. Фонетическая зарядка.
|
5 мин
|
Look at the
blackboard, class. Listen to me and then repeat.
Fresh French
fried fly fritters.
|
Ученики
повторяют за учителем, затем читают сами.
|
4.
Введение нового материала.
|
20 мин
|
Before we start
working, let’s check our homework.
What is your
homework for today? Let’s check.
Good job.
Open your books,
2a page 133. Read what children say about their rooms. Which of the
statements did boys say? Which belong to girls? Discuss your ideas in pairs.
- I really like
my room. I always feel safe there.
Which of these
statements are true for you?
Continue working
with ex. ex. 3a page 134. Read what Rosie wrote at school about her dream
room. In which paragraph does Rosie describe a) what she does in her room? b)
what her parents think about her room? с) what does she has in her room?
|
Учащиеся работают
с новым материалом.
|
5. Релаксация.
|
2
мин
|
Relaxing music.
Close your eyes, imagine a winter day, you are walking through the forest and
suddenly find an old castle. There is nobody here, you enter, sit near the
fireplace and enjoy the moment…
|
|
6. Закрепление нового материала.
|
10
мин
|
ex. 4a page 134. Read the "Speak better"
information and prepare to describe your real room or your dream room. Work
in pairs.
Continue working in Workbooks, lesson 7.
|
Ученики
выполняют различные задания на закрепление нового материала.
|
7. Рефлексия.
|
5
мин
|
Guys, do you
like today’s working? Show me your emotions like or don’t like.
|
|
8. Завершение
работы. Подведение итогов.
Домашнее
задание. Выставление отметок.
|
5
мин
|
It’s
time to finish our lesson. I’m satisfied with your work today, thank
you
for
your job, for your attention, for your creativity.
Your homework: revise Unit 5.
Your
marks are….
The
lesson is over. See you again. Good bye!
|
Ученики подводят итоги урока.
Записывают дом. задание.
Получают отметки. Подают дневники на
роспись.
|