Логотип Инфоурока

Получите 30₽ за публикацию своей разработки в библиотеке «Инфоурок»

Добавить материал

и получить бесплатное свидетельство о размещении материала на сайте infourok.ru

Чёрная пятница

-75%

На все курсы повышения квалификации и профессиональной переподготовки

Инфоурок Английский язык КонспектыПлан-конспект урока английского языка в 9 классе по теме "Гаджеты или А вы увлекаетесь современными технологиями?"

План-конспект урока английского языка в 9 классе по теме "Гаджеты или А вы увлекаетесь современными технологиями?"

Скачать материал
Скачать тест к этому уроку
библиотека
материалов

Государственное Бюджетное Образовательное Учреждение города Севастополя «Средняя общеобразовательная школа № 38 им. Н. В. Челнокова»

Урок английского языка в 9 а классе

Gadgets or Are You Hooked on Technologies?

учитель: Степаненко Лариса Юрьевна

высшая квалификационная категория

Тема : Гаджеты или А вы увлекаетесь современными технологиями?

Цель:

совершенствование навыков употребления лексики, навыков говорения и аудирования.

Задачи:

Обучающие: активизация лексических навыков, употребление речевых оборотов и разговорных клише.

Развивающие: расширение кругозора, развитие навыков аудирования, устной речи.

Воспитательный аспект: формирование интереса учащихся к техническим новинкам, развивать способность к критическому мышлению.

Формирование УУД:

личностные – формировать положительное отношение к учебе и развитие мотивации к дальнейшему изучению английского языка;

регулятивные - планировать свои действия в соответствии с поставленной задачей; адекватно воспринимать предложения и оценку своих одноклассников в процессе работы в паре;

познавательные - извлекать информацию, представленную учителем; использовать визуальные и лексические опоры для решения учебной задачи;

коммуникативные - участвовать в работе группы; распределять роли, договариваться друг с другом и приходить к общему решению в совместной деятельности.



УМК: «Spotlight – 9», Модуль4

Применяемые технологии: проектные, компьютерные, информационные.



Оборудование: медиа проектор, компьютер, компакт диск «Spotlight 9», наглядность.







Ход урока: (слайд 2)

1. Мотивация к учебной деятельности.

T. Good Morning boys and girls. Glad to see you.

2. Формулирование темы урока, постановка цели.

Т- Please, look at the photos on the board and guess what we are going to discuss at the lesson. ( Slide 2)

( photos of a computer, coffee machine, microwave oven, washing machine, game console, camera)

  • Yes. You are quite right. The theme of our lesson today is «Gadgets or new technologies in our life.”

  • You know that wonderful inventions are created in science and technologies. They are changing the lifestyle of millions of people all over the world. Modern inventions are used in everyday life and make it easier. What are gadgets? What are they for? Why does the modern man need them?

These are the questions we are going to discuss today.

3. Актуализация изученного ранее материала, снятие языковых трудностей.

T - But first of all let us recollect the names of modern inventions that have changed our life.

Some students have prepared short descriptions of modern gadgets without naming them. Please, listen attentively and try to guess what appliances they are talking about. Slide 3)

( Подготовленная речь учащихся, индивидуальные домашние задания)

T- Thank you. It was a good job. Look at the screen and answer the questions. What are your opinions? (Slide 4)

  • What are gadgets?

  • Why does the modern man need them?

  • What are they for?

4. Активизация лексики по теме

T - So, we have mentioned some important reasons of using modern inventions . Are they always helpful and useful? Do they really replace the traditional ones?

  • Can E-books replace printed books? ( Slide 5)

  • Why are I-Phones so popular? (Slide 6)

(Students give their opinions)



  • What is the most favourite teens’ gadget nowadays?

No doubt, it is a computer.

5. Презентация нового материала. Использование нового материала в речи . (Pасширение словарного запаса, развитие логики)

T. -And what about you, Lisa? Do you use your computer only for playing games?

T. Computers give us the access to the latest information really quickly. Interaction with the world is a great advantage of a computer. (Slides 7,8)



Т- A lot of information is available through them. But sometimes we can have problems with computers. For example: (Slide 9)

1. Have a virus, lost some files etc. What are the solutions?

Please, say and match the problems to the solutions.

( Ответы учеников)

T. - Well done! And now let us listen to the dialogue between two boys who have faced the computer problems. Please act out the dialogue to the rest of the class. (Slide 10)

T. Thank you, boys. Now let us make up some mini dialogues to give a piece of advice(Slide 11)

6. Аудирование

T . - Оpen your textbooks on p.60 ex.2. Choose the correct word. Check in the wordlist. I am going to give you three minutes.Are you ready to start? (Ученики читают вслух предложения с выбранным словом).

T - Now listen to five speakers talking about computers and match them to statements A till E. They are in ex. 9 P.61. So, fill in the chart , please. (Ученики заполняют таблицу в учебнике).

7. Дискуссия

T.- One of the speakers said that computers could take up a lot of your time. What do you think: are teenagers completely hooked on technology today? (Slide 12).

(Размышления учеников о позитивной стороне использования компьютера в повседневной жизни подростков.)

T. - Thank you. But on the other hand there are those who believe that technology has had a negative affect on teenagers nowdays. They say that teens become antisocial. Do you agree with me?

T. - Any other opinions?

(Размышления учеников о негативном влиянии компьютера на подростков.)

T. Yes. You are right. Some people become so dependent on computers that they don’t care about their everyday responsibilities. (Slide 13)

8. Ознакомление с современной лексикой

T. - And now let’s have fun.

When was the last time you used the Internet? I suppose it was very recently. And you probably send e-mails instead of letters. Young people today use the Internet slang, which is developing over the Internet. It can be useful and a lot of fun. Study the list of such expressions. Let us consider a few examples. ( Slide 14)

Try to guess the meaning of these letters.

Dear students if you want to be an up-to-date person you have to keep up with all the latest gadgets and if you want to learn about new technology or if you would like to know the best brand watch the «Gadget show».

Here is the website http:// fnd. five. Tv \gadget-show

.9. Домашнее задание

Visit the website in the article on the page 69 ex.7.

Ex.1 will help you. You are welcome to do it at home. So read the text and answer the questions ex. 2 and 3.

So We are near the end now. You all get excellent marks today.

10. Рефлексия.

I want to say that you are brilliant. You have worked very hard.

Did you like the lesson?

Have you changed your attitude to the way you use your computer?

What information are you going to share with your friends?

Thanks for your work and the attitude.

Attitude is a little thing that makes a great difference.

Good bye. Have a nice day!

















  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
    Пожаловаться на материал
Скачать материал
Скачать тест к этому уроку