Инфоурок Иностранные языки КонспектыПлан- конспект урока "Having a good time with your family"

План- конспект урока "Having a good time with your family"

Скачать материал

ПЛАН-КОНСПЕКТ

УРОКА

АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА

ПО ТЕМЕ:

«HAVING A GOOD TIME WITH YOUR FAMILY»

В 4-ОМ КЛАССЕ.

 

Тема: «Having a good time with your family.»

Цель: формирование социально-бытовой компетентности учащихся.

Задачи:

Образовательные:

1. Формирование коммуникативных навыков:

- учить вести разговор по телефону, соблюдая формы речевого этикета;

- учить называть время, используя речевые образцы: It's…oclock. Its half past… . Its …(minutes) past (to)… .

2. Учить восстанавливать текст, вставляя глаголы в Past Simple.

Развивающие:

- развитие интеллектуальной, эмоциональной и мотивационной сфер личности.

Воспитательные:

- развитие лингвистических способностей( фонематический слух, языковая догадка, имитация);

- воспитание навыков вежливого общения в ситуации «Разговор по телефону».

Оборудование: компьютерная презентация, обучающая компьютерная программа «Интерактивная доска»

 

Этапы урока:

I. Начало урока:

-приветствие;

-фонетическая зарядка;

-речевая зарядка.

II.Основная часть:

- аудирование;

-говорение;

-чтение.

III. Домашнее задание.

IV. Подведение итогов урока.

 

ХОД УРОКА.

I.НАЧАЛО УРОКА.

1. Приветствие.

T: Good morning, boys and girls! I’m glad to see you!

Sit down. Let’s start our lesson.

What day of week is it today? What date is it today? What is the weather like?

Look at the blackboard. (Слайд2)  The theme of our lessonHaving a good time with your family”.Сегодня мы с вами будем учиться вести разговор по телефону, соблюдая формы речевого этикета и учиться называть время.А также поговорим с вами о занятиях, происходивших в прошлом, используя Past Simple.

2.Фонетическая зарядка. (Слайд 3)

T: Now, children, look at the screen. Do you know this sound?

Listen and read the words.

hope               way              shirt                  red                      room

clothes           play               T-shirt            help                     blue

coat               trainers          shorts             dress                    boots

                                                                   sweater

3. Речевая зарядка.

T: Let’s speak about how  do you help at home.

Do you make your bed? Do you lay the table?  Do you do you washing up?

Do you water the flowers? What do you like to do?

P: I like to feed my pet. I like to cleen my room.

T: Who goes shopping? Who makes cakes? Who answers phone calls?

P: My mother ( I) answers(answer) phone calls.

II. Основная часть.

1. Аудирование.( Слайд 4)

T: Listen, repeat and act out. Learn how to answer phone calls. Say at what time Mr. Wilson can phone bagk?

Tapescript:

          Mag: 325091.

Mr. Wilson:Hello! This is John  Wilson speaking. Can I speak to Mr. Black?

           Mag: I’m sorry, Mr.Wilson. He isn’t in.

Mr.Wilson: What a pity!

          Mag: Mr.Wilson, can you phone back at 6 o’clock?

Mr. Wilson: Of course, I can. Thank you.Bye.

          Mag: Bye.

P: Mr.Wilson can phone back at 6 o’ clock.

T: 1. Drag the sentences into right order. (Работа с интерактивной доской)

    2. Make up the dialoge. Use:

- Can I speak to…?

- I’m sorry. He\She isn’t in.

- Can you phone back at…?

- What a pity!

- Of course,…

Pupils make their own dialoge.

2. Говорение.                  

 

T: Now tell me, children, do you like to watch TV?

P: Yes, we do.

T: Open your textbook on page78. Find out ex.39. Read TV programme. (Слайд 5)

 Say At what time Becky can watch her favourite  film about Tuny?

P: She can watch film” Tiny and his friend” at half past eleven.

T: At what time she can watch a cartoon?

P: She can watch a cartoon at ten past six.

T: At what time she can watch Tricky’s programme?

P: She can watch quiz “When? Where? Why?” at five past four.

T: Say which programme you would like to watch and at what time?

P: I’d like to watch “Good morning, kids!” at quarter past nine.  

Физминутка.

T: Stand up, please! Let’s have a rest.

Hands up, hands down.

Hands on hips,

Sit down. Stand up,

Hands on the sides,

Bend left, bend right.

Hands on the shoulders

1-2-3-4, back 1-2-3-4.

T: Let’s go on. Давайте предпримем ещё одно путешествие в город Simple графства Past. (Слайд 6)

Look at the blackboard. Answer my questions:

1. На какие две большие группы делятся все глаголы?

-правильные и неправильные.

2.Что происходит с глаголами, когда мы начинаем говорить о прошлом?

-они изменяются.

3. Как изменяются правильные глаголы?

- в прошедшем времени прибавляется –(е)d/

4. Как изменяются неправильные глаголы?

- они полностью меняются.

5. Когда мы используем первую форму глагола?

- когда говорим о настоящем.

6. Когда мы используем вторую форму глагола?

- когда говорим о прошлом.

T: Find out ex.41 on page 78. Mach the questions with the answers. Read them. (Слайд 7)

P:At what time did Mag get up yesterday? – got up  at 7 o’clock.

At what time did Mag have breakfast yesterday? - had breakfast   at 7.30

At what time did Mag come home from school?  - came home   at1.45

At what time did Mag have lunch?-  had lunch   at2.00

At what time did Mag begin to do her homework? -  began to do her homework  

at 3.00

 T: And now tell me how Mag spent her day yesterday.

P: - Mag got up at 7 o’clock yesterday. She had her breakfast at half past seven. Mag came home at quarter to two. She had her lunch at two o’clock. She began to do her homework at 3 oclock.

3. Чтение.

T: Прежде чем читать текст упражнения 42, давайте посмотрим на глаголы, которые встретятся нам в тексте.(Слайд8)

Fly, run, see, jump, catch, say, begin, be, want

Назовите вторую форму этих глаголов.

P: flew, ran, sew, jumped, caught, said, began, was/were, wanted

T: Read the text and complete it with the correct form of the verb.

Pupils read the story in chain.

T: Let’s check how do you understand  this story. Answer the why-questions of exercise number 45.

4. Домашнее задание. (Слайд 9)

T: Do Ex.10 on p.83 in writing form; read ex.42 on p.79

5. Подведение итогов урока.

T: I think our lesson was great. I am very pleased with your work. Thank you. Your marks are…  You are free. See you on Thursday.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Библиографический список источников и интернет-ресурсов, которые использовались при разработке урока:

- учебник М.З.Биболетовой «Enjoy English» 4 класс

- книга для учителя к учебнику

- обучающая компьютерная программа «Интерактивная доска»

 

 

 

 

 

 

 

                 УЧИТЕЛЬ: Демидова Н.И.

МОУ СОШ №14

С. ЗАВЕТНОГО

2012-2013уч.год

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "План- конспект урока "Having a good time with your family""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по привлечению инвестиций

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
