Инфоурок Немецкий язык КонспектыПлан- конспект урока немецкого языка в 6 классе по теме "Еда"

План- конспект урока немецкого языка в 6 классе по теме "Еда"

Скачать материал
библиотека
материалов

ДУА «Акцябрская базавая школа імя В. Віткі”

 

План- канспект

урока нямецкай мовы ў 6 класе

па тэме

«Das Essen»

 

 

https://avatars.mds.yandex.net/get-zen_doc/1917356/pub_5e02bea73642b600ad85c767_5e1148b6433ecc00ae3fba83/scale_1200

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Настаўнік нямецкай мовы: Лідзія Анатольеўна Салавей

 

 

Тэма: Das Essen

Камунікатыўная сітуацыя: Mein Lieblingessen.

Тып урока: камбінаваны.

Абсталяванне: камп'ютар, праектар, карткі з заданнямі, прэзентацы па тэме «Das Essen»; наглядны матэрыял.

Форма арганізацыі работы на ўроку: індывідуальная, групавая.

Прагназуемы вынік:

ü навучэнцы павінны ўмець расказваць пра свае любімыя прадукты харчавання і напоі, пра любімую ежу членаў сваёй сям'і; умець распытваць сваіх сяброў пра любімыя стравы; расказваць пра здаровыя і нездаровыя прадукты харчавання.

ü павінны паказаць ступень валодання лексічным і граматычным матэрыялам па дадзенай тэме.

Мэта:

·        паўтарэнне і паглыбленне раней атрыманых ведаў у рамках пройдзенай тэмы «Das Essen»;

·        замацаванне раней сфарміраваных маналагічных і дыялагічных навыкаў па тэме;

·        развіццё камунікатыўнай кампетэнцыі навучэнцаў па тэме «Das Essen»;

·        выхаванне культуры харчавання.

 Задачы: 

Ø удасканаленне навыкаў ужывання лексікі па тэме;

Ø развіццё  навыкаў успрымання і разумення мовы на слых;

Ø навучанне  ўменню весці дыялог - распытванне;

Ø развіццё навыкаў індывідуальнай і калектыўнай дзейнасці навучэнцаў;

Ø пашырэнне кругагляду навучэнцаў;

Ход урока

1. Арганізацыйны момант.

- Guten Tag, Schuler! Setzt euch!
Heute haben wir viele Gäste. Wir begrüßen Sie herzlich!
Also, Schuler! Keine Angst, bitte! Keine Panik! Unsere Stunde beginnt.
Heute ist der ... Februar. Das Thema des heutigen Unterrichts heißt «Das Essen». Heute sprechen wir uber das Essen, uber das Lieblingsessen.
Also, wir beginnen die Stunde!

Wer fehlt heute?

Welche Jahreszeit ist heute?

Wie ist das Wetter heute?

Wie geht es euch heute?

 

2. Маўленчая зарадка.

- Ich war jetzt in einem Geschäft und habe etwas gekauft. Ihr möchtet bestimmt wissen, was in der Tasche ist. Dafür müßt ihr meine Rätsel lösen

1. Es ist sauer. Es ist wieß. Das kann man trinken. (Kefir)

2. Es ist klein,grün und rund. (Kiwi)

3. Es ist rund. Es kann sauer und süß, rot und grün sein. (Apfel)

4. Es ist rund, orange, süß und groß. (Apfelsine)

5. Es ist weiß. Es kann süß und sauer sein. (Milch)

6. Es ist klein, orange, rund und süß. (Mandarine)

7. Es ist süß und schwarz_ braun und weiß. (Schokolade)

8. Es ist gelb und scharf. Man kann damit Brote machen. (Käse)

 

3. Удасканаленне навыкаў ўжыванне лексікі па тэме.

Прэзентацыя. Паўтарэнне лексікі па тэме «Das Essen», спражэнне дзеясловаў essen, trinken. Навучэнцы адказваюць на пытанні (у прэзентацыі):

Was isst du gerne?

Was isst du nicht gerne?

Was isst du überhaupt nicht?

Was essen die Mädchen?

Was trinken sie?

- Ihr wisst, die Lebensmittel können gesund und ungesund sein. Ordnet diese

Lebensmittel zwei Gruppen zu! (Arbeit in den Gruppen)

1. Äpfel, Snickers, Pommes frites, Bananen, Ananas, Schokolade, Joghurt

2. Pizza, Bonbons, Quark mit Obst, Kartoffelchips, Tomaten, Kekse, Limonade

 

- Sagt: Esst ihr gesund? Was mögt ihr?

z. B. Ich esse nicht gesund. Ich mag Pizza und Hamburger.

3. Фізкультхвілінка:

- Spiel: gesund- ungesund

 

4. Развіццё навыкаў ўспрымання і разумення мовы на слых .

- Seht euch das Video an und wählt: Was essen zwei Bruder oft?

(Навучэнцы атрымліваюць карткі з заданнямі, дзе ім неабходна дапісаць прапушчаныя словы).

 

5. Развіццё дыялагічнага маўлення.

- Jetzt spielen wir. Ihr möchtet bestimmt wissen, was eure Schulfreunde und Schulfreundinnen mögen. Fragt sie darüber!

(Навучэнцы дзеляцца на пары і бяруць адзін у аднаго інтэрв'ю)

6. Рэфлексія.

Wie habt ihr heute gearbeitet ?  Gut oder nicht besonders gut? Was war für euch interessant oder nicht interessant? Welche Aufgabe waren schwer, welche leicht?

7. Падвядзенне вынікаў, тлумачэнне дамашняга задання.


1. Macht eure Tagebücher auf und schreibt die Hausaufgabe auf:

2. Ihr bekommt folgende Noten …

 

 

 

 

  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
    Пожаловаться на материал
Скачать материал