Урок в 7 классе по теме «How
to Tackle our problems»
по УМК М.З.Биболетовой
Цель
урока:
1. Активизация
навыков устной речи по теме «Проблемы подростков».
2. Формирование
навыков устной речи.
Задачи:
1. Активизировать
материал по теме «Подростки».
2. Развивать
умение построения диалогов.
3. Учиться
высказывать свою точку зрения.
Формы
работы: фронтальная, парная, групповая.
Методы
работы: проблемно-поисковый, наглядный, словесный.
Педагогические
приемы: построение диалога путем «снизу вверх» (без опоры на текст,
отталкиваясь лишь от тематики и проблематики обсуждаемых вопросов).
Оборудование:
6 картинок с изображением ситуаций из жизни подростков (прил.1),
карточки с проверочной работой (2 варианта) (прил. 2). лист самооценки (прил. 3),
презентация
Ход урока
I.
Организационный момент. (2мин.)
Звучит музыка «hello» (ссылка на слове «hello») слайд 2
- Good morning, girls and boys. (Good morning.)
- Nice to see you again. (Nice to see you too.)
- How
are you? ( we are fine, thanks. And how are you?)
- Who
is on duty today? (I am on duty today.)
- Who
is absent? (Nobody is absent.)
-Who
can tell me what day it is today?
II.
Проверка домашнего задания. (6 мин.)
- Your
homework was ex. 123 p.88. I’ve asked you to explain your point of view
according to Jeff’s idea. Remember, please, - What was his idea about? (- He
offered to declare July 31 as Friends Day.)
-
Quite agree with you. Please your proposals. ( Дети
выражают свои точки зрения 2-3 ученика)
III. Основная
часть. (Актуализация субъективного опыта. Постановка
цели) (15 мин.)
слайд
3
1.- I want you to
look at the blackboard. You can see six pictures on it. What are the teenagers
talking about? What moments of their lives can we see?
слайд 4
P - I think, all
these pictures are about teenagers’ problems.
T – Yes, you are
right. What do you think the theme of our lesson today?
P – I suppose,
we’ll talk about teenagers’ problems.
T – How will we do
it?
P – By asking and
answering questions and expressing our own opinions.
T - That’s right.
Today we’ll speak about teenagers’ problems and how to tackle problems.
T - But what
problem can we see on this picture?
Ø
Problem
of pocket money
Ø
Smoking.
Ø
School
problems.
Ø
Conflicts
with parents.
Ø
Conflicts
with sisters or brothers.
Ø
Conflicts
with friends.
2. Problems can be
more important or less important. Write down which of these Problems are more
important or less important in your opinion. слайд 5
1. Let’s repeat
words, their meaning and pronunciation. слайд 6
Ø
problems
Ø
teenagers
Ø
to
be fed up with
Ø
to
be depressed
Ø
to
call names
Ø
to
smoke, smoking
Ø
to
be frightened
Ø
Trouble
Ø
cool
4. Please, divide
into 3 groups. Read the letters ex.126 p.89. слайд 7
The 1st
group letter A, The 2nd group letter B, The 3rd group
letter C. I give you 1 min. Then answer these questions. (слайд 7)
1. Who is the
author of the letter? How old is she (he)?
2. What is his
(her) problem?
3. What is the
reason of the problem?
4. Have you got
the same problem?
5. Now let’s do
ex.128 p.90. Please read the reply. Do you agree with Jackie? слайд 9,10
IV. Физкультминутка. (2мин.)
T – Stand up.
Close your eyes
and count till 5.
Turn your heads on
the right.
Turn your heads on
the left.
Nod your heads
ahead and back.
Sit dawn, please.
V. Применение
знаний. (10мин.) слайд
10,11.
Взаимоконтроль и коррекция.
Проверочная работа. (Карточки с заданием на 2 варианта.
После выполнения задания учащиеся проверяют друг у друга, а затем корректируют
с помощью слайда.) Тест 21 . How to tackle our problems?(КИМ Анг.яз. к УМК М.З.Биболетовой и
др.,7 кл) Приложение 2
слайд
11,12
VI.
Просмотр
видеоролика 2мин.) слайд
13
Nowadays a problem of
smoking is very actual. A lot of teens like to look older, that’s why they
obtain bad habits like smoking, drinking, taking drugs, etc. And it often leads
to bad ends. Moreover, you may have problems with health. So I want you to watch video.
слайд
3
VII.
Домашнее задание (2мин.): 1) нарисовать
буклет или плакат о вреде курения, защитить его. Критерии оценивания: отражение
идеи, красочность, четкость выступления (творческое задание по желанию).
2)
Упр. 138 стр. 91 (по заданию)
слайд 14
VIII.
Рефлексия устная и на листе самооценки (листы собираются). (2 мин.)
T – Situation. You
are taking part in international teenagers’ competition and have met English
students. Could you discuss teenager’s problems with them? Do you have enough
knowledge for your dialogue concerning our theme? Can you interview your new
friends using phrases and words from our lesson?
Приложение 1
(примерные картинки)
Иллюстрации к проблемным ситуациям
1
2 3
4
5
6
Приложение 3
Лист самооценки
Ф.И. ученика
Умение
строить диалог
|
Умение
выражать
свою
точку зрения
|
Умение
самостоятель-но оперировать лексикой
|
Актуальность
темы
|
Усвоенность
материала в баллах: 5 баллов – понял и объясню другому.
4 балла –
понял, но объяснить не смогу.
3 балла –
понял не все.
Жанровая фотография с урока
Приложение 2