Инфоурок Иностранные языки КонспектыПлан- конспект урока по теме "Predictions"

План- конспект урока по теме "Predictions"

Скачать материал

Урок в 7 класс (модуль 5)

Тема урока: Predictions

Тип урока: коммуникативно-познавательный
Вид урока: урок – развитие умений говорения, совершенствования навыков чтения, аудирования, письма, грамматических навыков.
Цели: .Обучающая : научить учащихся рассказывать о будущих событиях, делать предсказания, спрашивать и высказывать предположения о будущей жизни; освоить во всех видах речевой деятельности новые лексические единицы по теме «Технический прогресс»; освоить употребление
Future Simple в сложноподчиненных предложениях с придаточными времени  и условия.

Развивающая: развивать коммуникативные УДД через все виды речевой деятельности.

Воспитательная: воспитывать культуру общения, ответственное отношение к будущему планеты, развивать интерес к научным достижениям, новейшим технологиям.


Языковой
материал: Grammar: Future Simple (will), Lexis: related to predictions for the future (predictions, creature, to exist, glass dome, mini-submarine, online school, robotic housemaid, traffic jam, underwater city, to cause)

Оснащение урока: учебник, словарь, тетрадь, раздаточный материал, иллюстрации по теме

Литература: книга для учителя Spotlight 7, интернет ресурсы.


Ход урока:

 I. ОРГМОМЕНТ

1. Введение в тему урока. Объявление целей урока.

2. Warm-up activities. Создание мотивационной базы.



Введение в тему урока.
Создание мотивационной базы урока.
Активизация речевой деятельности.
Развитие умений прогнозирования.

- Today we are going to start a new module. Let`s have a look at the title of this Module 5 (on p.45). 
- What is the title of the Module?
- What does it mean? What do you think?
- So, we`ll speak about our future life. Discuss some predictions about the future, what life will be like in 2100, learn how to make predictions about the future.
By the way, what does it mean «predictions»? Try to explain it in English. 
- Look at the pictures on p.45. How are they related to the future?
- What can you see on the page? What else?
- Where do you think the girl is?
- «What the future holds».
- What will happen in the future. 
- Prediction – imagining what the future will be like or what will happen in the future.
- They are pictures of what life will be like in the future.
- Picture 1 (p.46) – what life will be like in 2100.
-Picture 2 (p.48) – hi-tech electronic devices.


II. ОСНОВНАЯ ЧАСТЬ

1. Введение новой лексики с записью в словарь
2. Ознакомительное чтение (р.46)
3 . Работа ‑­ над расширением словарного запаса.
4.
Practising the Future Simple
Развитие грамматических навыков и развитие умений письма.

- Do you talk to your friends about the future?
- Do you think life will be very different in the future? How? Work in groups, ask each other.
- Tell me, how you will ask the questions.
НА ДОСКЕ: What will life be like in the future?

I think life will be very different in the future.
- We use will to make predictions about the future based on what we think or imagine. We often begin our sentence with the words: I think, I`m sure, I believe.
Example: I think life will be very different in 2100.
- We use the present simple after if and when, not the future simple.
If/when + present simple
If/ When I go to Spain, I will take lots of photographs.
- Read the rubric on p. 47.
- Now, please, work in pairs.
- Tell us, please, what the result is. Let`s see, are the predictions the same?

(Ex.1 p.46)

- There are more predictions about the future.
So many men, so many minds. 
Look at the pictures on p.46 near the texts. What can you see here?
- Do you like the idea of underwater cities?
Would you like to live in an underwater city? Why? 
- Let`s read the predictions of school children.
- Look at the words in bold in the text. Explain the meaning of ‑­
the words without the use of a dictionary. You can use synonyms or paraphrase.
- Let`s translate it.
- What new predictions are the school children speaking about? 

(Ex.2 p.46)

Read the text again and choose the best answer.
- Which prediction do you think come true? Discuss with your partner.

(Ex. 4 p.47)
- Ask and answer the questions.

(Ex. 5 p.47)

Put the verbs in brackets into the future simple or the present simple.
Do it in writing.

Читают грамматическое правило самостоятельно.

Работают в парах, спрашивают друг друга и высказывают предположения о будущей жизни.

На доске: 

WILL+V          WON`T+V

На доске:

If/when + present simple

Составит предложения по схеме.


III. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ

Подведение итогов. Выставление оценок.

Объявление домашнего задания.

Систематизация
полученных знаний.

- How do we make predictions about the future? What tense do we use? What tense do we use after if and when?

- What clishés do we use, imagining the future life? 

- At home you are to think what your predictions for the future are. You can use ideas from Ex.1 as well as your own to write a short text similar to the ones on p. 46.

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "План- конспект урока по теме "Predictions""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Педагог-организатор

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
