Логотип Инфоурока

Получите 30₽ за публикацию своей разработки в библиотеке «Инфоурок»

Добавить материал

и получить бесплатное свидетельство о размещении материала на сайте infourok.ru

Инфоурок Английский язык КонспектыПлан – конспект урока «Правила выживания, туризм» Spotlight 9

План – конспект урока «Правила выживания, туризм» Spotlight 9

Скачать материал
Скачать тест к этому уроку
библиотека
материалов

Урок № 88

9 кл 26.04

Тема: Правила выживания, туризм

Цели: научиться вести разговор о преодолении различных трудностей, недугах, о выжива-нии в экстремальных условиях;

развивать познавательные интересы за рамками урока;

воспитывать характер, умение противостоять трудностям.

Оборудование: учебник, тетрадь

Ход урока

  1. Орг момент

  2. Приветствие

  3. Вводная беседа.

Упр. 1, с. 128 Задачи: развитие умений прогнозирования содержания текста по заголовку; развитие умений ознакомительного чтения.

Предполагаемый ответ:

I think the text will be about how to survive if you are lost in the jungle.

Упр. 2, с. 128 Задачи: развитие умений ознакомительного и изучающего чтения; развитие языковой догадки.

Ключи:

1 E 2 C 3 A 4 F 5 D

Предполагаемый ответ:

shelters: places people stay that protect them from bad weather and danger;

stick: a long piece of wood or branch from a tree; part: to make a space by moving things that are grouped together in opposite directions; vegetation: plants and trees in a area;

poisonous: very harmful, causes illness or death; juicy: having liquid inside and usually tasting good; creepy-crawlies: insects, bugs;

turn up your nose: refuse or reject sth as not good enough;

warning: sth that makes you aware of a danger or problem;

mudslides: a large amount of dirt that falls down a mountain or hill, usually dangerous;

steep hillsides: sharp rising sides of a hill; do the trick: do what you want it to;

reflects: when light, sound or heat hits an object and is sent back to its origin

Упр. 3, с. 128

Задача: развитие умений поискового чтения.

Ключи:

The author mentions ‘Lost’ to make the point that it is more difficult to survive in the jungle than shown on TV.

The author mentions insects as some can be dan-gerous and others can be used for food.

The author mentions rain because it rains a lot in the jungle and it can cause problems.

The author mentions an aeroplane as a possible way to be rescued from the jungle.

The author mentions a broken bottle as one thing that you can use to help be rescued.

Упр. 4, с. 128 Задача: развитие умений монологической

речи (сообщение с опорой на тезисы).

Обратите внимание учащихся на рубрику Study Skills. Делая презентацию (монологическое высказывание), необходимо учитывать такой важный принцип, как общение с аудиторией: визуальный контакт с аудиторией, голосовые модуляции.

Ключи:

vegetation thick, need stick-part, careful of

poisonous insect/snakes

food and drink insect source of protein, avoid colourful insects, collect rainwa-ter in leaves

weather lots of rain, mudslides, avoid

steep hillsides

signalling for aeroplane, use broken glass to

help reflect sunlight

Предполагаемый ответ:

What would you do if you were lost in the jun-gle? Do you know how to survive? There are a few important things you should know if you are ever lost in the jungle.


First of all, the jungle has thick vegetation so you will need a stick to part it when you walk through it. This way you will also be able to see any poisonous insects or snakes.


A very important thing to know is what you can eat and drink when in the jungle. Try insects as they are a good source of protein, but avoid colourful ones as they are usually poisonous. You can collect rainwater in leaves to drink.

It rains a lot in the jungle causing mudslides so stay away from steep hillsides.

Finally, if an aeroplane passes overhead, use a piece of glass to reflect the sunlight and signal the plane. Help should soon be on its way.


Упр. 5, с. 128 Задача: развитие умений продуктивного письма (составление краткого аргументированного высказывания на тему «Если потерялся в пустыне»).

Предполагаемый ответ:


If I were lost in the desert, I would try to use the clothes I have to protect me from the hot sun. I would sleep during the day and walk at night. I would look for lights on the horizon that indicate a city or a town. If I saw any insects, I would eat them. If an aeroplane flew overhead, I would use any metal I had on me, like a belt bucket, to reflect sunlight and signal the plane.


Упр. 6, с. 129 Задачи: развитие навыков узнавания и использования в речи новой лексики по теме «В походе»; развитие умений диалогической речи (комбинированный диалог).


Предполагаемый ответ:

… take insect repellent to keep the bugs away?


Yes, definitely. What if one of us gets injured? We’d better take the first aid kit.

You’re right. I think we will also need a pen knife; it has many useful tools on it.

Good idea. Do you think we need an umbrella in case of rain?

No, we have our raincoats and hats. It would be difficult to hike while holding an umbrella.

Yes, that’s true. We need to dress in warm clothes though, as it is very cold and windy up on the mountain. Etc.

Упр. 7, с. 129

a) Задача: развитие навыков узнавания и использования в речи новой лексики по теме «Первая помощь».

Ключи:

1 cast; 2 plaster; 3 sling; 4 antiseptic cream;

5 ointment; 6 ice pack; 7 bandage

Итог урока

Рефлексия

Теперь я знаю о….

Теперь я могу говорить о ….

Д/З



  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
    Пожаловаться на материал
Скачать материал
Скачать тест к этому уроку