Инфоурок Иностранные языки КонспектыПлан-конспект урока по теме "Travelling bug", 11 класс

План-конспект урока по теме "Travelling bug", 11 класс

Скачать материал

План-конспект урока по теме "Travelling bug", 11 класс

Тип урока: комбинированный с использованием технологии развития коммуникативных навыков учащихся, критического мышления.

Тема: Путешествие

Цель урока: Узнать причины по которым люди путешествуют

Задачи урока:

Образовательные: 

1.      научиться использовать –ing формы в предложении с конструкцией, начинающейся с местоимения it

2.      способствовать развитию практического владения языком, умению вести беседу;

3.      расширить кругозор по теме;

Развивающие:   

1.      развитие лингво-культурной компетенции;

2.      активизация лексики и лексико-грамматических конструкций по теме.

3.      развитие коммуникативной и информационной компетенции.

4.      развитие умения слушать и понимать иноязычную речь на слух.

Воспитательные:   

1.      создавать условия для формирования способности к критическому мышлению;

2.      воспитывать умение внимательно слушать и слышать. уважать другое мнение;

3.      формировать потребности и способности к сотрудничеству и взаимопомощи при работе в группе.

Оборудование урока:

1.      Медиа проектор, интерактивная доска или телевизор

2.      Презентация в PowerPoint

Формы и способы применения ИКТ на данном уроке: Используется учебная презентация, которая демонстрируется на большом экране с помощью проектора.

Используемые методы обучения: Объяснительно - иллюстративный метод, частично - поисковый метод, репродуктивный метод, дифференцированный подход к обучению английского языка.

Ход урока

I. Организационный момент. Создание атмосферы иноязычного общения.

Правило “трёх “да”

T. Good morning, boys and girls. Nice to see you here.

Ps. Glad to meet you too.

T. Take your seats. Is everything OK?

Ps. Yes

T. Are you ready to start our lesson? Ps. Yes

T. Do you think you’ll learn something new today? Ps. Yes, we’ll certainly do!

 II. Стадия вызова. Актуализация и обобщение имеющихся у учеников знаний по теме.

 Слайд 1

Видео о путешествиях

T: What is the theme of our lesson?

Корзина идей

T:  During our lesson you are going to work in groups. We are discussing the theme “travelling”.

In informal speech you can soften ideas or make them less precise by using the following words and phrases.

Expressions for being imprecise are extremely common in spoken English. We need to use imprecise language when we are unsure of facts.

It's also useful when we want to spare the listener the effort of listening to too many details. It is particularly useful because you can use them when they don't know the exact word in English.

During our lesson, I would like you to use the phrases to express your opinion. You can see a poster with useful phrases.

 Слайд 2

a bit (of  a) 

in a way 

in one way or another

just kind of 

sort of

or something along those lines

or that kind of thing

or some(thing) like that

or whatever

Слайд 3

T: Question of the lesson: “What are the reasons people go on holiday?”

Слайд 4

T: Make up a cluster: Reasons for travelling.

Кластеры

                                   

 

 

                                        

 

 

 

 

 

Слайд 5

Chart

World’s Top Ten Tourist Destinations

T: Look at the chart. Do any of the statistics surprise you? Why?

 

 

 

 

 

Слайд 6

Pictures of the countries, discussion, pupils analyze the chart.

Слайд 7

Pictures, Discussion

T: Name the countries. What do you know about the places in the photos? Would you like to visit them?

III Осмысление. Получение и осмысление новой информации, соотнесение полученной информации с уже имеющимися знаниями.

Listening (Приложение 1)

T: Listen to three people talking about where they would like to visit and why. Match three or four of the reasons to each speaker. Try to note as you listen any words related to the reasons. You  can find this table on your desks.

Ведение бортового журнала.

Слайд 8

Theory of grammar: -ing  form  with  preparatory  it

It can  be  used  as  a preparatory  subject  or  object  for  an -ing  form, especially  in  informal  style.

In this structure with worth, the object of the -ing form can become the subject of the sentence.

Слайд 9

Practice of grammar.

Слайд 10

Answers

 

 

 

 

 

 

IV Стадия рефлексии - систематизация новых и старых знаний и определение возможностей их применения.

Слайд 11

Pictures of 3 countries

T: It’s time to make up your own projects. You choose the card with the name of the country and your task is to present it in the best way, so that we would like to visit your country. While listening you are to complete the table. According to your notes we will vote which group is the leader.

Students’ projects

T: Let’s vote for the best project with the help of stickers.

Слайд 12

T: Let’s go back to the question of our lesson and answer it.

V Рефлексия учебной деятельности.

T:  What did you learn today?  What can you do now? 

St: I can talk about the reasons why people go on holiday.  I can soften ideas and make them less precise.

 


Приложение 1

Speaker 1 - Susan.  One  place  that  I  would  really  like  to go and  visit  is  Iceland.  I  think  it would  be  really  exciting  to go  there because  it's  a place  I don't  know  too much  about  and  it  just  kind of seems  quite  exotic.  It might  not  be  the most  popular  destination for  a holiday,  but  for me  it'd be  a place  well  worth  paying  a visit because  I'm  really  interested  in doing  outdoor  activities  and  I think that would  be  a great  place  to go  and  do  things  like  glacier-hiking,  white-water  rafting,  or  that  kind  of  thing.  I also  think there  are  so many  interesting  things  to go  and  see  in  terms  of, you  know,  spectacular  geographical  features,  because  there's a lot  of  volcanoes,  glaciers,  and  a  lot  of  geothermal  activity  so there's  things  like  geysers  that  you  can  go  and  see  ...  I'd also be  interested  to meet  some  Icelandic  people  ...  um  it's  always

fascinating  seeing  how  other  people  live,  and  um  to sample  a bit of  the  Icelandic  cuisine  because  I'm  not  sure  what  that  would  be like.

Speaker 2 - Martin.  I'd  really  love  to go  to Peru  and  walk  the Inca  Trail  ....  um  the  Inca  Trail  is  a  four-day  hike  through  the  jungle and  then  up  through  the  Andes,  ending  up  at Machu  Picchu, which  is  an  ancient  Inca  city,  high  up  in  the mountains.  I'm  really interested  in  the  Incas  and  their  civilization,  how  it developed, how  the people  lived,  how  they  were  conquered  by  a small  group of Spanish  soldiers,  in  I  think  the  sixteenth  century.  Um,  I've got  friends  who've  done  the  trait  and  I've  seen  their  photos  and talked  to  them  about  it and  they  say  it's  just  a  really  incredible experience.  I'm  sure  I'd  find  it  really  exhilarating  trekking  through the mountains  at high  attitude  ...  The  scenery  is  spectacular,  you camp  in  the  jungle,  eat  round  the  campfire  ...You  need  a  good  level of  fitness  because  you're  walking  at an  altitude  of 4,000  metres  or something  tike  that,  and  it's  hard  work  tugging  all  your  equipment with  you,  but  in a way  it would  be  an  experience  of self-discovery and  a  journey  where  I could  really  test  myself  and  find  out my  own levels  of stamina  and  uh endurance  or  whatever.

Speaker  3  -  Ralph.  What  I'd  like  to do  is  spend  a month backpacking  round  Europe.  My  brother  did  that  last  summer;  he got  an  Inter-rail  card  which  allows  you  to uh  travel  on  trains  all over  Europe.  The  card  costs  about  f300  I  think,  something  like that,  but  it's  amazingly  good  value  because  you  can  go  virtually anywhere  for  a whole  month.  Obviously  it'd be  crazy  attempting to get  to every  country  inside  a month,  so  I'd  limit  myself  to maybe  eight  or  ten places.  I'd definitely  go  to Italy,  France  and Spain,  I'd  love  to see  the old Roman  ruins  in  Italy  and  also  visit the museums  and  galleries  and  see  all  those  great  paintings.  I'm

studying  Italian  at school  so  it would  be  a good  opportunity  to practise  and  sort  of  get  a bit more  fluent.  Um,  I actually  think  it would  be  fun  backpacking  on my  own,  a real  adventure.  I don't think  I'd  be  lonely, 'cause  you  meet  loads  of  other  people  doing the  same  thing.  When  my  brother  did  it he  hooked  up with  some guys  from  Denmark  and  they  spent  a week  travelling  together.  I couldn't  afford  to stay  in hotels  so  I'd probably  try  to get  overnight trains.  It's  a bit  of  a pain  kipping  on  the  train,  but  I'll  survive  I'm sure.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "План-конспект урока по теме "Travelling bug", 11 класс"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Политолог

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
