Инфоурок Другое КонспектыПлан-конспект урока по теме ''What do you think about FAST FOOD.''

План-конспект урока по теме ''What do you think about FAST FOOD.''

Скачать материал

План-конспект урока по теме

''What do you think about FAST FOOD.''

(урок с использованием технологии критического мышления при обучении чтению и письму)

1 курс

Цель урока:Развитие коммуникативной компетенции учащихся.

 

Задачи:

_ учить учащихся анализировать и обобщать текст,

·         развивать умения и навыки устной и письменной речи,

·         развивать умения и навыки в чтении,

·         воспитывать культуру общения и потребность в практическом использовании языка.

 

Оборудование: проектор,раздаточный материал,фломастеры,ватман.

 

Ход урока.

 

1.Организационный момент.

Good morning,children. I'm glad to see you. I think we are ready to start our lesson.(Учащиеся предварительно разделены на 3 группы)

2.Мотивационная актуализация.(Данный этап работы нацелен на мотивацию учащихся к обсуждению данной темы)

 

Look at the screen. What do you see?(На экране фотографии пиццы)

Of, course it is pizza.

Do you like pizza?

How often do you eat pizza?

Do you cook it yourself or your mum do it?

Is it tasty?

(Учащиеся отвечают на вопросы)

I agree with you that pizza is very tasty. We usually cook pizza or buy and eat it with great pleasure.

But pizza is so called fast food. And today we'll discuss this kind of food. Is it healthy or unhealthy?

What do you know about it?What other fast food do you know?

(Используя текст '' Where's the Beef?'' учащиеся отвечают на вопросы по 2-3 предложения)

3.Этап вызова.Совершенствование коммуникативных умений.

 

I see,you know some facts about fast food. It's time to fill in the table.(на доске таблица,учащиеся записывают,что они знают,затем,что хотят узнать).

What do you know?What do you want to know?

 

KNOW

WANT TO KNOW

HAVE KNOWN

 

kinds of the fast food

What is good in fast food?

it is tasty

What is not good for our health

where to buy it

Where does it come from?

it is not good for people

What is the way of healthy food

4.Этап осмысления.Получение новой информации.

To answer the questions you should look through the text “Where's the Beef?'' (просматриваем текст еще раз и записываем в третий столбик таблицы).

Write down your answers .

 

HAVE KNOWN

 

cheap,easy to find,easy to eat,

tasty

overweight,high-fat,high-sugar,

diabetes,blood pressure,heat diseases,badly behaved children

from the USA

 

The 4th question is without answer. What is the way of healthy food? Read the text.Find the healthy

ways of eating and make posters.Who will be the best?(Читают текст и красочно оформляют плакат.Работа в группах.)

Go to the blackboad,show us your posters.What healthy steps have you found?

(Находят 8 шагов здорового питания:

1.Base your meals on starchy food.

2.Eat lots of fruit.

3.Eat more fish.

4.Cut down fat and sugar.

5.Eat less salt.

6.Be active.

7.Drink plenty of water.

8.Don't skip breakfast. )

5.Этап рефлексии.

To sum it up,let's check your understanding of the problem.Make up cinquan poetry.You know its structure.(Структура синквейна записана на доске.Работа в группах.)

Варианты:

Fast Food. Fast Food.

Tasty,unhealthy. Cheap,quick.

Die,contain,behave. Eat,buy,cook.

Don't eat too much. It becomes more popular.

Junk Food. Unhealthy Food.

6.Подведение итогов.

Have you changed your opinion about fast food?

We'll think it over once more.At home write down the essay “Some people like fast food.What is your opinion?''The plan is on the blackboard.

Our lesson is going to an end .I want to thank you for your participation.Today we have tried to discuss a very important problem.You work hard and I think with pleasure.Your marks are....

Thank you. See you next lesson.

 

 

Тексты для чтения.

№ 1.

''WHERE'S THE BEEF''.

It's Saturday afternoon and you are at the shops with your friends.You've been shopping all the morning and you're starving.But where are you going to eat?There's a good chance that you'll go to a fast food restaurant like Pizza Hut,Burger King or Wendy's.The biggest problem is choosing one because there are so many.

 

In the last thirty years fast food has become a major part of diets.Fast food is cheap,easy to find and easy to eat. You can even eat a burger while you are driving. Try doing that with a bowl of spagetti!

Families stop at Pizza Hut on the way home from a day trip . Teenagers meet at McDonald's for a burger at lunchtime.Busy office workers buy tasty sandwiches at Subway. It's so quick and easy.

 

But is fast food healthy? Richard Benton is a nutritionist and he says that fast food can be healthy food.' Most fast food restaurant have healthy choices like salads and lean chicken sandwiches',

he says.'Fast food is OK as long as you don't eat too much of it'.

 

People who do eat too much fast food can have health problems. In United States,300.000 people a year die from illnesses related to obesity. Twenty per cent of children in the United States are overweight.The problem has spread as Western fast food has become popular in countries like Chine,India and Japan. Five to ten per cent of Chinese children are now overweight.

 

Also,some fast foods contain a lot of fat and sugar. Some health experts believe that high-sugar and high-fat food change children's behaviour. A recent survey in Japan found that badly behaved children ate more fast food than well-behaved children.

The good news is that fast food is changing. It is becoming healthier. Thai, Turkish,Japanese and Filipino fast food is becoming popular in the United States. You can have a quick snack in Elephant Jump (Thai),Jollibee (Filipino) or Yoshinoya (Japanese) if you don't want a pizza.

 

Текст №2

There are eight basic steps that each person should follow in his or her daily habits for eating well.

Number one is – base your meals on starchy food. Starchy food such as bread,cereals,rice,pasta and potatoes are a really important part of a healthy diet. Starchy food should make up about a third of the food we eat. They are a good sourse of energy and the main sourse of nutrients in our diet.These food contain calcium,iron and B vitamins. The second advice is – eat lots of fruit and vegetables. Most people know about it. But most of us still aren't eating enough. Try to eat at least five portions of fruit and veggies every day. My advice number three is to eat more fish. Most of us should be eating two portions of fish a week. It's an exellent source of protein and contains many vitamins and minerals.Number four is – cut down on saturated fat and sugar. We all need some fat. But what is important is the kind of fat we are eating. There are two main types of fat:saturated fat and unsaturated fat. Saturated fat is in meat,sausages,hard cheese,butter,pastry,cakes,biscuits,

cream,coconut oil or palm oil. Too much of those adds cholesterol amount to the blood what can cause a heart disease. Unsaturated fat lowers blood cholesterol and it is in vegetable oils,oily fish,avocados,nuts and seeds. Most people are eating too much sugar..

The fifth piece of advice is – try to eat less salt – no more than 6 grams a day. Lots of people think they don't eat much salt,especially if they don't add it to their food. But don't be so sure! Three -quarters (75%) of the salt we eat is already in the food we buy,such as sauces and ready meals. Too much salt can raise your blood pressure. All right,there is number six – get active and try to be a healthy weight. It is not a good idea to be either underweight or overweight. Whenever we eat more than our body needs,we put on weight. Even small amount of extra energy each day can lead to weight gain. Being overweight can lead to heart disease,high blood pressure or diabetes. Physical activity is a good way of using up extra calories and it helps control our weight. Also we have to drink plenty of water.We should be drinking about six or eight glasses (1,2 litres)of water,or other fluids,every day not to get dehydrated.And the weather is warm or when we get active,our bodies need evenmore than this.And the final advice would be – don't skip breakfast.So why not eat a bowl of cereal with milk and a sliced banana and a glass of fruit juice. Isn't it a healthy start of a day?

Учитель английского языка МБОУ «Суземская сош №1» Новикова Елена Анатольевна.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "План-конспект урока по теме ''What do you think about FAST FOOD.''"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по работе с молодежью

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
