Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Другое / Другие методич. материалы / План открытого урока по казахскому языку "Арал теңізі" 7 класс
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Другое

План открытого урока по казахскому языку "Арал теңізі" 7 класс

библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы:Арал теңізі.

Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға Арал теңізі

туралы мәлімет беру.

2. Алған білімдерін жеткізе алу

қабілеттерін қалыптастыру, сөздік

қорын дамыту.

3. Тапсырмаларды ұқыпты

орындауды талап ету. Тілге деген

қызығушылығын арттыруға

тәрбиелеу. Еліне, жеріне деген

сүйіспеншіліктерін арттыру

Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың әдісі: баяндау, түсіндіру, оқу, сұрақ- жауап.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, суреттер,

кестелер.

Пәнаралық байланыс: Тарих, география.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу. Түгендеу.

  1. Мақсат қою кезеңі.

Сабақта біз Арал теңізі туралы мағлұмат аламыз.. Жаңа сөздермен танысамыз, етістіктердің шақтарын қайталаймыз.

  1. Жаңа білімді меңгерту.

Сабаққа дайындықтарын тексеру.

Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді жазып алыңыздар.

Кіріспе сөз.

Қазіргі таңда біздің Республикамызда қанша облыс бар?

Арал теңізі қай облыста орналасқан? (Қызылорда облысында)

Елімізде қанша қорық бар? (10 қорық бар)

Қызылорда облысында қандай қорық орналасқан? (Барсакелмес қорығы)

Барсакелмес қорығы Арал теңізінің маңайында орналасқан. Ондай болса бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Арал теңізі»

Назарларыңызды тақтаға аударыңыздар.

1. Слайдтармен жұмыс.

А) Қазақстан картасынан Арал теңізін көрсету.

Ә) Жаңа сөздермен таныстыру.

Меңгерілетін сөздер:

  • Қосылып жатқан

  • Апатқа ұшырау

  • Тереңдігі

  • Тұздылығы

  • Су мөлшері

  • Азайды

  • Артты

  • Ысырапсыз пайдалану

  • Қусырылды

  • Тынайтқыштар

  • Құрғап қалған

  • Зиян

  • Желмен тарай бастады

  • Үнемді пайдаланбау

  • Дағдарыс

2.Сөздікпен жұмыс.

Сөздерді сөздікке жазғызу.

Енді, «Арал теңізі» тақырыбына презентация дайындап келген оқушыларды тыңдайық. Сіздер мұқият тыңдап отырыңыздар.

3.Слайдтармен жұмыс.

А) Арал теңізінің тарихы.


  • Арал теңізі, Кайнозой дәуірінің орта шетінде, яғни бұдан 21 миллион 1200 жыл бұрын Каспий теңізіне қосылып жатқан.

  • Арал теңізі – Қазақстанның көгілдір су айдыны еді. Оның апатқа ұшырағанға дейінгі тереңдігі – 30-60 метр, тұздылығы – 10-12 % болған. Балықтарға бай, жағасы қоға мен қамысты теңіз еді. Сол кездерде жылына 50-150 мың балық ауланатын. Теңіз өңіріндегі елді мекендерде 17 балық колхозы, 10 балық өңдейтін зауыт және 2 балық комбинаты тұрақты жұмыс істеген.

  • Халықтың саны 1960-1987 жылдар аралығында 2,2 есеге артты. Халық санының өсуіне орай суға деген қажеттілік те артты. Осыған орай, 1970-1980 жылдар аралығында Аралға құйылатын су мөлшері азайды. Оның негізгі себептері антропогендік факторлар еді. Екі өзен бойындағы суды мол қажет ететін күріш пен мақта өсіру ісі қарқындап дамыды .

  • Оның үстіне ауыл шаруашылығының басқа да салалары барынша дамыды. Өзен бойлары игеріліп, суды ысырапсыз пайдалану жүзеге асты.

Нәтижесінде, Арал теңізінің деңгейі 23 метрге дейін

төмендеп, оның су айдыны 30-200 км-ге дейін

қусырылды.

  • Судың тұздылығы 40 пайызға дейін артты. Оның үстіне екі өзен бойындағы шаруашылықтарда тыңайтқыштар мен химиялық препараттарды қолдану 10-15 есеге өскен.

  • Осындай антропогендік факторлар Арал өңірін экологиялық апатқа ұшыратты.

  • Құрғап қалған теңіз түбінен жыл сайын айналаға зияндылығы өте жоғары 2 миллион тұзды шаңдар көтеріліп, желмен тарай бастады.

Б) Арал апатына себеп болған факторлар:

В) Арал теңізін қалпына келтіріп жандандыру жөніндегі бірнеше ғылыми жобалар бар.

4.Оқулықпен жұмыс.

73-беттегі мәтінмен жұмыс жүргізу.

Мәтінді мәнерлеп оқыту, орыс тіліне аударту.

5. Дәптермен жұмыс.

І.Сөйлемдерді оқып,етістіктің шағын анықтаңдар.

  1. Ауаға теңіз түбінен миллиондаған тонна тұз ұшады.

  2. Өсімдіктер мен жануарлар құрып барады.

  3. Арал теңізі мен Сырдария өзені күн өткен сайын тартылып барады.

ІІ. Сөйлемдерді орыс тіліне аударыңыздар.Әр сөйлемге сұрақ қойыңыздар.

  • Арал теңізінің деңгейі 23 метрге дейін төмендеді.

  • Теңіз түбінен көтерілген улы тұздың мөлшері жылына 13-20 миллион тонна деп есептеледі.

  • Суды үнемді пайдаланбау, Арал апатына себеп болды.

  • 4. Тексеру кезеңі.

6.Сұрақ- жауап жүргізу.

Мәтін бойынша сұрақтар құрғызу.(ауызша)

1. Арал теңізі қайда орналасқан?

2. Арал теңзінің маңайында қандай қорық бар?

3. Арал теңізінің деңгейі қанша (23)метрге дейін

төмендеді?

4. Судың тұздылығы қанша (40) пайызға дейін артты?

5.Теңіз түбінен жыл сайын қанша (2) миллион тұзды

шаңдар көтеріліп, желмен тарай бастады? 5. Бекіту кезеңі.

7. Кестемен жұмыс.

ІІІ. Төмендегі етістіктерді үш бағанаға бөліп жазыңдар.

Төмендеді, құрып кетті, қосылды, аялаймын, көмектесемін, үлес қостым, айтып жатыр, тоқталып жатыр, апатқа ұшырайды, құрғап қалды, жойылып кетеді.




Дұрыс жауабы:

Осы шақ Өткен шақ Келер шақ

айтып жатыр, төмендеді аялаймын

тоқталып құрып кетті көмектсемін

жатыр. үлес қосты апатқа ұшырайды

құрғап қалды жойылып кетеді


6.Қорытындылау.

8.. Сызба бойынша керекті етістіктерді пайдаланып,сөйлемдер құрастырыңыздар



hello_html_5c3e41c7.gif














Оқушыларды бағалау

Үйге тапсырма беру.

  • Мәтін бойынша диалог құрастыру.

  • Реферат дайындау.

  • Жаңа сөздерді жаттау.


Автор
Дата добавления 06.12.2015
Раздел Другое
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров258
Номер материала ДВ-234608
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
