Инфоурок Английский язык Другие методич. материалыУрок открытия новых знаний, обретения новых умений и навыков по теме «Страноведение»

План с одаренными детьми

Скачать материал

Урок открытия новых знаний, обретения новых умений и навыков по теме «Страноведение»

Цели:  Образовательная - Введение нового понятия определенный артикль, научиться употреблять определенный артикль с географическими названиями, введение и закрепление лексико-грамматического материала (употребление артикля с географическими названиями ) : создать условия для ознакомления  учащихся  первичное закрепление введённого грамматического материала; тренировка навыков диалогической речи.

 -Формировать представление детей о России, как о родной стране.

 -Обогащать и углублять знания детей о стране.

- Формировать умение ориентироваться на карте.

-Систематизировать знания детей о символике государства, обобщить понятие Родина.

Развивающая -  развивать интеллектуальную, эмоциональную и мотивационную сферы учащихся

Воспитательная - осуществить нравственное воспитание. Поддерживать и развивать интерес учащихся к языку, расширять кругозор учащихся и повышать их общую культуру.

Оборудование: - презентация  Power Point,

Планируемые результаты:

Личностные: развивать умение слушать, ясно, точно, грамотно излагать свои мысли в устной и письменной речи; развивать креативность мышления, инициативу, находчивость. Активность при выполнении заданий; формировать представление об английском языке как части общечеловеческой культуры, о значимости английского языка в развитии цивилизации и современного общества.

Метапредметные: развивать умение видеть  и решать поставленную задачу в контексте проблемной ситуации в других дисциплинах. В окружающей жизни; формировать умение работать в группах.

Предметные: закрепление и применение знаний в новых условиях, а также совершенствование лексических навыков говорения и закрепление грамматических конструкций Present Perfect.

Формы работы учащихся: индивидуальная, парная, групповая.

Оборудование: мультимедиа проектор, компьютер, раздаточный материал для групповой работы, тестовые задания

Ход урока

1.           Начало урока.

Teacher: Good morning dear boys and girls, I am very glad to see you today.

               Today teachers from our school are  present at our lesson. Sit down please.

              Let’s begin..

              Who is on duty today? Who is absent?

              What date is it today? What day is it today?

               What is the weather like today? How are you?

               

Teacher:

Look at the screen and try to guess what the topic of our lesson is:

I want to begin our lesson with a poem. Let’s read it.         

I greatly love my Motherland,
It’s forests, people, lakes,
It’s cities, kind and friendly people,
It’s rivers, children, plains.

Let Russia be more richer,
Much stronger, powerful more
We have the blue sky, lovely people,
We’re happy all and there is no war!

Let people love each other,
Respect and understand,
Will kindness win the anger,
Let all be faithful friends!

Can you guess, what is the topic of  our lesson?

Has somebody   guess what we will do at the lesson?

We will talk about    Rassia.  We`ll talk about our house, our city and our native land – Russia.

We shell read, wright , make the dialoge.

Teacher: At the end of the lesson be ready to answer the following questions:

Where, where have you been?

What, what have you seen?

What, what have you done?

Have you had a lot of fun?

Teacher:    

We’ll revise the lexical and grammar material

The first task – read the words and find the odd ones. 

Find the odd word.

  1. beauty,  army, climate, swimming
  2.  diving,  against, deep, territory
  3. tourist,  reading, extend, ocean
  4. do a city, fresh, football, powerful
  5.   river, forest, lake, ocean, pond
  6. big, little, large, small, busy
  7. play, extend, east, enjoy, easy
  8. deep, beautiful, wide, narrow, high
  9. fresh, young, rich, station, powerfull                                                                             

We like sweet don’t  we?

I go to school  don’t  I ?

He speaks English Doesn’t he?

They built a house didn’t they?

Teacher: Let’s open your books on  page 97

At first we shall repeat some English  word combinations and sentences. Ex. 3  p.97                                        Look at the screen.

Read the rule to yourself. nota bene  Complete the text with the definite article the if necessary. Ex. 7, p.100

Teacher: Today we'll talk about our country as the greatest country in the world.

Презентация

 

Teacher: Let’s listen to the text. Listen and repeat the names. Ex. 4, p.97

Teacher: Find these places on the map of Russia.

Teacher: Listen to the text.( диск130) read it and match the paragraphs with the names. Ex. 5, p.98-99                    

 Физкульт минутка.

Teacher: Now, it's time to have a rest.

Let’s remember our poem about London and do exercises.

Up, down, up, down

Which is the way

To London town?

Where? Where?

Up in the air

Close your eyes-

And you are there!

What makes a country?

Teacher: Look at the screen.                                   

T: Revise in your memory more information about our country. Let’s do it according to this scheme:

                                                           language

                                   capital                                  population

Russia

                holidays                     main cities

        

                                places of interest    

Let’s check your guesses.

T: Tell me, what you have lerned about Russia?

I know about Russian presidents, Russian seas, rivers, Russian history etc..

Look at the pictures of scenery and name then in Russian and in English.

T: Look at the map. Which seas and oceans enclose Russia?

P: the Baltic, Black, Caspian seas

    The Pacific, Northern Arctic oceans

T: Name the biggest mountains, rivers and lakes.

P: The Volga, Yenisei, Lena, Baikal

  Elbrus, Caucasus, Urals


What interesting facts have you found in the text?
What new information have you found in the text?

Do you agree with every statement in the text?

Are there any facts in the text you don’t understand?

 

Today I have known…

It was interesting…

It was difficult…

Now I can…

I will try…

I want…

NOW I KNOW…

I CAN’T…

I DON’T KNOW

 

Where, where have you been?

What, what have you seen?

What, what have you done?

Have you had a lot of fun?

1.    The capital of Russia

2.    This symbol of Russia has 3 stripes

3.    Russian …

4.    A tree, that Russian people like very much

5.    Matryoshka doll is a … of our country

6.    The city we live in

7.    Our native country

8.    Russia is my…

9.    This animal is one of the symbols of our country

Home work S B  ex. 9-10 p. 100-101

Thank you for your active work.  Our lesson is over.  I wish you good luck. Good bye!

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок открытия новых знаний, обретения новых умений и навыков по теме «Страноведение»"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Микробиолог

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
