Инфоурок Начальные классы КонспектыПлан урока математьику на тему "Теңдеулер және оны шешу тәсілдері"

План урока математьику на тему "Теңдеулер және оны шешу тәсілдері"

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: Теңдеулер және оны шешу тәсілдері

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың теңдеулер және оларды шешу тәсілдеріне байланысты білімдерін пысықтау; күрделі теңдеулерді шешу жолдарын қарастыру.

Міндеттері:

1.Теңдеулерді  дұрыс шеше білуге және өзін –өзі тексере білуге жағдай жасау

2.Оқушылардың ақыл –ойын, ой өрісін ,ойлау, зейінін, таным қабілетін , тез  есептеу дағдысын дамыту.

3. Тапқырлыққа ,ізденімпаздыққа, алғырлыққа баулу. Пәнге қызығушылығын арттыру.

Туған елін, жерін сүйетін , парасатты тұлға тәрбиелеу

Түрі: Аралас сабақ

Әдісі: ойландыру, көрнекілік , ойын, сұрақ –жауап, карточкамен жұмыс

Көрнекілігі:  интерактивті тақта , үлестірме қима қағаздар .

Сабақтың  барысы:

Сабақ кезеңдері

Ұзақтығы

Жұмыс түрлері

Мұғалім қызметі

Оқушы қызметі

І.Ұйымдастыру кезеңі

1 мин

Ұжымдық жұмыс

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру . Психологиялық даярлық (слайд)

Бестік болсын алар бағамыз,

Білімнен бақыт табамыз.

Өнер –білім көп тоқып,

Өсе берсін санамыз.

 

Хормен айту.

 

ІІ. Өткенді қайталау

6

мин

Ауызша есептеу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ойын

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1топ –сары түс, 2 топ –қызғылт түс, 3 топ –көк түс

Түске байланысты дөңгелекшелер беріледі.

1.   Сандарды оқы

1 топ           

 243 175 000

6 000 000 510

2 топ

43 507 003

31 518 001

3 топ

85 000 352 000

75 000  001

2.   Өрнекте

1 топ

Метрмен өрнекте

8км 87м, 9км 108м, 12км 7м.

2 топ

Тоннамен өрнекте

1 000 000 г, 76 000 кг, 370 ц.

3 топ

Сағатпен өрнекте

 4 тәул, 10 тәул 5 сағ, 2400 мин

Өрнектің қандай түрлері болады?

Әр үйдің  нөмірін табуға көмектес.

(945+55) - 980

(7545+455) : 200

9000:(845-545)

4500:900*10

400: 200 + 58

6800 + 270 -7000

Өрнектердің аталуы неге байланысты?

 

Үй тұрғызу үшін кімдер керек?

 

 

 

 

-          Біз білетін неше класс бар?

-          Әр класта неше разряд бар?

-          Оқығанда аталмаған класс разрядтарының орнына  не қояды?

Біз білетін 4 клас бар. Әр класта 3 разряд бар. Оқығанда аталмаған разряд орнына 0 қояды.

 

8087 м, 9108 м,12007м

 

1т, 76т,37т

 

 

96 сағ,245 сағ,40сағ

 

 

 

 

20

40

30

50

60

70

Ең соңғы орындалатын амалға байланысты.

Жаңа тақырып

қа даярлық

2 мин

Ой қозғау

 

ҚАЙСЫСЫ ТЕҢДЕУ?

63-х=100:5

63-х-100

63-х<100:5

 

 

-          Теңдеу дегеніміз не?

 

Құрамында әріп болатын және белгісіз санды іздеу мақсаты қойылатын теңдікті айтады.Белгісіз санды тура теңдікке айналдыратын санды теңдеудің түбірі дейді.

Теңдеуді шешу дегеніміз оның түбірлерін табу.

 

3 мин

Математика-

лық диктант

 

 

-          Қандай санға 37 мен 42-нің көбейтіндісін қосқанда 2031 шықты;

-          Қандай санды 415 пен 327 –нің айырмасына көбейткенде 440 шықты.

Математикалық диктантты орындау арқылы экономистке көмектеседі

Х+(37*42)=2031

Х+1554=2031

Х=2031-1554

Х=477

477+37*42=2031

2031=2031

 

Х∙(415-327)=440

Х∙88=440

Х=440:88

Х=5

5∙(415-327)=440

440=440

 

Жаңа тақырып

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақтамен жұмыс

 

1 топ

147300:100=х*3

300*х=97612-7612

67343-х=6309:9

2 топ

 Х:420=13256-3314*4

(1512-504*3)+а=12447:27

а*165613=413*2005

3 топ

с:210=18741-15986

4428*а=50354+7210

192516-а=12014*9

-          Күрделі теңдеулерді қалай шешеміз?

Күрделі теңдеулерді шешу арқылы сәулетшіге көмектеседі

1 топ

Х=491

Х=300

х=66642

2 топ

Х=0

а=461

а=5

3 топ

х=578550

а=13

а=84390

.

Сергіту сәті

2 мин

Көңілді үзіліс

 

 

Өз бетімен жұмыс

5 мин

Өзіндік жұмыс

1 топ

№7(а)

2 топ

№7 (ә)

3 топ

№7 (б)

Слайдтан жауаптары шығады,тексереді.

Өзіндік жұмыс орындау арқылы құрылысшыға көмектеседі.

1 топ

Х+4967=439*27

Х+4927=11853

Х=11853-4927

Х=6926

2 топ

Х-715=705*86

Х-715=60630

Х=60630+715

Х=61345

3топ

Х:13=679-314

Х:13=365

Х=365*13

Х=4745

Алғашқы бекіту

7 мин

Жалғастыр

Теңдеулерді шеш

1 топ

(а-86)*204=7548

а:70-912=304*3

2 топ

38*в+69=3945

17487:(х+56)=87

3 топ

а: 69-754=48

(4118-х):68=56

Теңдеулерді шешу арқылы сылақшыға көмектеседі.

1топ

а=123

а=127680

2 топ

в=102

х=145

3 топ

а=55338

х=310

 

 

5

мин

Кім тапқыр?

 

 

1 топ

№8(а)

2 топ

№8(ә)

3 топ

№8(б)

Топтан бірінші тапқан бала тақтаға жазады.

Бұл тапсырманы орындау арқылы әреушіге көмектеседі.

1 топ

(х+2)*2=20

Х+2=20:2

Х+2=10

Х=10-2

Х=8

2 топ

Х*4=32

Х=32:4

Х=8

3 топ

5+х=9

Х=9-5

Х=4

Қорытындылау

3 мин

 

 

 

-          Бүгінгі сабақта қандай жұмыстар атқардық?

-          Сендерге сабақ ұнады ма?

-          Үй салу оңай ма?

-          Қазақстанның дамуына үлес қосайық.

Үй жұмысы беріледі.

Оқушылар білімі мен белсенділігі бағаланады..

№6, №8(б) , 269-270 бет

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "План урока математьику на тему "Теңдеулер және оны шешу тәсілдері""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Системный администратор

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
