План урока на тему: Бәйге

Шипина Ә.А.

Қостанай қ.

№1 мектеп – лицейі

Қазақ тілі пәнінің мұғалімі

Сабақтың тақырыбы:Ұлттық ойындар. Бәйге.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:  Суретпен жұмыс жасау арқылы,сұрақтарға жауап беру арқылы «Бәйге» тақырыбымен таныстыру. Сурет бойынша сөздерді дұрыс айтуға үйрету.

Дамытушылық: Ұлттық ойындар  туралы сурет бойынша әңғіме құрастыру, оқушылардың сөздік қорын молайту. Сөздерді дұрыс айтуға, сөйлемдерді дұрыс құрастыру арқылы ауызекі сөйлеу тілдерін дамыту.

Тәрбиелік: Сабаққа, ұлттық ойындарға, қазақ тіліне қызығушылығын арттыру.Жылдамдықты, зеректікті тәрбтелеу

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: түсіндіру әдісі.

Сабақтың типі: жаңа сабақ.

Жабдықтау: мазмұнды суреттер, карточкалар.

Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі: - Амандасу.

                          - Сыныпты түгендеу.Кезекшінің мәліметі:

Қазір жылдың қай мезгілі?

Күз  айлары қандай?

Қазір қандай ай?

Бүгін нешесі?

Бүгін ауа райы қандай?

Ауаның температурасы қандай?

Сабақтың ұраны: «Бір сөз болса да, дауыстап айт,

                                  Ең бастысы – үнсіз қалма.»

ІІ. Тіл дамыту. Сұрақ – жауап.

-Оқушы-оқушы.

-Мұғалім-оқушы: -Қыс қай жыл мезгілі?

                               -Қыс айлары қандай?

                               -Қыстың бірінші айы қандай?

                               -Соңғы айы қандай?

                               -Бүгін ауа райы қандай?

                               -Саған қыс мезгілі ұнайды ма?

                              « Қыс» туралы қандай өлең білеміз? Оны кім жазды?

                               Абай туралы не білесің?

-Монолог «Қыс», «Жаңа жыл», «Абай Құнанбаев»-бір-бір сөйлемнен айтқызу.

ІІІ. Өткенді қайталау.

Грамматика саласы бойынша әңгімемізді жалғастырамыз:

(Бір-бір сөйлемен: фонетика саласы бойынша не білеміз?)

-Фонетика деген не? (Ол тіл білімінің бір саласы)

-Нені зерттейді? (Әріп пен дыбыстарды зерттейтін ғылым)

-Неше әріп бар?

-Неше дауысты дыбыс бар?12

-Неше дауыссыз дыбыс бар? 25

-Дыбыстар қалай бөлінеді?

-Дауыстылар қандай болады? (Тілдің қатысына қарай: жуан және жіңішке)

-Жақтың қатысына қарай? (Ашық және қысан)

-Еріннің қатысына қарай? (Еріндік және езулік)

 

Жақтың
қатысына қарай:

Ашық: а, ә, о, ө, е, э.

Қысаң: ы, і, и, у, ү, ұ.

Еріннің
қатысына қарай:

Еріндік: о, ө, ұ, ү, у.

Езулік: а, ә, е, ы, і, и, э.

-Дауыссыздар қалай бөлінеді? (Ұяң, үнді, қатаң)

-Жалғаудың неше түрі бар? Қандай? (4 түрі бар: көптік, септік, жіктік, тәуелдік)

-Буынның неше түрі бар? «3 түрі: ашық, тұйық, бітеу)

-Сөз таптарын ата. (Зат есім, сын есім, етістік, есімдік,үстеу, шылау)

-Етістіктің шақтарын ата. (Осы шақ, келер шақ, өткен шақ)қуу-етістігін келер шақта жіктеу. Шабу сөзімен сөз тіркесін құрастырыңдар. (Бұл бүгінгі сабағымыздың тақырыбы.)

ІҮ. Жаңа тақырыпты еңгізу. 

1.Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру:

Бүгін сабағымызда «Бәйге» тақырыбымен танысамыз. Жаңа сөздермен танысып, сөйлем құрастырамыз, сұрақтарға жауап беру арқылы ауызекі тілімізді дамытамыз.

Сабақтың ұраны: «Бір сөз болса да, дауыстап айт,

                                  Ең бастысы – үнсіз қалма.»

2. Жаңа сөздермен танысу:

алыс қашықтықтағы-

ерекшелігі, өзгешелігі-

жазық жерлер-

өтіп қоймайды-

талап-

ойлы-қырлы-

 а/ Мұғалім сөздердің мағыналарын түсіндіреді.

ә/ Мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.

б/ Мұғалім оқиды, оқушылар тізбекпен қайталайды.

в/ Оқушылар сөз тіркестерді құрайды.

3.Мәтінді оқып, мазмұнын айту.

Бәйге мен аламан бәйге

Бәйге - ұлттық спорт ойындарының бір түрі. Бәйге мен аламан бәйге болып бөлінеді. Аламан бәйге-алыс қашықтықтағы ат жарысы. Спорттың бұл түрінің өзгешелігі бар. Жарыс тек жазық жерлер мен ипподромдарда ғана өткізілмейді. Спортшының өзі мен оның атына жоғары талап қойылады. Жарыс ойлы-қырлы  жерлерде де өткізіледі.

4. Сұрақтарға жауап беру:

1.      Бәйге деген не?

2.      Ол спорттық ойын қайда өтеді?

3.      Спортшыға, оның атына не қойылады?

4.      Жарыс ойлы, қырлы жерлерде өткізіледі ме?

5.      Спортылар қандай болу керек?

 

5. Сөйлемдерді толықтырңдар:  Бәйге  --------. Қайда өткізіледі. Аламан бәйге ----------------- Спортшыға және оның атына-----------------

6. Асты сызылған сөздерді сөз құрамына талдау.

7. Етістік нені білдіреді? Қандай сұрақтарға жауап береді? Етістіктің шақтарын ата.

8. Сөйлемде етістіктерді табу.

9 .Шабу-3 шақта жіктеу.



УІ. Сабақтың қорытындысы: Қандай тақырып бойынша жұмыс жасадық? Не істедік?

Не білдік?

УІІ. Бағалау.

УІІІ. Үйге тапсырма: сөздерді жаттау, мәтінді мазмұндау

 

Краткое описание материала

Шипина Ә.А.

Қостанай қ.

№1 мектеп – лицейі

Қазақ тілі пәнінің мұғалімі

Сабақтың тақырыбы:Ұлттық ойындар. Бәйге.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:  Суретпен жұмыс жасау арқылы,сұрақтарға жауап беру арқылы «Бәйге» тақырыбымен таныстыру. Сурет бойынша сөздерді дұрыс айтуға үйрету.

Дамытушылық: Ұлттық ойындар  туралы сурет бойынша әңғіме құрастыру, оқушылардың сөздік қорын молайту. Сөздерді дұрыс айтуға, сөйлемдерді дұрыс құрастыру арқылы ауызекі сөйлеу тілдерін дамыту.

Тәрбиелік: Сабаққа, ұлттық ойындарға, қазақ тіліне қызығушылығын арттыру.Жылдамдықты, зеректікті тәрбтелеу

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: түсіндіру әдісі.

Сабақтың типі: жаңа сабақ.

Жабдықтау: мазмұнды суреттер, карточкалар.

Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі: - Амандасу.

                          - Сыныпты түгендеу.Кезекшінің мәліметі:

Қазір жылдың қай мезгілі?

Күз  айлары қандай?

Қазір қандай ай?

Бүгін нешесі?

Бүгін ауа райы қандай?

Ауаның температурасы қандай?

Сабақтың ұраны: «Бір сөз болса да, дауыстап айт,

                                  Ең бастысы – үнсіз қалма.»

ІІ. Тіл дамыту. Сұрақ – жауап.

-Оқушы-оқушы.

-Мұғалім-оқушы: -Қыс қай жыл мезгілі?

                               -Қыс айлары қандай?

                               -Қыстың бірінші айы қандай?

                               -Соңғы айы қандай?

                               -Бүгін ауа райы қандай?

                               -Саған қыс мезгілі ұнайды ма?

                              « Қыс» туралы қандай өлең білеміз? Оны кім жазды?

                               Абай туралы не білесің?

-Монолог «Қыс», «Жаңа жыл», «Абай Құнанбаев»-бір-бір сөйлемнен айтқызу.

ІІІ. Өткенді қайталау.

Грамматика саласы бойынша әңгімемізді жалғастырамыз:

(Бір-бір сөйлемен: фонетика саласы бойынша не білеміз?)

-Фонетика деген не? (Ол тіл білімінің бір саласы)

-Нені зерттейді? (Әріп пен дыбыстарды зерттейтін ғылым)

-Неше әріп бар?

-Неше дауысты дыбыс бар?12

-Неше дауыссыз дыбыс бар? 25

-Дыбыстар қалай бөлінеді?

-Дауыстылар қандай болады? (Тілдің қатысына қарай: жуан және жіңішке)

-Жақтың қатысына қарай? (Ашық және қысан)

-Еріннің қатысына қарай? (Еріндік және езулік)

     

 

     

Жақтың
қатысына қарай:

Ашық: а, ә, о, ө, е, э.

Қысаң: ы, і, и, у, ү, ұ.

Еріннің
қатысына қарай:

Еріндік: о, ө, ұ, ү, у.

Езулік: а, ә, е, ы, і, и, э.

-Дауыссыздар қалай бөлінеді? (Ұяң, үнді, қатаң)

-Жалғаудың неше түрі бар? Қандай? (4 түрі бар: көптік, септік, жіктік, тәуелдік)

-Буынның неше түрі бар? «3 түрі: ашық, тұйық, бітеу)

-Сөз таптарын ата. (Зат есім, сын есім, етістік, есімдік,үстеу, шылау)

-Етістіктің шақтарын ата. (Осы шақ, келер шақ, өткен шақ)қуу-етістігін келер шақта жіктеу. Шабу сөзімен сөз тіркесін құрастырыңдар. (Бұл бүгінгі сабағымыздың тақырыбы.)

ІҮ. Жаңа тақырыпты еңгізу. 

1.Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру:

Бүгін сабағымызда «Бәйге» тақырыбымен танысамыз. Жаңа сөздермен танысып, сөйлем құрастырамыз, сұрақтарға жауап беру арқылы ауызекі тілімізді дамытамыз.

Сабақтың ұраны: «Бір сөз болса да, дауыстап айт,

                                  Ең бастысы – үнсіз қалма.»

2. Жаңа сөздермен танысу:

алыс қашықтықтағы-

ерекшелігі, өзгешелігі-

жазық жерлер-

өтіп қоймайды-

талап-

ойлы-қырлы-

 а/ Мұғалім сөздердің мағыналарын түсіндіреді.

ә/ Мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.

б/ Мұғалім оқиды, оқушылар тізбекпен қайталайды.

в/ Оқушылар сөз тіркестерді құрайды.

3.Мәтінді оқып, мазмұнын айту.

Бәйге мен аламан бәйге

Бәйге - ұлттық спорт ойындарының бір түрі. Бәйге мен аламан бәйге болып бөлінеді. Аламан бәйге-алыс қашықтықтағы ат жарысы. Спорттың бұл түрінің өзгешелігі бар. Жарыс тек жазық жерлер мен ипподромдарда ғана өткізілмейді. Спортшының өзі мен оның атына жоғары талап қойылады. Жарыс ойлы-қырлы  жерлерде де өткізіледі.

4. Сұрақтарға жауап беру:

1.      Бәйге деген не?

2.      Ол спорттық ойын қайда өтеді?

3.      Спортшыға, оның атына не қойылады?

4.      Жарыс ойлы, қырлы жерлерде өткізіледі ме?

5.      Спортылар қандай болу керек?

 

5. Сөйлемдерді толықтырңдар:  Бәйге  --------. Қайда өткізіледі. Аламан бәйге ----------------- Спортшыға және оның атына-----------------

6. Асты сызылған сөздерді сөз құрамына талдау.

7. Етістік нені білдіреді? Қандай сұрақтарға жауап береді? Етістіктің шақтарын ата.

8. Сөйлемде етістіктерді табу.

9 .Шабу-3 шақта жіктеу.


 


УІ. Сабақтың қорытындысы: Қандай тақырып бойынша жұмыс жасадық? Не істедік?

Не білдік?

УІІ. Бағалау.

УІІІ. Үйге тапсырма: сөздерді жаттау, мәтінді мазмұндау

 

 

План урока на тему: Бәйге

    DOCX

Файл будет скачан в формате:

    DOCX

Автор материала

Шипина Алия Асылбековна

учитель казахского языка

  • На сайте: 10 лет и 7 месяцев
  • Всего просмотров: 36642
  • Подписчики: 0
  • Всего материалов: 20
  • 36642
    просмотров
  • 20
    материалов
  • 0
    подписчиков

Настоящий материал опубликован пользователем Шипина Алия Асылбековна.
Инфоурок является информационным посредником. Всю ответственность за опубликованные материалы несут пользователи, загрузившие материал на сайт. Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

Другие материалы
