План урока на тему: Ұлттық ойындар. Қыз қуу.

Умарова Р. М.

Қостанай қ.

№1 мектеп – лицейінің

қазақ тілі пәнінің мұғалімі

Сабақтың тақырыбы:Ұлттық ойындар. Қыз қуу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:  Суретпен жұмыс жасау арқылы,сұрақтарға жауап беру арқылы « Қыз қуу» тақырыбымен таныстыру. Сурет бойынша сөздерді дұрыс айтуға үйрету.

Дамытушылық: Ұлттық ойындар  туралы сурет бойынша әңғіме құрастыру, оқушылардың сөздік қорын молайту. Сөздерді дұрыс айтуға, сөйлемдерді дұрыс құрастыру арқылы ауызекі сөйлеу тілдерін дамыту.

Тәрбиелік: Сабаққа, ұлттық ойындарға, қазақ тіліне қызығушылығын арттыру.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: түсіндіру әдісі.

Сабақтың типі: дәстүрлі сабақ.

Жабдықтау: мазмұнды суреттер, карточкалар.

Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі: - Амандасу.

                          - Сыныпты түгендеу.Кезекшінің мәліметі:

Қазір жылдың қай мезгілі?

Күз  айлары қандай?

Қазір қандай ай?

Бүгін нешесі?

Бүгін ауа райы қандай?

Ауаның температурасы қандай?

Сабақтың ұраны: «Бір сөз болса да, дауыстап айт,

                                  Ең бастысы – үнсіз қалма.»

ІІ. Тіл дамыту. Сұрақ – жауап.

-Оқушы-оқушы.

-Мұғалім-оқушы: -Қыс қай жыл мезгілі?

                               -Қыс айлары қандай?

                               -Қыстың бірінші айы қандай?

                               -Соңғы айы қандай?

                               -Бүгін ауа райы қандай?

                               -Саған қыс мезгілі ұнайды ма?

                              « Қыс» туралы қандай өлең білеміз? Оны кім жазды?

                               Абай туралы не білесің?

-Монолог «Қыс», «Жаңа жыл», «Абай Құнанбаев»-бір-бір сөйлемнен айтқызу.

ІІІ. Өткенді қайталау.

Грамматика саласы бойынша әңгімемізді жалғастырамыз:

(Бір-бір сөйлемен: фонетика саласы бойынша не білеміз?)

-Фонетика деген не? (Ол тіл білімінің бір саласы)

-Нені зерттейді? (Әріп пен дыбыстарды зерттейтін ғылым)

-Неше әріп бар?

-Неше дауысты дыбыс бар?12

-Неше дауыссыз дыбыс бар? 25

-Дыбыстар қалай бөлінеді?

-Дауыстылар қандай болады? (Тілдің қатысына қарай: жуан және жіңішке)

-Жақтың қатысына қарай? (Ашық және қысан)

-Еріннің қатысына қарай? (Еріндік және езулік)

 

Тілдің
қатысына қарай:

Жуан: а, о, ұ, ы, у.

Жіңішке: ә, ө, ү, і, е, и, у, э.

Жақтың
қатысына қарай:

Ашық: а, ә, о, ө, е, э.

Қысаң: ы, і, и, у, ү, ұ.

Еріннің
қатысына қарай:

Еріндік: о, ө, ұ, ү, у.

Езулік: а, ә, е, ы, і, и, э.

-Дауыссыздар қалай бөлінеді? (Ұяң, үнді, қатаң)

-Жалғаудың неше түрі бар? Қандай? (4 түрі бар: көптік, септік, жіктік, тәуелдік)

-Буынның неше түрі бар? «3 түрі: ашық, тұйық, бітеу)

-Сөз таптарын ата. (Зат есім, сын есім, етістік, есімдік,үстеу, шылау)

-Етістіктің шақтарын ата. (Осы шақ, келер шақ, өткен шақ)қуу-етістігін келер шақта жіктеу. Қуу сөзімен сөз тіркесін құрастырыңдар. (Бұл бүгінгі сабағымыздың тақырыбы.)

ІҮ. Жаңа тақырыпты еңгізу. 

1.Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру:

Бүгін сабағымызда «Қыз қуу» тақырыбымен танысамыз. Жаңа сөздермен танысып, сөйлем құрастырамыз, сұрақтарға жауап беру арқылы ауызекі тілімізді дамытамыз.

-Білу керек:

-Істеу керек:

Сабақтың ұраны: «Бір сөз болса да, дауыстап айт,

                                  Ең бастысы – үнсіз қалма.»

2. Жаңа сөздермен танысу:

-Қыз қуу-                                   

-атқа мінген-

-жігіт-

- қуып жету-

-топ-                                       

-арасында-

-жеңгені-

-жарыс-

Қатысады-

 а/ Мұғалім сөздердің мағыналарын түсіндіреді.

ә/ Мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.

б/ Мұғалім оқиды, оқушылар тізбекпен қайталайды.

в/ Оқушылар сөз тіркестерді құрайды.

3.Мәтінді оқып, мазмұнын айту.

Қыз қуу.

Қазақ халқының ойындарының бірі- «Қыз қуу» ойыны. Ол ұлттық спорт ойыны. Ойын кең далада, үлкен топтың арасында басталады. «Қыз» қуу жарысында атқа мінген жігіт қызды қуады. Жігіт қызды қуып жетсе-қыздың бетінен сүйеді. Жете алмаса-қыздың жеңгені.

4. Сұрақтарға жауап беру:

     1.Қыз қуу қандай ойын?

2. Ойын қайда өтеді?

            3.Жарыста кім  кімді қуады?

                          4.Қызды қуып жетсе жігіт не істейді?

              5.Жете алмаса кімнің жеңгені?

5.Сөйлемдерді толықтырңдар:  Қыз қуу-------. Қыз бен жігіт -----------------.Жігіт жете алмаса-----------------

6..Етістік нені білдіреді? Қандай сұрақтарға жауап береді? Етістіктің шақтарын ата.

7..Сөйлемде етістіктерді табу.

8.Қуу-3 шақта жіктеу.

 


9. Ойындар.

«Кім тез айтады?»                               

«Кім көп біледі?»


 

УІ. Сабақтың қорытындысы: Қандай тақырып бойынша жұмыс жасадық? Не істедік?

Не білдік?

УІІ. Бағалау.

УІІІ. Үйге тапсырма: сөздерді жаттау, мәтінді мазмұндау

 

Краткое описание материала

Умарова Р. М.

Қостанай қ.

№1 мектеп – лицейінің

қазақ тілі пәнінің мұғалімі

Сабақтың тақырыбы:Ұлттық ойындар. Қыз қуу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:  Суретпен жұмыс жасау арқылы,сұрақтарға жауап беру арқылы « Қыз қуу» тақырыбымен таныстыру. Сурет бойынша сөздерді дұрыс айтуға үйрету.

Дамытушылық: Ұлттық ойындар  туралы сурет бойынша әңғіме құрастыру, оқушылардың сөздік қорын молайту. Сөздерді дұрыс айтуға, сөйлемдерді дұрыс құрастыру арқылы ауызекі сөйлеу тілдерін дамыту.

Тәрбиелік: Сабаққа, ұлттық ойындарға, қазақ тіліне қызығушылығын арттыру.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: түсіндіру әдісі.

Сабақтың типі: дәстүрлі сабақ.

Жабдықтау: мазмұнды суреттер, карточкалар.

Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі: - Амандасу.

                          - Сыныпты түгендеу.Кезекшінің мәліметі:

Қазір жылдың қай мезгілі?

Күз  айлары қандай?

Қазір қандай ай?

Бүгін нешесі?

Бүгін ауа райы қандай?

Ауаның температурасы қандай?

Сабақтың ұраны: «Бір сөз болса да, дауыстап айт,

                                  Ең бастысы – үнсіз қалма.»

ІІ. Тіл дамыту. Сұрақ – жауап.

-Оқушы-оқушы.

-Мұғалім-оқушы: -Қыс қай жыл мезгілі?

                               -Қыс айлары қандай?

                               -Қыстың бірінші айы қандай?

                               -Соңғы айы қандай?

                               -Бүгін ауа райы қандай?

                               -Саған қыс мезгілі ұнайды ма?

                              « Қыс» туралы қандай өлең білеміз? Оны кім жазды?

                               Абай туралы не білесің?

-Монолог «Қыс», «Жаңа жыл», «Абай Құнанбаев»-бір-бір сөйлемнен айтқызу.

ІІІ. Өткенді қайталау.

Грамматика саласы бойынша әңгімемізді жалғастырамыз:

(Бір-бір сөйлемен: фонетика саласы бойынша не білеміз?)

-Фонетика деген не? (Ол тіл білімінің бір саласы)

-Нені зерттейді? (Әріп пен дыбыстарды зерттейтін ғылым)

-Неше әріп бар?

-Неше дауысты дыбыс бар?12

-Неше дауыссыз дыбыс бар? 25

-Дыбыстар қалай бөлінеді?

-Дауыстылар қандай болады? (Тілдің қатысына қарай: жуан және жіңішке)

-Жақтың қатысына қарай? (Ашық және қысан)

-Еріннің қатысына қарай? (Еріндік және езулік)

     

 

Тілдің
қатысына қарай:

Жуан: а, о, ұ, ы, у.

Жіңішке: ә, ө, ү, і, е, и, у, э.

Жақтың
қатысына қарай:

Ашық: а, ә, о, ө, е, э.

Қысаң: ы, і, и, у, ү, ұ.

Еріннің
қатысына қарай:

Еріндік: о, ө, ұ, ү, у.

Езулік: а, ә, е, ы, і, и, э.

-Дауыссыздар қалай бөлінеді? (Ұяң, үнді, қатаң)

-Жалғаудың неше түрі бар? Қандай? (4 түрі бар: көптік, септік, жіктік, тәуелдік)

-Буынның неше түрі бар? «3 түрі: ашық, тұйық, бітеу)

-Сөз таптарын ата. (Зат есім, сын есім, етістік, есімдік,үстеу, шылау)

-Етістіктің шақтарын ата. (Осы шақ, келер шақ, өткен шақ)қуу-етістігін келер шақта жіктеу. Қуу сөзімен сөз тіркесін құрастырыңдар. (Бұл бүгінгі сабағымыздың тақырыбы.)

ІҮ. Жаңа тақырыпты еңгізу. 

1.Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру:

Бүгін сабағымызда «Қыз қуу» тақырыбымен танысамыз. Жаңа сөздермен танысып, сөйлем құрастырамыз, сұрақтарға жауап беру арқылы ауызекі тілімізді дамытамыз.

-Білу керек:

-Істеу керек:

Сабақтың ұраны: «Бір сөз болса да, дауыстап айт,

                                  Ең бастысы – үнсіз қалма.»

2. Жаңа сөздермен танысу:

-Қыз қуу-                                   

-атқа мінген-

-жігіт-

- қуып жету-

-топ-                                       

-арасында-

-жеңгені-

-жарыс-

Қатысады-

 а/ Мұғалім сөздердің мағыналарын түсіндіреді.

ә/ Мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.

б/ Мұғалім оқиды, оқушылар тізбекпен қайталайды.

в/ Оқушылар сөз тіркестерді құрайды.

3.Мәтінді оқып, мазмұнын айту.

Қыз қуу.

Қазақ халқының ойындарының бірі- «Қыз қуу» ойыны. Ол ұлттық спорт ойыны. Ойын кең далада, үлкен топтың арасында басталады. «Қыз» қуу жарысында атқа мінген жігіт қызды қуады. Жігіт қызды қуып жетсе-қыздың бетінен сүйеді. Жете алмаса-қыздың жеңгені.

4. Сұрақтарға жауап беру:

     1.Қыз қуу қандай ойын?

2. Ойын қайда өтеді?

            3.Жарыста кім  кімді қуады?

                          4.Қызды қуып жетсе жігіт не істейді?

              5.Жете алмаса кімнің жеңгені?

5.Сөйлемдерді толықтырңдар:  Қыз қуу-------. Қыз бен жігіт -----------------.Жігіт жете алмаса-----------------

6..Етістік нені білдіреді? Қандай сұрақтарға жауап береді? Етістіктің шақтарын ата.

7..Сөйлемде етістіктерді табу.

8.Қуу-3 шақта жіктеу.

 


9. Ойындар.

«Кім тез айтады?»                               

«Кім көп біледі?»


 

УІ. Сабақтың қорытындысы: Қандай тақырып бойынша жұмыс жасадық? Не істедік?

Не білдік?

УІІ. Бағалау.

УІІІ. Үйге тапсырма: сөздерді жаттау, мәтінді мазмұндау

 

 

План урока на тему: Ұлттық ойындар. Қыз қуу.

    DOCX

Файл будет скачан в формате:

    DOCX

Автор материала

Умарова Разия Муайтбековна

учитель казахского языка

  • На сайте: 10 лет и 7 месяцев
  • Всего просмотров: 6348
  • Подписчики: 0
  • Всего материалов: 5
  • 6348
    просмотров
  • 5
    материалов
  • 0
    подписчиков

Настоящий материал опубликован пользователем Умарова Разия Муайтбековна.
Инфоурок является информационным посредником. Всю ответственность за опубликованные материалы несут пользователи, загрузившие материал на сайт. Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

Другие материалы
