Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / План урока на тему "Пифагор теоремасы"
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 216 курсов со скидкой 40%

План урока на тему "Пифагор теоремасы"

библиотека
материалов

hello_html_6e819713.gifhello_html_mf6f512f.gifhello_html_799d3e01.gifhello_html_799d3e01.gifhello_html_799d3e01.gifhello_html_4d966185.gifСабақтың тақырыбы: Пифагор теоремасы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Пифагор теоремасы туралы түсінік беру. Тік бұрышты үшбұрыштардың катеттері мен гипотенузасын Пифагор теоремасын пайдаланып есептеуді үйрету. Осы тақырып бойынша алған білімдерін тереңдетіп, жинақтау, жүйелеу. Оқушылардың икем дағдысын машығын қалыптастыру.

Дамытушылық: Пифагор теоремасының қөмегімен есептер шығару арқылы оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту. Танымдық қызығушылықты дамыту.

Тәрбиелік : Оқушыларды ұқыптылыққа, еңбекқорлыққа, өзін-өзі басқаруға тәрбиелеу. Көпшіл болуға үйрету, жауапкершілікке дағдыландыру Математика пәніне деген ынта ықыласының тұрақты болуын қамтамасыз ету. Оқушыларды тиянақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың типі: Дағдыны қалыптастыру.

Сабақтың көрнекілігі:Үшбұрыш, интерактивті тақта, электронды оқулық, тақта, бор, сызғыш.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, оқу құралдарын тексеру.

В

2. Үй тапсырмасын тексеру.

275

Берілгені: АВС-тікбұрышты

АВ-гипотенуза

с

АВ =с

А= α

Табу керек: АС, ВС, В=?

Шешуі: hello_html_m7f9833b6.gif hello_html_4d1a333f.gif

hello_html_13fcb092.gif
hello_html_m2c44d90b.gif

Жауабы: hello_html_4d1a333f.gif, hello_html_m3d3fcf1a.gif

hello_html_m10b08aab.gif






α

А

С


3. Оқушының білімін тексеру

Сіз білесіз бе?

1. Тік бұрышты үшбұрыштың ..... бұрышына ... қатынасы осы бұрыштың косинусы деп аталады.

  1. Тік бұрышты үшбұрыштың ..... бұрышына ... қатынасы сол бұрыштың синусы деп аталады.

3. Тік бұрышты үшбұрыштың ..... бұрышына ... қатынасы сол бұрыштың тангенсі деп аталады.

4. . Тік бұрышты үшбұрыштың ..... бұрышына ... қатынасы сол бұрыштың котангенсі деп аталады.

3. Жаңа білім беру.

Теорема: Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасының квадраты катеттерінің квадраттарының қосындысына тең.

hello_html_m3d2012d8.gifhello_html_5c55ac3d.gif

hello_html_m18c1c91a.gifhello_html_3f950c26.gif

hello_html_m61cc5b0b.gifhello_html_75ee22e9.gif

Дәлелдеуі: ABhello_html_5afddbe3.gif,

ADC, ▲BDC-тікбұрышты

hello_html_25070cb7.gif

hello_html_m4e526690.gif

hello_html_44603c45.gif

hello_html_5ca9ec5e.gif


hello_html_m5998acd9.gif

hello_html_m3d2012d8.gifекендігі дәлелденді.


Теорема: Үшбұрыштың бір қабырғасының квадраты қалған екі қабырғасының квадраттарының қосындысына тең болса, онда үшбұрыш тік бұрышты болады.


    • hello_html_m77d66080.gifhello_html_m77d66080.gifhello_html_m77d66080.gifhello_html_m77d66080.gifhello_html_m77d66080.gifhello_html_m77d66080.gifhello_html_m77d66080.gifhello_html_m77d66080.gifhello_html_m77d66080.gif

    Берілгені: ▲ABC

AB2=BC2+AC2

Дәлелдеу керек: С=900

Дәлелдеуі:hello_html_mdeb6339.gif AС=A1С1, ВС=B1C1, С1=90, ▲A1B1C1 аламыз.

Пифагор теоремасы бойынша

A1B12= B1C12+ A1C12 => A1B12= BC2+ AC2 . Теорема шарты бойынша BC2+ AC2 =AB2 => A1В12 =AB2=> A1В1 =AB.

В1

В











А1

С1

А

С



A1В1 =AB, AС=A1С1, ВС=B1C1 => A1B1C1= ABC=> С=С1.

ABC үшбұрышының С бұрышы тік екендігі дәлелденді.




4. Ауызша жаттығулар.

hello_html_m62d83b.png

5. Есептер шығару.

126

Берілгені: тікбұрышты үшбұрыш

1) a=6; b=8.

2) a=5; b=6.

3) a=8; b=8hello_html_5909bbae.gif .

Табу керек: с-?

Шешуі: 1) hello_html_4eeeaa16.gif

2) c=hello_html_m79dffdd1.gif

3) hello_html_5af6381b.gif

Жауабы: 1) 10; 2) hello_html_m779083d.gif; 3)16

c





b

a


128

Берілгені: тіктөртбұрыш

a=6 дм

b=8 дм

Табу керек: d-?

Шешуі: hello_html_m6344a1c0.gif

Жауабы: 10 дм.


129

Берілгені: тіктөртбұрыш

a=91 см; d =109 см

Табу керек: b -?

Шешуі: hello_html_m823d334.gif

Жауабы: 60 см.


Сабақты қорытындылау:

1. Тікбұрышты үшбұрыштың белгісіз элементін табу үшін қандай формуланы пайдаланамыз?

2. Пифагор теоремасын тұжырымда.

Үйге тапсырма беру: №127, 131.





130

Берілгені: АВС теңбүйірлі үшбұрыш

АВ=ВС=17 см.

АС=16 см.

ВНАС

Табу керек: ВН-?

Шешуі:AH=AC:2=16:2=8

ABH: hello_html_m5454fdc6.gif

Жауабы: 15 см..

Н

С

В

А







9.12.2010 жыл




hello_html_43a77bf3.gif

