Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
7.3А Үшбұрыштар
|
Мектеп: Химия – биология
бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 7 сынып
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Тең бүйірлі үшбұрыш және
оның қасиеттері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
7.3.2.10
тең бүйірлі үшбұрыштың қасиеттері мен белгілерін біледі және
қолданады;
|
Сабақ мақсаттары
|
теңбүйірлі үшбұрыштың қасиеттері мен белгілерін білу.
|
Жетістік критерийлері
Қолдану
|
Теңбүйірлі үшбұрыштың қасиеттері мен белгілерін біледі.
Теңбүйірлі үшбұрыштың
қасиеттері мен белгілерін пайдаланып есеп шығару
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
үшбұрыштар
түрлерінің айырмашылығын анықтайды және әрбірінің қасиеттерін ауызша және
жазбаша сипаттай алады
Пәнге тән лексика мен
терминология
Үшбұрыштардың
түрлері:
тік
бұрышты, тең қабырғалы, доғал бұрышты, сүйір бұрышты, тең бүйірлі.
Бұрыштардың түрлері: тік, сүйір, доғал
Диалог пен жазу үшін пайдалы
сөздер мен тіркестер:
Бұл
қандай үшбұрыш?
Бұл
тік бұрышты/тең қабырғалы/доғал бұрышты/сүйір бұрышты/ тең бүйірлі үшбұрыш.
Оны
қалай білесің?
...
үшбұрыштың қасиеттері қандай?
Тік бұрышты үшбұрыштың бір тік бұрыш
және екі сүйір бұрышы болады
|
Құндылықтарды
дарыту
|
әлеуметтік бейімделу мен салауатты өмір салтын меңзейді. Өз
мәдениеті мен тіліне деген құрметпен қатар өзге мәдениет пен тіл, құқ, әдеп
және көзқарастарға деген құрмет сезімін білдіреді
|
Пәнаралық
байланыстар
|
география
|
АКТ
қолдану дағдылары
|
АКТ арқылы сыни тұрғыдан
ойлау мен зерттеу дағдыларының дамыту
|
Бастапқы білім
|
Үшбұрыш теңдігінің
белгілері
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2 минут
2 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
ІІ. Үй тапсырмасын
тексеру:
Сурет
бойынша есептер шығару
№51
Бер: DАВС-тең
бүй.
АВ-табан.
АЕ=DB
Д/К: DАСЕ=
DDCB
№62
Бер: АD = DC, BD
┴ AC.
Д/К:
DАВС – тең бүй.
ІІІ. Қайталау
сұрақтары
Ауызша: Оқушылар А3 бетшесінде
орындайды.
Слайт көрсетіледі, онда сызба кескінделген.
Сұрақтар:
1.
Үшбұрыштыңпериметрі дегеніміз не?
2.
ABC үшбұрышы қалай аталады? Периметрін
тап.
3.
MNK үшбұрышы қалай аталады?
4.
ΔMNK. табанын жазыңыздар
5.
ΔMNK. бүйір қабырғасын жазыңыздар.
6.
NO
кесіндісі қалай аталады?
7.
ΔMNK. периметрін жазыңыздар
8.
1 суреттегі үшбұрыштан MN және MO,ON және OM қабырғалары
жасайтын бұрыштарды жазыңыздар?
9.
NO, MN, MO қабырғаларына іргелес бұрыштарды жазыңыздар?
10. NO, MN, MO қабырғаларына қарсы бұрыштарды жазыңыздар?
|
Л.С.Атанасян
« Геометрия» 7-9 сынып
|
Сабақтың
ортасы
|
VI.
Сыныппен орындалатын тапсырма:
VII
Жеке жұмыс:
№1
MNK кез келген
үшбұрышын салыңыз. Үшбұрыштың M төбесінен MM1 медианасын, N төбесінен NN1
биссектрисасын, K төбесінен KK1 биіктігін жүргізіңіз. MN қабырғасының орта
перпендикулярын сызыңыз және үшбұрыш табанын NK деп алып, үшбұрыштың орта
сызығын кескіндеңіз. Сызбаны орындау үшін транспортир мен сызғышты қолдану
керек.
№2
AOM үшбұрышында AO қабырғасы OM ге тең. AM – AO =3см. Үшбұрыштың
периметрі 18 см тең деп алып, оның қабырғасын табыңыздар.
№3
Теңбүйірлі үшбұрыштың табаны бүйір қабырғасына қатынасы 3:4
қатынасындай. Осы үшбұрыштың периметрі 33 см тең болса, онда оның
қабырғаларын табыңызлар.
VIII. Жұптық тапсырмалар:
1 - жұп
№1
Табаны AC болатын ABC теңбүйірлі үшбұрышының AB бүйір
қабырғасына CD медианасы жүргізілген. DBC үшбұрышының периметрі ADC
үшбұрышының периметрінен 19 см артық. ABC үшбұрышының периметрі 53 см болса,
қабырғасын табыңыздар
№2
2 – жұп
№1
AC табаны болатын ABC теңбүйірлі үшбұрышының BC бүйір
қабырғасына
AD =13 см медианасы жүргізілген. ABD және ADC үшбұрышының
периметрлері сәйкес 49 см және 30 см. ABC үшбұрышының қабырғаларын
табыңыздар.
№2
|
|
Сабақтың
соңы
|
Үйге тапсырма:
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет
|
|
Саралау
– оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау
– оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Жұптық жұмыс арқылы
оқушылардың бір –біріне түсіндіруі, топтық жұмыс арқылы оқушылардың
қабілеттерін анықтау
|
Шапалақтау, басбармақ,
сабақ барысында қолдау,мадақтау
|
Интерактивті тақтаны
сабақ барысында қолдану уақытын 10 мин асырмау;
Көз жаттығуларын жасау.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ
мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта
саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың
уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ
жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді
сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы
сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
|
|
|
|
|
|
|