Инфоурок ОРКСЭ,ОДНКР КонспектыПлан урока по Религиоведению на тему "Деструктивные религиозные течения"

План урока по Религиоведению на тему "Деструктивные религиозные течения"

Скачать материал

 

 

 

 

 

 

 

Альдекенова Анар Толыбаевна

 

Тарих және география пәндерінің мұғалімі

Ақсу қаласының дарынды балаларға арналған мамандандырылған гимназиясы

Ақсу қаласы, Камзин к. 30 үй, 39 пәтер

 

Конкурстық жұмыс атауы: Теріс пиғылды діни ағымдар, олардың белгілері және зардабы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ тақырыбы: Теріс пиғылды діни ағымдар, олардың белгілері және зардабы

 

Сабақ мақсаты:   Теріс пиғылды діни ағымдар, олардың мақсаты, негізгі ерекшеліктері, белгілері мен зардабы туралы мәлімет беру

 

Сабақтың міндеттері:

·        Теріс пиғылды діни ұғымдарды өздеріне  тән белгілері арқылы тани білуге үйрету, болашақта бойын аулақ ұстауына баулу;

·        Теріс пиғылды діни ғұрыптардың ықпалына түскен адамдарды тани білуіне ықпал ету;

·        Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға, еркін сөйлей білуге, өз ойын жеткізе білуге, ортақ шешім шығара білу,  талдау жасау қабілетін дамыту;

 

Сабақ түрі: Топтық, жұптық жұмыс түрлері кіріктірілген жаңа сабақ

 

Модульдер: АКТ, СТОү, ТжДОЖ, диалогтық оқыту, ОЖЕСО, оқыту және оқудағы жаңа тәсілдер, оқытудағы басқару және көшбасшылық, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.

 

Әдіс-тәсілдері: проблемалық оқыту, жұптық, топтық оқыту,  «ДЖИГСО», «Галерея» әдісі,   «Пирамида», «Webquest», «Еркін микрафон» әдістері, КАХООТ сервисі арқылы жасалған танымдық ойын

 

Пәнаралық байланыс:  Адам. Қоғам.Құқық, Тарих

 

Дереккөздер: оқулық: Д.Т Кенжетаев,  Ә.Ә.Сайлыбаев, Ө.О. Тұяқбаев «Зайырлылық және дінтану негіздері», интербелсенді тақта, флипчарт, бағалау парағы

 

Оқыту нәтижесі: Сын тұрғыдан ойлау арқылы  «Теріс пиғылды діни ағымдар, олардың белгілері және зардабы» тақырыбының мазмұнын меңгерді, Теріс пиғылды діни ағымдардың ерекшеліктерін, белгілерін, мақсатын біледі, топтық диалогта өз ойын еркін жеткізіп, ортақ шешім шығаруға үйренді, танымдық белсенділігі артты, білімін іс-жүзінде қолданып, іскерлік қабілеттері дамыды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Сабақ кезеңдері

Уақыт

Кіріктірілген модульдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

 

Оқушының іс-әрекеті

 

Психалогиялық жағымды ахуал тудыру

 

3 минут

 

«Жүрек лебізі» атты психологиялық тренинг жүргізу. Жаңға жайлы психологиялық жағдай оқушылардың шығармашылықпен қатар қиялдану процестерін арттырады. Танып-білу әрекеті жоғары қанағаттанушылық күйінде өтеді.

Оқушылар бүгінгі күнге арналған ізгі-тілектерін бір-біріне арнайды.

 

Білу

5 минут

АКТ, СТОү, диалогтық оқыту, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,ОЖЕСО

 

ДЖИГСО тәсілімен топқа бөлу.

 

Үй тапсырмасының орындалу деңгейін  анықтауға бағытталған сұрақтар қоя отырып, тақырыпқа шығу.

1.     Жаңа діни қозғалыстардың дәстүрлі діни сенімдерден айырмашылығы неде?

2.     «Таухидке», яғни Аллаға бірлік келтіруге шақырып, ислам дінін тазарту арқылы мұсылманшылықты алғашқы қалпына келтіруді көздейтін діни ағым

3.     Қандай жағдайда мемлекет діни бірлестіктердің қызметіне араласпайды?

4.     А. есімді азамат христиан дінінің өкілі болғандықтан мемлекеттік грант алу құқығынан айырылды. Бұл мәселе ҚР Заңнамасына сәйкес қалай шешіледі?

5.     16 жасар Е. есімді азаматша көршісінің ықпалымен ата-анасының келісімінсіз дәстүрлі емес жаңа діни ағымның құрамына енді, ата-анасы Заңның қандай тармағына сүйену арқылы бұл мәселені шеше алады?

Бағалау парағын таратамын. «Бас бармақ» арқылы өздерін бағалауға жетелейді

Оқушылар берілген суреттерді құрастыру арқылы үш топқа бөлініп отырады. Топ басшысы стикер арқылы таңдалынады, топ басшы топ мүшелерінің жетістіктерін бағалау парағына енгізеді.

Үй тапсырмасына байланысты сұрақтарға жауап береді.

1.     Жауабы: әлемдік тарихи діндердің ұстанымдарынан басқа жаңа бір діни танымдық жаңалықтар енгізілуінде

2.     Уаххабшылдық

3.     Егер діни бірлестіктердің қызметі Заңға қайшы келмесе

4.     ҚР азаматтары, шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар діни көзқарастарына қарамастан заң алдында тең

5.     Діни бірлестіктердің басшысы кәмелетке толмағандардың ата-анасының біреуі қарсылық білдірген жағдайда кәмелетке толмағандарды діни бірлестіктің қызметіне тартуға құқығы жоқ

«Бес бармақ» арқылы өздерін бағалайды

 

Түсіну

12

Диалогтық оқыту, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, басқару және көшбасшылық

Суреттер арқылы оқушыларға жаңа тақырыпты анықтауға ой салады.

ДЖИГСО стратегиясы бойынша оқушыларға тапсырма береді.

Топ тапсырмалары:

І топ: Теріс пиғылды діни ұйымдардың  негізгі ерекшеліктері

ІІ топ:  Теріс пиғылды діни ұйымдар құрсауына тән белгілер

ІІІ топ:  Теріс пиғылды діни ғұрыптардың ықпалына түскен адамдарды тану белгілері

Оқушылар жаңа тақырыпты анықтап, сабаққа мақсат қояды

Өз тапсырмаларын талдайды, өзара талқылайды.

Өздерін бағалайды, түсінбей қалған оқушыларға жедел көмек беріледі.

 

 «Бес бармақ» арқылы өздерін бағалайды

 

Қолдану

7 минут

АКТ,

Диалогтық оқыту

«Галерея» әдісі арқылы оқушылармен топаралық жұмыс жүргізеді. Топ спикері постер арқылы өз тапсырмаларын қорғайды.

 

Спикер әр топтан келген оқушыларға өз тапсырмасын таныстырады, түсіндіреді. Келген оқушыларда тапсырма бойынша сұрақ қойып жауабын алаа алады.

Түрлі-түсті стикер арқылы өздерін бағалайды

Жасыл түс: Барлығы түсінікті

Сары түс: Түсініксіз тұстары бар

Қызыл түс: Түсінбедім

Талдау

7 минут

ДжТОЖДиалогтық оқыту, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Жеке тапсырма.

«Webquest» әдісі арқылы интернет желісінен қосымша мәліметпен танысуға арналған

«Қазақстанда тыйым салынған теріс пиғылды ұйымдар» http://e-history.kz/kz/contents/view/882

сайтының материалы бойынша кесте толтыру тапсырмасын береді.

Кесте толтыру: «Қазақстанда тыйым салынған теріс пиғылды ұйымдар»

Ұйым атауы

Құрылған жылы

Негізін қалаушы

Мақсаты

 

 

 

 

 

Ауызша мадақтау арқылы бағалау

Жинақтау

5 минут

ДжТОЖОқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Kahoot! сервисі арқылы жүргізілген ойын түрінде өткізіледі.

1.     Теріс пиғылды діни ұйымдардың ықпалындағы адамдарды танудың белгісінің бірі

2.       Теріс пиғылды ұйымдарға тән белгі

3.       Теріс пиғылды діни ұйымдардың ерекше белгілерінің ішіндегі қатені тап

4.       Теріс пиғылды діни ұйымның анықтамасы

5.       Медитация дегеніміз не?

 

https://play.kahoot.it/#/?quizId=68b7d468-c092-48a6-8720-909266a2b4a1

 

 

Жауабы:

 

1.     Ата-анасына бағынбау, істерін теріс көру

2.     Елдегі көшбасшы, беделді тұлғаларды мойындамау

3.     Отансүйгіштік қасиетінің жоғары болуы, елін қорғауға белбайлаған

4.     Жеке адамның, қоғам мен мемлекеттің басты құқықтары мен мүдделеріне қайшы келетін қатаң иерархиялы діни құрылым

5.     Адамның оңаша немесе топпен бірге арнайы рәсімдерді атқару арқылы  көңіл күйін белгілі бір қалыпқа келтіру

Бағалау

Рефлексия

4 минут + 1 минут

АКТ, оқытудағы жаңа тәсілдерОқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

 «Пирамида» әдісі арқылы Теріс пиғылды діни ағымдардың құрасауына түсіп қалмау жадынамасын   жасау тапсырмасы беріледі. «Кезбе тілші» әдісі арқылы оқушылармен ой бөлісу, тапсырма бойынша пікірлерін тыңдау

Оқушылар өз пікірі бойынша  Теріс пиғылды діни ағымдардың құрасауына түсіп қалмау жадынамасын  құрастырады

Үй тапсырмасы

1 минут

 

Үй тапсырмасы:

«Теріс пиғылды діни ағымдардың зардабы» тақырыбына эссе жазу

Алгоритмі:

1.     Оқулықтың 216 бетіндегі мәліметті мұқият оқу

2.     http://centre-uko.kz/assets/books/1444035352.pdf материалымен танысу, өзіне қажетті тұстарды белгілеу

3.     Ой қорытынды жасап, эссе жазу

 

 

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады,

«Бүгінгі сабақ ұнады ма?» кері байланыс парағын толтырады

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "План урока по Религиоведению на тему "Деструктивные религиозные течения""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Заведующий доп. образованием

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
